SEO Kitabı Nedir? En İyi SEO Kitabı

seo kitabı nedir
İçindekiler

Arama motoru optimizasyonu olarak da bilinen kapsamlı SEO süreci hakkında kendini geliştirmek isteyenler için en faydalı kaynakların başında SEO kitabı gelir. SEO kitabı bu alanda daha bilgili ve yetkin bir hale gelmek isteyenlerin öğrenip uygulayabileceği pek çok bilgiyi içerir. 

Atalay Sıdar tarafından kaleme alınan SEO101 Kitabı bu konuda titizlikle hazırlanmış kaynakların başında gelir. SEO101 Kitabı’nın yazarı Atalay Sıdar sektörde bu alanda kitap yayınlayan ilk kişi olma özelliğine sahiptir. Bu nedenle Atalay Sıdar bu alanda öncülük etmiş bir isim olma özelliğine sahiptir. 

SEO1O1 Kitabı Size Ne Kazandırır?

Sektöre yeni girmesi, belirli bir noktaya kadar gelişmiş olması ya da kendi web sitesini yönetmek istemesi fark etmeden hemen herkes SEO çalışmalarına nereden başlaması gerektiği ve SEO’nun nasıl oluşturulacağı, planlanacağı, geliştirileceği ve yönetileceği konusunda kararsızlık yaşar. SEO101 Kitabı, Türkiye’nin ilk ve tek adım adım SEO anlatan kitabıdır. İçeriğinde bu amaçla hazırlanan 10 adımlık bir rehber vardır.

SEO101 Kitabı piyasada bulunan diğer SEO kitaplarına kıyasla uygulamalı SEO yapan tek kaynak olma özelliği taşır. SEO konusunda uzmanlaşmak isteyen, yeni başlayanlar ya da nereden başlayacağını bilmeyenler için SEO’yu baştan sona öğrenmenin en iyi yolu SEO101 Kitabı’dır. Bunun nedeni SEO’yu baştan sona en ayrıntılı şekilde öğretmek üzere kaleme alınmış nadir bir kaynak olmasıdır.

SEO’yu Adım Adım Uygulamalı bir şekilde öğretme üzerine kurgulanan SEO101 Kitabı’nın içerisinde; Google algoritmaları, SEO uyumlu tema seçimi, domain & hosting seçimi, WordPress ile SEO uyumlu site kurulumu, anahtar kelime seçimi, site içi SEO, Webmaster Tools rehberleri, rakip site incelemeleri, Google Analitik & Yandex Metrica, SEO Toolları ile WordPress SEO uyumlu site kurulumu gibi pek çok farklı konu yer alır.

Domain Seçimi

Yeni bir projeye başlangıç aşamasında dikkat edilmesi gereken en önemli unsurların başında domain seçimi gelir. Marka kimliğinin en doğru şekilde oluşturulması için domain seçimi titizlikle yapılmalıdır. Alan adı hedef kitleyle iletişim içinde olmayı ve marka bilinirliğinin artırılmasını sağlar. Okurların domain seçimini nasıl yapacağı, nelere dikkat etmesi gerektiği, hangi domain uzantılarının ve firmanın tercih edilmesi gerektiği gibi sorular SEO101 Kitabı’nın bu kısmında yanıtlanır.

Hosting Seçimi

Yeni projeye başlayacak kişiler için domain ile birlikte en önemli konulardan biri hosting seçimidir. Hosting arka planda çalışıyor olsa da internet sitelerinin sağlıklı bir şekilde devamlılığı noktasında önemli bir role sahiptir. Hosting seçimi sırasında dikkat edilmesi gerekenler, alan adı ve hosting kurulumu konusunda detaylı bilgilere SEO101 Kitabı’nda yer verilir.

WordPress Tema Seçimi & Kurulumu

SEO101 Kitabı’nın bu kısmında proje için kullanılabilecek tema seçimine ve kurulumuna yer verilir. WordPress sistemi kodlama bilgisi olmadan da kullanılabilir. Bu sayede her kesime hitap etmeyi başarır. WordPress tema seçimi web siteleri açısından çok önemlidir. İnternet sitelerinin trafik çekmesi ve arama motoru sıralamalarında yükselmesi için tema seçimi düzgün olmalıdır.

seo kitabı nedir

Anahtar Kelime Belirleme & SEO Uyumlu İçerik

Anahtar kelime belirleme web sitesinin hedef kitlesiyle iletişime geçmesine yardımcı olan ve SEO’nun olmazsa olmazı kabul edilen bir aşamadır. Bir web sitesinin organik trafik çekebilmesi ve arama motoru sıralamalarında yükselmesi için anahtar kelimelerden yararlanmak gerekir. SEO araçları kullanılarak doğru anahtar kelimeler belirlenebilir. Böylece web sitesinin trafiği yükseltilebilir. 

Anahtar kelimeler belirlendikten sonra arama motorlarındansa kullanıcılar için üretilmiş SEO uyumlu içerikler hazırlanmalıdır. Bu sayede ilgili anahtar kelimelerde üst sıralarda yer alma imkanı elde edilebilir.

Site İçi SEO Ayarları

Site içinde yapılan çalışmaların tümü site içi SEO çalışması olarak adlandırılır. Arama sonuçlarında web sitesinin iyi bir sıralama alabilmesi için site içi SEO çalışmaları ile web sitesi SEO uyumlu hale getirilmelidir. SEO uyumlu olmayan siteler iyi bir görünüme ve içeriğe sahip olmalarına karşın SEO kriterlerine uyumlu olmadıklarından arama motoru sıralamalarında üst sıralara erişemezler. Arama sonuçlarında web sitelerinin daha düşük bütçeyle daha iyi performans sergilemesi için site içi SEO optimizasyonuna başvurulmalıdır.

Search Console & Yandex Webmaster

Arama motorlarının topladığı dataları web sitesi sahiplerine gösterilen araçlar arasında webmaster araçları da bulunur. Arama motoru botlarının topladığı verilerden; web sitesinin hangi anahtar kelimelerde ön plana çıktığı, web sitesi trafiği, alınan backlinkler, hatalı ve eksik yönler tespit edilebilir.

Rakip Analizi

Hedeflenen anahtar kelimelerin bazılarında rakip siteler daha üst sıralarda yer alabilir. Rakip analizi sayesinde web sitesinin, rakip sitelere göre eksik ya da yanlışları tespit edilebilir. Doğru rakip analizi yapmak rakipleri analiz etme ve sıralamada önlerine geçme imkanı verir.

Site Dışı SEO Ayarları

Site dışı SEO internet sitelerinin daha üst sıralarda listelenmesi için diğer sitelerden backlink alınması yoluyla gerçekleştirilen çalışmalardır. Eğer site dışı SEO çalışması yanlış yapılırsa web sitesini spam cezasına kadar götüren bir hal alabilir.

SEO Araçları

SEO uzmanları yüzlerce SEO aracını güncel olarak kullanırlar. Bu araçlar site optimizasyonu konusunda kullanıcılara yardımcı olur. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

SEO Teklifi Alın
Size özel hazırlayacağımız SEO çözümleri ile sektörünüzde rakiplerinizi geride bırakın, işletmenizi başka bir seviyeye taşıyın.