E-Ticaret Yazılımı

İnternet kullanımının ve elektronik veri alışverişinin giderek hız kazandığı günümüzde pek çok işletme fiziksel mağazalar yerine çevrimiçi e-ticarete odaklanmaktadır. E-ticaret, mal ve hizmetlerin internet üzerinden satılmasını ve satın alınmasını içeren bir iş modelidir. Bu yüzden bazen internet alışverişi olarak da adlandırılır. E-ticaret, gerçek mekanda faaliyet gösteren mağazaların dijital bir alternatifi olarak düşünülebilir. E-ticaret; akıllı telefon, tablet, bilgisayar gibi bir cihazı ve internet bağlantısı olan herkes tarafından yapılabilir. Alıcının ayrıca fiziksel veya dijital ürünlerin satıcısı tarafından kabul edilen bir ödeme yöntemine veya kredi kartına sahip olması gerekir.. Web tabanlı çevrimiçi mağazalar, tüketicilerin ihtiyaç duydukları ürün veya hizmetlere göz atmalarını ve bulmalarını mümkün kılar. Müşteri istediği mal veya hizmeti bulduğunda, mal veya hizmetleri şirketin web sitesindeki dijital alışveriş sepetine yerleştirir. Müşteri, alışveriş sepetine koyduğu ürün veya hizmetleri satın almaya hazır olduğunda işlemin ödeme aşamasına geçer. Bu aşama, siparişi kabul eden, ödemeyi işleyen, envanter yönetimi ile iletişim kuran ve malları müşteriye gönderen veya bir hizmet sağlayan bir bilgisayar düzenlemesi tarafından yönetilir.

E-ticaret, markalara ve müşterilere işlem yapma kolaylığı sağladığı için önemlidir. Dünyanın herhangi bir yerinden kolayca erişilebilir. İşletmelerin kendilerini tüm kanallarda pazarlamasına olanak tanır ve kolaylıkla ölçeklendirmelerine yardımcı olur. Aynı zamanda; hem işletmeler hem de tüketiciler için faydalıdır. İşletmeler ürünlerini/hizmetlerini dünyanın her yerine satabilir ve tüketiciler bu ürünleri/hizmetleri istedikleri zaman ve yerde satın alabilirler. Tüketicilerin satın almalarını yapmadan önce çeşitli ürün/hizmetleri incelemelerini sağlar. Ayrıca zamandan ve paradan tasarruf sağlar. Müşterilerin zamandan ve konumdan bağımsız olarak işletmelerden çevrimiçi olarak satın alım yapmalarını sağlayan dört popüler e-ticaret modeli vardır: İşletmeden İşletmeye (B2B), İşletmeden Tüketiciye (B2C), Tüketiciden Tüketiciye (C2C) ve Tüketiciden İşletmeye (C2B).

seoTop

E-Ticaret Yazılımı Nedir?

Çevrimiçi olarak ticaret yani e-ticaret yapan web sitelerinde kullanılan yazılımlara e-ticaret yazılımı denilir. İnternet üzerinde alım-satım faaliyetleri olan e-ticaret sektöründe faaliyet gösterecek firmaların e-ticaret yazılımına ihtiyacı vardır. Önemli olan nokta firmaların kendileri için en uygun e-ticaret yazılımını bulmalarıdır. Çeşitli e-ticaret yazılımları bulunmakta olup ortak amaçları müşteri deneyimini çok daha basit bir hale getirmektir. Bu kapsamda müşterilerin istedikleri ürünleri kolayca bularak sepetine eklemesi ve kontrol sürecini mümkün olduğunca basit ve verimli bir şekilde gerçekleştirmesi hedeflenir.

E-ticaret yazılımı, bir işletmenin çevrimiçi mağazasının arka ucudur. İşletme sahiplerine ürünleri satmak, envanteri yönetmek, ödemeleri kabul etmek ve işleme koymak ve yerine getirme işlemlerini gerçekleştirmek için kolayca bir web sitesi oluşturma yetkisi verir. Bu yazılım genellikle bulut tabanlıdır ve üçüncü taraf uygulamalarını destekleyerek muhasebe, müşteri yönetimi ve envanter yazılımlarını çözüme entegre etmeyi mümkün kılar. Bir e-ticaret çözümünün ardındaki fikir, ister on ister yüz ürününüz olsun, herkesin çevrimiçi satış yapmaya başlamasını kolaylaştırmaktır.

E-ticaret yazılımı, e-çözümlerin arayüzünü sağlamak ve ürün bilgilerinin yüklenmesinden çevrimiçi ödemelerin ve siparişlerin işlenmesine kadar arka ofis e-ticaret süreçlerini yönetmek için kullanılır. E-perakendeciler, iş yönetimi ve müşteri deneyimi yeteneklerini güçlendirmek için e-ticaret yazılımını teknoloji ekosistemlerinin kalbine yerleştirirler. E-ticaret web mağazanızı, seçilen e-ticaret yazılımının üzerine inşa etmek, size hızlı ve uygun maliyetli pazar lansmanı avantajı sağlar. Ancak, iş açısından kritik tüm işlevsellik burada toplanmış olsa da, gelişmiş yetenekleri özel olarak oluşturma olasılığını göz ardı etmemelisiniz.

  • homeWhy
  • homeWhy

SEO teklifi alın!

Size özel seo çalışması hakkında daha fazla bilgi almak için bize ulaşın!

E-Ticaret Yazılımı Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Dijital PR, yetkili üst düzey web sitelerinden ve nişle ilgili yayınlardan geniş ölçekte bağlantılar kazanmanın en etkili ve verimli yollarından biridir. Ancak başarılı bir PR kampanyasının marka için yalnızca bağlantı kazanmaktan çok daha fazlasını yapıyor olması beklenir. Dijital PR çalışmaları sayesinde markanın hedef pazardaki çok daha fazla sayıda kişi için görünür hale getirilmesi mümkün olur. Çevrimiçi medyada iyi konumlanmış olmak, hedef pazardaki marka bilinirliğinin artmasına yardımcı olur ve daha fazla potansiyel müşteriye ulaşmayı sağlar.

Seçilen e-ticaret yazılımı sahip olunan işin türüne bağlı olmakla birlikte şirket için önemli bir süreç iyileştirmesi sağlayan ve kullanıcı dostu bir e-ticaret yazlımı tercih edilmelidir. E-ticaret yazılımı seçilirken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta müşterilerin etkileşim kurmasını sağlayacak basit bir arayüze sahip olmasıdır. Bu e-ticaret web sitesinin nasıl göründüğü ve kullanıcıların web sitesi ile nasıl etkileşime girdiği konusunda etkilidir. Bazı arayüzlerde müşterilerin gezinmesi, daha fazla teknik beceriye sahip olunması gerekliliğini ortaya çıkarabilir. Bu nedenle müşteriler için konforlu olanın tercih edildiğinden emin olunmalıdır. Markanın vizyonu ne olursa olsun tercihi müşterilerin erişimini kolaylaştırmaya yönelik olmalıdır. Diğer yandan seçilen arayüzün olası değişiklikleri hızlı ve kolay bir şekilde yapma imkanı vermesine de dikkat edilmelidir.

E-ticaret yazılımı seçim sürecinin bir diğer önemli noktası marka kimliğini ifade eden bir tasarımın bulunmasıdır. E-ticaret platformlarında genellikle ücretli ve ücretsiz olarak seçilebilecek farklı alternatifler vardır. Bu aşamada kullanıcı nezdinde açık ve basit bir seçenek belirlenmelidir. Çok fazla kullanılan bir alternatif seçmektense özel bir tasarım yapılması da mümkün olmakla birlikte bu daha fazla zamana, beceriye ve maliyete gereksinim duyulacağı anlamına gelebilir. E-ticaret yazılımı ödeme sürecini alıcı için de satıcı için de kolaylaştırmalıdır. Müşteriler doğru para biriminde ve kendileri için en uygun ödeme yöntemini tercih ederek ödeme yapabilmelidirler. Kullanıcı deneyiminin her aşamada sorunsuz bir şekilde gerçekleşebilmesi için alışveriş sepeti yazılımı ile paranın alıcıdan satıcıya aktarılmasını sağlayan teknolojiye dikkat edilmelidir.

Bilgisayar korsanlığı çok yaygın bir hal aldığından seçilen e-ticaret yazılımının e-ticaret sitesini de müşterilerini de koruyacak önlemleri alması zorunlu bir durum olarak kabul edilmelidir. Bu nedenle SSL sertifikalarına sahip ve PCI güvenlik standartlarını karşılayan bir e-ticaret yazılımı seçilmelidir.

Hala ne duruyorsunuz? Bizimle iletişim’e geçin!

Bizi yakından tanıyın
whySeo

SEO teklifi alın!

Size özel seo çalışması hakkında daha fazla bilgi almak için bize ulaşın!