SEO Analiz

SEO Analiz Nedir?

SEO bilindiği üzere, internet siteleri arama motorlarında özellikle google’da üst sıralara taşıyarak, organik trafiğini yükseltme çalışmalarına genel olarak SEO denir. SEO analiz ise SEO çalışmalarında ilgili internet siteyi tarayarak, yaptığı yanlışları ve hataları söyleyen bir süreçtir. SEO analiz günümüzde birçok araç tarafından yapılmaktadır. Ancak her araç kendi içerisinde bulunan kriterlere göre analiz yapmaktadır. Bu nedenle bir araç ile sitenize SEO analiz yapmak, yanlış bir tercih olacaktır. Doğru bir şekilde analiz yapmak için birden çok araçla sitenizi kontrol etmeli ve ona göre aksiyon almalısınız. Her aracın kendi içerisinde belirlediği kriterlere göre iş yapmamak için analiz sonuçlarını karşılaştırmanız gerekir. Bu sayede en doğru analiz sonucuna ulaşabilirsiniz.

seoTop

SEO Analiz Neden Yapılır?

SEO analiz temelde sitelerin arama motorlarında geride kaldığı durumları tespit edebilmek adına yapılmaktadır. Yayın hayatına yeni başlamış veya devam eden bir internet site arama motorlarında daha iyi sıralamalar alabilmesi için analiz yapılır. SEO analiz süresince çıkan hatalar ve yapılan yanlışlar site nezdinde tespit edilerek, düzenlenir. Bu sayede site hatasız ve SEO uyumlu bir şekilde düzenlenerek, daha iyi sıralamalar alması sağlanır. SEO analiz araçları genel olarak sitenizde bulunan hataları bulmak adına geliştirilmiş araçlardır. Yani SEO analiz araçlarını kullanmak sizleri arama motorlarında üst sıralara taşımaz, orada bulunan hataları düzenlemek sizleri üst sıralara taşır..

 • seo analiz neden yapılır
 • homeWhy

SEO teklifi alın!

Size özel seo çalışması hakkında daha fazla bilgi almak için bize ulaşın!

Gurur tablomuz!

Şimdiye kadar ilk sayfa başarısı elde ettiğimiz, arama hacmi en yüksek kelimeleri görmek ister misiniz?

Arama Terimleri Ortalama Aylık Arama Sayısı
Çiçek
165.000
Kahve
74.000
Çikolata
74.000
Diş Beyazlatma
60.500
Hediye
60.500
Hediye Kutusu
60.500
Makaron
60.500
Hosting
27.100
Liposuction
18.100
Botoks
9.990
Aylık Arama Hacmi
 • Soldaki 10 Kelimede 610.100
 • İlk Sayfaya Çıkardığımız Anahtar Kelimelerde 3.789.000
Simur Dijital

SEO Analizlerini Nasıl Yapıyoruz?!

Ajansımız SEO tarafında anlaşılan her markaya özel olarak, SEO analizlerini gerçekleştirmektedir. Sadece SEO analiz isteyen markalar içinde aynı şekilde gerekli analizlerimizi yapmaktayız. SEO analiz sürecimiz markanızın ve sitenizin büyüklüğüne göre uzayabilmektedir. SEO analiz sürecimizde sitenizin arama motorunda sergilediği performans, rakipleriniz, backlinkleriniz, içerikleriniz ve hedeflenen konumu ayrıntılı bir şekilde analiz etmekteyiz. Sitenizde SEO uyumlu olmayan bütün kodları, içerikleri ve diğer bütün her şeyi raporumuza ekleyerek sizlere iletmekteyiz. Dilerseniz SEO analiz sürecimizde neler yaptığımıza bir göz atalım;

 • Teknik Analiz
 • Anahtar Kelime Analizleri
 • İçerik Analizleri
 • Backlink Analizi
 • Rakip Analiz
 • Teknik Analizleri

  SEO analiz sürecinde ilk olarak sitenizin Google ve diğer arama motoru botları tarafından nasıl tarandığı kontrol edilir. Arama motoru botlarının sitenizi sağlıklı bir şekilde tarayamaması sitenizi arama sonuçlarında alt sıralara düşürecektir. Arama motoru botları tarafından sağlıklı bir şekilde taranamayan internet sitelere ne kadar çalışma yapılırsa yapılsın, iyi bir konuma gelemez. Bu aşamamızdan sonra sitenizde kullanılabilirlik ve mobil uyumluluk kontrol edilir. Bilindiği üzere SEO sadece arama motorları için yapılmaz. Günümüzde kullanıcılara önem veren siteler arama sonuç sayfalarında istedikleri konumları alabilmektedir. Sitenizin mobil tarafında herhangi bir sorunu olup olmadığını kontrol ederek, sizler için hazırladığımız raporumuza eklemekteyiz. Teknik SEO analizimiz, genel olarak sitenizin işleyişi hakkında detaylı bilgiye sahip olabilmek adına yapılmaktadır. Sitenizin SEO kriterlerine uygun bir şekilde tasarlanması için hazırladığımız maddelerimize dayanarak teknik analizlerinizi gerçekleştirmekteyiz.
  textContent
 • Anahtar Kelime Analizleri

  Teknik tarafta analizlerimizi tamamladıktan ve raporumuza gerekli bilgileri ekledikten sonra siteniz için anahtar kelime analizi yapmaktayız. Bu aşamamızda sitenizde bulunan bütün anahtar kelimeleri bir listeye ekliyoruz. Eklediğimiz listede anahtar kelimelerinizin, sektörünüzle ve markanızla alaka düzeyini anlıyoruz. Sitenizde yer alan anahtar kelimelerinizin aranma hacmi ve kullanıcıya sağladığı faydayı tam olarak bu aşamamızda tespit etmekteyiz. Siteniz için oluşturduğumuz listeyi, aranma hacmi olan veya olmayan, sitenizle olan alaka düzeyi ve kullanıcılarınıza sağladığı fayda diyerek gruplandırmaktayız. Sitenizdeki anahtar kelimeleri analiz ettikten sonra genel olarak ileride kullanmanız için anahtar kelime listesi çıkarmaktayız. Bu aşamada oluşturacağımız anahtar kelime listesi sitenizin hitap edeceği hedef kitleye göre yapılmaktadır. Özellikle hedef kitlenizin aradığı, aranma hacmine sahip ve uzun kuyruklu anahtar kelime gruplarımızı listenizde ayırarak sizlere iletmekteyiz.
  seo-analiz-anahtar-kelime-analizleri
 • İçerik Analizleri

  Anahtar kelime listenizi hazırladıktan sonra içeriklerinizin analizlerini gerçekleştirmekteyiz. İçerik analizi bölümümüz, sitenizde yer alan içeriklerin analizi için yapılmaktadır. Bilindiği üzere Google algoritmalarından dolayı içerikler ciddi oranda önemli hale gelmiştir. Bu nedenle SEO analiz sürecimizde içerik analizine yer vermekteyiz. Sitenizde yer alan içeriklerinizi analiz ederken dikkat ettiğimiz noktalardan birisi içeriklerin kalitesidir. Kaliteli içerikler, her zaman arama motorlarında daha iyi sıralamalar almıştır. Sitenizde yer alan içeriklerin kaliteli olup olmadığına bakarak, oluşturduğumuz içerik raporumuza eklemekteyiz. Kullanıcıya fayda sağlamayan, kalitesiz olarak üretilen içerikleri raporumuzda özellikle belirterek, düzeltilmesini sağlıyoruz.
  seo-analiz-icerik-analizleri
 • Backlink Analiz

  Backlink, sitenizin arama motorlarında üst sıralarda yer almasını sağlayan yegane işlemdir. Bu nedenle siteniz adına backlink analizleri gerçekleştirmekteyiz. SEO çalışmalarında öncelik her zaman site içerisindeki hataları gidermektedir. Site içi hatalar giderildikten sonra ilk olarak backlink çalışmaları gerçekleştirilir. Backlink analizimiz sitenizde varolan bütün bağlantıları analiz etmek adına yapılır. Bilindiği üzere günümüzde anti SEO gerçekleştiren birçok site mevcut. Bu nedenle backlink analizlerimiz gerçekten çok önemlidir. Sitenize gelen bağlantıları bir listeye ekleyerek, spam, düşük kalite ve yüksek kalite olarak gruplandırmaktayız.
  seo-analiz-backlink-analizi
 • Rakip Analizi

  SEO analizlerimizde son olarak rakiplerinizi analiz etmekteyiz. Rakiplerinizin neler yaptığını öğrenmek için yaptığımız bu analizimiz çok kapsamlı bir şekilde ilerlemektedir. Rakiplerinizde yer alan içeriklerin kalitesi, kullandıkları anahtar kelimeler ve backlinkleri rakip analiz sürecimizde karşımıza çıkmaktadır. Rakip analizi SEO çalışmalarında önemli bir yere sahiptir. Sektörde yer alan rakiplerin yaptıkları çalışmalar, stratejiler ve davranışlar oldukça önemlidir. Bu aşamada özel olarak hazırladığımız sistemlerimiz sayesinde rakiplerinizin ne yaptıklarını net bir şekilde öğrenmekteyiz.
  seo-analiz-rakip-analizi
Hala ne duruyorsunuz? Bizimle iletişim’e geçin!
Bizi yakından tanıyın
whySeo

SEO teklifi alın!

Size özel seo çalışması hakkında daha fazla bilgi almak için bize ulaşın!