Site Dışı SEO Nedir? Nasıl Yapılır?

site disi seo nedir nasil yapilir
İçindekiler

Site Dışı SEO Nedir?

Site dışı seo, bir internet sitenin arama motorlarında üst sıralarda yer alması için yapılan çalışmaları ifade eder. Site dışında yapılan çalışmalar veya backlink çalışmaları olarak bilinmektedir. SEO çalışmaları genel olarak iki yönü ile bilinir. Bunlardan birisi site içi diğeri ise site dışı çalışmalardır. Başarılı SEO çalışmalarında her ikisininde bir bütün halinde yapılması gerekmektedir. Yani kısaca site dışı ve site içi seo çalışmaları beraber yürütülmelidir.

Site Dışı SEO Nasıl Yapılır?

Kullanıcıların diğer siteler sayesinde sitenizi ziyaret etmesi ve bu sayede internet sitenizin arama sonuçlarında üst sıralara çık­masına genel olarak Off-Page SEO çalışmaları denmektedir. Site içi seo çalışmalarına nazaran daha az kritere sahiptir. Bu sebeple uzmanlar, öncelik olarak site içi seo çalışmalarına önem vermektedir. Site dışı seo çalışmalarında başarılı olmak için izlenecek bazı adımlar vardır. Bunlardan en önemlisi internet sitenizin alacağı bağlantılardır. Gelin hep beraber site dışı SEO’da vazgeçilmez olarak anılan mecralara bakalım

  1. Rakip ve Sektörel Siteler
  2. Sosyal medya kanalları
  3. Haber siteleri
  4. Sözlük ve yorum siteleri
  5. Video, makale ve PDF ekleme siteleri
  6.  Dizin ve Firma siteleri
  7. Forum ve Blog siteleri
  8.  Harita Siteleri

Rakip Ve Sektörel Siteler

Ülkemizde her ne kadar rakip siteler birbirine backlink vermese de en mantıklı backlink türüdür. İçeriğimizle ve hatta sektörümüzle alakalı sitelerden backlink almak, ilgili internet sitesinin kullanıcısını sitemize çekmek demektir. Sektörel sitelerin diğer backlink türlerine göre avantajı, konunun tamamen sizle alakalı olmasıdır. Backlink sayesinde gelen kullanıcıların, içeriğinizi okuması ve site içerisinde gezmesi size ciddi anlamda yarayacaktır.

Sosyal Medya Kanalları

Sosyal medya platformları günümüzde backlink çalışması olarak kullanılmaktadır. Sosyal medya kanalları diğer backlink türlerine göre düşük fiyatlı ve kalitelidir. Markanızın sosyal medya hesaplarında yapacağınız her backlink çalışması, orada bulunan kullanıcıları sitenize çekecektir. Bu sebeple markalar, sosyal medya platformlarına mutlaka yer vermelidir.

haber siteleri

Haber Siteleri

Haber siteleri dünyada ve ülkemizde en çok kullanılan backlink türüdür. Özellikle neredeyse hepsinin yüksek trafikler alması ve kaliteli siteler olması, çok kullanılmasını kanıtlar nitelike.  Haber siteleri her konuda içerik yazdığını düşünürsek, oralardan backlink almak yanlış bir tercih olmayacaktır.

Haber sitelerinden backlink alan kişilerin en çok dikkat etmesi gereken kriterlerden biri otoriter bir site olması diğeri ise trafiği olmasıdır. Bu kriterleri karşılayan her haber sitesinden backlink alımı yapılabilir. Ancak önceliğimiz her zaman içeriğimiz ve sektörümüzle alakalı kanallardan alınacak backlinkler olmalıdır.

Sözlük Ve Yorum Siteleri

Yayın hayatına yani başlayan her site genellikle sözlük ve yorum sitelerinden backlinkler almaktadır. Bu durum aslında bir yayılımdır, kullanıcılar ilk önce sözlük ve yorum sitelerden backlink almakta ardından diğer backlink türlerine yönelmektedir.

Ancak şu bilinmelidir ki yorum ve sözlük sitelerinden alınan backlinkler, sitenizi bazı durumlarda aşağı çekebilmektedir. Bu sebeple öncelik olarak diğer backlink türlerini tercih etmenizi öneririz.

Video, Makale ve PDF Ekleme Siteleri

Video, makale ve pdf ekleme siteleri, ücretsiz backlink türleri olduğundan kullanıcılar tarafından çokça kullanılmaktadır. Özellikle makale ve video siteleri, site sahipleri tarafından ele geçirilmiş durumda.

Bu tarz sitelerden alınan bağlantılar, sitenizi bir zaman yukarı sıralara taşısa da zamanla etkisini kaybedecektir. Çünkü aldığınız yerlerden sitenize gelecek herhangi bir kullanıcı mevcut değildir. Sadece arama motoru botlarının girdiği sayfalar olan, video ve makale sitelerinden backlink almanızı önermeyiz.

Dizin ve Firma siteleri

Bir markaya veya işletmeye sahipseniz alabileceğiniz backlink kanallarından birisidir. Özellikle firma siteleri, işletmeler için kullanılması gereken backlink yerleridir. Firmanızın veya markanızın reklamını yapan otoriter dizin sitelerden backlink almayı tercih edebilirsiniz.

Forum ve Blog siteleri

Forum ve blog siteleri, her site sahibi tarafından kullanılan bir diğer ücretsiz backlink türüdür. Genellikle ana siteye alınan bağlantı türleri olarak bilinir. Kullanıcılar, tanıtım şeklinde aldıkları bağlantılardır. Öncelikle her zaman söylendiği gibi backlink alacağınız yer mutlaka sitenize trafik getirisi olan yer olmalıdır.  

Harita Siteleri

Harita siteleri, sadece bağlantı içeren backlink türüdür. Uzmanlar tarafından alınmaması gereken bağlantı türü olarak bilinmektedir. Siteleri veya içeriği tanıtmadan alınmaktadır ve hiçbir getirisi yoktur. SEO araçları dışında kimsenin görmeyeceği bağlantılardır, almanız önerilmez.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

SEO Teklifi Alın
Size özel hazırlayacağımız SEO çözümleri ile sektörünüzde rakiplerinizi geride bırakın, işletmenizi başka bir seviyeye taşıyın.