Geliştirilmiş Tıklama Başı Maliyet (TBM) Nedir?

geliştirilmiş tıklama başına maliyet
İçindekiler

Google markalara hedeflerine göre teklif stratejileri belirleme imkanı verir. Bu sayede markalar kampanya türlerine göre uyarlanmış olan teklifler için stratejilerini özelleştirme avantajını elde ederler. Tıklama, dönüşüm, gösterim ya da görüntüleme hedeflerine bağlı olarak kendileri için en uygun teklif stratejisini belirleyerek dönüşümlerini artırmayı başarabilirler. Satış odaklı web sitelerinin dönüşümlerinin artırılması için reklamların teklif ayarlamaları iyileştirilebilir. Bu aşamada Google’ın Geliştirilmiş Tıklama Başına Maliyet uygulamasının sağladığı manuel teklif ayarlamaları ile oldukça büyük bir avantaj sağlanabilir.

Geliştirilmiş Tıklama Başına Maliyet (TBM); otel ve alışveriş kampanyalarında daha fazla dönüşüm elde etmeyi sağlamasının yanı sıra toplama harcama miktarının sabit tutulmasında da önemli bir rol oynar. Dönüştürülmüş değerler için Geliştirilmiş Tıklama Başına Maliyet (TBM) özelliği optimize edilecek şekilde ayarlanabilir. Böylece marka için yüksek değerli ya da önemli dönüşümlere öncelik verilmesi mümkün olabilir. Diğer dönüşümler için de daha uygun değerler atama imkanından yararlanılabilir. Dönüşüm değerinin optimize edilmesi Geliştirilmiş Tıklama Başına Maliyet (TBM) yoluyla Arama Ağı kampanyalarında kullanılabilmektedir.

Geliştirilmiş Tıklama Başına Maliyet (TBM) Nasıl Çalışır?

Kampanyalardan ve reklamlardan çok daha fazla verim alınabilmesi için optimizasyon işlemlerine başlanmadan önce belirli noktalar net bir şekilde belirlenmelidir. Kampanyalarda Geliştirilmiş Tıklama Başına Maliyet (TBM) kullanılmadan önce dönüşüm izleme ayarları yapılmalıdır. Görüntülü Reklam Ağı kampanyaları için dönüşüm izleme gerekli olmamakla birlikte dönüşümlerin izlenmesi reklamların etkisi konusunda fikir sahibi olmayı sağlar. 

Geliştirilmiş Tıklama Başına Maliyet (TBM), kullanıcının isteğine göre kullanılan ve manuel Tıklama Başı Maliyet teklifi verme seçeneğinde yer alan bir özellik olarak tanımlanabilir. Teklifler aramaların benzersiz bağlamlarına göre belirlenir. Tarayıcı, günün saatleri ve konum gibi birçok farklı etkeni değerlendirir. Kullanıcıların satın alma olasılığı yani dönüşümle sonuçlanma olasılığı yüksek olan reklam açık artırmalarını araya bu özellik sayesinde yapılan tıklamalar ile ilgili olarak rekabet oranının güçlendirilmesi için maksimum tıklama başına maliyet artırılır. Dönüşüm olasılığı düşük olan tıklamalar için ise tıklama başı maliyet düşürülür. Bununla birlikte ortalama tıklama başı maliyet, ayarlanan maksimum tıklama başı maliyetin altında tutulur. 

Geliştirilmiş Tıklama Başına Maliyet (TBM) Nasıl Açılır?

Geliştirilmiş Tıklama Başına Maliyet (TBM) markalara dönüşümlerini iyileştirme ve daha yüksek hedefli satış stratejileri için fayda sağlama imkanı verir. Geliştirilmiş Tıklama Başına Maliyet (TBM) özelliği aşağıdaki adımlar takip edilerek açılabilir.

  • Sahip olunan Google Ads hesabında oturum açılır.
  • Google Ads sayfa menüsü üzerinden Kampanyalar tıklanır.
  • Çalışılmak istenilen kampanya seçilir.
  • Sayfa menüsü üzerinden Ayarlar tıklanır.
  • Teklif bölümüne ve Teklif Stratejisini Değiştir seçeneğine tıklanır.
  • Dönüşümler İçin Optimize Et seçeneğiyle yapılandırma tamamlandıktan sonra Kaydet butonuna tıklanarak süreç sonlandırılır.

Geliştirilmiş Tıklama Başına Maliyet (TBM) Ne İşe Yarar?

Geliştirilmiş Tıklama Başına Maliyet (TBM) markalar için satışla sonuçlanma olasılığı olan reklam açık artırmalarını arayarak bu tıklamalarla ilgili rekabet gücünün artırılması için maks tıklama başı maliyet teklifini %30’a kadar artırabilir. Dönüşümün olası olmadığının tespit edildiği durumlarda maksimum tıklama başı maliyeti düşürür. Böylece markanın daha az dönüşüm getirmesi olası tıklamalar için daha az ödemesi ve reklam bütçesinden daha fazla değer elde etmesi sağlanır. Geliştirilmiş Tıklama Başına Maliyet (TBM) her bir reklam açık artırması esnasında teklifleri ayarlayabilmek için cihaz, konum, tarayıcı ve saat gibi gerçek zamanlı ayrıntıları da değerlendirir.

Adwords sistemi tıklama ve dönüşüm motiflerini inceleyerek geçmiş sonuçlarla kıyaslar. Böylece belirli aramaların ya da anahtar kelime kombinasyonlarının daha fazla satışa yol açabileceği durumları belirler. Bunun için Geliştirilmiş Tıklama Başına Maliyet (TBM) kullanılabilmesi için dönüşüm izlemenin açılması ve verilerin buradan alınması gerekir.

GBTM, Hedef Edinme Başına Maliyet (EBM) Teklifinden Ne Açıdan Farklılık Gösterir?

Geliştirilmiş Tıklama Başına Maliyet (TBM); tüm kampanya ayarları ve maksimum tıklama başı maliyet teklifleri ile birlikte çalışarak teklifleri %30’a varan oranlarda artırabilmektedir. Aynı zamanda üçüncü taraf teklif sistemleriyle birlikte çalışmaktadır.

Hedef EBM teklifi; belirlenen hedef edinme başına maliyete dayalı olup her bir açık artırma için tıklama başı maliyet teklifini ayarlama özgürlüğü vardır. Ancak bazı API tabanlı teklif yönetimi çözümleriyle birlikte çalışmaması söz konusu olabilmektedir.

Geliştirilmiş Tıklama Başına Maliyet (TBM) ve Hedef EBM teklifi; dönüşüm izlemeyi ve hesaptan Google Analytics verilerini kullanmaktadır. Her bir açık artırma için dönüşüm oranı tahmininde bulunulmalıdır. Teklifler en çok umut vadeden tıklamaları kazanmayı sağlayacak şekilde ayarlanmalıdır.

Geliştirilmiş Tıklama Başına Maliyet (TBM) ile Mobil Teklif Ayarlamalarını Kullanma

Geliştirilmiş Tıklama Başına Maliyet (TBM) teklifleri artırırken ya da azaltırken mobil cihazlarla diğer cihazlar arasındaki farkları göz önünde bulundurmaz. Bununla birlikte diğer cihazlara göre mobil tekliflerin artırılması ya da azaltılması için mobil teklif ayarlaması belirlenebilir. Geliştirilmiş Tıklama Başına Maliyet (TBM) bunu kendi teklif ayarlamalarıyla birleştirebilir.

Hedef EBM teklifi gibi Geliştirilmiş Tıklama Başına Maliyet (TBM) de dönüşüm oranlarındaki farklılıklara göre masaüstü ve tablet trafiği için farklı teklifler belirlemektedir.

Tıklama Başına Maliyet (TBM) Nedir?

Google reklamlarında her bir reklam tıklaması için oluşturulan maliyet biçimine tıklama başına maliyet (TBM) denilir. Tıklama başına maliyet kalite puanına ve sektör rekabetine göre değişebilmektedir.

Google reklamlarında her reklam açık artırma usulü ile listelenmemektedir. Kalite puanı yüksek olan reklamlar daha az bütçe ile üst sıralarda yer alabilmektedir. Kalite puanının artırılması için reklamlar doğru şekilde optimize edilmeli ve kullanıcıya uygun hale getirilmelidir. 

Google Ads kampanyasındaki ortalama tıklama başı maliyetin düşürülmesinin temel yolu teklifin düşürülmesidir. Bu durumda sıralamadaki konumun biraz düşmesi söz konusu olsa da aynı bütçeyle daha fazla tıklama almak ve reklamları daha uzun süre göstermek mümkün olabilmektedir. Tıklama başına ne kadar ödeneceğinin tam olarak kontrol edilebilmesi için her şey manuel TBM’ye geçirilmelidir. Bu sayede gerçekten performans gösteren anahtar kelimelere odaklanmak ve ayrı teklifler belirlemek mümkün olmaktadır. Daha düşük tıklama başına maliyete sahip olan anahtar kelimenin görece olarak daha düşük tekliflere sahip anahtar kelime olduğu anahtar kelime hedeflemesi sırasında göz ardı edilmemelidir.

Rekabetin yüksek olduğu sektörlerdeki reklam kampanyalarında tıklama başına maliyet daha fazla olur. Bu durumda uzun kuyruklu anahtar kelime alternatifleri bulmaya çalışmak maliyeti düşürebilir. Uzun kuyruklu anahtar kelimeler genellikle daha yüksek kalite puanına sahiptirler. Daha iyi kalite puanına sahip olunması  sıralama konumunun korunmasını ve ortalama tıklama başına maliyeti düşürmenin etkili bir yoludur.

Kalite puanı tıklama başına maliyet ile doğrudan ilgilidir. Kalite puanı tıklama başına maliyeti azalttığından, kalite puanının optimize edilmesi reklam kampanyasının performansı üzerinde olumlu etkiye sahiptir. Kalite puanı 10 üzerinden değerlendirilmekte olup 10 puana yakınlaştıkça kalite puanının daha iyi olduğu anlaşılmalıdır. Kalite puanının 7’den düşük olduğu durumlarda reklam kampanyası kontrol edilerek bazı iyileştirmeler yapılması faydalı olabilir. Kalite puanının artırılması için reklam grubundaki anahtar kelimelerin birbiriyle alakalı olmasına özen gösterilmelidir. Bu durum doğrudan açılan sayfayla anahtar kelime uyumluluğu noktasında da son derece önemlidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

SEO Teklifi Alın
Size özel hazırlayacağımız SEO çözümleri ile sektörünüzde rakiplerinizi geride bırakın, işletmenizi başka bir seviyeye taşıyın.