Tek Sayfa Siteler İçin SEO

tek-sayfalar-icin-seo
İçindekiler

SEO veya internet sitelerle uğraşmaktaysanız illa ki tek sayfa siteleri duymuş veya görmüşsünüzdür. Tek sayfa siteler, bir html sayfadan oluşan internet sitelerdir. Diğer sitelere göre bütün bilgileri aynı sayfada bulunur. Kullanıcılar tek sayfa internet sitelere girdiğinde istedikleri bilgiyi hemen alabildikleri için tek sayfa siteler çok popülerdir.

Özellikle günümüzde birçok firmanın tek sayfa site kullanması popülerliğini arttırıyor diyebiliriz. Tek sayfa siteler SEO açısından da kolay bir şekilde optimize edilebildiği için, bu kadar popüler hale gelmiştir. Lafı daha fazla uzatmadan tek sayfa sitelerde mutlaka yapılması gereken, SEO adımlarından bahsedeceğiz. 

Mobil Deneyim

Mobil kullanımın her geçen gün artması göz önüne alındığında internet sitelerin mobil uyumlu olması çok önemlidir. Özellikle google’ın 2015 yılında yayınladığı mobil uyumluluk algoritması ile mobil uyumlu siteler kullanmak artık zorunlu hale geldi diyebiliriz. Mobil cihazlar üzerinden sitenize gelen kullanıcılar ilgili sitenin mobil uyumlu olmaması durumunda sitede gezemeyecek, içerikleri okuyamayacaktır. Durum böyle olunca ziyaretçileriniz sitenize gelmek yerine rakip sitelere yönelecektir.

Tek sayfa siteler için mobil uyumluluk çok önemlidir, tek html sayfasına sahip oldukları için hız anlamında sorun olmayacaktır. Ancak mobil uyumluluk açısından eğer optimize edilmesse kullanıcılara kötü bir deneyim yaşatacaktır.

Anahtar Kelime Planlaması

Anahtar kelime planlaması klasik SEO süreçlerinden birisidir. SEO ile ilgileniyorsanız, mutlaka anahtar kelime araştırmasını duymuşsunuzdur. Tek sayfa siteler için anahtar kelime planlaması gerekli bir durumdur. 

Tek sayfa siteler için anahtar kelime planlaması sınırlı sayıda olacağından çok titiz bir şekilde yapılmalıdır. Bir içeriğe gereğinden fazla anahtar kelime eklemek yerine çok iyi bir planlama yapılmalıdır. Yanlış bir planlama sonucunda siteniz hiç sıralamalara çıkmayabilir veya organik sonuçlardan trafik almayabilir. Bu durumda tabiri caizse ince eleyip sık dokunmanızı önerebiliriz.

İçerik

İçerik tek sayfa siteler için çok önem arz etmektedir. Bildiğiniz üzere tek sayfa sitelerde fazla içerik bölümü bulunmamaktadır. Ziyaretçilere bu tek sayfa üzerinden en iyi içeriği sunmayı hedeflemelisiniz. 

Tek sayfa siteler genellikle işletmeler tarafından kullanıldığı için, sitenin içerikleri sundukları hizmet veya ürün ile ilgili olmaktadır. Bu durumda işletmenizin ürününü veya hizmetini rakiplerinizden daha iyi tanıtmalısınız.

icerik

Sayfa Hızı

Sayfa hızı, tek sayfa siteler için pek sorun olmamaktadır. Ancak bazı durumlarda kullandıkları temadan veya eklentilerden dolayı site hızı yavaşlayabilmektedir. Site hızı bildiğiniz gibi kullanıcı deneyimi açısından çok önemlidir. 3 saniye üzerinde açılan bir sayfa hızına sahipseniz, sitenizi optimize etmeyi düşünmelisiniz.

PageSpeed Insights veya Gtmetrix gibi araçlarla sayfa hızınızı ölçmeli ve buna göre aksiyon almalısınız. Yavaş açılan sayfaları kullanıcılar pek sevmezler, bu sebeple sitenizin hızına önem vermelisiniz.

Güncel İçerik

Tek sayfa siteler için en büyük sorunlardan birisi de var olan içeriğin güncel tutulmamasıdır. İligli sitelerde tek sayfa olduğundan bir kez içerik girilerek bırakılmaktadır. Bu tür sitelerde içeriklerin her zaman kullanıcılar için güncel tutulması gerekmektedir. Özellikle arama sonuçlarında üst sıralarda yer almak istiyorsanız sayfa içeriklerinizi mutlaka güncel tutmalısınız.

Meta Başlık ve Açıklama

Meta başlık ve açıklama sadece tek sayfa siteler için değil, bütün siteler için çok önemlidir. Meta başlık ve açıklamalar kullanıcıların sitenizi ilk olarak gördüğü bölümde yani arama sonuç sayfalarında yer almaktadır. İyi bir meta başlık ve açıklama olmadığı durumlarda kullanıcılar rakip sitelere yönelmektedir.

Bu sebeple sitenize tek sayfadan da oluşsa meta başlık ve açıklama kullanmalısınız. Kullandığını meta başlık ve açıklamalar kullanıcıların ilgisini çekebilecek nitelikte olmalıdır. Bu sayede organik trafiğinizi arttırmanız mümkündür.

sayfa bolumleri ve url yapisi

Sayfa Bölümleri ve URL Yapısı

Tetk sayfa sitelerde genellikle tek URL olduğu bilinir ancak durum böyle değildir. Tek sayfa siteler bölümlerden (div) oluştuğu için URL yapısının birden fazla oluyor. Tek sayfa siteler genellikle bölümlerden oluşmaktadır, site sahipleri bu bölümlere belli başlı URL’ler vererek, kullanıcıların daha hızlı gezinmesini sağlamaktadır.

Örnek olarak, sitemizde Backlink hizmeti diye bölüm olduğunu düşünelim. kullanıcı o bölüme geldiğinde URL adresimizin siteadi.com/backlink-hizmeti şeklinde olması kullanıcı deneyimi açısından iyi olabilir. Burada oluşturulan bağlantıları sitenizin menüsüne ekleyerek, sitenizi ziyaret eden kullanıcıların daha iyi gezinmesini sağlayabilirsiniz.

FAQ Kullanımı

Frequently Asked Questions olarak kısaltılan FAQ, dilimizde sıkça sorulan sorular olarak bilinmektedir. FAQ google tarafından yayımlanan yapısal veri standartlarından birisidir. Tek sayfa sitelerinizde bulunan SSS(sıkça sorulan sorular) için oluşturacağınız kod ile sitenizin sss bölümünü arama sonuçlarında görebilirsiniz. FAQ bir sıralama kriteri olarak bilinmese de kullanıcı deneyimi açısından sitenize birçok şey katabilmektedir. Arama sonuç sayfalarında sıkça sorulan sorular bölümünüzde kullanıcıların merak ettiği sorulara yer vererek, sitenizi organik trafik anlamında yükseltebilirsiniz.

Backlink

Backlink, internet sitelerin sıralamaları için çok önemli bir faktördür. Birden fazla sayfaya sahip siteler için backlink alımı bazı durumlarda çok zor olabiliyor. Tek sayfa siteler içinse bu durum tam tersidir. Sitede tek bir sayfa olduğundan alınan backlinkler genellikle bu sayfaya alınmaktadır. Sitenizin arama sonuçlarında daha iyi sıralama alması ve organik trafiğinin yükselmesi için backlink alımına önem vermelisiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

SEO Teklifi Alın
Size özel hazırlayacağımız SEO çözümleri ile sektörünüzde rakiplerinizi geride bırakın, işletmenizi başka bir seviyeye taşıyın.