SEO Araçları

seo araçları
İçindekiler

Mükemmel SEO, herhangi bir ciddi pazarlama stratejisinin temel taşıdır. Hedef kitlenize ulaşmak için sayfanın en üstünde olmalısınız ve SEO, sizi oraya taşıyacak en etkili yoldur. 

Günümüzde hemen herkes SEO’nun işletmelerin sahip olduğu en değerli varlık olduğunun bilincidedir. Bu nedenle SEO giderek popülerlik kazanan kavramların başında gelir. Ancak istenilen etkinin yaratılması için planlı bir şekilde hareket etmek çok önemlidir. Bu sürecin en doğru şekilde yönetilebilmesi için kullaılabilecek ücretli ve ücretsiz harika SEO araçları var. Şimdi bu SEO araçlarına hep birlikte göz atalım…

Ücretli SEO Araçları

SEMrush

Web sitenizle ilgili işlenecek çok fazla veri varsa SEMrush’ın hepsi bir arada bir SEO aracı olarak sizin için mükemmel olduğunu söyleyebiliriz. SEMrush aracılığıyla organik trafiği, anahtar kelime sıralamalarını ve geri bağlantıları izleyebilirsiniz. Özellikle Anahtar Kelime Sihirli Aracı sayesinde sıralamaya girebileceğinizi dahi düşünmediğiniz ifadeleri kolayca ortaya çıkarabilirsiniz.

Aynı zamanda web sitenizi nasıl daha iyi bir konuma taşıyabileceğinizi belirlemek için rakiplerinize ilişkin veriler hakkında da bilgi alabilirsiniz. Verileri karşılaştırmak, rakiplerinizin hangi konularda iyi olduğunu ve hangi potansiyel tuzaklardan kaçınmanız gerektiğini anlama konusunda size fayda sağlayabilir.

Ek olarak, web sitenizin en iyi şekilde çalıştığından emin olmak için SEO site denetimleri yapma olanağı vardır. Web sitenizin SEO’sunu optimize etmek, sizi hedeflediğiniz ön sayfaya yaklaştırmanın muhteşem bir yoludur.

Ahrefs

Kapsamlı bir SEO aracı istiyorsanız tercih edebileceğiniz en iyi seçeneklerden biri Ahrefs’tir. Sitenizin SEO performansını geri bağlantılarla geliştirmek istiyorsanız, Ahrefs’in her 15 dakikada bir güncellenen bir geri bağlantı dizini ve ayrıca günde 8 milyar sayfaya kadar işleyen bir web tarayıcısından yararlanabilirsiniz.

Ahrefs ayrıca sitenizin en iyi şekilde çalıştığından emin olmak için bir SEO analiz aracına sahiptir. Alanınız hakkında size verdikleri bilgiler olağanüstü ayrıntılıdır. Ahrefs bunun dışında başka güçlü araçlara da sahiptir.

Site gezgini,  sizin ve rakibinizin geri bağlantılarını analiz etmenize yardımcı olur. İçerik gezgini, bir konuyu ele almayı ve en çok paylaşılan içeriğini bulmayı sağlar. Anahtar kelime gezgini alakalı anahtar kelime fikirleri ve trafik tahminleri konusunda önemli bir rol üstlenir. Ayrıca Ahrefs’in önemli ipuçlarını ve püf noktalarını içeren bir de blogu vardır.

Moz Pro

Moz Pro yalnızca bir SEO aracı değil aynı zamanda SEO araçları paketidir. Çok çeşitli gereksinimleri olan web siteleri için mükemmel bir çözüm olarak kabul edilir. Her şey dahil sistem satın alınarak başka bir yere para harcamaktan kaçınmak da mümkün olabilir.

Anahtar kelime önerileri, bağlantılar, site denetimleri , sıralama izleme ve sayfa içi optimizasyon sunan Moz Pro, hemen hemen her şeyi yapar. Anahtar kelime araştırma araçları, hangi anahtar kelimeleri ve anahtar kelime kombinasyonlarını kullanacağınızı belirlemenize yardımcı olabilir. Ayrıca, geri bağlantı analiz aracı, bağlantı metni dahil olmak üzere bağlantılardaki metrikleri birleştirir. SEO için geri bağlantılar gereklidir, bu nedenle bu özellik kritiktir.

Majestic

Sadece bir miktar değil, çok sayıda yüksek kaliteli bağlantıya mı ihtiyacınız var? En büyük bağlantı indeksi veritabanına sahip olmakla övünen Majestic sizin için burada.

Majestic kullanarak bağlantılarınızın nereden geldiğini ve diğer sitelerin size bağlantı vermek için kullandığı bağlantı metnini görebileceksiniz. Ayrıca, her bir geri bağlantının sahip olduğu toplam ağırlığı görebilirsiniz. Diğer yandan Majestic’te bağlantıları karşılaştırmak kolaydır. Aracı kullanarak, tek seferde en fazla beş siteyi karşılaştırabilirsiniz.

seo araçları

Screaming Frog SEO Spider

Bağlantılarınızı kontrol etmenin diğer bir yararlı yolu olan Screaming Frog SEO Spider, URL’lerde hızlı arama yapabilen bir web tarayıcısıdır. Ayrıca sitenizde bozuk sayfa olup olmadığını kontrol etmenizi sağlar.

Eksik başlık etiketleri, yinelenen meta etiketler ve yanlış uzunlukta etiketler olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Ayrıca her sayfadaki bağlantı sayısını görebilir, böylece içeriğinizde yeterli bağlantı sağlayıp sağlamadığınızı anlayabilirsiniz.

Ubersuggest

Ubersugest, SEO oyununu kazanmanıza yardımcı olmak için tasarlanmış hepsi bir arada bir SEO aracıdır. SEO başarısının büyük bir kısmı ne yaptığınızı, rakiplerinizin ne yaptığını ve pazardaki boşluklardan yararlanmak için stratejinizi nasıl ayarlayacağınızı bilmektir. Ubersuggest’i kullanmaya başlamak, arama çubuğuna bir alan adı veya anahtar kelime yazmak kadar basittir. Buradan, seçtiğiniz alan veya anahtar kelime için bir rapora anında erişebilirsiniz. Birincil anahtar kelimenizi aradıktan sonra, içeriğinize dahil etmek üzere alakalı anahtar kelimeleri ortaya çıkarmak için Ubersuggest’ı kullanabilirsiniz.

Ubersuggest ile anahtar kelime araştırmasından çok daha fazlasını yapabilirsiniz, ancak bu bölümde de size kesinlikle yardımcı olacaktır. Bununla, sıralamaya yönelik mükemmel içerik oluşturmanıza izin veren anahtar kelimeleri seçmek için ihtiyacınız olan şeye sahip olursunuz. Ubersuggest’i doğrudan SERP’lerden kullanmak için ücretsiz Chrome uzantısını da ekleyebilirsiniz.

SEOWorkers Analysis Tool

SEOWorkers web sitesi URL’si eklemeye ve rapor oluşturmaya yardımcı olur. SEOWorkers yeni bir şey sağlamaz, ancak analizde çok zaman kazanmanıza yardımcı olur. Ayrıca, veriler hakkında arka plan bilgisi sağlar. HTTP Başlık Kontrolü gibi bazı veriler, normalde kontrol etmeyi düşünmeyeceğiniz temel bilgilerdir. Analiz edilen diğer özellikler, iyi durumda olup olmadığınızı veya bir şeye dikkat etmeniz gerekip gerekmediğini gösteren yararlı simgeler sağlar:

WooRank Website Reviews

WooRank Website Reviews kullanarak herhangi bir web sitesini analiz edebilir ve saniyeler içinde bir rapor oluşturabilirsiniz. Öne çıkan mobil bölümüyle üst düzey veri ve bakış açısı sağlar. Kolaylığı, arayüzü ve veri miktarı için WooRank yüksek not almaktadır.

ClickFlow

ClickFlow sitenizdeki artık iyi performans göstermeyen eski sayfaları gösterir. Bu eski gönderiler, içerik yenileme için harika adaylardır. ClickFlow verilerinizi içe aktardıktan sonra, sitenizde son 12 ayda en çok arama trafiğini kaybeden sayfaları gösteren bir rapor görürsünüz. Kaybedilen trafiği geri kazanmak için bu gönderileri güncelleyebilirsiniz. İçeriğinizi genişletebilir, daha kapsamlı hale getirmek için örnekler ekleyebilir ve eski referansları kaldırabilirsiniz.

SpyFu

SpyFu, anahtar kelime ve rakip analizi üzerine kurgulanmış bir SEO aracıdır. Anahtar kelimelerin sıralaması, aranma hacmi ve aylık trafik bilgisini SpyFu aracı sayesinde öğrenebilirsiniz. Özellikle rakiplerinizin kullandığı anahtar kelimeleri ve bu anahtar kelimelerden aylık ne kadar tıklama aldığını görebilirsiniz.

SpyFu, ücretli bir araç olmasının yanında kullanıcılarına bazı özelliklerini kısıtlı bir şekilde sunmaktadır. Bunlardan birisi de anahtar kelime analizidir Eğer ilk başlarda ücret vermek istemiyorsanız aracın ücretsiz versiyonundan yararlanabilirsiniz.

CORA

CORA, firmaların rakip firmalardan geride kaldığı bütün noktaları tespit eden bir araçtır. Özellikle büyük ve orta ölçekli markalar tarafından güncel olarak kullanılmaktadır. Sitenizin hatalarını ve diğer sitelere göre neden geri kaldığını öğrenmek için geliştirilmiş bir yazılımdır. Özellike detaylı veri analizine göz atmanız gereken araçlardan birisidir.

Listede bahsettiğimiz SEO araçları arasında sizlere bahsetmediğimiz birçok araç bulunmaktadır.  Ancak sitenizin performansına etki edebilecek bütün araçları sizler için burada listeledik. Bu liste sayesinde sitenizin eksik, hatalı ve rakip sitelerden neden geri kaldığını net bir şekilde görebilirsiniz. Tabii illa burada bulunan araçları kullanmanız gerekmez, farklı analizler için siteniz doğrultusunda başka araçlar kullanabilirsiniz.

Woorank

Woorank, sitenizi kapsamlı bir şekilde analiz ederek, sitede bulunan hataları ve yapılması gerekenler konusunda bilgilendirme yapmaktadır. Bu aracı diğer araçlardan farklı kılan şey ise sitenizin organik trafiğini yükseltmek için fikirler sunmasıdır.

Woorank sayesinde sitelerin alt yapılarını kapsamlı bir şekilde inceleyebilirsiniz. Bunun yanı sıra SEO çalışmalarında kritik öneme sahip olan, verileri woorank sayesinde görmeniz mümkün.

Raven Tools

Raven Tools aracı üzerinden rapor hazırlamak, diğer analiz araçlarına göre biraz daha zordur. Bunun sebebi raporların araç üzerinden manuel olarak ayarlanmasından kaynaklanmaktadır. Hazırlanan raporlar tam anlamıyla sizi tatmin edecektir. Bunların dışında siteniz ile ilgili sorunları tespit etme ve düzenleme konusunda sizlere bilgi veren bir araçtır.

Hotjar

Hotjar, kullanıcı odaklı bir SEO aracı olarak bilinir. Sitenize gelen kullanıcıların bir nevi ısı haritasını çıkarmaktadır. Hedef kitlenizin sitenizde nasıl gezdiğini ve ne yaptığını anlamanıza yardımcı olur.

Hedef kitlenizin sitenizde neler yaptığını anlamak için kullanılabilecek en iyi araçlardan birisidir. Araç sayesine aldığınız verileri SEO kampanyanızda kullanabilirsiniz.

seo araçları

Ücretsiz SEO Araçları

SEOQuake

SEOQuake, ücretsiz SEO araçları arasında en iyilerden birisidir. İnternet sitelerin kaç adet indexi olduğunu, hangi arama motorunu kullandığını, dünya sıralamasını ve en önemlisi site içi hatalarını söyleyen bir araçtır. Site içi SEO kriterlerine göre, internet sitelere hatalarını ve nasıl yapılacağını söylemektedir. Ücretsiz bir araç olarak, sunduğu özellikler son derece önemlidir.

Rakip sitelerin site içi hatalarını, ne kadar indexi olduğunu, sosyal medyayı ne denli kullandığını, dahili ve harici linklerini, anahtar kelime yoğunluğunu ve son olarak site kalitesini öğrenebileceğiniz bir chrome uzantısıdır.

Google Analytics

Henüz Google Analytics kullanmıyorsanız mümkün olan en kısa sürede başlamanızı tavsiye ediyoruz. Google Analytics gibi yüksek kaliteli ve detaylı bilgi sağlayan başka bir veri kaynağı yoktur. Site ziyaretçileri, trafik vb. hakkında hemen hemen tüm işlem yapılabilir ve önemli veriler bu kritik kaynaktan gelir.

Google Search Console

Google Analytics, çevrim içi pazarlamacının soluduğu havaysa, Google Search Console (eski adıyla Web Yöneticisi Araçları), çevrim içi pazarlamacının yediği besindir. Araç, web yöneticilerinden daha fazlası içindir. SEO’lar içindir. Aracın odak noktası “arama” ve “optimizasyon” ile ilgilidir. GSC’nin en iyi iç görülerinden bazıları, yalnızca gösterge panosuna bakmaktan gelir. SEO’lar ve pazarlamacılar, gösterge tablosunu düzenli olarak takip etmelidir. Google Arama Konsolu, Analytics ile aynı verilerin bir kısmını sağlar, ancak daha basit ve daha anlaşılır bir şekilde. Rakamlarla yapabileceğiniz daha az ince ayar var, ancak onlara daha kolay erişebilirsiniz.

En önemli veri kümelerinden biri bağlantı verileridir. Toksik geri bağlantılarla güncel kalmak, sayfa dışı SEO’nun en önemli adımlarından biridir. Korkunç manuel ceza ile uğraşmak zorunda kalırsanız veya inatçı spam bağlantılarını rutin olarak reddediyorsanız, Google Search Console’dan büyük fayda sağlayacaksınız.

Answer The Public

Answer The Public, adından da anlaşılacağı gibi ilgili anahtar kelimelerle ilgili soru şeklinde yapılan aramaların bulunması için kullanılan bir araçtır. Anahtar kelimenizle ilgili neler yazmanız gerektiğini net bir şekilde görebilirsiniz. Bunun dışında sıkça sorulan sorular gibi bir bölüm oluşturmak istiyorsanız kullanabileceğiniz en iyi araçlardan birisidir.

Siteliner

Siteliner, sitenizin kopya içeriklerini bulmanız konusunda yardım edebilecek ücretsiz SEO aracıdır. Özellikle içeriklerinin çalındığını düşünenler için geliştirilmiş bir yazılımdır. Bilindiği üzere google kopya içerik kullanan siteleri çok ciddi bir şekilde cezanladırmaktadır. Bu sebeple kullanılmasını önerdiğimiz araçlardan birisidir.

Ayrıca sitenizde bulunan kopya içerikleri, sayfa boyutunu, hızını ve dahili linkleri görebileceğiniz önemli bir araçtır. Rakip sitelerle karşılaştırma yaparak, sitenizin eksikliklerini veya artısını Siteliner aracı sayesinde öğrenebilirsiniz.

Fat Rank

Fat Rank, ücretsiz olarak kullanılmakta olan chrome uzantısıdır. SEO uzmanları tarafından siteleri analiz etme ve performanslarını ölçmek için kullanılan bir araçtır. Sitelerin anahtar kelimelerini, sıralamalarını ve arama motorunda kaç adet sonucu olduğunu görebilirsiniz. Bunun dışında gösterdiği bilgilere göre siteniz için aksiyon alabilirsiniz.

SEO Analyzer

SEO Analyzer, neil patel tarafından geliştirilmiş ücretsiz bir araçtır. Araç sayesinde sitenin güncel performansı konusunda bilgi edinmektesiniz. Bu performans bilgilerine, anahtar kelimeleriniz, sıralamalarınız, site içi hatalarınız ve backlink analizi gibi bilgilere ulaşmanız mümkün.

SEO Analyzer ile sitenizi analiz ettiğiniz zaman, sitenizin bütün performans bilgilerine ulaşabilmektesiniz. Bu bilgiler, SEO raporu oluşturma konusunda sizlere yardımcı olabilmektedir.

Seoptimer

Seoptimer, ücretsiz olarak sunulan bir diğer SEO aracıdır. Seoptimer aracı ile günlük sadece bir internet sitesi analiz edebilirsiniz. Ücretsiz araçların sağladığı bütün verileri Seoptimer aracıda sağlamaktadır. Bunun  yanında sizlere site içi hatalar, kullanılabilirlik, sosyal medya ve güvenlik gibi verileri analiz etmektedir. Sitenizi bu veriler içerisinde analiz etmek istiyorsanız kullanmanız gerekmektedir.

Seoptimer, sitenizi en ince ayrıntısına kadar analiz ederek kontrol etmektedir. Yapılan bu kontrol sonrasında ki verileri site sahiplerine son derece açıklayıcı bir şekilde anlatmaktadır. Bu bilgiler dahilinde iyi bir rapor hazırlayabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

SEO Teklifi Alın
Size özel hazırlayacağımız SEO çözümleri ile sektörünüzde rakiplerinizi geride bırakın, işletmenizi başka bir seviyeye taşıyın.