SERP Nedir?

serp nedir
İçindekiler

Search Engine Result Page’in kısaltması olan SERP,  arama motoru sonuç sayfası anlamına gelir. Google ve diğer arama motorlarında kullanıcıların yaptığı aramalar sonucunda çıkan sonuçlar SERP olarak adlandırılır. Sayfa içinde farklı internet siteleri, zengin Snippet’lar, reklamlar, grafikler ve diğer birçok farklı sonuç çeşitli algoritmalara göre listelenmekte olup arama motoru sonuç sayfaları online görünürlük dahil olmak üzere birçok açıdan önemli bir unsurdur.

SERP Neleri İçerir?

Kullanıcılar arama motorlarında arama yaptıkları zaman karşılarına farklı özelliklere sahip sonuçlar listelenir. Çoğunlukla farklı içerik türüne ait sonuçları listeleyen SERP’in içerdikleri arasında; organik arama sonuçları, ücretli arama sonuçları, öne çıkan Snippet’lar, videolar, detaylı makaleler, görsel paketleri, bilgi paneli, bilgi kartları, haber kutusu, yerel paketler, ilintili sorular, site bağlantıları, yorumlar ve tweet’ler sayılabilir.

Belirli bir anahtar kelime için herhangi bir web sayfasının doğal olarak sıralama alması ve listelenmesi organik arama sonuçları olarak ifade edilir. Organik arama sonuçlarında yüksek sıralamalara sahip olmak o sayfanın yüksek otoriteye sahip olduğu şeklinde de değerlendirilebilir. Bununla birlikte organik arama sonuçları sayfanın en üst kısmında yer almayabilir. Organik arama sonuçlarında görünmek için web sitelerinin herhangi bir ödeme yapması gerekmediği gibi arama motorları ticari kar elde etmek için sayfanın en üst sırasına reklam koyabilirler. Web siteleri doğru site içi ve site dışı SEO çalışmaları sayesinde iyi bir organik arama sonucu sıralamasına kavuşabilirler.

SERP’te gösterilen organik arama sonuçları; başlık, sayfa URL’si ve meta description gibi bileşenlerden meydana gelir. Bu bileşenler sayesinde internet kullanıcıları yaptıkları arama sonucunda karşılarına çıkan sayfaların neyle ilgili olduğuna dair daha fazla detaya erişebilirler. Bazı durumlarda içeriğin yayınlandığı tarih ve site linki gibi detaylara da organik arama sonuçlarında yer verilebilir.

SERP’in en üst ya da en alt kısmında reklam olarak da adlandırılan ücretli arama sonuçlarına yer verilir. Web siteleri bu sonuçlar arasında yer alabilmelerini sağlayacak belirli anahtar kelimeler için ödeme yaparlar. Google Ads kendi kriterleri doğrultusunda ücretli arama sonuçlarında hangi web sitelerinin listeleneceğini belirler. Ücretli arama sonuçlarında yer almak için internet sitelerinin ödeyeceği ücret kullanılacak olan anahtar kelimenin ne kadar popüler olduğuna ve o anahtar kelimede sıralanmak isteyen web sitelerinin sayısına göre değişebilir. Metin reklamlarının yanı sıra yan bölümde görsel içeren reklamların da görülmesi mümkündür.

SERP’te bazı aramalar sonucunda video sonuçları da kullanıcılara listelenebilir. Video sonuçları çoğunlukla ücretli arama sonuçlarının ya da ilk sırada bulunan organik arama sonuçlarının altında yer alır. 

SERP Özelliklerinin Önemi Nedir?

SERP olarak adlandırılan Google arama sonuç sayfasında kullanıcıların karşısına çıkan ve klasik arama sonuçlarından farklılık gösteren özelliklere SERP özellikleri denilir. Kullanıcıların arama deneyimini zenginleştirme amacına yönelik olarak geliştirilen bu özellikler bölge, ülke, dil ve cihaz tipine göre farklılaşabilmektedir. SERP özellikleri kullanıcıların arama deneyimini iyileştirmenin yanı sıra aradıklarını çok daha hızlı bir şekilde bulmalarını sağlar. 

Kullanıcıların arama deneyimini artırmak için tasarlanan Google SERP özellikleri web siteleri için bazı avantajlar ve dezavantajlar doğurabilmektedir. SERP özellikleri web sayfalarının arama sonuç sayfalarında daha fazla yer kaplamasını sağladığı gibi web sitesinin ya da sayfasının tıklanma oranlarını da artırabilir. Ancak bazı SERP özellikleri Google tarafından oluşturulmakta olup bu sonuçlar kullanıcılara herhangi bir web sitesine girmelerine gerek kalmaksızın aradıkları cevabı sunabilir. Bu durum ilgili sorguyu hedefleyen sayfaların tıklanmalarının azalmasına neden olabilir.

SERP Özelliklerinden Neden Faydalanılmalıdır?

SERP özellikleri arama sonuçlarında daha fazla yer kaplanması ve tıklama oranının artırılması noktasında oldukça önemlidir. Birçok organik ve reklam sonucuna yer verilen arama sonuç sayfasında fark yaratılması ve tıklama oranlarının artırılması için web siteleri mutlaka SERP özelliklerinden yararlanmalı; web sitesi hatta ayrı ayrı web sayfaları ve sayfa tipleri için stratejiler belirlemelidir.

SEO İçin SERP Neden Önemlidir?

Bir internet sitesinin online olarak görünür olması arama motoru sonuç sayfalarında birçok kelimede ilk sayfada yer almasına bağlıdır. İlk sayfadaki sonuçlarda yer almayan web sitelerinin trafik çekme oranı çok daha düşük olmaktadır. Bu nedenle web sitelerinin öncelikli hedefi arama motoru sonuçlarında ilk sayfada yer almak olmalıdır.

Web sayfalarının ilk sayfada üst sıralarda yer alması detaylı bir planlama ve kapsamlı bir arama motoru optimizasyonu yapılmasını gerektirir. Arama motoru optimizasyonu herhangi bir web sitesinin bazı bölümlerine yapılan küçük düzenlemelerden çok daha fazlasıdır. Tüm sitenin arama motorlarının talep ettiği standartlara getirilmesini sağlayacak detaylı çalışmaları kapsaması gereken arama motoru optimizasyonu stratejik pazarlama planı doğrultusunda gerçekleştirilmelidir. Arama motoru optimizasyonu çalışmalarının amacı web sitelerine daha çok odaklı ziyaretçi almak ve siteyi ziyaret eden potansiyel müşterilerin tümüne en iyi deneyimi yaşatabilmek için üst sıralarda kalıcı bir şekilde listelenmek olmalıdır.

SERP Sonuçlar Nasıl Oluşur?

SERP sonuçlarının oluşmasındaki en önemli unsur Google web sitelerini tarama amacıyla geliştirmiş olduğu botlardır. Arama motoru botları web sitelerini taradıkları esnada anahtar kelime, özgün içerik, iç link, dış link, site hızı gibi belli başlı SEO kriterleri doğrultusunda web sitelerinin SERP sonuçlarında hangi sıralamada bulunacağını değerlendirirler. Web sitelerini tarayan arama motoru botları kullanıcı anahtar kelime ile arama yaptığında SERP sonuçlarının oluşmasını sağlar. 

SEO uzmanları web sitelerini geliştirirken Google’ın geliştirdiği algoritmalardan belirli tahminler yürütürler ve Google SEO kriterlerine erişirler. Google SEO kriterleri web sitelerinin optimize edilmesini sağlayan SEO çalışmalarına rehberlik eder. Web sitelerinin SERP sonuçlarında iyi sıralarda yer alabilmesi SEO kriterlerine diğer bir deyişler kullanıcı deneyimine odaklı çalışmalar yapılmasına bağlıdır. Yani önemli nokta web sitelerinin içeriklerini kullanıcılarına uygun olacak bir şekilde tasarlamasıdır.

Google’ın yaptığı son güncellemelerden sonra mobil cihazlardan trafik elde etmenin önemi bir kez daha gözler önüne serilmiştir. SERP sonuçlarında web sitelerinin mobil uyumlu olması sıralamada diğer web sitelerinin geçilmesini sağlayan en önemli faktörlerden biridir. Web sitesinin mobil uyumlu olması, sitede kolay dönüşüm ve gezinme imkanı sağlar. WordPress tabanlı web sitelerinde sitenin mobil uyumlu hale getirilmesi için AMP eklentisi kurulabilir.

Google’ın her zaman için birinci önceliği, yaptığı güncellemelerden de kolayca anlaşılacağı üzere kullanıcı deneyimidir. SERP sonuçlarında üst sıralarda yer alan web sitelerinin en önemli ortak özelliklerinden biri siteye giriş yapıldığında 1-2 saniye içerisinde açılabiliyor olmasıdır. Web sitesinin hızı yüksek olduğunda kullanıcılar site yüklenirken beklemek zorunda kalmazlar. Buna bağlı olarak da kullanıcıların siteden hemen çıkma oranının yükselmesi söz konusu olmaz.

SERP sıralamasına etki eden en önemli unsurlardan biri web sitelerinde paylaşılan içeriklerin doğal, özgün ve farklı olmasıdır. Google arama motoru botları web sitelerini tararken web sitelerinde paylaşılan içeriklerin kopya olup olmadığını tespit etmelerini sağlayan algoritmalara sahiptirler. Özgün içeriklere sahip olan web siteleri SERP açısından önemli bir avantaja sahiptir. Bu nedenle web sitelerinde mutlaka özgün içerikler üretilerek paylaşılmalı ve içeriklerin kullanıcıların arama motoru sorgulamalarında kullandığı anahtar kelimeler ile kurgulanmasına özen gösterilmelidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

SEO Teklifi Alın
Size özel hazırlayacağımız SEO çözümleri ile sektörünüzde rakiplerinizi geride bırakın, işletmenizi başka bir seviyeye taşıyın.