Yerel SEO

Yerel SEO Nedir?

Yerel SEO, kullanıcıların yerel aramalardan, markanızı en üstte bulabilmesi için yapılan sürece denir. Lokal bazlı aramalarda üst sıralara çıkmak ve bu sayede kullanıcıların sitenize veya harita bilgilerinize ulaşmasını yerel SEO hedeflemektedir. Yerel SEO, şehir bazlı arama yapan kullanıcıların ürün veya hizmetlerinizi alması için yapılan çalışmaları ifade eder. Markanızın yerel aramalarda yukarı çıkması, şehir içerisinde marka bilinirliği yaratacağı gibi organik trafiğinizi de belli ölçüde arttıracaktır. Yerel SEO, günümüzde kullanılmakta olan, Google, bing, yandex, apple maps gibi platformlarda da yapılmaktadır. Markanızın yerel aramalarda çıkmasını sağlamak, doğru Yerel SEO çalışmasından geçmektedir. Simur Digital ile çalışarak, hedeflediğiniz başarıyı sandığınızdan daha kolay yakalayabilirsiniz.

yerel seo

Yerel SEO Nasıl Yapılır?

SEO çalışmalarının asıl amacı paid kanallara yaptığınız yatırıma oranla ( paid kanallar; sosyal medya reklamları, adwords reklamları vb) daha az masraf yaparak eşdeğer oranda veya daha fazla kazanmanıza yöneliktir. Şöyle ki Paid kanallarda reklam maliyeti harcamalarınıza oranla reklam verdiğiniz sürece görünürlük & tıklama ve geri dönüşüm elde ediyorken bu kanallara yaptığınız harcamaları durdurduğunuzda ya da reklamlarınıza ara verdiğinizde gelirleriniz aniden yok olur. SEO çalışmaları ise daha organik ve kalıcı çalışmalar olduğu için, SEO tarafına yaptığınız yatırıma ara verdiğinizde web siteniz sektörel rekabete bağlı olarak 6 ay belki 1 sene mevcut pozisyonlarını korur ve siz para kazanmaya devam edersiniz.

 • yerel seo nasıl yapılır
 • homeWhy

SEO teklifi alın!

Size özel seo çalışması hakkında daha fazla bilgi almak için bize ulaşın!

Site İçi Yerel SEO Faktörleri

Yerel aramalarda sitenizin üst sıralarda yer alması için yapmanız gereken bazı çalışmalar var. Bu çalışmaları en doğru şekilde yaparak, sitenizin yerel aramalarda sıralamasını yükseltebilirsiniz.

 • mobil uyumluluk 1

  Mobil Uyumluluk

  Yerel aramaların çoğunluğu mobil cihazlar üzerinden gelmektedir. Bu nedenle sitenizin mobil uyumlu olması çok önemlidir. Mobil cihazlar üzerinden sitenize gelen kullanıcılar, sitenizde rahat bir şekilde gezebilmelidir. Mobil uyumluluk sadece yerel SEO çalışmaları için gerekli olan bir faktör değildir. Mobil cihaz kullanımının günümüzde ciddi oranda artmasıyla birlikte, mobil uyumluluk internet siteler için zorunlu hale gelmiştir. Yerel SEO anlamında üst sıralarda yer almak içinde mobil uyumluluk gerekmektedir.

 • Anahtar Kelime Analizi

  İstanbul Yerel SEO çalışmalarınız için anahtar kelime analizi yapmalı ve hedef kitlenizi tanımanız gerekiyor. İçeriklerinizde yerel aramalar için kullanabileceğiniz anahtar kelimeleri belirlemeniz gerekiyor. Anahtar kelime bulabilmek için, Ahrefs, Adwords Keyword Planner, manuel ve keyword tool gibi araçları kullanabilirsiniz. Verilen araçlar sayesinde firmanızın verdiği hizmete göre anahtar kelimeler ve türevlerini bulabilirsiniz. Firmanızın olduğu sektöre ve kategoriye göre anahtar kelimelerinizi bulmanız mümkündür.

  yerel seo anahtar kelime analizi
 • başlık etiketleri

  Başlık Etiketleri

  Başlık etiketleri bir sayfanın, arama motoru botları ve kullanıcılar tarafından daha iyi bir şekilde anlaşılması için kullanılan kriterlerden birisidir. Yerel içerikleriniz çok uzun bir şekilde yazıldıysa, kullanıcıların içeriklerinizde bulmak istediği bölümü bulması başlık etiketleri sayesinde daha kolay olabilmektedir. Özellikle arama motoru botları içeriklerinizin ne hakkında yazıldığını başlık etiketlerinden anlamaktadır. Hiyerarşik bir şekilde kullanacağınız başlık etiketleri sayesinde yerel aramalarda istediğiniz performansı alabilirsiniz.

 • Url Yapısı

  URL yapısı her ne kadar basit bir işlem olarak görülse de kullanıcılar ve arama motorları tarafından okunamayan URL yapıları sitenize her zaman negatif etki edecektir. Sayfanız hakkında bilgi verebilen, URL’ler sitenize kullanıcı deneyimi sağlar. URL yapısı SEO kriterleri arasında en bilindik kriterdir. URL yapınızın olabildiğince kısa ve anahtar kelimeniz içeren bir yapıda olmasına önem verin.

 • İçerik

  . Yerel aramalar için oluşturduğunuz içerikler doyurucu niteliklere sahip olmalıdır. Bilindiği üzere kaliteli içerik hem arama motorları tarafından hem de kullanıcılar tarafından sevilmektedir. Durum böyle olunca kalitesiz içerikler üretmek ve sitenize eklemek doğru bir tercih olmayacaktır. Panda algoritma güncellemesinden sonra kaliteli içerik, ciddi bir sıralama faktörü olmuştur. Yerel aramalar için üreteceğiniz her içeriği bu faktörleri göz önünde bulundurarak yazmalısınız. Yerel aramalar için ürettiğiniz içerikler, markanızı temsil edebilmelidir. Kullanıcılar içeriklerinizi okurken, istediği bilgiyi bulabilmelidir. İstediği bilgiyi bulamadığı durumlarda rakiplerinize yöneleceğini ve bu sayede sıralama kaybı yaşayabileceğinizi unutmayın.

  yerel seo anahtar kelime analizi
 • Gurur tablomuz!

  Şimdiye kadar ilk sayfa başarısı elde ettiğimiz, arama hacmi en yüksek kelimeleri görmek ister misiniz?

  Arama Terimleri Ortalama Aylık Arama Sayısı
  Çiçek
  165.000
  Kahve
  74.000
  Çikolata
  74.000
  Diş Beyazlatma
  60.500
  Hediye
  60.500
  Hediye Kutusu
  60.500
  Makaron
  60.500
  Hosting
  27.100
  Liposuction
  18.100
  Botoks
  9.990
  Aylık Arama Hacmi
  • Soldaki 10 Kelimede 610.100
  • İlk Sayfaya Çıkardığımız Anahtar Kelimelerde 3.789.000
  Hala ne duruyorsunuz? Bizimle iletişim’e geçin!
  Bizi yakından tanıyın
  whySeo

  SEO teklifi alın!

  Size özel seo çalışması hakkında daha fazla bilgi almak için bize ulaşın!