SEO Danışmanlığı Nedir?

SEO Danışmanlığı Nedir?
İçindekiler

İşletmenizin  internette yer almasını istiyorsanız bir web sitesine ve web sitenizin arama sonuçlarında üst sıralarda çıkmasını istiyorsanız, arama motoru optimizasyonuna ihtiyacınız var. Bunu sağlamanın en etkili yolu olan SEO, herhangi bir dijital pazarlama stratejisinin bel kemiğidir. SEO danışmanlığı; marka bilinirliği oluşturmak ve web sitenizin görünürlüğünü artırmak için etkili SEO uygulamaları kullanarak işletmenizin sıralamasını yükseltmeyi amaçlar. SEO, hem uygulamada hem de sonuçların alınmasında uzun vadeli bir süreçtir. SEO danışmanlığı, iş hedeflerinize odaklanır ve işinize alakalı trafik çekmek için çeşitli dijital temas noktalarını optimize eder. SEO stratejinizi maksimum yatırım getirisine doğru yönlendirecek eksiksiz rehberlik ve çözümler sunar. SEO danışmanlığı hizmetleri, en üst sıralarda yer almanıza yardımcı olmak için stratejik planlama, analitik incelemeler, bütünleştirici ve taktik düşünme becerileri vb. artan trafik ve daha fazla dönüşüm gibi bir dizi çıktıyı içeren kusursuz ve profesyonel bir süreç olarak ifade edilenilir. SEO danışmanlığı, işletmenizin karlılığını ölçeklendirmeye ve sizi dönüşümleri ve satışları artırabilecek bir kitlenin önüne çıkarmaya odaklanır.

SEO danışmanlığı hizmetinin amacı; işletmenize hedeflenen organik trafiği çekecek bir SEO stratejisi araştırmak, analiz etmek ve geliştirmektir. SEO danışmanlığından büyük ölçüde yararlanacak olanlar; SEO’ya yatırım yapmayı yeni düşünmeye başlayan yeni kurulmuş çevrimiçi işletmeler ile Organik görünürlüğü olan ancak sıralamalarını iyileştirmek isteyen yerleşik işletmelerdir.

SEO Danışmanlığı Neleri Kapsar?

SEO danışmanlığı hizmeti;  işletmenin web sitelerinin ve sayfalarının performansını optimize etme konusunda uzmanlaşmış SEO ajansları tarafından verilir. Bunu, neyin iyileştirilmesi gerektiğini, marka bilinirliğinizi ve genel dönüşüm oranlarınızı artırmak için nasıl yapılabileceğini belirlemek için sayfa istatistiklerini, anahtar kelime hacmini, rakip araştırmasını ve diğer verileri analiz ederek yaparlar. Web sitenizin arama motorlarında nasıl daha üst sıralarda yer alabileceğine ilişkin bir eylem planı oluştururlar. Buna, analizler yoluyla bulunan anahtar kelimelerle yeni içerik güncelleme veya oluşturma da dahildir.

Teknik SEO Denetimi

SEO danışmanlığı hizmeti kapsamında SEO danışmanları web sitesini inceler ve teknik durumunu belirler. Web sitesi performansının farklı açılardan değerlendirilmesi için kullandığımız ayrıntılı bir teknik SEO kontrolü gerçekleştirilir. Meta veriler, anahtar kelimeler, şema oluşturma, web sitesi erişilebilirliği ve bulunabilirlik sorunları gibi noktalar incelenir. Ardından, yönergeler sağlayan, ele alınması ve düzeltilmesi gereken tüm hataları vurgulayan ayrıntılı bir yapılacaklar listesi oluşturulur.

seo uzmanı danışmanlığı

Anahtar Kelime Araştırması

Ayrıntılı anahtar kelime araştırması yapıldıktan sonra elde edilen bulgulara dayanarak bir hedef anahtar kelime listesi oluşturulur. Bu hedef anahtar kelimeler; birincil anahtar kelimelere, ikincil anahtar kelimelere ve uzun kuyruk anahtar kelimelere ayrılır. Sunulan her ürün, kategori ve hizmet için belirli anahtar kelimeler olur. Daha sonra bu veriler ürün ve hizmetlerin pazarda konumlandırılmasında ve içerik pazarlaması stratejisinin temeli olarak kullanılır.

Rekabet Analizi

SEO sürecinin başarısını artırmak için faaliyet gösterilen alandaki rakiplerin SEO stratejisini izlemek, bunlara erişmek ve tersine mühendislik yapmak çok önemlidir. Bu nedenle SEO açısından ne yaptıklarını ve onlar için neyin işe yaradığını yakından gerekir. Daha sonra, SEO sürecinin tamamı rekabetten daha iyi fayda sağlamaya odaklanarak yapılandırılır.

Backlink Denetimi

Bir backlink profili, web sitesinin SEO performansını artırabilir veya olumsuz yönde etkileyebilir. Backlink’ler, belirli bir anahtar kelime grubuyla ilgili olarak sıralanan belirli sayfaların alaka düzeyi ve yetkisi hakkında Google’a sinyaller gönderir. Bu kapsamda SEO danışmanlığı hizmetinde geri bağlantı profili analiz edilir, tüm düşük kaliteli geri bağlantılar ve PBN backlinkleri reddedilir. Ayrıca, yüksek otorite editoryal geri bağlantıları oluşturma sürecinde SEO danışmanlığı web sitelerine rehberlik eder.

İçerik Denetimi

Ayrıntılı anahtar kelime araştırmasına dayanılarak seçilen hedef anahtar kelimeler için sıralanan ilk 10 web sitesinin kapsamlı bir SERP analizi yapılır. Bu, rakiplerin neyi doğru yaptığını görmeye ve Google’ın onları neden en üst sıralarda sıralamayı seçtiğine dair fikir edinmeye yardımcı olur. Daha sonra blog gönderileri, içerikler, ürün, hizmet ve kategori sayfaları için içerik denetimi yapılırken aynı mantık ve metodolojiyi uygulanır. Bu araştırmaya dayanarak bir içerik stratejisi oluşturulur. İçerik stratejisi, hedef anahtar kelimelere dayanır ve bunlardan yararlanır.

SEO Stratejisi Geliştirme

Web sitesinin mevcut durumu ile ilgili veriler toplanıp analiz edildikten, hedef anahtar kelimelerin bir listesi derlendikten, rekabet analizi yapıldıktan, bir backlink ve içerik pazarlaması stratejisi oluşturulduktan sonra bir SEO stratejisi tasarlanır. Bu özelleştirilmiş SEO stratejisi, işletmenin işletme hedefleriyle ilgili olarak bir etki sağlamasına yardımcı olacaktır.

SEO Danışmanlarının Görevleri

Bir SEO danışmanı, işletmelerin ve site sahiplerinin konu hakkında tavsiyede bulunmak için ödeme yaptığı arama motoru optimizasyonu konusunda uzmandır. Bir işletmenin genel arama motoru optimizasyonu stratejisini planlar, uygular ve yönetirler. SEO hizmetleri arasında web pazarlaması, web analitiği, anahtar kelime stratejisi, strateji planlaması ve bağlantı oluşturma bulunur. Google algoritmaları bilgisinin yanı sıra , SEO danışmanlığı genellikle geniş bir beceri yelpazesi gerektirir. Bir SEO danışmanı olarak, hedef kitlenizi tanımak, iletişiminizi ve tavsiyenizi uyarlamanıza olanak tanır.

Bir SEO danışmanı, web sitenizin performansını ve trafiğini analiz eder, inceler ve iyileştirmeye odaklanır. Bu iyileştirmeleri elde etme yollarından bazıları şunlardır: ilgili içerikleri yayınlamak, alt etiketleri kullanmak, meta verileri incelemek, backlinklerin sayısını artırmak, anahtar kelime araştırması yapmak ve uygulamak, web sitesini mobil uyumlu hale getirmek, sayfa yükleme hızını iyileştirmek, XML site haritası, sesli arama için optimizasyon. 

Web siteniz bu taktiklerin tümüne veya bir kısmına ihtiyaç duyabilir. Organik bir SEO danışmanı, sayfa optimizasyonunu kolaylaştırmak ve sayfa sıralamasını iyileştirmek için bilgi sağlayabilir. Özellikle SEO danışmanlık hizmetleri yeni sorumluluklar almaya devam ederken, kişiye özel uzmanlık paha biçilmez olabilir. 

Bir web sitesi, ürün veya hizmeti olan herkesin SEO danışmanlığına ihtiyacı vardır çünkü bir SEO danışmanı size gerçek SEO sonuçları için zamanınızı ve paranızı en iyi nereye yatırmanız gerektiğini gösterecektir. SEO danışmanlık hizmeti, web sitenizi SEO için nasıl optimize edeceğiniz konusunda profesyonel tavsiye almanın en iyi yoludur. Bir SEO danışmanlık hizmeti, üstlenmeniz gereken SEO yapılandırmalarının türleri hakkında – site içi ve site dışı perspektiften – size önceden bilgi sağlar. Yapılması gerekenleri ve nasıl yapılması gerektiğini basit terimlerle sizin için özetler. Bunun için SEO danışmanları; anahtar kelime araştırma araçlarını, SERP analiz araçlarını, içerik değerlendirme araçlarını, teknik sorun araçlarını ve daha fazlasını kullanırlar. Bir web sitesi oluşturduğunuzda, URL yapısına, web sayfası yapısına, meta verilere, anahtar kelimelere ve daha fazlasına dikkat etmeniz gerekir. Genellikle bir web sitesi SEO danışmanlığı olmadan başlatıldığında, daha sonra birçok sorun ortaya çıkar. Her şeyin önceden ayarlanmış olması, akıcı bir SEO süreci sağlar.  Potansiyel müşterileri veya trafiği çekmesi gereken bir çevrimiçi işiniz olduğu sürece, bir SEO danışmanına ihtiyacınız vardır. Ayrıca, insanlar internette sizin işletme türünüzü aradıkları sürece, talebe sahipsiniz. Bir SEO danışmanı, web sitenizi ürünlerinizi veya hizmetlerinizi arayan kişilerin “önüne” koymanıza yardımcı olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

SEO Teklifi Alın
Size özel hazırlayacağımız SEO çözümleri ile sektörünüzde rakiplerinizi geride bırakın, işletmenizi başka bir seviyeye taşıyın.