SEO Uzmanı Maaşları

seo uzmanı maaşları
İçindekiler

SEO ve SEO uzmanlığı teknolojideki gelişmelerle birlikte hayatımıza girmiş ve hayatımızın ayrılmaz bir parçası haline gelmiş kavramlardır. SEO yani arama motoru optimizasyonu web ortamında görünür ve güçlü bir varlığa sahip olmak isteyen web siteleri açısından büyük öneme sahip, kapsamlı bir süreç olarak tanımlanabilir. Web sitelerinin arama sonuçlarını üstlerinde yer alması, organik trafiği artırarak daha geniş kitlelere ulaşılmasını sağlamaktadır. Bunun sağlanabilmesi için ise web sitelerinin arama motorları kriterlerine uygun bir hale getirilmesi yani optimize edilmesi gerekir. SEO ilgili optimizasyonu sağlayacak farklı tekniklerin uygulanmasıyla gerçekleştirilir.

SEO uzmanı SEO konusunda işletmelere profesyonel hizmet sunan kişidir. SEO hizmetine ve SEO uzmanlarına duyulan gerekliliğin artması SEO uzmanı maaşları ile ilgili merak uyanmasına ve bu alanda faaliyet göstermek isteyen kişilerin giderek çoğalmasına neden olmaktadır. İnternet teknolojisinin vazgeçilmez unsurlarından biri olan SEO hizmeti mutlaka bu alanda deneyimli, yetenekli ve yeterli donanıma sahip kişilerce verilmelidir.

SEO uzmanlarının faaliyet gösterdikleri alanlarda uzmanlaşmaları için teknolojiye ilgi duyan, gelişime açık ve iletişim yeteneği gelişmiş kişiler olması çok önemlidir. SEO uzmanı çalışma alanları genellikle özel sektörde olduğu için net bir maaş bilgisi verilmesi mümkün değildir. En düşük SEO uzmanı maaşları 3.000 – 4.000 TL aralığında olmakla birlikte SEO uzmanının deneyimi, ne kadar zamandır bu sektörde hizmet verdiği, yetkinliği ve diğer etkenlere göre 20.000 TL ve üzerine dahi ulaşabilmektedir.

SEO Uzmanı Olmak İsteyenlere Öneriler

SEO her ne kadar yeni bir hizmet alanı olsa da tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de hızlı bir şekilde yaygınlaşmaktadır. Bunun doğal bir sonucu olarak pek çok kişi iş alanı olarak SEO uzmanlığına yönelmektedir.

SEO uzmanı olmak için eğitim görülmesi gereken bir okul yoktur. Aslında SEO uzmanlığı daha çok kişinin kendini sürekli geliştirerek başarılı olabileceği bir iş alanıdır.  Bunun için internetteki yazılı kaynaklardan ve videolardan yararlanılabilir, online ya da yüz yüze eğitimlere katılınabilir ve web sitesi üzerinde teorik bilgiler pratiğe dökülerek deneyim kazanılabilir.

SEO uzmanı maaşları deneyim başta olmak üzere pek çok etkene göre belirlenmekte olup SEO uzmanları danışmanlık verme ya da freelance çalışma yoluyla kendi maaşlarını da belirleyebilirler.

İyi bir SEO uzmanı olmanın temel koşulu çok çalışmak ve tecrübe edinmektir. SEO uzmanı kişisel gelişimine önem vermeli, dijital dünyada asla hız kesmeyen yenilikleri takip ederek uygulayabildikleri takdirde sektörünün önde gelen isimleri arasında yer alabilir.

seo uzmanı maaşları

SEO Uzmanı Nedir? Nasıl Çalışır?

SEO alanında ve alt dallarında deneyim ve donanım sahibi, arama motoru optimizasyonu hizmetlerini profesyonel olarak sunan kişiler olan SEO uzmanlarının maaşları ve çalışma koşulları ajanstan ajansa değişebilir. SEO uzmanları birden fazla alanda uzmanlık kazanabilirler. Bu durumda SEO uzmanı maaşı belirli bir alt dalda uzmanlaşmaya göre daha yüksek olabilir.

SEO Uzmanının Sorumlulukları Nelerdir?

SEO uzmanlarının pek çok farklı görev ve sorumlulukları olsa da temelde hepsi aynı amaca hizmet eder: sayfa sıralamasını iyileştirmek için arama motorlarında stratejiler uygulayarak web sitesi trafiğini en üst düzeye çıkarmak. Ayrıca, optimize etmeye çalıştıkları web sitelerinin metriklerini analiz etmekten ve gözden geçirmekten de sorumludurlar. Bir SEO uzmanı, arama motorlarının nasıl çalıştığını anlar ve bir şirketin anahtar kelimelerde daha üst sıralarda yer almasına yardımcı olabilir. Bu uzmanlar, aramalarda iyi performans gösteren içerik oluşturmak, sektöre özel dil kullanarak diğer web sitelerinden bağlantılar almak, optimizasyon fırsatlarını belirlemek ve daha fazlası için anahtar kelime araştırması yaparlar. 

Bir SEO uzmanının verilere bakması, ne olduğunu, neden olduğunu ve bu konuda ne yapılabileceğini anlaması önemlidir. Bunlar analitik becerilerin yanı sıra problem çözme becerileri de gerektiren temel ölçümlerdir. Nedensellik ve korelasyonları belirleyebilmek, harika bir SEO Uzmanı olmanın anahtarıdır.

Kendi anahtar kelime araştırmanızı yapmak işin bir parçasıdır. Web siteleri için makaleler yazarken, trafiği optimize etmek için hangi anahtar kelimeleri kullanacağınızı bilmelisiniz. Bu nedenle SEO Uzmanlarının iyi konuşma ve yazma becerilerine sahip olması, fikirlerinizi sunmanız, nasıl yazacağınızı ve stratejinize nasıl uygulayacağınızı anlamanız gerekir.

Adobe ve Google Analytics’i nasıl kullanacağınızı bilmek size çok zaman kazandırabilir. İyi bir SEO stratejisine sahip olmak için KPI’ları iyi anlamalısınız. Google veya Adobe sertifikalı olmak iyidir, bu size büyük ölçüde derinlemesine bilgi verir ve müşterilerinize ne yaptığınızı bildiğinizi garanti eder.

Arama optimizasyonu motorları, müşterinizin hedeflerine ulaşmak için iyi planlanmış bir bütçe gerektirir. Belirli web sayfalarına ne kadar para yatırılacağını bilmek ve SEO bütçelemesinin nasıl çalıştığını anlamak çok önemlidir.

Bazı SEO Uzmanları serbest çalışan olarak çalışır, bu nedenle birden fazla müşteriniz olur. Her müşterinin aynı miktarda ilgi görmesini sağlamak sizin işiniz. Bu nedenle, bu iş kolunda net ve iyi planlanmış bir çalışma programına sahip olmak iyidir.

SEO uzmanları;

 • Anahtar kelimeleri araştırmalı ve SEO önerilerini uygulamalı
 • Anahtar kelime keşfini ve optimizasyonunu gerçekleştirmeli
 • KPI’ları okuyup ilerleme raporları oluşturmalı
 • Bütçeler oluşturup optimize etmeli
 • Yeni trendleri izlemeli ve maksimum yatırım getirisi elde ederken verileri analiz etmeli
 • Web sitesi analitiği ile raporları takip etmeli ve izlemeli
 • Rakipleri araştırmalı ve belirlemeli
 • Net stratejiler oluşturmalı ve backlinkler almalı
 • Web siteleri ve içerikle bağlantı tekniklerinde değişiklikler ve iyileştirmeler önermeli
 • SEO girişimleriyle ilgili olarak, her biri müşteri için güçlü markalama gereksinimleri anlayışı geliştirmeli
 • Öngörü sağlamalı, sorunları sıralamalı ve düzeltmeleri uygulamak için teknik site sağlığı denetimlerini gerçekleştirmeli
 • Değerli bilgiler ve öneriler sağlamak için organik arama trafiğini ve anahtar kelime sıralama performansını analiz etmeli
 • Güçlü / zayıf yönleri belirlemek ve bir eylem planı önermek için müşteri web siteleri için özel SEO raporları oluşturmalı
 • Müşteri web siteleri için çevrimiçi görünürlüğü artırmak amacıyla yeni organik arama stratejileri geliştirmeye yardımcı olmalı
 • SEO trendlerini, Google algoritma güncellemelerini ve son teknoloji stratejiler oluşturmak için yeni araçları izlemeli ve araştırmalı
 • SEO girişimleri için yatırım getirisini izlemek için Google Analytics ve SEMrush gibi web tabanlı iş araçlarını yönetmeli
 • Müşterilerinin bireysel ihtiyaçlarını desteklemek için stratejik içerik oluşturmayı kolaylaştırmalı
 • Çeşitli endüstrileri, markaları ve ürünleri kapsayan yüksek kaliteli içeriği optimize etmeli
 • Excel çalışma kitapları, Word belgeleri, PDF raporları ve daha fazlası dahil olmak üzere müşteriler için çeşitli çıktılar oluşturmalı
 • Pazarlama, sosyal medya ve web sitesi tasarımı gibi SEO’nun ötesindeki hizmetlere gerçek ilgi göstermeli
 • Proje ihtiyaçlarını anlamalı ve gerekli çıktıları üretme yeteneğine sahip olmalı
 • Baskı altında çalışma ve son teslim tarihlerini karşılama deneyimine sahip olmalı
 • Güçlü eleştirel düşünme becerilerine sahip olmalı ve problem çözebilmeli
 • Hızlı tempolu bir ortamda diğer ekip üyeleriyle olumlu bir şekilde etkileşime girebilmeli ve işbirliği yapabilmeli
 • Kaliteli yazılı iletişim becerilerine sahip olmalı

SEO uzmanları pazarlama şirketleri, çevrimiçi dergiler veya bloglar dahil olmak üzere birçok farklı sektörde çalışabilirler. Hatta bazıları freelance olarak kendi müşteri tabanını oluşturmayı tercih etmektedirler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

SEO Teklifi Alın
Size özel hazırlayacağımız SEO çözümleri ile sektörünüzde rakiplerinizi geride bırakın, işletmenizi başka bir seviyeye taşıyın.