Dijital Pazarlama & Dijital Pazarlama Ajansı

Pazarlama, istenilen hedef kitleye marka farkındalığı kazandırmaktır. Dijital pazarlama, basitçe, çevrimiçi olarak yapılan herhangi bir pazarlama anlamına gelir. Ancak hedef aynıdır: hedef kitleyle bağlantı kurmak. Dijital pazarlama, bir markanın hizmet verdiği hedef kitleyle bağlantı kurmasına yardımcı olacak birçok alt kümesi ve özelliği olan büyük bir alandır. Marka bilinci oluşturma, içerik pazarlaması, hedefli reklamlar, arama motoru optimizasyonu ve pazar araştırması, güçlü bir dijital pazarlama planının parçasıdır. Geleneksel ve dijital pazarlama, bir ürün veya hizmetin farkındalığını artırmak için belirli bir kitleyle bağlantı kurma hedefini paylaşır. İkisi arasındaki en büyük fark, bu amacı gerçekleştirmek için kullandıkları araçlardır. Geleneksel pazarlama; reklam panoları, doğrudan posta broşürleri, tele-marketing aramaları ve bunlara benzer geleneksel iletişim biçimlerine dayanır. Dijital pazarlama, hedef kitleyle iletişim kurmak için e-posta, sosyal medya, arama motorları ve çevrimiçi reklamlar gibi araçları kullanarak ve çevrimiçi olarak gerçekleşir. Geleneksel pazarlama stratejilerinden farklı olarak, dijital pazarlama, fiziksel ve hatta gerçek zamanlı iletişimden ziyade internet merkezlidir. Sonuç olarak dijital pazarlama, geleneksel pazarlama taktiklerine oranla daha çok yönlü ve potansiyel olarak daha ucuz bir pazarlama yöntemidir. Veriye dayalı dijital pazarlama stratejileri aracılığıyla nitelikli müşteri adayları ve gelir elde etmek mümkündür. Bu nedenle; tutarlı ve yaratıcı bir dijital pazarlama stratejisi, herhangi bir organizasyonun çevrimiçi başarısı için çok önemlidir.

seoTop

Dijital Pazarlama Ajansı Nedir?

Dijital pazarlama; belirli ürünleri, hizmetleri veya markaları rakiplerin üzerine yerleştirmek için çevrimiçi kanalları kullanmanın en iyi yoludur. Dijital pazarlama ajansı, pazarlama kampanyalarını strateji haline getiren ve elektronik veya çevrimiçi medya yardımıyla ürün ve hizmetleri tanıtan bir işletmedir. Dijital pazarlama ajansları insanların bir marka hakkındaki fikirlerini değiştirmek için her tür çevrim içi aracı kullanırlar. Dijital pazarlama ajansları ayrıca, insanların ne isteyeceğini veya nerede olacağını öngörmek için tüketicinin davranışını tahmin etmeye çalışan şirketlerdir. ;

Dijital pazarlama ajansı, mevcut müşterilerinin henüz keşfedilmemiş kanalları kullanarak yeni müşteriler edinmelerine yardımcı olmak için en son teknolojileri kullanır. Bu ajanslar, ister geleneksel ortamlar, sosyal medya, tıklama başına ödeme, duyarlı web tasarımı veya mobil cihazlar aracılığıyla olsun, öncelikle çevrimiçi kitleyi hedefler.

Dijital pazarlama ajansları; marka bilinirliğini artırmak, potansiyel müşteriler oluşturmak ve satışlara dönüştürmek isterler. Bunu, çevrimiçi olarak gelişen tüketici bilinci ağlarını ve farklı yöntemleri kullanarak yaparlar. Başta küçük şirketler olmak üzere birçok işletme dijital pazarlamayı kendi bünyesinde yaparak tasarruf etmeye çalışmaktadır. Ancak, özellikle dijital pazarlama konusunda eğitim almış çalışanlarınız olmadığı sürece, bu çabalar genellikle başarılı olmaz. Etkili bir dijital pazarlama kampanyası hazırlamak, hevesli bir sosyal medya kullanıcısı olmakla aynı şey değildir. Bunun yerine, önemli miktarda uzmanlık bilgisi ve sürekli değişen internet trendlerine ayak uydurma becerisini gerektirir. Dijital pazarlama ajanslarında markanın kalabalık bir dijital pazarda öne çıkmasına yardımcı olmak için gerekli uzmanlığa sahip kişiler hizmet verirler.

 • homeWhy
 • homeWhy

SEO teklifi alın!

Size özel seo çalışması hakkında daha fazla bilgi almak için bize ulaşın!

 • textContent
  DAHA FAZLA KAZANIN

  Dijital Pazarlama Ajansı Ne İş Yapar??

  Değerli ve son derece ilgi çekici bir pazarlama yaklaşımı olan dijital pazarlamayı etkin bir şekilde kullanmak, işletmenizin büyümesine ve başarılı olmasına yardımcı olabilir. Dijital pazarlama, çevrimiçi insanlara erişiminizi genişletmenize, markanızın bilinirliğini/görünürlüğünü artırmanıza ve onları harekete geçmeye (yani bir satın alma veya bir fırsat haline gelme) teşvik etmenize olanak tanıyan oldukça etkili ve ilgi çekici bir pazarlama yöntemidir.

  Dijital pazarlama ajansları; bütçenize, sektörünüze ve zaman çerçevenize dayalı olarak bir dizi iddialı, ancak ulaşılabilir hedef belirlerler. Dijital stratejinizi tasarlamanıza, hedeflerinizi tanımlamanıza, başarınızı ölçmek için metrikler belirlemenize ve bu süreçte sürekli iyileştirme ve optimize etmenize yardımcı olmak için ekiplerinin çeşitli beceri setlerinden yararlanırlar.

  Dijital pazarlama çok kanallıdır. Bir ajans, çevrimiçi oldukları yerde veya web'i nasıl kullandıklarından bağımsız olarak potansiyel müşteriler tarafından görüldüğünden emin olmak için işletmenizi birden çok dijital kanal üzerinden tanıtabilir.

  Bir dijital pazarlama ajansının işi her zaman hedeflenir ve ölçülebilirdir. Bu da kaynaklarınızı mümkün olan en yüksek yatırım getirisini elde etmek için temel özelliklere veya parametrelere odaklamanıza olanak tanır. Dijital dünya, bir dijital pazarlama ajansının doğru bir şekilde yorumlayabileceği, raporlayabileceği ve anlamlı iç görüler oluşturabileceği bir dizi veriyi ortaya çıkarır.

  Dijital Pazarlama Ajansı Görevleri Nelerdir?

  Bir dijital pazarlama ajansındaki pazarlama ekibi, genellikle pazarlama departmanlarında çalışan bir geçmişe sahiptir. Böylece pazar araştırması, strateji geliştirme, ürün geliştirme ve pazarlama programlarında deneyim sahibi olabilirler.

  Pazarlama kaynağınız yoksa, herhangi bir stratejik düşünce olmadan bir reklam kampanyası yürütmek israf olabilir. Bir dijital pazarlama ajansı, iletişim programlarınıza açıkça tanımlanmış bir rol veren bir strateji geliştirmenize yardımcı olabilir..

  Dijital pazarlama ajansı, şirketinizin bir pazarlama stratejisi geliştirmek veya yeni ürünler geliştirmek veya uygun bir dağıtım kanalı seçmek gibi bir pazarlama göreviyle ilgilenmek için yardıma ihtiyacı olması durumunda uygun bir seçim olacaktır. Ayrıca, pazarlama stratejinizi karşılayan ve pazarlama yatırımından en iyi geri dönüşü sağlayan iletişim çözümü konusunda size tavsiyelerde bulunacaktır.

  Dijital pazarlama ajansları, markaların ve işletmelerin mevcut ve potansiyel müşterilerine bazen de belirli kitlelere ulaşması içi birçok çevrimiçi araç, platform ve hizmetten yararlanır. Bu sayede, insanların ilgisini çekmeyi ve onları rakipleriniz yerine sizin ürün veya hizmetinizi satın almaya ikna etmeyi hedefler. Dijital pazarlama ajansları bu kapsamda; web tasarımı, sosyal medya pazarlaması, içerik pazarlaması, Google Adwords ve e-mail marketing hizmetlerinden yararlanırlar. Online medya kampanyaları yapar, mobil uygulama geliştirme sürecini yürütür ve dijital pazarlama stratejisi kapsamında gerçekleştirilen çalışmaların ne derece etkili sonuçlar verdiğini ölçümlemek için raporlamalar yaparlar.

 • textContent
  DAHA FAZLA KAZANIN

  Dijital Pazarlamanın Avantajları Nelerdir?

  Dijital pazarlama, sürekli büyüyen bir kaynak olan internetten uygun maliyetlerle yararlanmanıza ve onu kendi yararınıza kullanmanıza olanak tanır. E-posta listeleri ve sosyal medya katılımı gibi dijital pazarlama stratejileri, mevcut ve potansiyel müşterilerinizle kişisel bir bağlantı kurmanıza imkan verir.

  Uygun maliyetli olması dijital pazarlamanın en büyük avantajlarından biridir. Bu, işletmenin büyüklüğünden bağımsız olarak, küçük, yerel bir markadan büyük, çok uluslu markalara kadar her işletmenin dijital pazarlamadan yararlanabileceği anlamına gelir. Özellikle daha geleneksel pazarlama biçimleriyle karşılaştırıldığında, PPC reklam kampanyaları gibi dijital pazarlama stratejileri, daha fazla potansiyel müşteri oluşturmanıza ve işinizi büyütmenize yardımcı olabilir.

  Dijital pazarlama kampanyaları, ölçülebilir ve doğru bir şekilde değerlendirilebilen sonuçlar sunar. Her dijital pazarlama stratejisi, önceden belirlenmiş hedeflerinize göre ilerlemenizi izlemenize olanak tanıyan net izleme sistemlerine ve çeşitli ölçümlere sahiptir. İlerlemenizi takip ederek, gerekirse kampanyalarınızdan daha fazlasını çıkarmak için ince ayar yapabilirsiniz.

  Diğer dijital pazarlama stratejileriyle birlikte sosyal medya pazarlama kampanyaları yürüterek, ürünleriniz ve/veya hizmetlerinizle gerçekten ilgilenen kişileri hedefleyebilir ve daha fazla marka bilinirliği yaratabilirsiniz. İlgi çekici bir sosyal medya varlığı görünürlüğü artırır ve doğru hedef kitle, daha yüksek dönüşüm oranlarına yol açabilir. Bir dijital pazarlama ajansıyla çalıştığınızda şunları elde edersiniz: Daha fazla organik ya da ücretli web sitesi trafiği Daha fazla satışa hazır potansiyel müşteri Daha fazla marka erişimi, etkileşimi ve çevrimiçi bilinirlik Baştan sona iyileştirilmiş pazarlama süreçleri.

Dijital Pazarlama Stratejileri Neden Önem Arz Eder?

Dijital pazarlama, çevrimiçi varlığınız aracılığıyla hedeflerinize ulaşmada kritik bir varlıktır. Bu nedenle, dijital pazarlama ve dijital stratejiyi farklılaştırmak hayati önem taşır. Dijital pazarlama stratejisi, değer yaratmak ve tüketicileri çekmek için bir taktiktir. Bu hedeflere ulaşmak, ilgili tarafların hangi mecralarda olduğunu bilmek anlamına gelir. Dijital pazarlama stratejisi, arama motoru optimizasyonundan YouTube'a, tıklama başına ödeme Google Analytics'e veya video pazarlamadan sosyal medya yönetimine kadar her şeyi kapsayabilir, ancak araçların ötesinde, hedef odaklı bir yaklaşımdır. Bu, daha fazla müşteriye ulaşmak, geliri ve büyümeyi artırmak, ilerlemeyi izlemek ve neyin işe yaradığını ve daha da önemlisi neyin yaramadığını bulmak için oluşturulmuştur

Dijital pazarlama stratejisi olmayan birçok şirketin net stratejik hedeflerinin olmadığı kolayca söylenebilir. Bu, bireysel pazarlama faaliyetlerine yeterli kaynak ayırmayı ve analitik yoluyla hedeflerinize ulaşıp ulaşmadığınızı ölçmeyi daha da zorlaştırır. Net bir strateji olmadan, dijital hizmetlere olan talebi kolayca hafife alabilirsiniz. Ayrıca, müşteri davranışları, rakipler ve müşteri profilleri dahil olmak üzere çevrimiçi pazarın dinamiklerini tam olarak anlamayabilirsiniz. Dijital pazarlama stratejisi ise markalara yön vermesinin yanı sıra pazar payını da daha iyi bir şekilde anlamasını sağlar.

Çevrimiçi pazar çok rekabetçidir. Başarılı olmak için kendinizi farklılaştırmanız ve kalabalığın arasında dik durmanız gerekir. Yalnızca iyi düşünülmüş bir dijital pazarlama stratejisi bu konuda size yardımcı olabilir. Dijital müşterilerinizi anlamak için analitikten çok daha fazlasına ihtiyaç vardır. Zayıf noktalarınızı belirlemek ve ele almak için diğer web sitesi geri bildirim araçlarını kullanmanız gerekir. Dijital pazarlama stratejileri markalara, müşterilerini ve potansiyel müşterilerini daha iyi anlama fırsatı verir.

Bazen, benzer pazarlama görevlerini gerçekleştirmek için farklı araçlar satın alan veya farklı ajanslar kullanan bir pazarlama departmanının farklı bölümlerini bulabilirsiniz. Etkili bir dijital pazarlama stratejisi ile bu tür maliyetli tekrarları ortadan kaldırabilirsiniz. Diğer bir deyişle hem zaman hem kaynak israfına neden olan tekrarlardan kaçınabilirsiniz.

 • textContent
  DAHA FAZLA KAZANIN

  Dijital Pazarlama Çözümleri Nelerdir?

  Dijital pazarlama farklı yöntemler kullanılarak gerçekleştirilir ve dijital pazarlama çözümleri müşteri özelinde ihtiyaçlara ve beklentilere göre belirlenir. SEO dijital pazarlama çözümlerinin en geniş kapsamlı, zorlu ve uzun zaman alan kısmıdır. SEO çalışmaları markaların arama motoru sonuçlarındaki sıralamalarının yükseltilmesi ve web ortamındaki görünürlüğün artırılması amacıyla uygulanır.

  SEO’nun yanı sıra dijital pazarlama çözümleri arasında; SEM (Arama Motoru Reklamcılığı), sosyal medya pazarlama, içerik pazarlama, mobil pazarlama, e-mail pazarlama, influencer pazarlama ve viral pazarlama da sayılabilir.

  Markalar ve işletmeler bu dijital pazarlama çözümlerinden yalnızca birine, birkaçına ya da hepsine ihtiyaç duyabilirler. Bu konudaki karar marka ya da işletme özelinde yapılan inceleme ve değerlendirmelerden sonra ihtiyaçlar ve beklentiler doğrultusunda verilir. Bununla birlikte farklı dijital pazarlama çözümlerinin olması markalar ve işletmeler ile faaliyet gösterilen sektörlerin dinamiklerine en uygun anlık yanıtları verme imkanı sunar. Bu sayede son derece hızlı değişen ve gelişen dijital dünyaya markanın ya da işletmenin ayak uydurmasını sağlamak mümkün olmaktadır.

 • Hala ne duruyorsunuz? Bizimle iletişim’e geçin!

  Bizi yakından tanıyın
  whySeo

  SEO teklifi alın!

  Size özel seo çalışması hakkında daha fazla bilgi almak için bize ulaşın!