SEMrush Nedir? Nasıl Kullanılır?

semrush nedir
İçindekiler
Markanın ya da müşterilerin çevrimiçi görünürlüğünün en üst noktaya taşınması, rakiplerin analiz edilmesi ve pazarlama faaliyetleri hakkında detaylı bilgi edinilmesi amacıyla kullanılabilecek en iyi araç olma özelliği taşır. Quora, eBay ve booking.com gibi büyük uluslararası markaların tercih ettiği SEMrush Türkiye pazarında da son derece yaygın bir şekilde kullanılır. Bunun sonucunda SEMrush Türkçe versiyonunu ve özel web sitesini Türkiye’deki kullanıcılarla paylaşmıştır. Ücretli bir SEO aracı olan SEMrush web sitesi performansının analiz edilmesini, anahtar kelime analizi yapılarak rakiplerle alakalı kelimelerin bulunmasını sağlar. SEMrush’ın Pro, Guru ve Business olmak üzere üç farklı planı vardır. İşletme açısından en uygun planı seçmek optimum fayda sağlamayı garantiler. Ayrıca SEMrush’ın ücretsiz deneme sürümü de vardır. SEMrush içerisinde birçok veri barındırdığından SEO ve Dijital Pazarlama Uzmanları tarafından sıklıkla tercih edilir. Veri tabanı son derece geniş bir coğrafyaya hitap eden SEMrush domain üzerinden verileri alır ve analiz raporları çıkarır.  Şirketlerin de SEO ajanslarının da SEO kampanyaları başta olmak üzere tüm dijital pazarlama stratejilerini yürütmesine katkı sağlayan yazılımların başında SEMrush gelir. Hepsi bir arada pazarlama aracı demenin çok da doğru bir tanımlama olacağı SEMrush; SEO, PPC (tıklama başına ödeme), backlink kontrolü, sosyal medya ve içerik pazarlaması kampanyalarının yürütülmesinde önemli bir rol üstlenir. Sektörde trend olan kullanıcı eğilimlerini belirlemenin en iyi yolu SEMrush’tır. SEMrush kullanılarak sayfa içi SEO denetlenebilir, web sayfalarının geliştirilmesine katkı sağlayacak çıkarımlar elde edilebilir. SEMrush sayesinde web sitelerini daha iyi bir şekilde anlamak ve SEO optimizasyonu yapmak mümkündür.  semrush nedir

SEMrush Nasıl Kullanılır?

SEMrush’ın kullanım alanı son derece geniştir. SEMrush kullanılarak detaylı bir şekilde site analizi yapılabilir. SEO’dan PPC’ye, pazar araştırmasından içerik pazarlamasına kadar dijital pazarlama sektöründe faaliyet gösteren herkes SEMrush kullanarak fayda sağlayabilir. Verilerin ve bilgi miktarının iyi analiz edilmesi, neyin en iyi olduğunun belirlenmesi ve site performansının artırılmasını sağlayacak bilgiler alınması SEMrush ile çok kolaydır.
  • Proje Oluşturma
SEMrush Projeler bölümü kullanılarak tanımlanan web sitesinin site denetimi, pozisyon takibi, backlink analizi yapılabilir. Kontrol panelindeki Projeler kısmına tıklanıp yeni proje tanımlandıktan sonra SEMrush’ın özelliklerini keşfetmeye başlanabilir. Yeni bir proje oluşturmak için (+) simgesine tıklanır. Oluşturulacak projenin domain adı ve projenin ismi girilir ve oluştura tıklanır. Bundan sonra oluşturulan projenin performansı SEMrush araçları kullanılarak izlenebilir. Web sitesindeki teknik sorunlar site denetiminden incelenip düzeltilebilir. Ayrıca On-Page SEO fikirleri gibi araçlardan yararlanılabilir.
  • Domain Analizi Yapma
Domain analizi yapmak için alan adı girilmesi gerekir. SEMrush ile alan adı hakkında tüm analizler yapılabilir. Kullanıcı kendi web sitesinin yanı sıra rakip web sitelerini de inceleyebilir. SEMrush web sitesine ait; domain otoritesi, sıralama alınan anahtar kelimeler, organik trafik sayısı ve sahip olunan backlink gibi farklı metrikleri gösterebilir.  SEMrush web sitelerine ilişkin organik arama sonuçlarını aylık olarak analiz ederek kullanıcılara organik trafiklerini düzenli takip etme, düşüş ve yükselişleri gözlemleme imkanı sağlar. SEMrush Domain Analizi rakiplerin sıralama aldığı anahtar kelimelere yönelik kelime öbeklerinin ne kadar rekabetçi olduğunun analizi aşamasında çok önemlidir. Bunların rahatça gözlemlenebilmesi için farklı grafiklerden yararlanır.
  • Anahtar Kelime Analizi Aracını Kullanma
Web sitelerinin arama motorlarındaki varlığının temelini anahtar kelimeler oluşturur. Anahtar kelime analizi yapılırken SEMrush Keyword Magic Tool kullanıcıların en büyük yardımcısıdır. Herhangi bir kelime için SEMrush Keyword Magic Tool kullanıldığında çeşitli semantik kelimeler de elde edilir. İçeriğe eklenmesi gereken anlamsal olarak ilişkili anahtar kelimeler kullanılarak daha kaliteli içerikler yazılabilir. SEO stratejileri kelimelerin aranma hacimleri ve zorluk dereceleri gibi unsurlar göz önünde bulundurularak şekillendirilir. 
  • Raporlarım’ı İzleme
Kullanıcı SEMrush’ta proje oluşturduktan sonra raporları haftalık ya da aylık olarak mail adresine gönderir. Ayrıca her oturum açıldığında raporu kontrol panelinde görebilir. SEMrush’ın bu aracı raporları izlemeyi sağlarken pek çok faydalı veriyi kullanıcılara sunar. 
  • SEO Uyumlu İçerik Şablonu Oluşturma
Kullanıcıların içerik oluştururken dikkat etmesi gereken en önemli noktalardan biri SEO dostu içerik hazırlamak olmalıdır. Arama motoru optimizasyonu, içeriğin hedef kitle nezdinde görünür kılınmasını sağlayan en önemli dijital pazarlama kanalları arasında yer alır. Web site trafiğinin genellikle en büyük kısmı organik aramalardan gelir. SEO Uyumlu İçerik Şablonu optimize edilmeye çalışılan kelime özelinde çeşitli lokasyonlarda ve cihazlarda ilgili kelimenin gösterdiği performansın analizini gerçekleştirir. Bu analiz sonucunda anahtar kelimelere ek olarak semantik kelime önerileri, rakiplerin backlink aldığı sayfalar, oluşturulacak yazının ortalama uzunluğu, seçici lokasyon ve cihazda en iyi performans gösteren on rakip web sitesini görmek mümkündür.
  • Site Denetimi Yapma
Site Audit diğer bir deyişle site denetimi aracı kullanılarak web sitesindeki teknik hatalar bulunabilir. Site denetimi aracı teknik SEO denetimi yapar. Böylece hata ve uyarı veren sayfaları tespit etmek mümkün olur. Sayfa hızını düşüren sayfalar, kırık linkler, meta açıklaması veya başlığı bulunmayan içerikler ile fark edilmesi zor sayfaların kaç tık derinlikte olduğunu gösterir nitelikte detaylı sorunları listeler. Bunlara ek olarak sayfaların index durumuna ilişkin bilgiler de sağlar. Bu sayede kullanıcı hiç vakit kaybetmeksizin web sitesindeki teknik sorunları çözümler. Site denetiminin en iyi tarafı taramaların karşılaştırılabilmesidir. Böylece web sitesinin teknik SEO durumunun zaman içinde nasıl değiştiğini görmek mümkündür.
  • SEMrush Kullanarak Site Sıralamasını Takip Etme
Position Tracking pek çok pozisyon izleme aracından daha iyi bir araç olarak kabul edilir. Bu araçla web sitesinin SERP’te çıkan sayfalarının pozisyonları kontrol edilebilir. SEO çalışmasında site denetimlerine yardımcı olması için de kullanılabilir. Teknik SEO adımlarını etkileyebilecek hataların bulunması noktasında iyi bir yol izlemeyi sağlar. Kullanıcılar pozisyon takibi ile web sitelerindeki içeriklerini güncelleyerek yeni sıralamalar elde ederler.
  •  Yeni İçerik Fikirleri Bulma
Rakiplerin iyi trafik aldığı sayfalar domain analizi ile görülebilir. Kullanıcının web sitesinde bulunmayan içeriklerin bir listesi oluşturularak yeni içerik fikirlerine ulaşılabilir. Bu sayede web sitesinin organik trafiği artar. SEMrush “Content” kısmında yazılan içeriklerin geliştirilmesi ve SEO uyumluluğunun sağlanması için öneriler de yer alır.
  • Backlink Denetimi ve Link İnşası Yapma
Markalar ya da müşteriler, web sitelerinin ve rakiplerinin web sitelerinin arama motoru sonuç sayfalarında nasıl göründüğünü bilmek isterler. Herhangi bir ceza nedeniyle web sitesi trafiğinde yaşanması olası trafik düşüşlerinin görülmesi için de bu çok önemlidir.  Web sitesinin iyi bir sıralama alması ve sıralamasının daha da iyileştirilmesi için doğru bir backlink stratejisi oluşturulmalıdır. Web sitesinin otoritesi açısından backlink çok faydalı ve önemlidir. Alınan backlinklerin denetimi düzenli olarak yapılarak web sitesine gelen zararlı bağlantılar tespit edilebilir. Backlink analizi aracı; alınan backlinklerin no follow ya da do follow olduğu, ilgili web sitesinin otorite puanı ve benzer bilgiler veren detaylı metrikleri listeler. Böylece zararlı backlinkler kolayca kaldırılabilir.
  • PPC İçin Anahtar Kelimeler Bulma
Google Ads kampanyaları kapsamında anahtar kelime çalışması yapılırken en çok hacme sahip anahtar kelimeler ile anahtar kelimelerin PPC değerlerini görmek mümkündür. İzlenecek anahtar kelime stratejisi belirlenirken bu aracı kullanmak daha iyi hedeflemeler yapılmasını sağlar.

Semrush Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Semrush dijital pazarlama ve online görünürlük yönetimi için size kapsamlı bir araç seti sunar. Rekabet analizi yapmanızı ve en etkili anahtar kelimeleri belirlemenizi sağlar. Ayrıca rakiplerinizin online performansını değerlendirmenize ve pazarlama stratejilerinizi bu doğrultuda optimize etmenize yardımcı olur. Backlink analizi, hata taraması ve içerik optimizasyonu gibi özellikleriyle web sitenizin SEO performansını değerlendirmenizi ve optimize etmenizi sağlayacak araçlara sahiptir. Aynı zamanda Google Ads ve Facebook gibi reklam platformlarındaki performansınızı değerlendirmek için de Semrush aracını tercih edebilirsiniz.

Semrush ücretli bir uygulama olup kullanıcıların Semrush’ın sağladığı tüm araçlara erişebilmesi ve bu araçlar sayesinde geniş analiz yeteneklerinden faydalanabilmesi için sunulan paketlerden en az birine sahip olması gerekir. Semrush’ın yeni başlayanlar ve küçük ekipler için Pro, ajanslar ve orta ölçekli işletmeler için Guru, büyük ajanslar ve işletmeler için Business planları vardır. Kullanıcılar Semrush ücretli planlarını istedikleri zaman iptal edebilir. Plan düşürme ya da yükseltme işlemi yapabilir. Semrush’ın ücretsiz bir hesapla kullanılması mümkün olsa da, tüm verileri çekme ve diğer araçları kullanma becerisinin sınırlı olacağı unutulmamalıdır.

Web sitenizin organik trafiğini artırmanın yolu etkili SEO stratejilerinden geçer. Bu kapsamda, müşterilerinizin web sitenizi internet üzerinden yaptığı aramalarda bulabilmesi için arama motoru optimizasyonuna ihtiyacınız vardır. Arama motoru optimizasyonunu doğru bir şekilde gerçekleştirebilmek için Semrush kullanabilir ve analizler yapabilirsiniz. Semrush sayesinde rakiplerinizi analiz edebilir ve optimizasyon çalışmaları kapsamında nelere ihtiyacınız olduğunu net bir şekilde bilebilirsiniz. Semrush aracı sahip olduğu özelliklerle SEO çalışmalarınıza katkı sağlayacak tüm analizleri tek bir tıkla yapmanızı sağlar. 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

SEO Teklifi Alın
Size özel hazırlayacağımız SEO çözümleri ile sektörünüzde rakiplerinizi geride bırakın, işletmenizi başka bir seviyeye taşıyın.