Web Site Analiz Nedir? Nasıl Yapılır?

website-analiz-nedir
İçindekiler

Günümüzde hemen her sektörde faaliyet gösteren, farklı ölçeklerdeki işletmelerin çevrim içi var olmak ve bu varlıkları güçlendirmek için web sitelerine ihtiyacı vardır. Web siteleri işletmelere çevrim içi ortamda var olma, yeni kitlelere erişme ve hedef müşterilerine ulaşma imkanı sağlar. Ancak dünyanın dört bir yanındaki farklı kullanıcıların erişimlerine açık olan web siteleri belirli bir kalite standardı yakalamalıdır. Bu sayede daha fazla sayıda kullanıcıya erişmeleri ve eriştikleri potansiyel müşterileri, müşteri haline getirmeleri mümkün olabilmektedir. Web sitelerinden optimum faydanın sağlanması için web sitelerinin büyük çoğunluğu web site analiz yöntemlerinden yararlanmayı tercih eder. 

Site Analiz Nedir?

Site analiz çalışması, web sitelerinde bulunan hataların tespit edilmesi ve web sitelerinin arama motorlarında hangi durumda olduğunun belirlenmesi amacıyla yapılır. Aynı zamanda web site analiz çalışmasını, web sitesi hakkındaki önemli bilgilere sahip olmayı sağlayan web verilerinin ölçümü ve toplanmasını sağlayan bir araç olarak tanımlamak mümkündür. 

Web sitesi içindeki sorunları ve bilgileri toplu bir şekilde görme imkanı veren işlem analiz olarak adlandırılır. Bu sayede web sitesinin arama motorlarındaki durumunu fark etmek mümkündür. Ayrıca Google gibi arama motorlarında ön plana çıkılması amacıyla web site analizine profesyonel bir açıdan yaklaşmak çok önemlidir.

Site Analizinin Önemi

Site analizi yapmak isteyen kullanıcılar genellikle web sitesi analizi yapma amacıyla kurulan profesyonel web sitelerinden faydalanırlar. Ayrıca site analizi yapmak için geliştirilen uygulamalar da bulunur. Google Analytics pek çok kolaylığı bir arada sağlayan bir analiz aracı olmakla birlikte web sitelerinin arama motoru sonuçlarında yükselmesi amacıyla gerçekleştirilen çalışmalar SEO olarak adlandırılır. 

SEO çalışmaları kapsamında detaylı analizler yapılması gerekir. Bu durumda mevcut güncellemelerin alınması web sitesinin arama motorlarında daha üst sıralarda listelenmesini sağlar. SEO çalışmaları genellikle Google algoritmaları doğrultusunda şekillendirilmekte olup iç SEO ve dış SEO olarak sınıflandırılabilir. Bunlara ek olarak site hızı, içerik ve benzer farklı analiz seçenekleri de vardır.

Kullanıcıların arama motorlarında aradıkları bilgilere hızlı bir şekilde ulaşması noktasında SEO çalışmaları önemli bir görev üstlenir. Ayrıca aynı sektörde hizmet veren firmaların web sayfalarına hızlı bir şekilde ulaşma imkanını da verir. Bu durum firmalar arasındaki rekabetin derecesini de önemli ölçüde belirleyen bir etkendir. Diğer işletmeler arasında öne geçilmesi ve marka bilinirliğinin artırılması amacıyla site analiz raporlarındaki eksiklikler giderilmelidir.

website analiz nedir

Google Analiz Nedir?

Google Analiz web sitesine giren kullanıcıları tanıyarak isteklerinin belirlenmesine katkıda bulunur. Google Analiz yardımıyla gerçekleştirilen site analizi ile kullanıcıların web sitesine hangi linkler aracılığıyla geldiği öğrenilir. Ayrıca web sitesindeki hangi sayfaların daha fazla tıklanma aldığı gbi birçok detaylı bilgiye ulaşma imkanı vardır. 

Kullanıcı bilgilerine göre web sitesinin arama motorlarında daha üst sıralarda listelenmesinde site analizi siteleri önemli rol oynar. Bu siteler çok farklı tekniklerden ve algoritmalardan meydana gelir. Site analiz araçları aynı zamanda sitenin performansı ile ilgili verilerin toplanmasında da rol oynar. Temel olarak site analizini kolaylaştırma ve sonuca daha hızlı bir şekilde ulaşma amacıyla tasarlanmışlardır.

Site analizi yapan siteler kullanıcıların siteyi ziyaret ettikleri tarihlerin detaylı raporlarını sunarlar. Buna göre web sitesine gelen eski ve yeni ziyaretçiler ayırt edilebileceği gibi web sitesinin ne kadar görüntülenme aldığını belirlemek de mümkündür. Aynı şekilde web sitesinde en çok talep gören ürünler ve sayfalar da belirlenebilir. Böylece web sitesinin ve sayfalarının iyileştirilmesine yönelik yeni stratejiler bulunup uygulanarak web sitesinin sektöründeki bilinirliği artırılır.

Bu araçlar tarafından sunulan verilerin dikkatli bir şekilde analiz edilmesi ile web sitelerinin ve sayfalarının eksik yönlerinin tamamlanması mümkün olur. Böylece sundukları ürün ve hizmetleri geliştirebilirler. Ayrıca yeni web sayfalarının planlamalarını kullanıcı odaklı düzenleme yoluyla hedef kitlelerine çok daha rahat bir şekilde ulaşırlar. Bu amaçla kullanılabilecek site ve uygulamalar arasında; Majestic, Screaming Frog SEO Spider, BrowSEO, Google Search Console, Moz Pro, SEMrush ve Ahrefs sayılabilir.

Site analiz programı özel olarak geliştirilmiş eklentiler aracılığıyla web sayfalarının sosyal medyada paylaşılmasına imkan verir. Böylece içeriğe katılımın artması söz konusu olur. Yoast SEO eklentisi ile web sayfasındaki içeriğin arama motorları içinde optimize edilmesi sağlanır.

Webtexttool gibi araçlar gönderilere yönelik hangi anahtar kelimelerin belirlenmesi gerektiğine dair raporlama yapar. Diğer yandan arama hacmi hakkında kullanıcıların bilgilendirilmesinde de önemli bir rol oynar. Varvy SEO Tool gibi araçlar kullanılarak web sayfalarının Google tarafından belirlenen yönergelere uygun olup olmadığı incelenir ve web sitesindeki yetersizlikler tespit edilir.

Site Analiz Çözümleri Nedir?

Web sitesindeki sorunların tespit edilmesinin ardından web sitesinin stabil bir şekilde çalışması beklenir. Diğer yandan sitenin, kullanıcıların erişimine açık olmasına dikkat edilmelidir. Mobil cihazlardaki ve masaüstü bilgisayarlardaki uyumluluk sorunlarının giderilmesine yönelik sorunlar site analiz çözümleri olarak adlandırılır. Site analizi çözümleri aynı site içeriğine sahip olan diğer web sitelerinin çalışma prensiplerini karşılaştırmaya yardımcı olan SEO araçları sayesinde çözüm üretme görevini üstlenir. 

Web sitelerinin günlük ziyaretçi sayısı, kullanılan anahtar kelimelerin tüketiciler üzerindeki etkilerini belirlemede önemli bir rol oynar. Bu bağlamda SEO’yu etkileyen olumsuz faktörler ayrıştırılır ve ziyaretçilerin konumları belirlenir. Ayrıca web sitesine en çok girilen zaman dilimleri raporlanır. Belirlenen sorunların çözülmesi ziyaretçilerin site kullanım deneyimlerini optimize etmeyi sağlar. 

Site Hızı Analizi Nedir?

Web sitesinin daha fazla sayıda kişiye ulaşması amacıyla sayfa tıklandığında hemen açılmalıdır. Eğer web sitesine giriş 3 saniyeden daha fazla sürerse Google Analiz raporlarında kullanıcıların bu sitelere girmek istemediği bilgisi yer alır. Ziyaretçilerin tercihi hızlı bir şekilde yüklenen sayfalarda daha çok kalmak yönündedir. Web sitelerinin hızını belirleyen faktörlerden bir diğeri web sitesinin depolandığı sunucunun donanımıdır.

Web sitelerinin en geç üç saniye içerisinde açılması gerektiğine ilişkin veri Google’ın dikkate aldığı unsurlardandır. Buna bağlı olarak site analiz testi kavramı giderek önem kazanmakta olup web sitesi hız testi yapılması için birtakım araçlar geliştirilmiştir. Bu araçlar kullanılarak web sitesinin yavaşlamasına neden olan etkenlerin ne olduğunu görme imkanı vardır.

Site Hızı Analizi Nasıl Yapılır?

Web sitelerinin internet tarayıcıları üzerinden giriş hızı bilgilerinin verilmesini sağlayan farklı site hızı analiz araçları bulunur. Bu araçlar yardımıyla çevrim içi olarak hız testi yapılabilir. Bunların bazıları bir link üzerinden online bir şekilde web sitesi hızının ölçülmesini sağlar. Yapılan ölçümler PDF formatında tüm sorgulamaların ayrıntılı bir çıktısı dahil olarak kullanıcılara sunulur.

Site hızı analizi; Google Page SpeedInsight, GT Metrix, Google Analytics Site Hızı Verileri, Load Impact, Google Test My Site, Web Page Test ve Pİngdom Website Speed Test gibi araçlar yardımıyla kolay bir şekilde yapılabilir.

SEO çalışmalarının üzerinde durduğu diğer bir nokta içerik analizidir. Web sitesindeki içerikler özgün, kaliteli ve güncel olmalıdır. Bu özellikleri taşıyan içerikler arama motorlarında üst sıralarda yer alır ve bu sayede çok daha fazla internet kullanıcısına ulaşmayı başarır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

SEO Teklifi Alın
Size özel hazırlayacağımız SEO çözümleri ile sektörünüzde rakiplerinizi geride bırakın, işletmenizi başka bir seviyeye taşıyın.