Web Sitesi Performans Denetlemesi ve SEO İlişkisi

web sitesi performans denetlemesi ve seo iliskisi
İçindekiler

SEO konusunda başarılı bir internet sitesi yaratmak istiyorsanız, sitenizden verim almanın yollarını bulmalısınız. SEO açısından başarılı olabilmek için birçok faktör olduğu bilinir. Bu faktörleri yerine getiren bir çok site başarıya beklenilenden daha kısa sürede ulaşmaktadır.

SEO, marka sahipleri için çok iyi bir pazarlama aracıdır. Başarısı yüksek düşük maliyetli bir pazarlama aracını kullanmayı herkes tercih eder. Reklam kanallarını tercih etmektense, SEO çalışmalarının sonucunu beklemek daha sağlıklı olacaktır.

Sitenizin arama sonuçlarında başarılı olabilmesi için öncelikle mevcut durumu gözden geçirmek gerekir. Bunu yapabilmenin en iyi yolu sitenize SEO denetlemesi yapmak olacaktır. Sitenizin bulunduğu durumu görebilmek ve iyileştirebilmek için neler yapabileceğinizi tespit etmeye çalışmalısınız.

SEO denetimi konusunda bizlere yardımcı olacak birkaç tane SEO aracı bulunmaktadır. Araçları bilmeyenler için ilk başlarda zor gelebilir ancak, sitemizde ki adımları takip etmeleri durumunda araçları öğrenebilirler. Yazımızda kullanacağımız araçlar temelde site performansını arttırabilecek özellikler ile ön plana çıkmaktadır. 

Screaming Frog SEO Spider Aracı

Screaming Frog SEO spider aracı sitenizde bulunan bütün bağlantıları tarayarak, sitenizde bulunan hataları detaylı bir şekilde göstermektedir. Araç site içerisinde bulunan bütün verileri toplayarak, kullanıcılar için organize haline getirir. 

Dilerseniz Screaming frog SEO spider aracı ile sitemize tarayarak işlemlerimize başlayalım; Öncelikle aracı daha önceden kullanmadıysanız, aşağıda verdiğimiz bağlantı aracılığı ile programı bilgisayarınıza indirin. Program hem ücretli hemde ücretsiz olarak kullanılmaktadır, büyük boyutlarda bir siteniz yoksa ücretsiz sürüm işinizi görecektir.

Araç açıldıktan sonra karşınıza Enter URL to spider bölümüne sitenizin bağlantısını bırakarak, start butonuna basın. Butona basmanız durumunda araç sitenizi kısa sürede tarayacaktır.

Durum Kodları Analizi

Response Codes bölümünde sitenizde bulunan bütün linklerin durum kodları karşınıza çıkmaktadır. Sitenizde bulunan yönlendirmeleri, sunucu hatalarını ve 404 veren sayfaları tek tıkla görebilmektesiniz. Sitenizde eğer bu türde hatalar varsa, mutlaka burada görünecektir. 

url yapisi denetimi

URL Yapısı Denetimi

Araç içerisinde bulunan URL sekmesine geçiş yaparak, sitenizde bulunan bütün bağlantıları düz bir şekilde görmektesiniz. Araç bu bölümde sizlere sitenizde bulunan desteklenmeyen karakter kullanan, kısa, 115 karakterden fazla ve kopya olan bağlantıları gösterecektir. Aşağıdaki resime bakarak, işlemlerinizi yapabilirsiniz. Eğer sitenizde bu türde hatalar varsa hemen düzeltmenizi öneririz.

Sayfa Başlığı Denetimi

Page Titles bölümünde adından da anlaşılacağı gibi sitenizde ki başlıkları sizlere sunmaktadır. Araç burada başlıklar ile ilgili birçok veriyi vermektedir. Bunları söylemek gerekirse; Sayfa başlığı olmayan içerikler, kopya başlıklar, 60 karakterden uzun, 30 karakterden kısa başlıkları göstermektedir. 

Meta Açıklaması Denetimi

Meta açıklaması yani Meta Description bölümünde kullanıcılara sitelerinde kullandıkları bütün açıklamaları göstermektedir.  Tabi burada diğer sekmelerde olduğu gibi yapılan hataları görmektesiniz. Meta description bölümünde; kopya, kayıp, 155 karakterden uzun, 70 karakterden kısa meta açıklamaları görebilirsiniz.

Resim Denetimi

Resim denetimi site hızınız ve SEO için çok önemlidir. Images adlı sekmede sitenizde bulunan resimleri ve hatalarını görebilmektesiniz. Bu bölümde 100kb’dan büyük, alt bilgisi olmayan resimleri bulabilirsiniz.

Screaming Frog aracı site içi problemlerinizi bulma konusunda sizlere yardımcı olabilecek en iyi ücretsiz araçlardan birisidir. Sitenizi belli aralıklarla tarayarak, oluşabilecek bütün hataların önüne geçebilirsiniz. 

Semrush Site Audit

Semrush Site Audit, semrush aracının içerisinde bulunan bir bölümdür. Bu bölüm sitenizi tarayarak, sitenizin on page eksikliklerini göstermektedir. Ayrıca site audit siteniz için önerilerde bulunacaktır. Bu öneriler ve gösterdiği hatalar ışığında sitenizi SEO uyumlu hale getirebilirsiniz.

Araca giriş yaptığınızda sol altta bulunan projects isimli bölüme geçiş yapmak için tıklayın.

Projects bölümüne giriş yaptıktan sonra sitenizi yeni bir proje olarak eklemeniz gerekiyor.  sağ üstte bulunan mavi Add new projects adlı butona basın, ardından alan adınızı ilgili bölüme girerek create project deyin.

Bu sayfaya geldikten sonra resimde gösterdiğimiz gibi site audit bölümüne gelerek, Set up butonuna basarak, aracın sitenizi taramasını sağlayın.

Burada sitenizi taramadan önce sitenizde kaç adet sayfanızın taranacağını söylemektedir. Biz örnek olması için, 100 adet sayfa veya bağlantı taraması içim yüz sayısını seçtik. Siteniz büyük boyutlara sahipse burayı yükseltmenizi öneririz.

Semrush sitenizi taradıktan sonra sitenizde bulunan bütün hataları sizlere göstermektedir. Errors  ve Warnings isimli bölümlerde sitenizde kaç adet hata olduğunu söylemektedir. Bu hataları düzelterek, sitenizin on page kısmını ciddi anlamda geliştirebilirsiniz.

PageSpeed Insights

PageSpeed Insights aracı google tarafından ücretsiz olarak kullanıma sunulmuş, site hızı ölçümleyen bir araçtır. Yukarıda sitemizde bulunan hataların çoğunu düzenledik. Şimi sitemizi hızlandırarak, sitemizi kullanıcı deneyimine uygun hale getirmeliyiz. Aşağıda verdiğimiz bağlantıya tıklayarak, PageSpeed Insights aracına gidiniz.

https://developers.google.com/speed/pagespeed/insights/?hl=TR

Araca giriş yaptıktan sonra ilgili bölüme sitenizin veya sayfanızın URL’ini girerek taramasını sağlayın.

PageSpeed Insights tarama işlemlerini bitirdikten sonra sizlere site hız puanınızı ve eğer siteniz yavaşsa neden yavaş olduğunu göstermektedir. Burada gördüğünüz hataları düzenlemeniz durumunda siteniz ciddi bir hız artışı yaşayacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

SEO Teklifi Alın
Size özel hazırlayacağımız SEO çözümleri ile sektörünüzde rakiplerinizi geride bırakın, işletmenizi başka bir seviyeye taşıyın.