Youtube SEO

Youtube SEO Nedir?

Youtube kanallarının, youtube platformu üzerinde abone, beğeni, yorum ve izlenme sayılarının artmasını sağlayan çalışmalara Youtube SEO denmektedir. Markaların youtube üzerinden hedef kitleleri iletişim kurmasını sağlayan çalışmalar bütünüdür. Youtube SEO, arama motoru optimizasyonuna benzese de daha anlaşılır bir şekilde yapılmaktadır. Ancak Youtube SEO’da önemli olan tamamen kullanıcıların ilgisini çekebilecekleri videolar üretmektir. İlgi çekici bir video ve diğer faktörlerin bir araya gelmesiyle ilgili youtube kanalı başarıya ulaşmaktadır.

seoTop

Video Çözünürlüğü

Video kalitesi veya video çözünürlüğü youtube SEO için her zaman önemli bir etkendir. Yüksek çözünürlük videonun görüntüsüne sesine etki etmektedir. Günümüzde internetin çok hızlı bir hale gelmesi ile birlikte kullanıcılar yüksek kalitede video izlemeyi tercih etmektedirler. Yüksek kalitede video yüklemeniz durumunda yavaş internete sahip olan kullanıcılar video kalitesini düşürerek izleyebilmektedir. Ancak kalitesiz bir video yüklendiğinde aynı işlemleri hızlı internet sahibi kullanıcı yapamamaktadır. Bu nedenle kanalınıza yüklediğiniz videoların yüksek çözünürlükte olduğundan emin olmalısınız.
aboutTop

Gurur tablomuz!

Şimdiye kadar ilk sayfa başarısı elde ettiğimiz, arama hacmi en yüksek kelimeleri görmek ister misiniz?

Arama Terimleri Ortalama Aylık Arama Sayısı
Çiçek
165.000
Kahve
74.000
Çikolata
74.000
Diş Beyazlatma
60.500
Hediye
60.500
Hediye Kutusu
60.500
Makaron
60.500
Hosting
27.100
Liposuction
18.100
Botoks
9.990
Aylık Arama Hacmi
 • Soldaki 10 Kelimede 610.100
 • İlk Sayfaya Çıkardığımız Anahtar Kelimelerde 3.789.000
 • neden seo ihtiyacınız var

  Video Başlıkları

  Youtube arama bölümünde aratılan anahtar kelimeler ile ilgili bir video çekilirse, videonun adı ilgili anahtar kelime olmalıdır. Kullanıcılar anahtar kelimeyi youtube üzerinden aradığında direkt olarak sizlerin kanalını ve videosunu bulabilmektedir.

  Tıklama almak için clickbait şeklinde başlık oluşturmayın, video başlığınız oluşturduğunuz video ile ilgili olmalıdır. Tıklama için oluşturulan başlıklar ilk başlarda videoya katkı sağlasa da pek işinize yaramayacaktır.
  Başlık uzunluğu 100 karakteri aşmayacak bir şekilde yapılmalıdır. 100 karakter üzeri oluşturulan her başlık, kullanıcıların göz zevkini bozacağı gibi belli bir bölümü arama sayfasında gözükmeyecektir. Başlık oluştururken, anahtar kelimenize yer vermeniz çok önemlidir. Bunun dışında ilgi çekici bir başlık oluşturmanız video izlenmelerine pozitif yönde etki edecektir.

Video Açıklamaları

Video açıklamaları, başlıklardan sonra dikkat edilmesi gereken en önemli faktördür. Kullanıcılar bir videonun başlığını okuduktan sonra bakacağı ile yer video açıklamalarıdır. Youtube video açıklama bölümü en fazla 5.000 karaktere izin vermektedir. Yani 5.000 karakterden fazla açıklamayı, youtube video’nuzun altına ekleyemezsiniz. Açıklamalarınız videonuzun akışına göre yazılmalıdır, kullanıcılar hem videoyu hem de açıklamayı aynı anda takip edebilmelidir. Bulduğunuz anahtar kelimeleri, video açıklamalarınızda geçirmeyin. Hatta açıklamalarınızı anahtar kelime ile doldurmayın. Kullanıcılar açıklama bölümüne tıkladığında bir açıklama görmek ister. Bu nedenle kullanıcılar üzerinde negatif etki bırakmak istemezsiniz.

Sosyal medya hesaplarınızı video açıklamalarınızda mutlaka geçirin. Marka bilinirliği youtube kanalları için çok önemlidir. Youtube arama sayfasında girdiğiniz açıklamanın ilk 125 karakterlik bölümü sergilenmektedir. 125 karakter içerisinde anahtar kelimenizi geçirerek, ilgi çekici bir açıklama oluşturmaya çalışısın.
aboutTop
 • neden seo ihtiyacınız var

  Etiket Seçimi

  Youtube etiket sistemi, internet siteler için kullanan sistemle birebir aynıdır. Bilindiği üzere kullanıcılar youtube’dan anahtar kelimeler ile arama yapmaktadır. Bu nedenle Kullanıcılarının aratabileceği anahtar kelimeleri etiket bölümüne eklemek, videolarınızın daha fazla izlenmesini sağlamaktadır. Etiket eklerken rakiplerinizin kullandığı etiketlerden faydalanabilirsiniz. Bunun için VidlQ chrome uzantısını kullanabilir veya manuel bir şekilde bulabilirsiniz.

  Çektiğiniz videoların youtube üzerinde nasıl aratıldığını arama bölümünden bularak kullanabilirsiniz. Videosunu çektiğiniz anahtar kelimelerin varyasyonlarını etiket bölümünüze ekleyebilirsiniz. Etiket seçimi youtube kanallarının izlenmesi için çok önemlidir ancak doğru yapılmalıdır. Etiket bölümüne alakası, birden fazla aynı kelimeleri kullanmak kanalınızı spama sokacaktır. Bu nedenle video ile alakalı anahtar kelimeleri kullanmanız doğru olacaktır.

Kalıcı Açıklayıcı Kartlar

Açıklayıcı kartlar, çoğunlukla videoların sonunda ortaya çıkan not, ürün, video, internet sitesi gibi bilgileri içeren bölümdür. Tanınmış youtube kanalları genellikle video sonlarında takipçilerini yönlendirmek için kartları kullanırlar. Özellikle video bitişinde bir diğer videoya geçmeleri konusunda kullanıcılara yardımcı olmaktadır. Video içerisinde tanıttığınız ürünleri kartlar bölümü ile öne çıkarabilir, oynatma listenize link verebilirsiniz. Youtube kartları kullanmanız kanalın devamlılığı konusunda işinize yarayacaktır. Video sonunda kullanıcıların ilgisini çekebilecek videolara yer vererek, kullanıcıların diğer videolarınızı izlemesini sağlayabilirsiniz. Video içerisinde tanıtılan ürünleri yine kartlar bölümü ile kullanıcılara tanıtabilirsiniz. Uzun videolarda tanıtılan ürünler, kullanıcılar tarafından unutulsa da kartlar sayesinde ürünleri görebilmektedirler. Bunların dışında kartlar, bir başka kanala abone olunmasını, internet sitesine gidilmesini ve bağış toplanmasını sağlamaktadır. Etkili bir şekilde kullanacağınız açıklayıcı kartlar, kullanıcıların kanalınızda daha çok vakit geçireceği anlamına gelir.
aboutTop
Hala ne duruyorsunuz? Bizimle iletişim’e geçin!
Bizi yakından tanıyın
whySeo

SEO teklifi alın!

Size özel seo çalışması hakkında daha fazla bilgi almak için bize ulaşın!

 • neden seo ihtiyacınız var

  Altyazı

  Kanalınız sadece Türkçe konuşan insanlar tarafından izlenebilir bu nedenle videolarınıza altyazı eklemiyor olabilirsiniz. Ancak ülkemizde işitme engelli kullanıcılar videoları sadece okuyarak anladığı için kendi dilimizde alt yazı eklemeyi unutmayın. Alt yazı kullanımı izleyen kullanıcının açıp kapamasına bağlı olduğu için videolarınıza fazla etki etmeyecektir.

  Bunların dışında youtube, farklı dillerde izlenen videoları otomatik olarak farklı dillere çevirmektedir. Ancak yaptığı çeviri robotlarca yapıldığı için, çok kalitesiz kelime grupları ortaya çıkmaktadır. Videolarınız sadece Türkiye’ye hitap etse de altyazı eklemeniz gerekir. Bu sayede kullanıcılara önem verdiğinizi, takipçilerinize hissetttirebilirsiniz.

Küçük Resim Seçin

Bilindiği üzere youtube videolarını izlemeden önce küçük resimler görünmektedir. Bu resimler youtube tarafından otomatik olarak ayarlansa da kanallar bu özelliği daha fazla izlenmek için kullanmaktadır. Küçük resimler, kullanıcıların ilgisini çekebilecek şekilde yüklenmelidir. Kullanıcılar resimleri gördüğünde videoya tıklamalıdır. Otomatik olarak oluşturulan resimlerden uzak durun. Eğer ilgi çekici bir resim yapamıyorsanız, video içerisinden bir bölümü seçebilirsiniz.
aboutTop
 • neden seo ihtiyacınız var

  Videonuzu İsimlendirin

  Youtube kanalınıza video yüklemeden önce, anahtar kelimelerinizi dosya adı bölümünde geçirin. Bu sayede youtube botlarına içeriğiniz hakkında bilgi verebilirsiniz.