SEO İpuçları

seo ipuclari
İçindekiler

SEO bilindiği üzere 200 ve üzeri kriteri ile yapılan çalışmalar bütünüdür.  Bu kriterler her geçen gün giderek artmaktadır. Bunun sebebi kullanıcıların isteklerine cevap vermek isteyen arama motorları ile ilgilidir. SEO konusunda başarılı olabilmek için bulunan bütün kriterleri bilmek değil, doğru yapmak gerekmektedir. Yazımızda etkili bir SEO çalışması gerçekleştirebilmek için belli başlı ipuçlarına yer verilmiştir. Bu ipuçları sayesinde sitenizin performansını yükletebilirsiniz.

Anahtar Kelime Araştırması

Anahtar kelime araştırması, SEO çalışmalarının başarılı olabilmesi için en önemli faktördür.  Anahtar kelime internet sitelerin hedef kitlelerine ulaşabilmesi için gereklidir. Bu sebeple site sahipleri anahtar kelime araştırması yaparken dikkatli davranmaktadır.

Anahtar kelime başta da söylediğimiz gibi hedef kitleyle iletişime geçme açısından çok iyi işler çıkarmaktadır. Bu neden anahtar kelime kullanırken sektörünüzle alakalı kelime kullandığınızdan emin olmalısınız. Aranma hacmi ve rekabet durumuna göre anahtar kelimeler kullanabilirsiniz.

 • Sektörünüzle alakalı anahtar kelime araştırması yapmaya önem verin.
 • Kullanıcılar sitenize geldiğinde alakasız içerikler görmesi sitenizin sıralamalarına negatif etki edecektir.
 • Aranma hacmi olmayan anahtar kelime yerine kullanıcıların aradıkları kelimeleri kullanın. İnsanları aramadığı kelimelerde üst sıralarda olmanız size bir şey kazandırmayacaktır.
 • Sanal aleme yeni atıldıysanız, rekabet düzeyi yüksek anahtar kelime kullanmak yerine düşük rekabet olan kelimeleri seçebilir ve başarıyı daha kolay yakalayabilirsiniz.

Mobil SEO

Mobil SEO, google’ın mobil algoritma güncellemesinden sonra çok önem kazanmıştır. Önemli olmasının diğer sebeplerinden birisi de google’ın mobil öncelikli indeks yaklaşımından kaynaklanmaktadır. Google robotları bir siteyi tarayacağı zaman, mobil versiyonunu göz önünde bulundurmaktadır. Mobil versiyonu google kurallarına aykırı olan siteler sizin de anlayacağınız gibi mobil sonuçlarda pek görüntülenmeyecektir.

Mobil SEO’da başarılı olmanın anahtarı kullanıcılardan geçmektedir. Google kullanıcı davranışını çok iyi analiz eden bir yazılımdır. Yani sitenize gelen bir kullanıcı saniyeler içerisinde çıkıp, başka siteye yöneliyorsa bu durum sizin için kötü algılanacaktır.

Sitenizin mobil versiyonu bulunmuyorsa, mutlaka tasarlamalı veya yeni bir tasarım satın almalısınız. Kullanıcıların rahatça gezebileceği ve istediklerini yapabilecekleri bir tasarım almanız kullanıcı deneyimine etki edecektir.

 • Mobil cihazlar üzerinden trafiği asla küçümsememelisiniz. Günümüzde neredeyse herkes telefon kullanmaktadır. Bu nedenle sitenizi mobil uyumlu hale getirmelisiniz.
 • Sitenize gelen mobil kullanıcılar istediği gibi gezmeli ve içerikleri rahatça okuyabilmelidir.

Kaliteli İçerik

Kaliteli içerik konusu neredeyse her SEO uzmanı tarafından bahsedilen bir faktördür. Günümüzde bu kadar önemli olmasının sebebi Google panda güncellemesine dayanmaktadır.  Panda güncellemesi, spam, kopya ve kullanıcıya fayda sağlamayan içeriklerin tedavülden kalkmasına olanak sağlayan bir algoritmadır.

Yeni yapılanmada artık kalitesiz içerik yayınlayan siteler, arama sonuçlarında iyi sıralamalar alamamaktadır. Sitenizde içerik üretirken kullanıcıların sorgusuna en doğru cevabı vermelisiniz.  Kullanıcıların sitenize geldiğinde, içeriği okumayıp diğer sitelere yönelmemelidir. Bu nedenle yazdığınız içerikler kullanıcıya fayda sağlamalıdır.

 • Kullanıcıların aradığı kelimelere en doğru cevapları siz vermelisiniz.
 • İçerik yazarken mutlaka rakip analizi yapın. Bu sayede onlardan daha iyi içerikler ortaya çıkarabilirsiniz.
 • İçerikleriniz çok uzun veya çok kısa olsun diye uğraşmayın, 50 kelimelik bir içerikle istediğiniz sıralamayı almanız mümkündür. Sadece kullanıcılara istediği bilgiyi vermelisiniz.
meta baslik ve aciklama

Meta Başlık ve Açıklama

Meta başlık ve açıklama internet sitelerin arama sonuçlarında kullanıcılarla iletişime geçmesi için kullanılan bir araçtır. Kullanıcılar bir internet siteye girmeden önce sitelerin başlıklarını ve özellikle açıklamalarını okumaktadır. Bu sayede gireceği siteye karar vermektedir.

Meta başlık ve açıklama üretirken, kullanıcıların ilgisini çekebilecek şeyler kullanmalısınız. Örnek olarak başlıklarınızda “en iyi, rehberi” gibi sıfatlar kullanabilir. Açıklamalarınızda ise ilgi çekici metinler kullanmalısınız. Kullanıcılar açıklamanızı okuduğunda içeriğinizle alakalı bilgiye sahip olmalıdır.

 • Başlıklarınızı ayarlarken kullanıcıların aradıkları kelimelere yer vermelisiniz.  Bu sayede daha fazla kelimeden trafik çekebilirsiniz.
 • Meta açıklamalarınız ilgi çekici nitelikte olmalıdır. Kullanıcılar sitenize girmeden önce açıklamalarınızı okurlar.

Dahili Bağlantı

Dahili bağlantı yani site içi linkleme, günümüzde tanınmış birçok site tarafından kullanılmaktadır. Buna en büyük örnek wikipedia internet sitesidir. Site içi linkleme yapmak, sitenize gelen kullanıcıları ilgili bir başka içeriğe çekerek, sitede zaman geçirmesini sağlamaktır.

 • Site içi linkleme yaparken, içeriklerinizi göz önünde bulundurmalısınız. İçeriğinizle alakalı bir diğer içeriğe link verirseniz, site içi linkleme konusunda başarıya ulaşırsınız.
 • Alakasız içeriklere link vermeniz durumunda, kullanıcılar sitenizden çıkış yapacaktır. Site içi linklemeyi doğru bir şekilde yapmalısınız.

Görsel Kullanımı

İçeriklerinizde görsel kullanmak, kullanıcıların sitenizde daha fazla süre geçirmesini sağlamaktadır. Her ne kadar sıralama faktörü olarak alınmasa da dolaylı yoldan site sıralamalarınıza etki etmektedir. İçeriklerinizle alakalı resim ve video kullanmanız, kullanıcıların ilgisini çekecektir. Bu sayede hemen çıkma oranınızı düşürebilirsiniz.

 • Sitenize görsel yüklemeden önce anahtar kelimenizle alakalı isimlendirme yapın.
 • Resim boyutlarını, tema boyutlarınıza göre ayarlayın.
 • Yüklediğiniz resimleri küçük boyutlarda, yüksek kalitede olmalıdır.
 • Son olarak resimlerinize anahtar kelimeniz ile ilgili alt bilgi girmelisiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

SEO Teklifi Alın
Size özel hazırlayacağımız SEO çözümleri ile sektörünüzde rakiplerinizi geride bırakın, işletmenizi başka bir seviyeye taşıyın.