URL Parametreleri Nedir? Ne İşe Yarar?

url parametreleri nedir ne ise yarar
İçindekiler

Belirli bir URL için ek bilgileri yapılandırmanın bir yolu olan URL parametreleri bir URL’in sonuna “?” İşaretinden sonra eklenir.& sembolüyle ayrıldığında ise birden çok parametre dahil edilmesi söz konusu olabilir. URL parametreleri öncelikle web sitelerindeki içeriklerin belirtilmesi ve sıralanması için kullanılsa da trafik takibi amacına yönelik olarak da kullanılabilirler.

URL parametreleri içeriklerin filtrelenmesi, düzenlenmesi ve kullanıcıya sunulmasının en temel yollarından biridir. İzleme amacına yönelik olarak da hizmet sağlamaları nedeniyle çok etkili bir araçtır. Google’a göre bir URL parametresi, bir URL üzerinden bir tıklama hakkında bilgi aktarılmasını sağlama yoludur. Diğer bir deyişle kullanıcının bir parametre oluşturulmasını gerektiren bir sayfada belirli bir tıklama yaptığının kanıtıdır. 

URL parametreleri soru işareti, anahtar, değer ve seperatör unsurlarından meydana gelir. 

Parametre Başlangıcı: Soru işareti parametre başlangıcı olup tüm URL parametreleri soru işaretiyle başlamaktadır. Bununla birlikte soru işareti her bir URL parametresinde yalnızca bir tane bulunmalıdır. Eğer birden fazla kullanım söz konusu olursa parametre sistemi hatalı çalışır. 

Anahtar (Key): Karşılığında bir değer barındıran ve bu değerin tanımlanması için kullanılan yapıya anahtar ya da key denilir. URL parametresi içerisinde =(eşittir) işaretiyle bağlanmakta olan değerin ne ile ilgili olduğunu tanımlar.

Değer (Value): Anahtara karşılık gelen veriye değer adı verilmekte olup URL içinde anahtara karşılık olarak renk ya da kaçıncı sayfada bulunuyor gibi verileri ifade etme özelliğine sahiptir.

Seperatör: Eğer takip eden ek bir anahtar-değer bloku bulunuyorsa parametre alanına eklenmesi için kullanılan yapıya seperatör denilir. Eklenen her bir anahtar-değer blokunun seperatör ile ayrılması gerekir.

URL Parametreleri Hangi Amaçlarla Kullanılırlar?

URL parametreleri oturum takibinden sayfalandırılmış içeriğin ayrılmasına kadar birçok farklı amaca yönelik olarak kullanılabilirler. Bunlar arasında sayfalara ayrılmış içeriklerin nitelenmesi, site içi arama fonksiyonu, birden fazla dile sahip olan sitelerde içeriğin dili için kullanılması, özellikle ilan listeleme ve e-ticaret sitelerinde bulunan en ucuza göre, en yeniye göre sıralama  veya belirli bir özelliğe, fiyata göre yeniden listeleme işlevinin sağlanması, oturum ve pazarlama verilerinin takibi sayılabilir.

URL Parametreleri İle İlgili SEO Sorunları

URL parametreleri sonsuz parametre kombinasyonları ile aynı içerikten binlerce URL varyasyonu oluşturabileceği için SEO açısından bir sorun haline gelebilirler. Ne var ki URL parametreleri web sitelerinin kullanıcı deneyimi açısından çok önemli bir rol oynadığından URL parametrelerinin SEO dostu bir hale getirilmesi gerekir.

Duplicate Content (Kopya İçerik) Sorunu

Arama motorları açısından her bir URL’in farklı bir içeriğe sahip olması gerektiğinden her bir URL benzersiz bir içerik olarak değerlendirilmektedir. Bununla birlikte sıralama ya da takip amacıyla kullanılan URL parametreleri web sitesi sayfalarının içeriğinde önemli değişikliklere neden olmamakta ancak yeni bir URL ile sunmaktadırlar. İzleme etiketlerine ya da bir oturum kimliğine sahip olan sayfanın URL’i orijinali ile aynı olur. Buna bağlı olarak aynı içerik birden fazla URL’de arama motorlarına sunulmuş olur. Bu durumda arama motorları hangi sayfanın öne çıkarılacağına karar veremeyeceğinden web sitesi kopya içerik sorunu nedeniyle sıralama kaybedebilir. Bunun yanı sıra birden fazla sayfa aynı kelimede sıralama almaya çalıştığı durumlarda keyword cannibalization sorunu da gündeme gelebilir. Keyword Cannibalization birden fazla sayfanın bir arama sorgusunu hedeflemesinden dolayı arama motoru sonuçlarında listelenen sayfanın sürekli değişmesine bağlı olarak yaşanan teknik ve içerik kaynaklı bir SEO sorunudur. Ve SEO görünürlüğü ile organik trafikte kayıplar yaşanmasına neden olabilir. 

Tarama Bütçesinin Gereksiz Kullanımı

Arama motorları web sitelerini taramak için belirli bir bütçe ayırır. Bu kapsamda web siteleri sayfaları her gün belirli bir sayıda taranır. Büyük ölçekli web sitelerinde bu bütçenin verimli bir şekilde kullanılması çok önemlidir. URL parametreleri SEO açısından değersiz sayfalar oluşmasına neden olmakta ve arama motoru botlarının SEO açısından değerli sayfalara ulaşma hızını yavaşlatmaktadır. 

Fazlasıyla karışık yapıda olan ve özellikle birden çok parametre içeren URL’ler sitedeki özdeş ya da benzer içeriklere götüren fazla sayıda URL oluşturup tarayıcılar için sorun oluşturabilir. Bu durumda Googlebot gerekenin çok üstünde bant genişliği kullanmak zorunda kalabilir ya da ilgili web sitesindeki içeriğin tümünü dizine ekleyemeyebilir.

Backlink ve Sosyal Medya Paylaşımlarının İlgisiz Sayfalara Yapılması

Kullanıcılar web sitesindeki bir içeriği beğendiğinde, sosyal medya hesaplarında ya da sitelerinde yayınlamak istediklerinde alakasız bir sayfanın bilinirlik kazanması ve asıl sayfanın önüne geçmesi söz konusu olabilir. Bu tür olumsuz durumlarla karşılaşılmaması için kullanıcılara mümkün olduğunca en parametresiz ve en ilgili URL’ler sunulmalıdır.

Okunamayan URL’ler ile Tıklama Oranında Kayıp Yaşanması

Kullanıcılar bir bağlantıya tıklamak için o bağlantıya güvenmeli ve ilgili olduğunu düşünmelidir. Bu nedenle URL’ler Google’ın uyarısı doğrultusunda mantıklı ve kullanıcılar için en okunaklı olacak şekilde yapılandırılmalıdır.

Parametreli URL’lerin Tespit Edilmesi

Web sitesinde bu tür sorunlar yaşanmasına neden olabilecek parametreli URL’ler olup olmadığının tespit edilmesi için belirli yöntemler kullanılmalı ve web sitesindeki parametreli URL’ler çıkarılmalıdır.

Bu yöntemlerden biri Screaming Forg, Oncrawl ya da Deepcrawl gibi araçlarla web sitesi taranıp parametreli URL’ler çıkarılmalıdır. Search Console URL parametreleri aracıyla Google tarafından görülen tüm parametrelerin görülmesi mümkündür. Ayrıca Search Console’da Search Analytics ve Google Analytics tarafında Davranış – Site İçeriği – Tüm Sayfalar raporundan parametre araması yapılabilir. 

URL Parametrelerinden Kaynaklanan Sorunların Çözülmesi

URL parametreleri farklı yöntemlerle belirlendikten sonra bu parametrelerle oluşan URL’ler tanımlanmalıdır. Sorunlar giderilmeden önce hangi parametrelerin işe yaradığı belirlenmelidir. Ardından oturum bilgileri içeren, ön yüzde bir amacı olmayıp yazılımsal olarak gelen ve boş parametreler kaldırılmalıdır.

Canonical Etiketi Kullanmak 

Eğer parametre sayfan içeriğinde yeni bir sayfa olarak değerlendirilmesine yol açmayacak ölçüde küçük değişikliklere neden oluyorsa ve bu parametrelerin varlığı web sitesinin kullanılabilirliği açısından gerekliyse sayfanın parametresiz versiyonunu gösterecek canonical etiketi kullanılarak sorun giderilebilir.

Uygulanması yazılımsal açıdan çok zor olmayan bu yöntem tarama bütçesi üzerindeki yükün hafifletilmesini sağlamaz. Google botları bu sayfalara hala kullanıcılar gibi girebilmeye devam eder. Ve canonical etiketi de Google botları tarafından öneri olarak kabul edilir. Diğer bir deyişle Google bu sayfanın indekslenmesi gerektiği kanısındaysa canonical etiketini dinlemez ve ilgili sayfayı indekse ekler. Canonical etiketi kullanıldığında hali hazırda Google indeksinde bulunan parametreli sayfa zaman içerisinde indeksten kaldırılır.

Noindex Etiketi Kullanmak

Parametreli sayfaların tamamen Google indeksinden kaldırılması için noindex etiketi kullanılabilir. Bu durumda Google botları sayfayı indexlemez. Ancak sayfa Google tarafından indekse alınmasa dahi sayfa daha seyrek olmakla birlikte Google botları tarafından taranır. Google botları canonical etiketi gibi noindex etiketini de öneri olarak görür. Diğer bir deyişle Google bu sayfanın indexlenmesi gerektiği görüşünü edinirse noindex etiketini dikkate almaz. Düşük bir ihtimal olsa dahi sayfayı indekse ekleyebilir.

Aynı zamanda Google Search Console üzerine entegre olan ve Google’ın web sitelerinde fark ettiği parametreleri listelediği URL Parameter Tool kullanımı da tercih edilebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

SEO Teklifi Alın
Size özel hazırlayacağımız SEO çözümleri ile sektörünüzde rakiplerinizi geride bırakın, işletmenizi başka bir seviyeye taşıyın.