Katalog Tasarımı

Katalog, alıcıların satın alma kararı vermesine yardımcı olan temel ürün ayrıntılarını listeleyen bir tür pazarlama materyali olarak tanımlanabilir. Bu ayrıntılar arasında ürün özellikleri, açıklamaları, boyutları, fiyatı, ağırlığı, bulunabilirliği, rengi, müşteri incelemeleri ve daha fazlası bulunabilir..

Ürün katalogları; satış temsilcileri, alıcılar, saha pazarlamacıları ve yöneticiler gibi çeşitli iş kullanıcıları ve grupları için oldukça büyük fayda sağlarlar. Satış temsilcileri ve iç satış ekipleri, markanın ürün veya hizmetleriyle ilgili önemli bilgileri müşterilerine ve potansiyel müşterilerine iletmek ürün kataloglarından faydalanırlar. Müşteriler ve potansiyel müşterilerle ürün ve hizmetlerini tercih etmenin sağlayacağı avantajlar hakkında iletişim kurarken katalogların yardımına başvurabilirler. Alıcılar satın alma kararı sırasında referans materyali olarak kataloglara gereksinim duyarlar. Çeşitli satıcıların sunduğu farklı ürün/hizmetleri karşılaştırmalarına ve amaçlarına en uygun seçeneğe belirlemelerine kataloglar önemli katkı sağlar. Saha pazarlamacıları, ürün ve çözümlerinin demoları arasında müşterilerine seçenekler sunarken kataloglarla süreçleri kolaylaştırabilir. İkinci grup ürünün deneyimlenmesi esnasında, müşterilere değer sunmaya ve karar sürecinin verimliliğini artırmaya yardımcı olur. Ajanslar, ortaklar, bayiler ve katma değerli satıcılar gibi harici taraflar ise herhangi bir ürün ve hizmet hakkında bilgi almak ve son kullanıcılarla paylaşmak için kataloglardan önemli düzeyde fayda sağlarlar.

seoTop

Katalog Tasarımı Nedir?

Markaların ürülerini ve hizmetlerini müşterilerine ve potansiyel müşterilerine sunma aşamasında sıklıkla tercih edilen grafik tasarım ürünlerinin başında katalog gelir. Katalogların amaca uygun, istenilen etkiyi yaratacak ve marka kimliği ile uyumlu olarak hazırlanması sürecine ise katalog tasarımı adı verilir. Katalog tasarımı bu alanda yeterli deneyim ve uzmanlık sahibi, profesyonel tasarımcılar tarafından gerçekleştirilen bir hizmettir. Katalog tasarımı sırasında dikkat edilmesi gereken birtakım farklı noktalar olmakla birlikte yazılar, resimler ve renkler arasındaki uyumun sağlanması tartışmasız en önemlilerden biri olarak kabul edilir. Katalog tasarımı hem basılı hem çevrimiçi baskı için bir şirket sunumu niteliğinde olduğundan katalogların markanın müşterilerine sunduğu genel ürün ya da hizmet yelpazesini tanımladığı kabul edilir. Bu nedenle katalog tasarımı üst düzey kalite standartlarında gerçekleştirilmelidir.

Katalog tasarımı sürecinde kullanılan standart bir katalog formatı yoktur. Bu nedenle müşteri taleplerine göre katalog formatının özelleştirilmesi mümkündür. Bununla birlikte tercih edilen, katalogun başlangıç kısmında şirketin kısa geçmişinin ya da hikayesinin potansiyel müşterilere sunulması daha sonraki kısımda ise çalışma portföyünün yer alması şeklindedir.

Katalogların nasıl bir görünüme sahip olması gerektiği konusunda uyulması gereken katı kurallar olmadığından katalog tasarımı süreci özelleştirilebilir. Profesyonel katalog tasarımı hizmeti alınması halinde katalog tasarımcıları yaratıcılıklarını ve uzmanlıklarını kullanarak insanların ilgisini çekecek aynı zamanda da markanın ürün ve hizmetleri ile ilgili bilgi edinmelerini sağlayacak kataloglar oluşturmaktadırlar.

 • homeWhy
 • homeWhy

SEO teklifi alın!

Size özel seo çalışması hakkında daha fazla bilgi almak için bize ulaşın!

Katalog Tasarımı Avantajları Nelerdir?

Kataloglar temel olarak markalar açısından en önemli reklam araçlarından biri olduklarından başarılı bir katalog tasarımı başarılı bir reklam anamına gelecektir. Profesyonel katalog tasarımı hizmetlerinden yararlanmak marka ya da işletmenin ürünlerinin ve hizmetlerinin müşterilere ve potansiyel müşterilere detaylı ve etkili bir şekilde anlatılmasına katkıda bulunur. Katalog tasarımı sonucu hedef kitleye sunulan kataloglar; marka kurumsal kimliğine uygun özelliklerde aynı zamnda kolay anlaşılabilir, sade ve açıklayıcı olduğundan ürünler ve hizmetler hakkında bilgi sahibi olma sürecini hedef kitle açısından kolaylaştıracaktır.

Markalar ve işletmeler için etkili bir reklam aracı olan katalog kurumsal kimliğin tanıtılmasında üstlendiği önemli görev nedeniyle mutlaka profesyonel katalog tasarımı hizmeti ile hazırlanmalıdır. Bunun sonucunda ortaya çıkan ilgi çekici ve etkileyici katalog tasarımı markaya değer katma konusunda stratejik bir role sahip olmaktadır. Aynı zamanda başarılı bir katalog tasarımı ile markalar ve işletmeler hedef kitlelerine çok daha kısa sürede ulaşabilmektedir. Müşteriler ve potansiyel müşteriler de markanın veya işletmenin ürünleri ve hizmetleri hakında kataloglar aracılığıyla çok daha kolay ve hızlı bir şekilde bilgi edinebilmektedir.

Katalogların; ürün katalogları, hizmet kargoları, market zincirleri katalogları, eğitim katalogları ve e-katalog gibi farklı çeşitleri vardır. Katalog tasarımı boyutları ihtiyaç özelinde belirlenir. Uluslararası kabul görmüş standartlar temel alınsa da yaratıcı tasarımlara imza atılması da söz konusu olabilir. Bu aşamada dikkat edilmesi gereken katalog boyutunun ihtiyaçlara, ürünlere ve hizmetlere uygun olacak şekilde belirlenmesidir. Standart katalog 4 adet kapak sayfası ve iç sayfalardan oluşmakla birlikte bu da marka ya da işletmeye göre özelleştirilebilmektedir.

 • textContent
  DAHA FAZLA KAZANIN

  Katalog Tasarımı Firması Nasıl Seçilir?

  Katalog tasarımı firması seçerken markaya ya da işletmeye ait ürünleri, hizmetleri ve çalışmaları kurumsal kimlikle uyumlu olacak şekilde aynı zamanda modern ve özgün bir tasarımla ortaya koyabilecek uzmanlığa ve deneyime sahip olmasına öncelik verilmelidir. Katalog tasarımı firması yaptığı tasarımın markanın ya da işletmenin pazarlama kampanyalarını harekete geçirecek çok önemli bir unsur olduğunun bilincinde bir yaklaşıma sahip olmalıdır. Markanın ve işletmenin kurumsal bütünlüğünü, duruşunu ve imajını gerçekleştirdiği katalog tasarımı ile en iyi şekilde yansıtmayı başarmalıdır. Bunun için grafik unsurlarının yanı sıra görsel malzemeleri, tabloları, okunabilirliği, baskı kalitesini ve daha birçok farklı unsuru en etkili şekilde bir araya getirmeyi başarabilmelidir.

  Katalog tasarımı firması görsel malzemeler ve kullanılan materyalin kalitesiyle marka kimliğine uygun fontları ve renkleri uyumlu bir şekilde hazırlayarak başarılı çalışmalara imza atmalıdır.

 • Hala ne duruyorsunuz? Bizimle iletişim’e geçin!

  Bizi yakından tanıyın
  whySeo

  SEO teklifi alın!

  Size özel seo çalışması hakkında daha fazla bilgi almak için bize ulaşın!