SEO Kontrol Listesi

seo kontrol listesi
İçindekiler

Sitenizi doğru bir şekilde kontrol edebilmek için SEO kontrol listesi arıyorsanız, doğru yerdesiniz. Sizler için geliştirdiğimiz rehberimizde birçok faktöre değinmekteyiz.  Listemizde bulunan faktörlere göre sitenizde olan ve biten bütün durumları tespit edebilirsiniz.

Listemizde her sitede mutlaka olması gereken araçlardan, kullanılan bütün seo faktörlerine kadar birçok veriye yer vermekteyiz. Burada bulunan adımları bir excele veya herhangi bir yere not olarak, sitenizle karşılaştırabilirsiniz.

Site içi SEO, sıralamalarınıza direkt olarak etki edebilen SEO çalışmasının yarısıdır. Site dışı SEO ise bir diğer yarısıdır. Bu listemizde sizlere iki çalışma yönü hakkında nadir bilgiler vereceğiz. Yazımızı sonuna kadar okumanızı öneririz.

Teknik SEO Kontrol Listesi

Sitenizi doğru bir şekilde kontrol edebilmek için SEO kontrol listesi arıyorsanız, doğru yerdesiniz. Sizler için geliştirdiğimiz rehberimizde birçok faktöre değinmekteyiz.  Listemizde bulunan faktörlere göre sitenizde olan ve biten bütün durumları tespit edebilirsiniz.

Listemizde her sitede mutlaka olması gereken araçlardan, kullanılan bütün seo faktörlerine kadar birçok veriye yer vermekteyiz. Burada bulunan adımları bir excele veya herhangi bir yere not olarak, sitenizle karşılaştırabilirsiniz.

Site içi SEO, sıralamalarınıza direkt olarak etki edebilen SEO çalışmasının yarısıdır. Site dışı SEO ise bir diğer yarısıdır. Bu listemizde sizlere iki çalışma yönü hakkında nadir bilgiler vereceğiz. Yazımızı sonuna kadar okumanızı öneririz.

Anahtar kelime Kullanımı

Anahtar kelime bilindiği üzere insanlar tarafından arama yapmak için kullanılmaktadır. İnternet siteler bu sayede hedef kitlelerini oluştururken aynı zamanda sitelerine trafik çekmektedirler.

 • Sitenizin sektörüne göre anahtar kelime araştırması yapmalısınız.
 • Eğer sanal âleme yeni atılıyorsanız, düşük rekabette ki anahtar kelimeleri tercih edebilirsiniz.
 • İçerik oluştururken bir anahtar kelimeye odaklanmalısınız, yani kullanıcıların aradığı bir kelimeye yoğunlaşmalısınız.
 • Kullandığınız anahtar kelimelerin aranma hacmi olduğundan emin olun, aranma hacmi olmayan kelimeler kullanıyorsanız gerekli düzenlemeleri yapın.

URL’de Anahtar Kelime Geçirmek

Yeni yayınlayacağınız içeriklerinizde anahtar kelimenizi mutlaka ilgili bağlantıda geçirmelisiniz. Olabildiğince kısa URL’ler kullanarak, anahtar kelimelerinizi bağlantılarınızda kullanmalısınız.

 • Bağlantılarınızı anahtar kelimeler ile doldurmaktan kaçınmalısınız.
 • Anahtar kelimenizi URL’de geçirmeli ve kısa tutmalısınız.
meta title

Meta Title

Başlık etiketleri yazıldığında içerikle ilgili arama motorlarına da kullanıcılara da içerikle ilgili ön izlenim vermektedir. Bu nedenle SEO açısından başlık etiketi çok önemlidir. Doğru bir başlık etiketi sayesinde çok daha fazla sayıda organik ziyaretçinin içeriğe çekilmesi mümkün olabilir. Bu nedenle herhangi bir içerik hakkında başlık etiketi seçilirken maksimum düzeyde özen gösterilmelidir.

Google’ın SERP’te listelediği web sayfalarındaki title etiketi 50-50 karakter arasında değişir. Google sonuçlarında title etiketleri ile ilgili olarak karakter yönünden olmasa da pixel cinsinden uzunluk limiti vardır. Bu sonuç kullanılan cihazlar bazında değişiklik gösterebilir. Bu nedenle Title etiketleri oluşturulurken cihazlar arası canlı önizlemelerle oluşturulması son derece faydalıdır.

Arama sonuçlarında çıkması nedeniyle başlık içinde mutlaka uygun anahtar kelime ya da kelimeler kullanılmalıdır. Başlıkların özgün olmasına ve önceki başlıkların kopyası gibi olmamasına özen gösterilmelidir. Ancak anahtar kelimelerin başlık içine yerleştirilmesi belirli bir mantık çerçevesinde gerçekleştirilmeli ve kullanıcıların kafalarını karıştırmayacak özellikte olmalıdır. 

Başlık etiketlerinin kelimelerinin ‘?’, ‘_’ gibi karakterler yerine ‘-‘ (tire) işareti ile ayrılmasına dikkat edilmelidir. Başlığın, içeriği iyi özetlemesi halinde başlığı okuyan kişinin ilgili linke tıkladığında ne tür bir bilgi göreceğini öngörmesi sağlanabilir.

Meta Description

Arama sonuçlarında çıkan sayfalar hakkında kısa bilgiler veren açıklamaya meta description denilir. Site trafiğinin artmasını etkileyen unsurlardan biri olan meta desciption arama sonuçlarında başlığın hemen altında yer alır. Hedef kitleyi etkileyecek doğru ve etkili meta açıklamaların kullanılması kullanıcıları o sayfaya yönlendirme noktasında doğrudan etkilidir. Tıklanma oranını artırma özelliği taşıyan meta description, kullanıcı deneyimini olumlu yönde etkileyecek bilgiler sunduğu takdirde web sitesinin üst sıralara tırmanmasını sağlayabilir.

Tüm bunların yanı sıra;

 • H Etiket ptimizasyonu
 • Görsel optimizasyon
 • Site haritası
 • Robots.txt dosyası
 • .Htaccess dosyası
 • Site hızını artırma ve optimizasyon
 • Yinelenen içerik problemi ve Canonical
 • Kırık linkler
 • HTTP durum kodları ve indeksleme kontrolü
 • Tarama istatistikleri ve URL parametreleri
 • Engellenen kaynak kontrolü
 • Yapılandırılmış veri – Structured data
 • AMP – Hızlandırılmış mobil sayfalar ile ilgili stratejik çalışmalar yapılmalıdır.

Teknik SEO stratejilerinin uygulanması için Google Search Console aracı başta olmak üzere bazı ücretli ve ücretsiz teknik SEO araçlarının kullanılması söz konusu olabilir.

Anahtar Kelimeyi H1 Etiketinde Kullanmak

H1, bir içeriğin ana başlığı niteliğindedir. Google botları ve kullanıcılar içeriğin ne konuda olduğunu H1 başlığı sayesinde anlayabilmektedir.

 • Odaklandığını anahtar kelime H1 olarak kullanılmalıdır. Eğer uzun bir şekilde başlık kullanıyorsanız, mutlaka anahtar kelimenize yer vermelisiniz.
 • Her sayfa en fazla 1 adet H1 başlığı kullanmalısınız, fazladan H1 kullanmaz sitenize ciddi problemler yaşatabilir.
anahtar kelime yogunlugu

Anahtar Kelime Yoğunluğunu Tam Ayarlamak

Odaklanılan anahtar kelimenizi, içeriklerinizde fazla kullanmamaya dikkat etmelisiniz. Bilindiği üzere içerikleri anahtar kelime ile doldurmak siteleri spama sokmaktadır. Bu neden anahtar kelime kullanım oranı çok çok önemlidir. İçeriklerinizda anahtar kelime kullanım oranı %2-3  bandında olmalıdır. Yani her yüz kelimede 2-3 anahtar kelime kullanmalısınız. Bunun dışında odaklandığını anahtar kelimeyi ilk yüz kelime içerisinde geçirerek, sıralamalarınızı belli ölçüde yukarı taşıyabilirsiniz.

LSI (Gizli Anlamsal İndeksleme) Kullanımı

Lsi yani gizli anlamsal indexleme anahtar kelimenize konu bakımından yakın, aranma hacmi olan anahtar kelimelere denmektedir. Bu kelimeleri içeriklerinizde geçirerek, arama motoruna içeriğinizin kapsamlı olduğunu söyleyebilirsiniz.

 • Aranma hacmi olmayan kelimeleri içeriklerinizde kullanmayın. Kullanıcıların aradıkları kelimelere odaklanın.
 • İçeriklerinizi anahtar kelime ile doldurmayın. Bulduğunuz her Lsi kelimeyi kullanmanıza gerek yok. Konunuzla alakalı, anlatabileceğini kelimeleri kullanmalı ve kullanıcıların isteklerine cevap vermelisiniz.
 • Yukarıda da söylediğimiz gibi anahtar kelime kullanım oranını aşmanız durumunda sitenizi spama sokabilirsiniz. Bu neden daha dikkatli davranmalısınız.

Alan Adı Tercihinin Belirlenmesi

Herhangi bir web sayfası silinir, URL yapısı değişir ya da farklı bir domaine geçiş yapılırsa URL’lerin mutlaka yeniden yönlendirilmesi ihmal edilmemelidir. www kullanılmak istenildiği ya da istenilmediği durumlarda da yönlendirme kullanılması gerekliliği ortaya çıkabilir. Bu ve benzeri değişiklikler yapılmak istendiği takdirde tüm yönlendirmelerin aynı sayfaya çıkması konusunda gereken özen gösterilmelidir. Eğer “www” kullanılmıyorsa “www” yazıldığında da sayfa ana linke yönlenmelidir. Ayrıca “HTTPS” ye geçiş yapıldığı durumlarda, URL, “HTTP” yazıldığında da sayfanın ana linke yönlendirilmesi sağlanmalıdır. 

Hreflang Yapılandırması

Uluslararası site hedeflemesi bulunan site sayfalarında yer alması gereken önemli etiketlerden biri Hreflang meta etiketidir. Sitenin farklı dil versiyonlarına sahip olduğu durumlarda bu durumun Hreflang etiketi kullanılarak Google’a bildirilmesi zorunludur. Hreflang etiketi kullanıldığında Google ilgili sitenin spesifik olarak hangi dilleri hedeflediği konusunda bilgilendirilmiş olur. Bu durum hedeflenen ülke ya da ülkeler için de geçerlidir. 

Eğer hedeflenen diller ve ülkeler Hreflang etiketiyle Google’a bildirilmezse Google ilgili web sitesinin tüm dünyayı hedeflediği fikrine kapılır. Ayrıca Hreflang etiketinin yanlış bir şekilde kullanılması da çeşitli sorunlara neden olabilir. Birden fazla dile at web sitesi içeriğine sahip olunması halinde Hreflang etiketinin kullanımı en önemli konulardan biri haline gelir. 

HTTPS’e Geçiş Yapma

Teknik SEO süreci kapsamında HTTPS’e geçiş yapılması ihmal edilmemelidir. HTTP’den HTTPS’e geçiş yapmanın sağladığı avantajların başında güvenlik gelir. Diğer yandan SEO bakımından da web sitesine katkıda bulunan bir ekendir. Bu geçişin yapılmasıyla web sitesine güvenlik ve SEO gibi iki çok önemli konuda artı puan kazandırmak mümkündür. HTTPS’e geçiş yapılmasıyla birlikte SSL sertifikası sayesinde web sitesi de ziyaretçi dataları da özel bir şifreleme ile koruma altına alınır. 

Google Analytics ve Search Console Bağlantısı

Google Analytics hiç tartışmasız bir şekilde web sitesi sahiplerinin en önemli yardımcılarından biridir. Web siteleri kullanıcı deneyimini doğrudan etileyen faktörleri Google Analytics ile çok daha iyi bir şekilde anlayabilir ve kullanıcı deneyimini optimize etmelerini sağlayacak önlemler alabilirler. Çünkü kullanıcı deneyimlerinin, isteklerinin, taleplerinin ve memnuniyetsizliklerinin analiz edilerek öngörülmesi web sitesinin iyileştirilmesi sürecinde kritik bir öneme sahiptir.

Google Search Console aracılığıyla Google arama sonuçlarında web sitesinin ne şekilde yer aldığı kontrol edilebilir ve gerekli geliştirmeler yapılabilir. 

url yapisi

URL Yapısı

URL diğer bir deyişle “Uniform Resource Locator” web sayfalarının isimlendirilme biçimlerine verilen isimdir. Her web sayfasının kendisine has bir URL yapısı olduğundan URL yapısı SEO sürecinin önemli adımlarından birini oluşturur. URL yapısı ile ilgili olarak dikkat edilmesi gereken noktaların başında; URL parametrelerinin sade ve okunabilir olması gerekliliği yer alır. Anlamsız bir URL parametresi kullanıcılarda kafa karışıklığına yol açabilir. Anlamlı olması halinde akılda kalıcılık özelliği sayesinde kullanıcının o sayfayı yeniden ziyaret etme olasılığını artırır.

Anlamlı URL yapıları ziyaretçilere fayda sağlar ve Google ilgili sayfa içeriğine ilişkin özet bilgileri de anlamlı URL’ler sayesinde elde edebilir. SEF URL yapısının kullanılmasıyla birlikte anahtar kelimeler yer aldıkça, tıklama oranı ve sıralama sonuçları olumlu yönde etkilenmektedir.

Kullanıcı deneyimi açısından önemli olan noktalardan biri de URL uzunluğudur. URL’ler gereksiz derecede uzun olurlarsa kullanıcının gözünü yorarlar. URL’in kısa ve net olması, akılda kalıcı olmasının temeli olarak kabul edilir. Diğer yandan URL’ler sunulan konu hakkında alakalı bir ön izlenim yaratabilmelidir. Böylece kullanıcı neye tıklayacağı konusunda daha net bilgi sahibi olabilir.

Tüm bunların yanı sıra URL-Title ve Description ilişkisi doğru bir şekilde değerlendirilmelidir. Arama sonuçlarında herhangi birinin kesik bir görüntü oluşturmasının engellenmesi amacıyla birbirleriyle uyumlu olmaları sağlanmalıdır. URL içinde alt çizgi yerine kelimeler ayrılırken tire işareti kullanılmalıdır. Bu özelliklere sahip olmayan URL yapılarının düzenlenmesinden sonra, kırık linklerin artmaması ve tarama bütçesi optimizasyonunun doğru bir şekilde yürütülebilmesi noktasında tüm eski linkler, 301 komutu kullanılarak yeni linklere yönlendirilmelidir.

Resimlerinizi Optimize Edin

Resimleri optimize etmekten kastımız, bütünüyle bir resmi SEO uyumlu hale getirmektir. Sitenize yükleyeceğiniz bir resmi, anahtar kelimenizle ilgili isimlendirmelisiniz. Yüklemeden önce site boyutunuza göre kırpmalı ve kaliteli resimler yüklemeye özen göstermelisiniz. Son olarak yüklediğiniz resimlere alt etiket yani bilgi girmelisiniz, bu alt bilgi yine anahtar kelimenizle ilgili olmalıdır.

 • Resimlerinizi anahtar kelimeleriniz ile isimlendirin.
 • Sitenize resim yüklemeden önce optimize edin, site boyutunuza göre kırpın.
 • Resim dosya boyutunu 100Kb altına çekmeye çalışın, resimlerin sitenizi yavaşlatmasını engelleyin.
 • Sitenizde kullandığınız resimlere alt bilgi girişi sağlayın.

Site İçi Linkleme Yapın

Site içi linkleme, kullanıcıların sitenizde daha fazla gezinmesine olanak sağlar. Siteniz bu sayede arama sonuçlarında daha otoriter bir görünüm sağlar. Ancak site içi linklemeninde bazı kuralları vardır. İçeriğinizle alakalı bir diğer içeriğe link vermek çok önemlidir. Kullanıcılar sitenizde bir içeriği okuduktan sonra diğer içeriğe geçiş yapabilmesi için yönlendirilmeleri gerekiyor. Burada devreye site içi linkleme girmektedir.

 • İçeriklerinizle alakalı yerlere bağlantılar verin, kullanıcılar bu sayede sitenizde daha fazla zaman geçirecektir.

Site Hızı

Site hızı kullanıcı deneyimi için çok gerekli bir durumdur. Bir sitenin hızlı olması, o sitenin kullanıcılara değer verdiğini göstermektedir. İnsanlar bir siteye giriş yaparken fazla bekletilmekten hoşlanmazlar, bu neden direkt diğer sitelere geçiş yaparlar. Sitenizin 3 saniye üzerinde bir açılış skoru varsa derhal optimizasyon sürecine başlamalısınız.

Mobil Uyumluluk

Mobil uyumluluk, günümüzde insanların mobil cihazları ciddi bir şekilde kullanmasıyla çok önem kazanmıştır. Özellikle her iki insandan birisinin mobil cihaz kullanması, mobilden gelen trafik değerini yükseltmektedir.

 • Sitenizin mobil uyumlu olup olmadığını SEO araçları ile kontrol etmelisiniz.
 • Eğer mobil uyumlu olmayan bir sitenize varsa sitenizi baştan aşağı yenilemeli ve kullanıcılara göre tasarlamalısınız.

Backlink

Sitenize gelen bağlantıları zaman zaman kontrol etmelisiniz. Ülkemizde sitelere karşı acayip bir saldırı vardır. Bu saldırı genellikle backlink odaklı olup ilgili siteyi aşağı çekmek için yapılmaktadır.

 • Sitenizde bilginiz dışında olan bağlantıları tespit etmeli ve engellemelisiniz.
 • Kalitesiz, sektörünüzle alakasız bağlantıları da aynı şekilde disavow aracı ile engellemelisiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

SEO Teklifi Alın
Size özel hazırlayacağımız SEO çözümleri ile sektörünüzde rakiplerinizi geride bırakın, işletmenizi başka bir seviyeye taşıyın.