SEO Hosting Nedir?

SEO Hosting Nedir
İçindekiler

Arama motoru optimizasyonu yani SEO, web’deki hayatınızı olumlu ya da olumsuz yönde etkileyebilir. Belirli bir web sitesini ya da işletmeyi arayan internet kullanıcıları, kendilerini engellemeyecek ve yardımcı olacak bir erişim kalitesine sahip omalıdırlar. 

Hosting sağlayıcılar web sitelerinin arama motoru performanslarını etkilemesi mümkündür. Bunun için mümkün olduğunca sunucu hızı ve çalışma süresi gibi konularda yüksek performans sergileyen hosting firmalarıyla çalışmak tercih edilmelidir.

SEO Hosting, web sitelerini optimize etmek, trafiği artırmak ve olası ziyaretleri satışa dönüştürmek için geleneksel ve geleneksel olmayan yöntem ve teknikleri kullanır. SEO Hosting, gelecekte önemli getiriler sağladığı için bir yatırım olarak kabul edilir. Bu tür barındırma ile müşterinin web sitesi bir varlığa dönüşür. SEO hosting satışları ve kârları artırmaya yardımcı olur. Ayrıca marka bilinirliği yaratmaya ve artırmaya katkıda bulunur. Müşteri, birden fazla site oluşturabileceği gibi doğru stratejilerle hepsi için yüksek sıralamalar elde edebilir.

SEO Nedir?

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO), web sitesi sahiplerinin içeriklerini olabildiğince çekici hale getirme sürecidir. İçeriğin Google, Bing ve Yahoo gibi arama motorlarında alakalı aramalarda üst sıralarda yer almasını isteyen web siteleri başarılı SEO stratejileri kapsamında pek çok farklı etkene odaklanırlar. Arama Motorları, internette gezinmek için otomatik programlar kullanır ve ardından içeriklerinin devasa bir dizinini oluşturur. Daha sonra herhangi bir internet kullanıcısı web tarayıcısın açıp herhangi bir anahtar kelime ile sorgulama yaptığında, en ilgili arama sonuçlarını listelemek için belirli teknikler kullanır.

Web Hosting SEO’yu Nasıl Etkiler?

Arama motorları, web sitelerinin nerede barındırıldığına bakmaksızın kullanıcılara yaptıkları aramalarla ilgili mükemmel ve ilgili içerikler sunmak isterler. Bir barındırma şirketinin bu konuda harekete geçirebileceği bir sihir yoktur. Ancak web barındırma hizmetlerinin SEO’nuzu etkileyebileceği birkaç yol vardır:

 • Sayfa yükleme hızı
 • İstikrar
 • Yönetim kolaylığı
 • IP adresi çeşitliliği
 • Hali hazırda optimize edilmiş uygulamalar
SEO Hosting Nedir

Yükleme Süreleri ve Kullanıcı Deneyimi

Yükleme hızının arama motoru sıralamalarını etkilediği, yıllardır bilinen bir gerçektir. Hiçbir ziyaretçi girdiği sayfayı görmek için uzun süre beklemek istemez. Bu son derece kötü bir kullanıcı deneyimi olarak kabul edilir.

Sayfa yükleme hızı temel olarak 2 alana ayrılabilir: web sitesinin içeriği ve hosting sunucusu. Web sitesinin içeriği optimize edilerek sayfa yükleme hızı doğrudan etkilenebilir. Birkaç komut dosyası içeren küçük sayfalar (yani javascript), büyük sayfalardan daha hızlı yüklenir.

Bununla birlikte hosting server sayfa hızında çok önemli bir role sahiptir. Ziyaretçiler web sitesine geldiklerinde, tarayıcıları web sitesi sunucusundan sayfa için bir istekte bulunur. Web hosting server, doğru verilerin alınmasından ve aktarılmasından sorumludur.

Sunucuların hızı doğrudan etkilemesinin 7 ana yolu vardır:

 • Sunucu tipi,
 • Sunucu hızı,
 • Önbelleğe almak,
 • Ölçeklenebilirlik,
 • Mevcut kaynaklar,
 • İçerik dağıtım ağı (CDN)
 • WordPress optimizasyonu

Apache ve Nginx olmak üzere 2 ana sunucu türü vardır. Barındırma hizmetlerinin büyük çoğunluğu Apache sunucularına dayanmaktadır. Apache, esneklik ve güç gibi bazı noktalarda iyidir. Barındırma için cPanel gibi çok çeşitli yazılımları destekler. Ancak Nginx diğer noktalarda daha iyidir. En önemlisi, genellikle daha hızlıdır. Düşük trafik düzeyinde çok fazla fark yoktur. Ancak Nginx, Apache’den çok daha iyi ölçeklenir .

SEO hostingler genellikle her iki sunucu türünden de yararlanır. Apache’ye dayalı planlar sunarlar. Ancak daha sonra sayfa isteklerinin ne kadar hızlı işlendiğini optimize etmek için Nginx’i ters proxy olarak kullanırlar.

Paylaşımlı bir barındırma planındaysanız, trafiğiniz büyük bir fark göreceğiniz bir noktada değildir. Ancak bir VPS veya üzerindeyseniz, Nginx’i içeren bir ana bilgisayar seçmek önemli bir SEO kazancı olabilir .

Sunucu Hızı

Herhangi bir hosting hizmeti için ucuz ya da pahalı seçenekler tercih edilebilir. Sunucular farklı olmasa da bazı ana bilgisayarlar, en yeni en üst düzey sunuculara yatırım yaparken, diğer ana bilgisayarlar daha eski, daha ucuz, daha düşük performanslı sunucular satın alır. Ek olarak, birçok ana bilgisayar SSD depolama alanı sunmaya başlamıştır. SSD’ler, belirli ortak sunucu işlemlerini standart HDD’lerden birkaç kat daha hızlı gerçekleştirir ve bu da sunucu hızını daha da artırır.

Basitçe söylemek gerekirse, sunucu önbelleğe alma, daha hızlı erişim için popüler içerik parçalarının bir sürümünü saklamanıza olanak tanır. Bu, sunucunuzun verileri her seferinde sıfırdan birleştirmek zorunda kalmasını önler. Önbelleğe almanın size sağlayacağı fayda, sayfaların karmaşıklığına ve popülerliğine bağlıdır. Sunucu hızına gerçekten önem veren önde gelen ana bilgisayarlar, kendi tescilli önbelleğe alma sistemlerini oluşturur. Bunlar, web sitelerinde ve plan ayrıntılarında her zaman göze çarpacak şekilde yer alır, çünkü bu onlar için büyük bir yatırımdır.

Web sitesi daha fazla trafik aldığında, ölçeklenebilirlik sorunları devreye girebilir. Daha fazla arama trafiği almaya başlanıldığında (veya viral hale geldiğinde) yükleme hızının yavaşlaması istenmez. Sunucu ekstra trafiği ne kadar iyi yönetirse, o kadar ölçeklenebilir olduğu söylenir.

Ölçeklenebilirlik, sanal özel sunucular (VPS’ler) gibi belirli plan türlerinde ana makinenizin altyapısından da etkilenir. Bazı ana bilgisayarlar, sitenizin diğerlerinden daha cömertçe aldığı kaynak sayısını artıracaktırBunu önceden bilmek zor, ama bu nokta göz ardı edilmemelidir.

Bir kullanıcı web sitesini her ziyaret ettiğinde ve bir sayfa yüklediğinde, bu verilerin sunucudan tarayıcılara aktarılması gerekir. Bant genişliği bu şekilde tüketilir. Bulunulan barındırma planına bağlı olarak çok sınırlı miktarda bant genişliği olabilir. Bu sınıra ulaşıldığında veri aktarım hızı kısılabileceği gibi tamamen kapanması da söz konusu olabilir. 

İçerik Dağıtım Ağı olarak da bilinen CDN, veri merkezlerinden ve sunuculardan oluşur. Barındırma bağlamında, bir CDN tipik olarak dünyanın her yerinde, birçok yerde veri merkezlerine sahiptir. Web sitenizle birlikte bir CDN kullanmak, içeriği bu veri merkezlerinde (genellikle medya) depolamanıza olanak tanır.

Ardından, biri sitenizi ziyaret ettiğinde ve bu içeriği talep ettiğinde, CDN bunu o ziyaretçiye en yakın veri merkezinden teslim eder. Bu, mümkün olan en hızlı yükleme süresiyle sonuçlanır. Ana bilgisayardan bağımsız olarak herhangi bir web sitesinde bir CDN kullanabilirsiniz. Ancak, bazı hosting planlar ücretsiz CDN’ler sunar ve bunlarla kolayca entegre olur. Barındırma planlarına bakarken bunu aklınızda bulundurun.

İstikrar ve SEO

Yavaş yüklenen bir sayfanın arama yapanlar için kötü bir deneyim olduğu gibi, bir bağlantıya tıklayıp web sitesinin kapalı olduğunu bulmak da o kadar kötü bir deneyimdir. Herhangi bir iyi SEO web barındırıcısı bir çalışma süresi garantisi sunar. Bu ne kadar yüksekse, siteniz o kadar az kapalı olacaktır. Bu aşamada her ekstra ondalık sayının yardımcı olduğunu unutmayın. Örneğin, %99 çalışma süresi, web sitenizin ayda 7 saatten biraz fazla kapalı olduğu anlamına gelirken, %99,9 çalışma süresi , yaklaşık 44 dakika kapalı olduğu anlamına gelir.

Yönetim Kolaylığı SEO’yu Nasıl Etkiler?

Yönetim kolaylığı SEO’yu etkileyebilecek dolaylı bir barındırma faktörüdür. Web sitesinin daha iyi bir hale getirilmesi ve SEO’nun geliştirilmesi için üzerinde çalışılabilecek tonlarca şey olsa da zaman sınırlıdır. Bu nedenle kullanımı kolay bir kontrol paneli sağlayan hosting server seçmek çok önemlidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

SEO Teklifi Alın
Size özel hazırlayacağımız SEO çözümleri ile sektörünüzde rakiplerinizi geride bırakın, işletmenizi başka bir seviyeye taşıyın.