Web Tasarım

Hemen her sektörde faaliyet gösteren işletmelerin çevrimiçi ortamlarda varlık göstermenin önemini keşfetmesiyle birlikte web sitelerinin oluşturulduğu süreç olan web tasarımı hayatımızın ayrılmaz bir parçası haline gelmiştir. Web sayfası düzeni, içerik üretimi ve grafik tasarım dahil olmak üzere birçok farklı yönü kapsar. Web tasarımı ve web geliştirme terimleri genellikle birbirinin yerine kullanılırken, web tasarımı teknik olarak daha geniş web geliştirme kategorisinin bir alt kümesidir.

Web siteleri, HTML adı verilen bir biçimlendirme dili kullanılarak oluşturulur. Web tasarımcıları, her sayfanın içeriğini ve meta verilerini tanımlayan HTML etiketlerini kullanarak web sayfalarını hazırlarlar. Bir web sayfasındaki öğelerin düzeni ve görünümü tipik olarak CSS veya basamaklı stil sayfaları kullanılarak tanımlanır. Bu nedenle, çoğu web sitesi, her sayfanın bir tarayıcıda nasıl görüneceğini tanımlayan bir HTML ve CSS kombinasyonu içerir

Bir web sitesinin görünümünü ve verdiği hissi tasarlamak için HTML ve CSS kullanılsa da, resimler ayrı ayrı oluşturulmalıdır. Bu nedenle, grafik tasarımcılar genellikle Web'de kullanılmak üzere görüntüler oluşturduklarından, grafik tasarım web tasarımıyla örtüşebilir. Adobe Photoshop gibi bazı grafik programları, görüntüleri web yayıncılığı için optimize edilmiş bir biçimde dışa aktarmanın kolay bir yolunu sağlayan " Web için Kaydet… " seçeneği bile içerir.

seoTop

Web Tasarım Nedir?

Web sitelerinin planlanması ve oluşturulması süreci web tasarım olarak adlandırılır. Web tasarım çatısı altında birçok farklı işlem gerçekleştirilir. Bu işlemler arasında bilgi mimarisi, site yapısı, düzen, yazı tipleri, kullanıcı ara birimi, gezinme, renkler ve genel görüntüler sayılabilir. Web tasarım sürecinde web sitesinin oluşturulduğu işletmenin ya da bireyin hedefleri ve beklentileri göz önünde bulundurulmalıdır. Web tasarımı sürecinde denge, vurgu, kontrast, renk, çizgiler ve şekiller dahil olmak üzere birçok farklı unsurun uyum içinde bir araya getirilmesi gerekir. Web sitesinin içeriğinin oluşturulması, görselleri, renkleri, yazı tipleri, grafikleri ve daha birçok unsur web tasarımcı tarafından hazırlanır.

Web sitesi tasarımı ilk etapta genel işlevselliğe odaklanıyor gibi görünse de estetiğin göz önünde bulundurulması da zorunludur. Web tasarım kapsamında web uygulamalarının yanı sıra mobil uygulamalar ile kullanıcı arayüzü tasarımı da bulunur. Web tasarımı, web sitelerinin arama motoru sonuçları sıralamasında diğer bir deyişle Google gibi arama motorlarında sergilediği performans üzerinde de oldukça büyük bir etkiye sahiptir.

 • homeWhy
 • homeWhy

SEO teklifi alın!

Size özel seo çalışması hakkında daha fazla bilgi almak için bize ulaşın!

Web Tasarım Çalışmaları Ne Kadar Sürer?

Web tasarım çalışmalarının ne kadar süreceği konusunda standart bir bilgi vermek doğru değildir. Farklı markaların ve işletmelerin web siteleri ihtiyaç ve içerik noktasında değişiklik gösterebilir. Bu nedenle web tasarımı talep edilen web sitesinin özellikleri ve büyüklüğü farklı olabilir. Özel tasarım web sitelerinin tasarım çalışmaları birkaç ayı bulabilir. Web tasarım çalışmaları yapılan projeye ve projenin özelliklerine göre genellikle 1 hafta ile birkaç ay arasında tamamlanabilir. Web sitesinde yer alacak verilerin hazır olmaması ya da taleplerin farklılaşması halinde proje özelinde bu sürenin uzaması söz konusu olabilir.

 • DAHA FAZLA KAZANIN

  Web Tasarım Çalışmalarında Süreç Nasıl İşler?

  Web tasarımı marka özelinde planlanması ve gerçekleştirilmesi gereken bir süreçtir. Her markanın ihtiyaçları ve web sitesinden beklentileri farklıdır. Web tasarımı her bir markanın faaliyet gösterdiği sektöre ilişkin ihtiyaçlarını karşılayabilmeli, kullanım kolaylığı ve tasarım açısından hedef kitleye hitap edebilmelidir. Web tasarımı çalışmalarında en önemli adım müşterinin tanınması, beklentilerin öğrenilmesi, gereken ön bilgilerin alınmasıdır. Logo ve tasarımda kullanılacak görsellerin alınmasıyla birlikte web tasarım süreci başlar.

  Yapılacak olan web tasarımı için işletmenin faaliyet gösterdiği sektör ile ilgili bir araştırma süreci yürütülür. İlgili sektörde gerçekleştirilen yurt içi ve yurt dışı çalışmalar incelendikten sonra demo bir web sitesi hazırlanarak müşteriye sunulur. Sunulan demo üzerinde fikir birliğine varılması halinde alt sayfaların tasarımı sürecine geçilerek müşteriyle alt sayfalardan örnekler paylaşılır. Web sitesi ana sayfası ile alt sayfaları için onayın alınmasıyla birlikte web tasarımı çalışmaları sürdürülür. Daha sonra kullanıcı arayüzü yazılım çalışmalarına geçilerek web sitesinin yönetim paneli hazırlanır. Eş zamanlı olarak web sitesinin mobil versiyonunun da yapılmasıyla proje tamamlanmış şekilde müşteriye sunulur. Sunula web sitesi tasarımının onaylanmasıyla web sitesi testleri yapılarak site yayına alınır.

 • Web Tasarım Ajansı Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

  Web tasarım ajansı seçimi, web sitesinin başarısı ve hedef kitle üzerinde istenilen etkinin yaratılması noktasında kritik bir noktadır. Web tasarım ajansı seçilirken ilk olarak referanslar kontrol edilmelidir. Web tasarım, web sitesi yayına alındıktan sonra da teknik destek ve güncelleme konusunda yararlanılan bir hizmet olduğundan alanında uzman, deneyimli ve profesyonel isimlerden oluşan bir ekip ile çalışmaya özen gösterilmelidir. Web tasarım ajansı olarak seçtiğiniz ajans mutlaka bu konuda deneyim kazanacak kadar çok projeye imza atmış olmalıdır. Bu bağlamda ürettiği projeler ve kaç yıldır sektörde olduğu gibi bilgiler öğrenilmelidir. Web tasarımı ajansı günümüz teknolojisini kullanıyor olmalıdır. Bu nedenle mobil uyumluluk, SSL sertifikası, güncel SEO altyapısı gibi özelliklerin bulunduğundan emin olunması gerekir. Web tasarım ajansının teknik destek hizmetininin olup olmadığı ve kapsamı sorgulanmalıdır. Web tasarım ajansının müşteri ile aynı ilde bulunması daha fazla avantaj sağlayan bir durum değildir. Tüm işlemlerin telefonlar ya da dijital ortamda gerçekleştiriliyor olması sayesinde kalitesinden emin olunan, doğru web tasarım ajansı müşteri ile aynı ilde olmasa dahi en iyi seçenek haline gelebilir. Kaliteli, deneyimli, kurumsal, doğru iletişim kurulabilen ve hızlı web tasarım ajansı seçimi durumunda başarılı çalışmalara imza atılabilmektedir.

  Hala ne duruyorsunuz? Bizimle iletişim’e geçin!

  Bizi yakından tanıyın
  whySeo

  SEO teklifi alın!

  Size özel seo çalışması hakkında daha fazla bilgi almak için bize ulaşın!