WordPress Slider Eklentisi

wordpress slider eklentisi
İçindekiler

En iyi ücretsiz slider eklentileri, web sitelerinin kullandıkları içerik yönetim sistemlerine bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Günümüzde en sık tercih edilen WordPress sistemi, kullanıcıların kolay şekilde kullanabilecekleri birçok slider eklentisine sahiptir. Özel yazılım web siteleri içinse tasarımcılar ile çalışılması tavsiye edilmektedir.

En iyi slider çalışmasının yapılabilmesi için web sitesi konseptinin ve hedef kitlenin doğru şekilde analiz edilmesi gerekmektedir. Aynı zamanda site trafiğini inceleyerek en çok ilgi çeken ürün, hizmet ve içeriklerin belirlenmesi de avantaj sağlayabilmek adına önemli bir çalışmadır. Bu nedenle slider çalışmalarının etkili sonuçlar doğurabilmesi için öncelikle mevcut web sitesinin doğru şekilde izlenmesi gerekmektedir.

Slider Nedir ve Neden Önemlidir?

Slider sözcüğünün dilimizdeki karşılığı, kaydırıcı olarak belirlenmiştir. Web sitesi işlemlerinde sıklıkla duyulan slider kavramı ise slaytların kayarak sunum yapması anlamına gelmektedir. Her web sitesinde mutlaka kullanılan slider eklentileri, sitenin konseptine ve kullanım amacına bağlı olarak farklı şekillerde tasarlanabilmektedir. Fakat genel olarak bakıldığı zaman; öne çıkan ürünler, haberler, hizmetler ya da diğer içeriklerin tanıtımlarının yapıldığı alan olarak tanımlamak mümkündür. Bu bağlamda slider eklentileri, işletmelerdeki vitrin kavramının dijital ortamlardaki karşılığı olarak kabul görmektedir.

Slider eklentileri, tasarımların otomatik ya da manuel olarak geçiş yapmasına imkan tanımaktadır. İdeal slider geçiş türü ise sitenin hangi amaçla kullanıldığına ve içeriklere bağlı olarak farklılık göstermektedir. Web sitelerinin en önemli alanları arasında yer alan slider çalışmalarının güncel olması, kullanıcı deneyimi açısından büyük bir önem taşımaktadır. Bu nedenle yeni içerik girişi yapıldığı zaman slider tasarımlarının da değiştirilmesi tavsiye edilmektedir. Bu durum özellikle e-ticaret, blog ve haber siteleri için geçerlidir.

Yapılan araştırmalar, etkili slider tasarımlarının kullanıcı etkileşimini artırdığını kanıtlamıştır. Çünkü bu alan üzerinde yayına açılan içerikler, kolay erişilebilir bir konumda ve göz alıcı tasarımlar ile dikkat çekmektedir. Bu sayede ziyaretçilerin, siteye giriş sağladıkları anda ilgilerini çekmek mümkün hale gelmektedir.

En Popüler Ücretsiz Slider Eklentileri

Günümüzde en sık tercih edilen içerik yönetim sistemlerinin başında WordPress yer almaktadır. Bu sistem üzerinde kullanıcıların yardım almadan ve ücret ödemeden hazırlayabilecekleri birçok slider eklentisi bulunmaktadır. Bu eklentiler ise kısaca şu şekilde sıralanabilmektedir:

WordPress İçin Ücretsiz Slider Eklentileri: WordPress veritabanına sahip olan tüm web siteleri ile uyumlu eklentilerdir. Kullanıcı dostu arayüzlere sahip olan bu eklentiler, kişilerin kodlama bilgisi olmadan da slider yapabilmelerine imkan tanımaktadır. En sık tercih edilen ücretsiz WordPress slider eklentileri ise şu şekildedir;

Slide Anything – Responsive Content: JQuery desteği sunan bu WordPress eklentisi, esnek yapısı ve güçlü özellikleri ile dikkat çekmektedir. Aynı zamanda HTML siteleri üzerinde kayan slayt gösterilerinin hazırlanması için de uygundur.

Video Slider – Slider Carousel: Yazılım alanında bilgi sahibi olmayan kişilerin dahi göz alıcı video slider çalışmaları yapmasına imkan tanıyan eklentiler arasında yer almaktadır. Aynı zamanda tüm cihazlar ile uyumluluk sağlaması, en sık tercih edilme sebepleri arasında yer almaktadır.  

Meta Slider: Günümüzde en sık kullanılan eklentilerin başında yer almaktadır. Ücretli eklentilerde bulunan tüm özelliklere sahip olan Meta Slider, yalnızca 4 slayt gösterisi seçeneği sunmaktadır. Bu nedenle daha fazla sayıda gösteri türüne ihtiyaç duyan kişilerin ücretli sürümleri tercih etmesi önerilmektedir.

Slider By 10 Web – Responsive Image Slider: Web sitesinde bulunan sayfalar, içerikler ve temalara otomatik olarak slayt eklemesi yapılmasını sağlamaktadır. Slider çalışmaları, sayfaların başında yer almakta ve duyarlı şekilde hazırlanmaktadır.

Smart Slider 3: WordPress eklentilerinin en sezgisel ve güçlü olanı kabul edilmektedir. Aynı zamanda SEO uyumlu ve duyarlı bir eklenti olması sayesinde en etkili sonuçların alınmasına imkan tanımaktadır.

Social Slider Widget: İçerik sayfalarında Instagram paylaşımlarının kısa kod olarak paylaşılmasına imkan tanıyan eklentidir. Bu sayede ziyaretçilerin, sosyal medya hesapları ile de etkileşim sağlamaları mümkün hale gelmektedir.

Diğer İçerik Yönetim Sistemleri İçin Ücretsiz Slider Eklentileri: Shopify, Opencart, Joomla ve benzeri sistemler için uygun olarak hazırlanan eklentileri kapsamaktadır. Genel olarak WordPress veri tabanına uygun olan eklentiler, bu sistemler ile de uyumlu şekilde çalışmaktadır. Ancak bu noktada dikkat edilmesi gereken unsur, JQuery uyumunun sağlanmış olmasıdır. Multi Slider Plugin ve Slide Anything – Responsive Content gibi eklentiler ise en sık tercih edilenler arasında yer almaktadır.

wordpress slider eklentisi

Slider Tasarımları Nasıl Hazırlanabilir?

Slider eklentileri, uygun tasarımları otomatik olarak sağlasa da bazı durumlarda özel tasarım slider kullanmak gerekebilmektedir. Bu durumlarda tasarım bilgisi bulunmayan kullanıcılar, büyük bir zorluk yaşamaktadır. Ancak ücretsiz hizmet sunan görsel stok platformlarından yardım almak ve uygun tasarımlara ulaşmak, bu noktada kurtarıcı rolü üstlenmektedir. Bu nedenle kullanıcıların özel bir slider arayışına girmeleri halinde bu sitelerde arama yapmaları ve beklentilerine en uygun olan içerikleri indirerek kullanmaları tavsiye edilmektedir. Böylece en kısa sürede ve en pratik şekilde slider çalışmalarını tamamlamak mümkün olacaktır. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

SEO Teklifi Alın
Size özel hazırlayacağımız SEO çözümleri ile sektörünüzde rakiplerinizi geride bırakın, işletmenizi başka bir seviyeye taşıyın.