Sosyal Medya Reklamcılığı nedir?

Sosyal medya reklamcılığı, Facebook, Instagram, LinkedIn ve Twitter gibi çeşitli sosyal medya platformlarında tanıtım kampanyaları oluşturmayı içeren bir pazarlama biçimidir. Sosyal medya reklamcılığının ayırt edici özellikleri; hedef kitleyi geliştirmek ve ödemenin yalnızca hedef kitleden biri bir bağlantıya tıkladığında yapıldığı bir tıklama başına ödeme yaklaşımını dahil etmek amacıyla potansiyel kriterleri belirleme yeteneğini içerir. Pazarlama, birden fazla ürün, hizmet veya marka tanıtımı biçimini kapsayan genel bir terim olduğundan, sosyal medya reklamcılığı bir pazarlama biçimi olarak kabul edilir. Arama motoru optimizasyonu, geleneksel reklamcılık, ürün yerleştirme, içerik pazarlaması ve diğer faaliyetlerin pazarlama şemsiyesi altına girmesi gibi, sosyal medya reklamcılığı da pazarlamanın birçok bileşeninden biri olabilir. Başarılı sosyal medya reklam kampanyaları, amaç ve hedefleri belirlemekle başlar. Daha sonra bu amaç ve hedeflere ulaşmak için bir strateji geliştirilmelidir. Ardından, sosyal medya platformları izleyicilerin çok rafine bir şekilde tanımlanmasına izin verdiğinden, bir hedef kitlenin belirlenmesi önemlidir. Bazıları belirli hedeflere ulaşmak ve belirli kitlelere ulaşmak için diğerlerinden daha etkili olduğundan, kullanılacak belirli sosyal medya platformlarına karar vermek de dikkat edilmesi gereken adımlardan biridir. Reklamları geliştirmek ve bir bütçe belirlemek, etkili bir sosyal medya reklam kampanyası oluşturması gereken yaklaşımı tamamlar.

socialMediaTop

Sosyal Medya Reklamcılığında
neler yapıyoruz?

Sosyal medya reklamcılığı hizmetleri; karlılığın en üst düzeye çıkarılabilmesi için ürünün edinme bedeli hesaplanması, reklamların tasarlaması, kampanyaların oluşturulması, verilerin düzenli olarak analiz edilmesi ve eld edilen sonuçlara göre satışların artırılması odaklı aksiyonların alınması şeklinde ilerleyen kapsamlı bir süreçtir.

socialMediaWhat
 • Kısa Sürede Çok İnsana Ulaşmak Sosyal medya platformları dünya genelinde çok geniş bir kitle tarafından kullanıldığından kısa sürede çok fazla insana ulaşma imkanı verir. Bu nedenle pek çok marka reklam faaliyetlerinin çoğunu sosyal medya platformlarına kaydırmaktadır. Bu sayede ürün ve hizmet tanıtımlarının bir avantaja çevrilebilmesi son derece yüksek bir olasılıktır. Sosyal medya platformlarında verilen reklamların, doğru hedefleme yapılması sayesinde kısa sürede binlerce kişiye ulaşması mümkündür.
 • Düşük Bütçe Kullanmak Sosyal medya reklamcılığı diğer reklam türlerine oranla çok daha düşük bütçeler gerektirdiğinden avantajlıdır. Hazırlanan reklamların kolay ulaşılabilir olması maliyetlerin düşük olmasındaki temel nedenlerden biridir.
 • Hedef Kitleyi Etkin ve Kolay Belirlemek Sosyal medya reklamlarının başarılı olmasının temel şartı hedef kitlenin doğru seçilmesidir. Bu nedenle Instagram ve diğer sosyal medya platformlarında hedef kitlenin belirlenmesi noktasında kullanılabilecek çeşitli algoritmalar bulunur. Algoritmalar kullanılarak hedef kitle, beğeni, yaş, lokasyon, meslek gibi kriterler doğrultusunda belirlemeler yapılabilir. Hedef kitlenin doğru belirlenmesi aynı zamanda markanın reklam bütçesini doğru bir şekilde kullanması noktasında da etkilidir. Bu sayede markalar, hedef kitlesine dahil olmayan kişiler için harcama yapmayarak; azaltılmış reklam maliyetleriyle daha çok insana ulaşma imkanı elde ederler.
 • Hedef Kitleye Göre Farklı Reklam Çeşitleri Sosyal medya reklamcılığında her hedef kitleye uygun reklam çeşitleri oluşturmak mümkündür. Yapılan hedef kitle analizleri sonucunda yaş aralığı, meslek, cinsiyet gibi kriterlere göre farklı reklamlar yayınlanması avantajından yararlanılabilir. Bu durumun en önemli avantajı, hedef kitledeki herkesin beğenisine uygun reklam oluşturulabilmesidir.
 • Reklamların Performans Analizini Yapmak Sosyal medya platformlarında yayınlanan reklamların performans analizinin yapılması büyük bir avantajdır. Böylece yayınlanan reklamların ne kadar sürede kaç kişiye ulaştığı gibi bilgileri almak mümkündür. Bunun sonucunda reklamların doğru stratejilerle hazırlanıp hazırlanmadığını ve kitle üzerindeki işlevselliğini değerlendirmek söz konusu olabilmektedir.
 • Marka Bilinirliğini Arttırmak Sosyal medya reklamcılığının bu kadar popüler olmasını sağlayan nedenlerden biri marka bilinirliğini artırma konusundaki etkisidir. Diğer medya ve iletişim araçlarına göre daha çok kullanılan sosyal medya platformların insanların her tür deneyimini diğer insanlarla paylaştığı bir yer haline gelmiştir. Bu nedenle sosyal medya platformlarında ürün ve hizmet tanıtımı yapmak markanın daha geniş kitlelere ulaşmasında önemli bir rol üstlenir.
 • Sosyal Medya Etkileşimini Yükseltmek Sosyal medya platformlarındaki reklam çalışmaları hesapların etkileşimini yükselterek yeni kullanıcılara erişme olasılığını artırır. Bu yüzden sosyal medya platformlarına reklam vermek etkileşim açısından doğru bir hamle olarak kabul edilir.

Gurur tablomuz!

Şimdiye kadar ilk sayfa başarısı elde ettiğimiz, arama hacmi en yüksek kelimeleri görmek ister misiniz?

Arama Terimleri Ortalama Aylık Arama Sayısı
Çiçek
165.000
Kahve
74.000
Çikolata
74.000
Diş Beyazlatma
60.500
Hediye
60.500
Hediye Kutusu
60.500
Makaron
60.500
Hosting
27.100
Liposuction
18.100
Botoks
9.990
Aylık Arama Hacmi
 • Soldaki 10 Kelimede 610.100
 • İlk Sayfaya Çıkardığımız Anahtar Kelimelerde 3.789.000

Hala ne duruyorsunuz? Bizimle iletişim’e geçin!

Bizi yakından tanıyın
whySeo

SEO teklifi alın!

Size özel seo çalışması hakkında daha fazla bilgi almak için bize ulaşın!

socialMediaHow
 • Sosyal Medya Reklam Türleri Nelerdir?

  Facebook reklamları: Facebook reklamlarının dünyasına girmek, markanın gelecekte müşteriye dönüşmesi muhtemel kullanıcılar tarafından görülmesini sağlar. Reklamların doğru kişiler tarafından görülmesini sağlamak için demografi, yer ve saat belirlenebilir. Tek görsel reklamlar, video reklamlar, Canvas reklamlar, Crousel reklamlar, koleksiyon reklamları, Messenger reklamları ya da otomatik uygulama reklamları arasından uygun olan seçilebilir. Instagram reklamları: Instagram'ın sponsorlu gönderileri, kullanıcılara ilgi alanlarına ve yaşlarına uygun bir reklam sunmak için beslemelerde ve Hikayelerde ortaya çıkar. Hikayeler özelliği, reklamının, bir kullanıcının takipçilerinin hikayeleri arasında, o sosyal medya deneyimine sorunsuz bir şekilde yerleşeceği anlamına gelir. Influencerlarla yapılan işbirlikleri: Doğru influencer seçimi oldukça geniş bir pazarlama dalgasını destekleyebilecek en önemli unsurlardan biridir. Markalar yüz binlerce takipçisi olan influencerlardan uzaklaşıp niş bir kitleyi hedefledikçe, mikro influencerlar ile çalışmak trend haline gelmiştir. Mikro influencerlarla çalışmak, markayı yalnızca daha küçük, daha ilgili bir kitlenin önüne çıkarmakla kalmaz, aynı zamanda büyük bir takipçi kitlesine sahip bir influencer kadar yüksek bütçeler de gerektirmez. Twitter reklamları: Twitter, reklamverenlerin dönüşüm, olası satışlar ve uygulama yüklemeleri gibi çeşitli farklı hedeflere uyarlanmış kampanyalar oluşturmasına olanak tanır. Bundan en iyi şekilde yararlanmak için, reklam kampanyaları yapay zeka ile birleştirilir. YouTube reklamları: Youtube videoları, içerik üretiminin artmasıyla birlikte oldukça poopüler bir hale gelmiştir. Marka ile ilgili reklamlar yayınlamak için içerik üreticilerinin videolarında çeşitli yöntemlerle reklamlar yerleştirilebileceği gibi marka YouTube kanalı Google Ad hesabıyla eşleştirerek markayla ilgili video reklamlarının yayınlanması da mümkündür. Linkedin reklamları: Firmalar tarafından sıklıkla kullanılan bir platform olan Linkedin’den marka bilinirliğinin artırılması konusunda büyük fayda sağlanabilir. Snapchat reklamları: Her ne kadar Snapchat eski popülerliğini korumasa da gençlere ulaşma konusunda haka etkili bir kaynak olarak kullanılması mümkündür. Hedef kitle kriterinin karşılanması halinde ürün tanıtımları yapmak ve marka bilinirliğini artırmak için Snapchat’ten yararlanılabilir. TikTok reklamları: Son zamanların en gözde sosyal medya platformlarından biri olan TikTok çok geniş kullanıcı kitlesi sayesinde farklı özellikteki kitle hedeflemelerine uygundur. Şu an için reklam modelleri sınırlı olmakla birlikte TikTok reklamları ile etkili sonuçlar elde edilmesi mümkündür.
 • Sosyal Medya Reklamlarının avantajları nedir?

  Sosyal medya, doğası gereği, maksimum ve sınırsız erişim ortamıdır. Geniş erişimli düşük maliyetli bir ortam olmak, sosyal medyanın en büyük avantajlarından biridir. Sosyal medya reklamcılığının diğer bir avantajı, muhtemelen en uygun maliyetli pazarlama aracı olmasıdır. Bir sosyal medya platformuna kaydolmak çoğu platform için ücretsizdir ve ücretli reklamlar diğer pazarlama taktiklerinden çok daha esnek ve düşük maliyetlidir. Sosyal medya reklamlarında yatırım maliyeti daha az olduğu için daha fazla yatırım getirisi gösterir. Sosyal medyadaki trafik miktarı ile düşük bütçeli reklamlarla da önemli sonuçlar bekleyebilirsiniz. Bu özellik, pazarlamacıların içeriği doğru akoru vurana kadar tekrar tekrar test etmelerini ve denemelerini nispeten güvenli bir zemin haline getirir. Sosyal medyayı kapsamlı bir araştırma aracı olarak kullanmak, pazarlamacıların nişlerini daha iyi anlamalarına ve bu bilgiyi reklam kampanyalarına ve stratejilerine uygulamalarına yardımcı olabilir. Sosyal medyada bir pazarlama stratejisi yürütmek, markanız geniş bir alıcı kitlesine maruz kalacağından marka bilinirliğinizi önemli ölçüde artıracaktır. Sosyal medya reklamcılığının avantajlarından yararlanmaya başladığınızda, insanlar içeriğinizle ilgilenmeye başlayacak. Bu basit aktivite, marka bilinirliğinizi artıracak ve markanızın dijital alanda itibarını oluşturacaktır. Sosyal medyanın tutarlı ve stratejik kullanımı işinize önemli ölçüde yardımcı olabilir. Sosyal medya platformlarının paylaşım ve reposting özelliği sayesinde, içeriğiniz hedef müşterilerinizden biri veya daha fazlası tarafından yeniden gönderildiğinde veya paylaşıldığında ikinci bir yaşam döngüsü kazanır. Daha da iyisi, sosyal medyada paylaşmanın neredeyse zahmetsiz olmasıdır. Bu nedenle, içeriğiniz herhangi bir anlamda değerli veya ilişkilendirilebilirse, hedef kitleniz onu paylaşmaya ve işletmeniz için size daha fazla potansiyel müşteri ve marka bilinirliği sağlamaya teşvik edilecektir.

Başarı hikayelerimiz