WordPress SEO Nasıl Yapılır?

wordpress seo nasıl yapılır
İçindekiler

WordPress’in en önemli özelliği SEO dostu olmasıdır. Ancak bir web sitesini WordPress ile kurmak başlangıç aşamasından itibaren arama motorlarında üst sıraların garantilenebileceği anlamına gelmez. Bir web sitesi WordPress’te kurulsa da SEO için optimize edilmesi gerekir. Bu aşamada WordPress’in diğer bir avantajı, optimizasyon çalışmalarını kolaylaştırması ve yeni başlayanlara dahi sıralamalarda iyi bir yer edinme imkanı sunmasıdır.

WordPress SEO Nedir?

WordPress SEO açısından avantajlı olsa da tek başına SEO optimizasyonunun yerini alması söz konusu değildir. İçerik yönetim sistemi olarak kullanıcıya en doğru yöntemleri kullanma konusunda garanti sağlasa da kullanıcının çabasına gereksinim duyulur. Aksi takdirde Google’da sıralama almak mümkün değildir.

WordPress kullanmak, kullanılan SEO taktiklerinin değişeceği anlamına gelmez. Bununla birlikte özgün içerikler oluşturma, etkili backlinkler kazanma ve web sitesini en iyi şekilde optimize edildiğinden emin olma gerekliliği vardır. 

WordPress SEO Temelleri Nelerdir?

WordPress sitesinin en iyi şekilde optimize edilmesi ve organik trafik değerlerinin artırılması öncesinde ilk olarak web sitesinin sağlam bir yapıda çalıştığından emin olunmalıdır. 

 • Güvenilir Bir Hosting Sağlayıcı Kullanmak

Web siteleri güvenilir bir hosting firmasında barındırılmalıdır. Seçilen hosting firmasının site hızı, güvenlik ve çalışma süresi gibi konularda sorun çıkartmayacak olması çok önemlidir. Başlangıç aşamasında titizlikle düşünülmesi gereken temel konulardan biri budur.

WordPress sitelerinin SEO performansı üzerinde site hızı doğrudan etkilidir. Ayrıca kötü çalışma süresinin ve güvenlik açıklarının web sitesi kalitesi ile ilgili sorunlara neden olması riski vardır. Performans sorunları yaşanmaması için ucuz seçeneklere yönelmemek gerekir.

 • SEO Dostu WordPress Teması Yüklemek

WordPress ilk yüklendiğinde platformun varsayılan teması kullanıcının karşısına çıkar. Ancak kullanıcılar bu temayı web siteleri için kullanmak istemeyebilirler. 

Kullanıcılar doğrudan yönetici panelinden binlerce ücretsiz temaya erişebilirler. Ücretli tema kullanılmak istenildiği durumlarda çeşitli tema sitelerinde farklı tasarımlar bulunması mümkündür. SEO dostu olmayan bir temayla karşılaşılmaması için tema dikkatlice seçilmelidir.

Temaların pek çoğu SEO dostu olduğunu iddia etse de temalarda kullanılmayaca komut dosyaları ve eklentiler olması sık karşılaşılan bir durumdur. Bu web sitesinin performansını olumsuz yönde etkileyen faktörler arasında yer alır.

Tema yüklenmeden önce potansiyel performans ve SEO sorunları hakkında bilgi edinilmesi için Google’ın web.dev aracından faydalanılabilir. 

 • Ücretsiz WordPress SEO Eklentisi Yüklemek

Web sitesi optimize edilmeye başlanmadan önce bir SEO eklentisi yüklenmelidir. Her ikisi de ücretsiz olmak kaydıyla yaygın olarak önerilen alternatifler arasında All in One SEO Pack, Yoast SEO ve Rank Math sayılabilir.

WordPress’e eklenti kurmak son derece basit bir süreçtir. Bunun için yönetici paneline giriş yapılır. Soldaki menüden Eklentiler – Yeni Ekle yolu izlenir. İlgili sayfaya gelindiğinde eklenti aranır ve “Hemen Yükle” butonuna tıklanır. Yüklendikten sonra eklenti etkinleştirilmelidir. 

 • Tercih Edilen Alan Adını Seçmek

Alan adı SEO üzerinde doğrudan etkili değildir. Ancak alan adı titizlikle seçilmelidir. Google tarafından farklı URL’ler kabul edilebilecek alan adları konusunda dikkatli olunmalıdır. Kontrollerin gerçekleştirilmesi için WordPress yönetici paneline giriş yapılmalıdır. Bu aşamada Ayarlar – Genel yolu takip edilerek tercih edilen alan adı seçilmelidir. Diğer alan adı sürümü daha sonra tercih edilen alan adına yönlendirilir. Ayrıca web sitesinin SSL sertifikası olduğundan emin olmak gerekir. Site HTTPS kullanılarak çalıştırılmalıdır. Yüklü bir sertifika yoksa hosting sağlayıcı ya da web sitesi geliştiricisi ile iletişime geçilmelidir. Let’s Encrypt ücretsiz çözümü de kullanılabilir.

 • Web Sitesi Görünürlüğünü Kontrol Etmek

WordPress kullanıcılarına arama motorlarının siteyi dizini eklemesini engelleme konusunda seçenek sunar. Bu seçenek çoğu zaman geliştiriciler web sitesi geliştirirken henüz sayfalar ile içerikler hazır olmadan önce kullanılır. Bu, site açılışa hazır olduğunda bile açık kalan ayarlardan biridir. Bu yüzden web sitesinin görünürlük ayarları kontrol edilmelidir. Ayarlar > Okuma kısmına gidilir ve “Arama motorlarının bu siteyi indekslemelerine engel olmaya çalış” seçeneğindeki onay kaldırılır.

wordpress seo nasıl yapılır

 • Web Sitesini Google Search Console’da Doğrulamak

Eğer daha önce yapılmadıysa web sitesi Google Search Console ile doğrulanmalıdır. Son derece basit olan bu adımda yapılması gereken Google Search Console doğrulama yöntemlerinden birinin kullanılmasıdır. Bunun için listelenen doğrulama adımları takip edilmeli ve “HTML Etiketi” yöntemi seçilmelidir. Buradan All in One SEO Pack eklentisi ayarlarına girilmesi için All in One SEO Pack – Genel Ayarlar –  Web Yöneticisi Doğrulama yolu takip edilmelidir. Daha sonra HTML etiketi “Google Search Console” kutusuna girilir.

Site doğrulandıktan sonra kullanıcının site haritasını gönderilmesi gerekir. Bunun yapılması için Google Search Console’da site haritaları kısmına gidilir. All in One SEO Pack ile varsayılan XML site haritası oluşturulmalıdır. Google Search Console’da ilgili kısma site haritası gönderilir.

WordPress SEO temel bilgileri öğrenilip uygulandıktan sonra web sitesini optimize etme ve sıralamada gerçek bir fark yaratacak noktalarda çalışmaya başlanabilir. 

 • Anahtar Kelime Araştırması Yapmak

Anahtar kelime araştırması olmadan web sitesi içeriğinin hangi arama terimlerine göre optimize edilmesi gerektiğini bilmek olası değildir. Anahtar kelime araştırmasının tüm SEO projelerinin başlangıcı aşamasında yapılması gereki. Ardından, elde edilen bilgiler site içeriğinin ve sayfa optimizasyonunun planlanması aşamasında kullanılabilir. Kullanılması ve optimize edilmesi gereken anahtar kelimelerin belirlenmesi için Ahrefs ve SEMrush başta olmak üzere farklı araçlardan yararlanmak mümkündür. 

 • Hemingway App Aracını Kullanmak

Web sitesindeki içeriklerin oluşturulmasına ya da optimize edilmesine başlanmadan önce Hemingway App aracından faydalanılabilir. Araç içeriğin okunabilirlik açısından hazırlanmasına katkıda bulunur. WordPress sitesi ile Google’da üst sıralarda yer alınması hedefleniyorsa oluşturulan içerik kaliteli ve özgün olmalıdır.

 • Sayfalar ve Yazılar İçin Özel URL’ler Oluşturmak

WordPress URL’i oluşturma aşamasında varsayılan olarak sayfa başlığını kullanmakla birlikte bunun sonucunda bazen URL uzun olabilir ve arama motoru sonuç sayfasında kesilebilir. WordPress kullanıcılarına özel bir URL seçme konusunda özgürlük sağlar. URL’in yanındaki “Düzenle” düğmesine tıklanması ve tercih edilen URL’in girilmesi yeterlidir.

 • Başlıkları Optimize Etmek

Sayfanın varsayılan URL’ini oluşturmaya ek olarak sayfa başlığı H1 başlığını da tanımlar. Bir sayfanın H1 başlığı, sayfanın hem kullanıcılara hem de arama motoru botlarına neyle ilgili olduğu konusunda bağlam sağlama görevini üstlenir. En iyi uygulamalar genellikle H1 başlığı kullanılmasını gerektirmekle birlikte H2 – H6 başlıkları da kullanılmalıdır. Bunlar içeriğe yapı kazandırmakla kalmaz, metni parçalara ayırarak okumayı kolaylaştırır.

 • Özgün Başlık Etiketleri ve Meta Açıklamalar Oluşturmak

Sayfanın başlık etiketi, arama motoru botlarına da kullanıcılara da sayfanın ne olduğu hakkında bilgi verir. Önemli sıralama faktörlerinden biri olan başlık etiketi, Google arama sonuçlarında görülen tıklanabilir sayfa başlığını da besler.

All in One SEO sayfa başlığını kullanarak sayfanın başlık etiketini otomatik bir şekilde ayarlar. Bunun geliştirilmesi ve sayfa başlığına ek kelimeler eklenmesi çok önemlidir. Bu aşamada önerilen anahtar kelimelerin varyasyonlarının kullanılmaya çalışılmasıdır. Ayrıca Snippet değişkenlerini kullanmak, başlık etiketi olarak özel bir metni eklemek ya da her ikisinin bir karışımını kullanmak mümkün olabilir. Meta açıklamalar artık doğrudan bir sıralama faktörü olmamasına karşın tıklama oranı nedeniyle web sitesinin organik performansını dolaylı olarak etkilerler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

SEO Teklifi Alın
Size özel hazırlayacağımız SEO çözümleri ile sektörünüzde rakiplerinizi geride bırakın, işletmenizi başka bir seviyeye taşıyın.