Sosyal Medya Reklam Türleri

sosyal medya reklam
İçindekiler

Z kuşağının gazete, radyo, televizyon gibi geleneksel medyaya oranla dijital medyaya daha çok ilgi göstermesi sonucunda reklamlar ağırlıklı olarak sosyal medyada yer almaktadır. Pek çok marka daha aktif ve dinamik kullanıcılara sahip olan, verilen reklamın takibini ve analizini yapma imkanı veren sosyal medya üzerinden reklam vermeyi tercih etmektedir. 

Günümüzde tüm sosyal medya platformları reklam seçenekleri sunmaktadır. Ancak önemli olan hangi platformun organik olarak daha iyi performans göstereceğinin göz önünde bulundurulması ve kullanılacak olan sosyal ağa bu çerçevede karar verilmesidir. Hazırlanan içeriklerin organik olarak kullanıcıların karşısına çıktığı ağlara öncelik verilmelidir. Hazırlanan reklamların nereye yerleştirileceğine karar vermeden önce hedef kitlenin hangi sosyal medya platformlarını kullandığı belirlenmelidir.

Facebook Reklam Modelleri

Facebook Potansiyel Müşteri Reklamları yani Lead Ads; Facebook’un ucuz ve oldukça etkili bir reklam modelidir. Mevcut ve potansiyel müşterilerin verilerini form aracılığıyla toplama imkanı verir. Facebook kullanıcıları ilgili reklama tıkladığında marka, ürün ya da hizmetle ilgili açılan formda müşterinin Facebook’ta kayıtlı olan adı soyadı, telefon numarası, e-posta adresi gibi bilgiler otomatik olarak doldurulur. Forma yaş, cinsiyet, meslek gibi bilgiler eklenebilir. Hedef kitleyi daha yakından tanımayı sağlayan düşük maliyetli bir reklam modelidir. Markalar topladıkları verilerle hedef kitlelerinin ilgilendikleri ürünleri ve hizmetleri öğrenip buna uygun stratejiler belirleyebilirler.

Facebook Video reklamları yani Video Ads; akılda kalıcı ve yüksek etkileşimli bir reklam modelidir. Zaman akışında yayınlanan video formatındaki bu reklamlar için bütçe ve hedefleme ayarı yapılabilir. Videoya açıklama yazılabileceği gibi başlık ve metin düzenlemesi yapma imkanı da vardır.

Facebook Remarketing; web sitesini daha önce ziyaret eden kullanıcılara, site görselleri kullanılarak hatırlatma yapılmasıdır. Remarketing siteyi ziyaret eden müşterilerin satın alma eylemini gerçekleştirmesi için uygulanan bir stratejidir. Müşterinin yeniden ürüne çekilmesini ve yeniden pazarlama yapılmasını sağlar.

Facebook Dönen Reklamlar yani Carousel Ads; tıklanma oranını ve dönüşümü ciddi oranda artırma özelliğine sahiptir. Kullanıcılar bu reklam modelinde reklamı yana kaydırıp birden çok görsel görebilirler. Bu formatta aynı birime en çok 10 görsel ya da video eklenebilir. Görsellerin her biri web sitesindeki farklı linklerle bağlantılı olabildiğinden kullanıcıya çok sayıda seçenek sunulan faydalı bir reklam modelidir.

Instagram

Instagram’da en yaygın kullanılan reklam modeli fotoğraf reklamları olup bu fotoğraflar “Sponsorlu” etiketi kullanılarak paylaşılır. Etkili sonuçlar alınması için sade, basit ancak göz alıcı görseller seçilmelidir.

Görsel reklamlar metin yazılarına göre daha akılda kalıcı olduğu gibi videolar da izleyicinin dikkatini çekme konusunda çok başarılıdırlar. Popülerliklerini ve müşteri trafiklerini artırmak isteyen markalar Instagram video reklamlarını tercih edebilirler.

Dönen reklamlar da Instagram’da tercih edilebilecek olan reklam modellerinden biridir. Kullanıcı gönderiyi kaydırıp tek bir reklamda daha fazla sayıda fotoğraf ve video görebilir.

Instagram’daki hikayeler her gün 150 milyondan fazla kişiye ulaştığından çok etkili reklam araçlarıdır. Instagram hikayeleri kullanıcılara işletmeler hakkında bilgiler sunmakta ve kullanıcıların ilgisini çekmektedir. Önemli olan insanların duygularına hitap edebilecek yaratıcı görseller seçmek ve kullanıcıların karşısına bu şekilde çıkmaktır. 

LINKEDIN

Linkedln kariyer sahibi profesyonellerden oluşan bir kitleye sahip olarak diğer sosyal medya platformlarından ayrılmaktadır. Linkedln’de verilebilecek olan reklam türlerinden biri sponsorlu içeriktir. Başarısı en çok kanıtlanan reklam türlerinden biri olan sponsorlu içerikler Linkedln’de zaman akışında görüntülenmektedir. Bannerlar ve diğer reklam modelleri doğrudan reklam izlenimine sahip olduğundan içerik gibi üretilen reklamlar kullanıcıların ilgisini çekmede daha başarılıdır. 

Doğrudan sponsorlu içerikler farklı sektörlere ve hedef kitlelere hitap edecek farklı reklam kampanyaları yapmak isteyen ancak bu reklamların sayfa akışında peş peşe görünüp sayfa bütünlüğünü bozmasını istemeyen kişilerde tercih edilir. Kampanyalar oluşturulurken aktif edilecek gönderiler, akışta gözükmeksizin promosyon yapma ve Linkedln reklamları Linkedln sayfası bozulmadan efektif olarak kullanılabilir.

Bir ürünün ya da bilginin farklı parçalarının aynı anda tanıtılması için kullanılan dönen reklamlar diğer reklam türlerine göre çok daha dikkat çekicidir. Tek bir görselde anlatılması mümkün olmayan hizmetleri ve ürünleri yan yana sıralı bir şekilde anlatma imkanı verir. 

Metin reklamları site akışının üzerinde ya da sağında yer alan ve sadece metne dayalı olan reklam modelidir. Görsel olarak sitenin logosunun kullanılabildiği bu modelde resim eklenmesi söz konusu değildir. Metne tıklayan kullanıcıları web sitesine yönlendiren bu modelde CTR oranı düşük olmakla birlikte sponsorlu içeriklerle kullanıldığında marka bilinirliğini ve kampanya verimliliğini artırma özelliğine sahiptir.

Linkedln’de yalnızca 1.seviye kullanıcılarla mesajlaşmayı sağlayan modelin ismi InMail’dir. Premium hesabı olan kullanıcılar belirli sayıda InMail gönderebilirler. Hedeflenen kriterleri karşılayan çevrim içi kullanıcılara bütçe dahilinde otomatik olarak gönderim yapmayı sağlayan bu reklam modeli oldukça pratiktir.

Linledln Dinamik Reklamlar kişiye özgü ve kişiye göre değişen reklamlar olma özelliğine sahiptir. Sistemde üyelik bilgileri kayıtlı olduğundan dinamik reklamlar profil resmine ve isme uygun olacak şekilde sistem tarafından gerçekleştirilir. Genelde sitenin sağ bölümünde dinamik reklamlar görüntülenebilir.

Görüntülü reklamlar Linkedln masaüstü sürümünün sağ tarafından görüntülenebilir. Marka ya da kampanyalarla ilgili şık bir tasarımla hedef kitleye Linkedln içinde sponsorlu reklamlar ile çıkılabilir.

Twitter

Dünya genelinde milyonlarca kullanıcı her gün gündemi izlemek ve içerik paylaşmak için Twitter’a girer. Dijital pazarlamanın en etkili şekilde kullanıldığı sosyal medya platformlarından biri olan Twitter’da kullanılabilecek reklam modellerinden biri Promoted Trend yani Sponsorlu Gündem’dir. Bu modelde belirlenen hashtag 24 saat süreyle Trend Topic listesinin en üstünde yer alır. Reklamı gören, retweetleyen ve favorilerine ekleyen kullanıcıların yanı sıra seçilen anahtar kelimelerle mention yapılması reklamın etkisini artırır. Kısa süreli kampanyalarda önerilen bir Twitter reklam modelidir.

Promoted Tweet yani Sponsorlu Tweet reklam modelinde kullanıcılar bir arama yaptığında, belirlenmiş olan anahtar kelimelerle düzenlenen reklamlar çıkar. Kullanıcı sponsorlu tweet üzerinden reklama tıklar ya da farklı bir etkileşim yaratırsa ücret ödenir. Bu reklam modelinde reklam yalnızca sizi takip etmeyen kullanıcılar tarafından görüntülenebilir.

Promoted Account ya da Sponsorlu Hesap reklam modeli takipçi sayısının artırılması için sıklıkla kullanılır. Reklam Kimi Takip Etmeli? Kısmınde tek başına ve üst sırada görünür. Bu nedenle kullanıcıların dikkatini oldukça fazla çeker. Aynı zamanda reklamın gösterilmesi istenilmeyen ülkelerin seçilmesi imkanını sunan bir reklam modelidir. Reklamın maliyeti reklam sonucunda sizi takip etmeye başlayan kullanıcının sayısı üzerinden hesaplanır. 

Twitter Video Reklamları, Twitter Amplify servisi üzerinden oluşturulur. Görsel anlamda kullanıcıların dikkatini çekme konusunda iddialı olan bu reklam modeli oldukça başarılı sonuçlar alınmasını sağlar. İzlenme başına belirlenen bir ücretlendirme ile fiyatlandırılır.

Bunlara ek olarak Snapchat, Pinterest, Youtube gibi platformlarda yer alan farklı reklam modelleri de tercih edilebilmektedir. Hazırlanan sosyal medya reklamlarında rakipler karşısında avantajlı hale gelmek için reklamın kalitesi, kampanya hedefi, hedef kitlenin özellikleri, hedef ülke, zaman ve saat gibi faktörler oldukça önemli etkiye sahip bulunmaktadır. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

SEO Teklifi Alın
Size özel hazırlayacağımız SEO çözümleri ile sektörünüzde rakiplerinizi geride bırakın, işletmenizi başka bir seviyeye taşıyın.