SEO Hataları

en çok yapılan seo hataları
İçindekiler

Özellikle SEO çalışmalarına yeni başlayan ya da yeterli deneyime sahip olmayan kişiler SEO konusunda daha sık hata yaparlar. Bu hataların önlenmesinde en önemli etken SEO’nun hızla değişen ve gelişen bir sektör olduğunun unutulmaması ve SEO alanındaki gelişmelerin yakında izlenmesidir.

Anahtar Kelime Araştırmalarını Uygun Araçlarla Yapmamak

İçerikler oluşturulmadan önce anahtar kelimelerin belirlenmesi için anahtar kelime araştırma araçlarının kullanılmaması yapılan en büyük SEO hatalarından biridir. SEMRUSH ya da farklı araçlar kullanılarak internet kullanıcılarının arama motorlarında en sık hangi kelimeleri ya da kelime öbeklerini aradığına dair bilgi edinmek mümkündür. Elde edilen anahtar kelimelerin web sayfalarında ve içeriklerde kullanılması içeriğin kullanıcıların aramaları ile daha ilgili bir hale gelmesini sağlar. Bunun sonucunda arama motoru botları içerikleri daha kolay anlar ve arama sonuçlarında daha üst sıralarda yer verir.

Sayfa Başlıklarının ve Açıklamaların Benzersiz Olmaması

Arama motorlarının bu konudaki büyük hassasiyetine karşın bazı web sitelerinde her sayfa için benzersiz başlıklar kullanılması konusunda gereken özen gösterilmez. Oysaki sayfaların başlığı SEO açısından çok önemli bir sinyaldir. Bunun nedeni sayfanın ne hakkında olduğunu anlamaya çalışan arama motoru botlarının okudukları ilk şeyin sayfa başlıkları olmasıdır. Web sayfalarına hem kullanıcılar hem arama motoru botları açısından anlamlı başlıklar verilmemesi durumunda web sayfalarının arama sonuçlarında üst sıralarda listelenme şansı azalır. 

Sayfa başlıkları konusunda en çok yapılan hatalar; tüm sayfaların aynı başlık altında bulunması, sayfa başlığına web sitesinin adının eklenmesi ve sayfa başlıklarının 65 karakterden uzun olmasıdır. SEO dostu bir başlık, en çok 60 karakter olmalıdır. Doğal olmasının yanı sıra sayfanın ne olduğu hakkında açıkça bilgi vermelidir. Anahtar kelime içermeli ancak tamamen anahtar kelimelerle doldurulmamalıdır. Her sayfa için benzersiz bir başlık belirlenmeli ve SERP’te gösterildiğinde daha fazla tıklama alabilmesi için kullanıcı nezdinde ilgi çekici olmalarına özen gösterilmelidir. Aynı zamanda her sayfa için benzersiz bir meta açıklamasının yazılmasının önemli göz ardı edilmemelidir. İyi yazılmış meta açıklamaları tıklanma oranlarının ve dönüşüm oranlarının artırılmasında önemli role sahiptir.

Sosyal Medyada Aktif Olunmaması

Sosyal medya web sitelerinin ve paylaşılan yeni içeriklerin tanıtılmasının en iyi ve en etkili yollarının başında gelir. SEO uzmanları sosyal sinyallerin sıralama faktörleri arasında giderek ön plana çıktığı ve sosyal medyanın oldukça etkili bir trafik kaynağı olduğu fikrindedirler. Bununla birlikte tüm sosyal medya platformlarında aktif olmak gerekli değil. Önemli olan hedef kitlenin aktif olduğu sosyal medya platformunun belirlenmesi ve bu platformda yararlı ve bilgilendirici içerikler paylaşılmasıdır.

İçeriklerin Yeterince Kaliteli Olmaması

SEO’da yükselen trend otorite ve güven desek çok da haksız sayılmayız. Bu nedenle web sitelerinin amacı; web sitesiyle kullanıcılar arasında güven, web sitesiyle arama motorları arasında ise otorite oluşturulması olmalıdır. Otorite oluşturmanın en etkili yolu sürekli olarak yüksek kaliteli içerikler yayınlanmasıdır. İçeriğin ne kadar önemli olduğunu unutmak yapılabilecek en büyük SEO hatalarından biridir. Çok sayıda içerik yayımlamak yerine yayınlanan içerik aracılığıyla otorite ve güven oluşturmaya odaklanılmalıdır. Bunun için içerikler kullanıcı için bilgilendirici, faydalı, anlaşılır, tarafsız ve doğru olmalıdır.

Kopya İçerik Oluşturmak

Kopya içerik oluşturmak veya kullanmak sitenizin arama sonuçlarında ki sıralamaya direkt olarak etki etmektedir. Google yinelenen içerikleri son derece iyi bir şekilde algılar ve hızlı bir şekilde spama sokabilir. Bu sebeple sitenizden veya rakip sitelerden kopyaladığınız içeriklerden mutlaka kaçınmanız gerekir. 

Kırık Linkler

Kırık linkler, sitede hata veren sayfalar veya linkler olarak bilinmektedir. Google botlarına ve kullanıcılara bu linklerin hata verdiğini söylemektesiniz. Kırık linklerin artması sonucunda arama motoru botları sitede doğru sayfaları taramak yerine kırık linkleri taramaktadır. Buda sitede güncellediğiniz her şeyin, geç güncellemesine olanak sağlamaktadır.

Kırık linkleri SEO araçları ile tespit ederek, ilgili sayfalara yönlendirebilir veya 404 durum kodu ile arama motorlarına bu sayfanın kaldırıldığını söyleyebilirsiniz.

Dahili Bağlantılarla İlgili Uygulamaların Takip Edilmemesi

Sayfaların birbirine bağlanması birçok açıdan faydalıdır. Bu sayede arama motorları web sitesinden daha fazla sayıda sayfa keşfeder. Dahili bağlantı ile arama motorlarına, bu sayfanın web sitesi açısından önemli olduğu mesajı verilir. Ayrıca kullanıcıların ilgilendikleri konu hakkında daha fazla bilgi sahibi olması sağlanır. 

Bir sayfadan, aynı web sitesindeki bir başka sayfaya bağlantı verilmesi dahili bağlantı olarak adlandırılır. Dahili bağlantılar web sayfalarını birbirine bağlayarak web sitelerinin kendi küçük web’lerini oluşturmasına imkan tanır. Dahili bağlantıların hiç kullanılmaması kadar çok fazla kullanılması da bir SEO hatasıdır. Ayrıca başka bir sayfaya bağlantı verilirken açıklayıcı metin kullanmaya özen gösterilmelidir. 

Google kullanıcıların web sitelerinde daha iyi gezinmesine etki etmesi nedeniyle dahili bağlantılara dikkat edilmesi gerektiğini vurgular. Bunun için bağlantılar açıklayıcı hale getirilmelidir. Dahili bağlantılar mümkün olduğunca sayfanın ana metnine eklenmeli ve bağlantı metninde anahtar kelimeler kullanmak yerine içerikte doğal olarak yer alan metin kullanılmalıdır. Yeni sayfaları eski sayfaları bağlamaktansa, eski sayfaların yeni sayfalara bağlanması tercih edilmelidir. 

Web Sitesinin Yavaş Yüklenmesi

Sayfa hızı, sayfa sıralamasını doğrudan etkileyen bir faktördür. Web sitelerinin yükleme süresini iyileştirmeye çalışmak çok kolay olmasa da bunun görmezden gelinmesi çok büyük bir hatadır. Daha hızlı bir web sitesine sahip olmak daha fazla trafik getirdiği gibi daha fazla satış ve daha fazla sayfa görüntülemesi de sağlar. Web sitesinde AdSense gibi uygulamalar olduğu takdirde web sitesinin hızlı olması reklam tıklanmasını buna bağlı olarak reklam gelirini artırır.

Yalnızca Yüksek Trafikli Anahtar Kelimelerin Hedeflenmesi

Web sitelerinin optimizasyonunun ilk adımı anahtar kelime araştırmasının yapılmasıdır. Bu aşamada en sık karşılaşılan hata; daha fazla trafik getireceğine inandıkları için yalnızca yüksek hacimli anahtar kelimelerin dikkate alınmasıdır. Yüksek trafiğe sahip anahtar kelimelerde rekabet çok yüksektir ve yeni web sitelerinin bu anahtar kelimelerde sıralamaya girmesi pek de mümkün değildir. Bunun yerine uzun kuyruklu anahtar kelimelerdeki trafik hedeflenmelidir. 

SEO’nun Genel Dijital Pazarlama Stratejisinden Ayrılması

Başarılı bir SEO çalışması için artık SEO’dan çok fazlasına gerek var. Diğer bir deyişle SEO’nun sosyal medya, mobil pazarlama, içerik pazarlaması ve dijital pazarlama kapsamındaki araçlarla desteklenmesi gerekir. Yalnızca SEO’ya odaklanma üzerine kurulu bir taktikle çok da ileri gitmek mümkün değildir. Tek başına bir SEO stratejisi kullanmak yerine SEO’nun ötesine geçmek ve dijital pazarlama stratejisi oluşturmak gerekir.

H1 Etiketinin Doğru Kullanılmaması

Google tarayıcıları web sayfalarını okurken, sayfanın neyle ilgili olduğunu yorumlamak için farklı tekniklerden yararlanır. Web sitelerinde sıklıkla yapılan hatalardan biri belirli bir sayfada birçok H1 etiketi kullanmalarıdır. Bu arama motoru botları için tamamen kafa karıştırıcı bir durumdur. Web sitesinde bu sorunun olup olmadığının kontrol edilmesi için sitedeki bir sayfa ziyaret edilmeli ve tarayıcı menüsünden Kaynağı Görüntüle seçilmelidir. Böylece sayfanın HTML koduna ulaşılır. Daha sonra Find menüsü kullanılarak H1 aranabilir. Eğer ikiden fazla H1 etiketi açılması varsa bir sorun var demektir. 

İçeriğin Biçimlendirilmemesi

Gövdede sadece metin içeriğine sahip sayfalar, uygun başlıklar, paragraflar ya da stil üzerinde herhangi bir çalışma yapılmaması yaygın bir durum olmakla birlikte yalnızca kullanıcı deneyimiyle ilgili olmayan bu durumu arama motorlar da anlayabilir. Bu durumun sürekliliği web sitesinin kalite değerini düşürür.

Web sayfasında metin yayınlanırken, yalnızca metin sayfaya yapıştırılmamalıdır. Kullanıcının okumasına yardımcı olarak başlıklar kalın ya da İtalik gibi şekillerde tercih edilerek sayfada güzel bir görünüm elde edilmeye çalışılmalıdır. Yüksek kaliteli web siteleri oluşturmak için önemli faktörler arasında stil, kalite kontrol ve düzenleme yer alır.

Resimlerin SEO İçin Optimize Edilmemesi

Görseller sayfanın daha kolay okunmasını sağladığı gibi kullanıcıları da paylaşmaya teşvik eder. Dosya boyutunda çok büyük görsel kullanımından kaçınılmalıdır. Bu durumda özellikle mobil cihazlara web sitesinin yüklenmesi sırasında sorun yaşanabilir. Diğer hatalar ise çok fazla resim kullanılması ve ALT metin etiketi kullanılmamasıdır.

Eksik H Etiketleri 

H etiketleri içeriklerin ne ile ilgili olduğunu arama motorlarına söylemektedir. Yani kısacası H etiketleri ilgili makalenin özeti niteliğindedir. Başlıkların olmadığı içerikler, arama motorlarına özeti olmayan içerikler olarak yansımaktadır. Bu da özellikle Google’ın sitenizi yanlış anlamasını sağlar.

Eksik H etiketlerini screaming frog gibi seo araçları ile tespit edebilirsiniz. Tespit ettiğiniz içerikleri düzenleyerek arama motorlarına güzel bir özel sunabilirsiniz.

Çok Fazla Meta Etiket Kullanımı

İçeriklerle alakası olmayan meta etiket kullanımı sitenizin trafiğini arttırmamaktadır. Özellikle birçok meta etiket ekleyerek bir sonuç elde edemezsiniz. Google bu durumda sitenizi spama sokabilir ve sıralamalarını ani bir şekilde düşürebilir.

Backlink

Backlink internet sitelerin sıralamalarını ciddi bir şekilde etkilemekte olan bir SEO kriteridir. Günümüzde kullanıcılar çok fazla bir şekilde bağlantı alarak hızlı bir şekilde üst sıralara çıkmaya çalışmaktadırlar. Ancak çok fazla bağlantı almak artık bir işe  yaramamaktadır. Google özellikle site ile ilgili olan kaliteli linklere önem vermektedir. Artık aldığınız linklerin fazla olması değil kaliteli ve sektörünüzle alakası olması daha önemlidir.

Zayıf İçerikler Üretmek

Panda algoritmasının gelmesi ile birlikte Google zayıf içerik üreten siteleri üst sıralardan düşürmeye başlamıştı. Sitenize gelen kullanıcılar, istedikleri bilgiyi almadıklarında hızlı bir şekilde rakip sitelere yönelirler. Bu da sitenizin sıralamasına ve trafiğine etki eder. Kaliteli içerik üreterek ve kullanıcılara istedikleri vererek istediğiniz trafiği elde edebilirsiniz.

Multimedya Kullanmamak

Multdimedya (ses, resim ve video) kullanımı sitenize gelen ziyaretçilerin sitede kalma süresini yükselten bir unsurdur. İçerikleriniz ile ilgili kullanacağınız resimler veya videolar kullanıcıların sitenizde daha fazla kalmasını sağlayacaktır. Ziyaretçi etkileşiminin artması ve sitede kalma süresinin artması için için mutlaka içeriklerinizde bir adet multimedya kullanın.

Yavaş Sayfalar

Kullanıcılar 3 saniye üzerinde açılan sitelere girmek yerine daha hızlı siteleri tercih etmektedir. Sitenizin yavaş açılması google tarafından bir kriter olarak alınmasa da kullanıcı deneyimi açısından çok önemlidir. Kullanıcıların yavaş açılan sayfalarınıza girmek yerine rakip sitelere yönelmesi sıralamanıza etki edecektir. Sitenizi hızlı bir hale getirerek, hedef kitlenizin rakip sitelere yönelmesini engelleyebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

SEO Teklifi Alın
Size özel hazırlayacağımız SEO çözümleri ile sektörünüzde rakiplerinizi geride bırakın, işletmenizi başka bir seviyeye taşıyın.