SEO Teknikleri

seo teknikleri
İçindekiler

Google ve diğer arama motorlarında üst sıralara çıkmak markalar ve diğer siteler için çok önemlidir. Arama motorlarında üst sıralara çıkabilmek için birçok faktör bulunur. Bunlar kısaca mobil uyumluluk, site hızı, özgün ve kaliteli içerik, kaliteli linkler ve anahtar kelime araştırması diyebiliriz.

Google’ın son zamanlarda yaptığı güncellemeler ile kullanıcı deneyimine önem veren siteler bir adım öne geçmiştir. Google güncellemelerinden etkilenmemek ve organik trafiğinizi arttırmak için kullanıcı deneyimli siteler oluşturulmalıdır. Bu yazımızda sizlere SEO uzmanlarının da uyguladığı üst düzey SEO tekniklerinden bahsedeceğiz.

Kullanıcı Deneyimi

Eskiden internet siteler, tamamıyla spam içerikler üreten, kullanıcıya fayda sağlamayan bir yapıya sahipti(hepsi değil). Fazla link alan ve yazılarını anahtar kelime ile dolduran çoğu sitenin üst sıralarda olmaktaydı. Google bu durum karşısında bir algoritma yayınlayarak, çoğu spam siteleri sıralamalardan düşürmüştü. Bu güncellemelerden birisi panda algoritma güncellemesidir.  Güncellemeler sonrası eski yapı kendisini kullanıcı deneyimine doğru bıraktı.

Artık arama motorlarında üst sıralarda yer almak, kullanıcılara verdiğiniz faydaya bağlı olarak bilinir. Sitenize gelen ziyaretçilerin aradığı sorulara kapsamlı şekilde cevap vererek, sitede kolay gezinmesini ve okunmasını sağlayarak üst sıralarda yer almanız mümkündür.

mobil uyumlu site

Mobil Uyumlu Site

Mobil uyumlu site, aslında herkesin bildiği bir bilgidir. İnsanların akıllı telefon kullanmaya başlaması ile birlikte mobil uyumluluk çok önem kazandı. Mobil trafiğin, masaüstü trafiği neredeyse geçmesi ile birlikte mobil uyumluluk artık sıralama kriteri olarak alınmaktadır.

Mobil uyumluluk kullanıcı deneyimi açısından çok önemlidir. Kullanıcı deneyimine önem veren google, mobil uyumlu site kullandığınızdan dolayı sizleri bir nebze ödüllendirecektir. Bu sebeplerden dolayı sitenizi mutlaka mobil uyumlu hale getirin.

  • Google mobil öncelikli indexleme yöntemine geçmiş yaparak, internet sitelerin bu yönde kendilerini geliştirmesi istenmiştir. 
  • Mobil uyumlu site kullanmalısınız, eğer hedef kitleniz mobil kullanıcısıysa buna daha çok önem vermelisiniz.
  • Mobil sitenizde ekranı kaplayan reklamlardan uzak durmalısınız, bu tür reklamlar kullanıcı deneyimi ile ters düşmektedir. Kullanıcılarınızı sitenizden kaçırabilirsiniz.
  • Kullanıcıların ve arama motoru botlarının sitenizde daha iyi gezebilmesi için, açılır kapanır menüleri kullanmalısınız.
  • İçeriklerinizde kullandığını görsel ve video gibi mutlimedya araçlarını mobil sürümünüze göre ayarlamalısınız.

Hız Optimizasyonu

SEO anlamında üst sıralarda yer almak isteyen siteler mutlaka site hızına dikkat etmelidir. Site hızının bir sıralama kriteri olarak alındığını biliyoruz, ancak durum böyle değil. Site hızı tamamen kullanıcı deneyimi ile alakalıdır. Sıralama kriteri değil dememizin sebebi de aslında budur. Günümüzde site hızının sıralamalara pek etkisi bulunmuyor, ancak ileride ne olacağını kestirmek zor. 

Site hızınızın hem mobil hemde masaüstü versiyonunda en az 3 saniye altında açılması gerekiyor. Eğer bu verilerin üzerinde açılan bir siteye sahipseniz, sitenizi hız yönünde optimize etmelisiniz. Sayfalarınızın beklenenden yavaş açılması, sitenize gelen kullanıcıların başka bir siteye yönelmesine sebebiyet verebilmektedir. 

Yerel Aramalar

Akıllı telefon kullanım oranın artması sayesinde yerel sorgularda belli oranda bir artış oldu. Google’ın özellikle konuma göre arama sonuçlarını kurgulaması bu duruma baya bir etki etmiştir. Yerel aramaları doğru bir şekilde kullanan küçük işletmeler, potansiyel müşteri kitlesini çok rahat bir şekilde sitesine veya işletmesine çekebilmektedir.

Eğer yerel bir işletme açmayı düşünüyorsanız veya bir işletmeye sahipseniz, yerel aramalara önem vermelisiniz. Yerel aramalar, işletmenizin devamlılığına büyük ölçüde katkı verebilecek bir potansiyele sahiptir.

Google benim işletmem ve internet siteniz üzerinden yerel arama yapan, potansiyel müşterilerinize ulaşabilirsiniz. Bunun için bu tür aramalara göre sitenizi optimize etmelisiniz. Doğru bir şekilde kullanarak, ilgili aramalarda bütün trafiği çekebilirsiniz.

icerik

İçerik

Artık her SEO uzmanı, içeriğin ne kadar önemli olduğunu söylemektedir. Belki bu söylemlerden sıkılmış olabilirsiniz, ancak SEO konusunda başarılı olmak yazdığınız içeriğin kalitesiyle alakalıdır. Google’ın panda algoritma güncellemesinden sonra dünyada genelinde içerik çok öneml bir hale gelmiştir.

Bilindiği üzere panda güncellemesi gerçekleşmeden hemen önce internet siteler içeriklerini anahtar kelime ile dolduruyor, fazla backlink alıyor ve spam tarzı işlemler yapıyordu. Hemde yaptıkları bu çalışmalar onları üst sıralara taşıyordu.Google bu duruma el atarak, geliştirdiği panda güncellemesi sayesinde spam yapan internet sitelerin sıralamalardan düşmesini sağlamıştır.

Sitenizde yazdığınız veya yazacağınız her içerik, kullanıcıya fayda sağlamalıdır. Burada önemli nokta içeriğin uzun olup olmaması değildir, tamamen kullanıcıya sağladığı faydadır. Ürettiğiniz içeriklerin kullanıcıya fayda ve bilgi sağladığından emin olun. Eğer sağlamıyorsa kullanıcılar sitenizde durmak yerine bilgiyi alabileceği diğer rakiplere yönelecektir.

Sosyal Medya 

Sosyal medya kullanımı sitelerin hedef kitlelerini elinde tutması ve büyütmesi için olanak sağlamaktadır. Sosyal medya üzerinde paylaşacağınız her ilgi çekici içerik, sitenize girecek olan kullanıcıların sayısını belirleyecektır.

Markanızın sosyal medya hesabı yoksa mutlaka açmalı ve kullanmaya başlamalısınız. Sitenize gelen kullanıcılara içeriklerini paylaştırmak için, kaliteli içerikler yazmalısınız. Bunların dışında sosyal medya hesaplarınız üzerinden bütün içeriklerinizi paylaşmayın, sadece ilgi çekici olabilecek içerikleri paylaşmaya çalışın. Sosyal medya kullanımı ile sitenize belli ölçüde bir kitle yaratabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

SEO Teklifi Alın
Size özel hazırlayacağımız SEO çözümleri ile sektörünüzde rakiplerinizi geride bırakın, işletmenizi başka bir seviyeye taşıyın.