Screaming Frog Nedir? Kullanımı

screaming frognedir kullanımı
İçindekiler

Web sitelerinin arama motoru sıralamasındaki yerinin belirlenmesinde anahtar kelimeler ve backlink’ler dahil olmak üzere birçok faktör kilit rol oynar. Bunların yanı sıra arama motoru botları için taramayı kolaylaştıran bir site yapısına sahip olmak da önemlidir. 

Dizine ekleme, bir web sitesinin arama sonuçlarında görünmesini sağlar. Bunun sağlanabilmesi için arama motoru botlarının web sitesini etkili bir şekilde taraması gerekir. Dizine eklenmemiş bir siteye ulaşılması pek olası değildir. Web ortamında herhangi bir yerde bulunamadığı için site pratikte var olamaz. Bu nedenle verimli taramalara olanak tanıyan bir site yapısı, başarılı bir site içi SEO stratejisinin hayati bir parçası olarak kabul edilir.

SEO uzmanları arama motoru botlarının web sitelerini etkili bir şekilde tarayabilmesi ve dizine ekleme işleminin yapılabilmesi için çeşitli araçlar kullanır. Bunlardan biri Screaming Frog’dur. Screaming Frog web sitesinin denetlenmesine yardımcı olan ve web sitesinin performansı hakkında bilgi sahibi olmayı sağlayan bir web tarayıcısıdır.

Google’ın tarayıcıları gibi çalışan Screaming Frod e-ticaret siteleri de dahil olmak üzere herhangi bir web sitesinin taranmasına imkan verir. Ancak yerinde ilgili veriler sunarak, istatistikler ve raporlar oluşturarak taramayı bir kaç adım öteye taşır. Screaming Frog’un daha basit site verileriyle, web sitesinin hangi alanlarda çalışması gerektiği kolayca görülebilir.

Screaming Frog SEO konusunda;

 • Kırık link araması,
 • Geçici ve kalıcı yönlendirme araması,
 • Meta veri analizi,
 • Yinelenen içerik araması,
 • XML site haritası oluşturma,
 • Robots.txt ve diğer yönergelerin incelenmesi,
 • Site mimarisi analizi konularında katkı sağlar.
Laptop and software assisting in testing process, tiny people testers. Automated testing, automotive executed test, software auto tester concept. Bright vibrant violet vector isolated illustration

Screaming Frog’a Başlarken

Screaming Frog ile herhangi bir site taraması yapılmadan önce yazılım indirilerek bilgisayara yüklenmelidir. Yazılım Windows, Mac ve Linux üzerinde çalışır.

Windows’ta;

 • İndirilenler klasöründe Screaming Frog Installer bulunur ve çift tıklanır.
 • Yazılımın yüklemesine devam edilmesi için Kullanıcı Hesabı Denetimi ekranında “Evet” seçeneği tıklanır.
 • Kurulum türü seçilir ve “Yükle” tıklanır.
 • Yükleme bitince “Kapat” a tıklanır.

MacOS işletim sisteminde;

 • Finder’da İndirilenler klasötüne gidilir.
 • Installer’a çift tıklanır.
 • Yazılımın simgesi ve Uygulamalar klasörünün olduğu yeni bir pencere ekranda belirir. Screaming Frog klasörüne tıklanır ve Uygulamalar klasörüne sürüklenir.
 • Pencere kapatılıp Finder’a gidilir.
 • Cihazlar listesinde ScreamingFrogSEOSpider adı aranır.
 • Kurulumun tamamlanması için simgeye tıklanır.

Temel SEO Görevleri İçin Screaming Frog’u Kullanma

Screaming Frog; taramaları aramaya, filtrelemeye ve özelleştirmeye izin verdiğinden diğer SEO araçlarından farklıdır. Site geliştirmelerini ve hatalarını analiz etmekten web sayfalarının görünme şeklini filtrelemeye kadar birçok avantaj sunar. 

Web sitesini taramak için;

 • Configuration menüsü tıklanır ve Spider seçilir.
 • Crawl All Subdomains seçeneği işaretlenir. Medya ya da komut dosyaları tarandığında diğer seçenekler de belirlenebilir.
 • Tarama başlatılır ve tamamlanması beklenir. Tarama bitince Internal tıklanır.
 • Sonuçlar HTML’e göre filtrelendikten sonra veriler dışarı aktarılır.

Bağlantı denetimlerini gerçekleştirmek için;

 • Configuration menüsünde Crawl All Subdomains işaretlenir. CSS, resimler, Javascript, Flash ve diğer seçenekler işaretlenmeden bırakılabilir.
 • Nofollow bağlantıları taranıyorsa ilgili kutular işaretlenir.
 • Tarama başlatılıp bitmesi beklenir.
 • Advanced Report menüsü ve All Links tıklanıp sonuçlar CSV dosyasına aktarılır.

İçerik denetimlerinin yapılması için;

 • Tam site taraması yapılarak Internal sekmesine gidilir.
 • HTML filtresi kullanılarak kelime sayısı sütunu düşükten yükseğe sıralanır.
 • Images sekmesine gidilip Missing All Text filtresi kullanılarak alternatif metin içermeyen görseller aranabilir.
 • Page Titles sekmesine gidilir. 70’ten fazla karakter içeren meta başlıkları filtrelenir. Bu sekmeden yinelenen meta başlıklarına da ulaşılabilir.
 • URL sekmesindeki yinelenen filtreyle ilgili çoğaltma sorunları tespit edilir. Bu filtre aynı zamanda  meta açıklaması sekmesindeki yinelenen meta açıklamalar ve farklı başlıklara sahip yinelenen sayfalar için de geçerlidir.
 • URL sekmesi standart olmayan ya da okunamayan URL’lere sahip sayfaları da seçme imkanı verir. Daha sonra bu sayfalar düzeltilebilir.
 • Directives sekmesinde yönergeleri olan sayfalar ya da bağlantılar görülebilir.

XML site haritası oluşturmak için;

 • Web sitesinin ve alt alan adlarının tam bir taraması yapılır.
 • Advanced Export menü seçilir ve XML Sitemap kısmına tıklanır. Böylece site haritası düzenlenebilir bir Excel tablosuna dönüştürülebilir.
 • Dosya açıldıktan sonra Read Online tıklanır.
 • Open as an SML table seçeneği tıklanarak sitemap düzenlenebilir, XML şeklinde kaydedilebilir ve Google’a yüklenebilir.

Screaming Frog Neden Kullanılmalıdır?

Screaming Frog’un temel araçları çoğu zaman web sitelerinin taranması açısından yeterlidir. Ancak yazılım keşfedildikçe site taramalarında kullanılabilecek daha faydalı özelliklerle karşılaşılır. 

Screaming Frog canlı web sitelerinin yanı sıra test siteleri için de tarama desteği sağlar. Böylece test siteleri Screaming Frog aracılığıyla taranabilir. Bunun için başlamadan önce oturum açma kimlik bilgileri girilmelidir.

Screaming Frog birden çok pencerede çalıştırılarak birden çok web sitesi taranabilir ve taramalar aynı anda karşılaştırılabilir.

Screaming Frog yalnızca web sitelerini değil web formlarını da tarama imkanı verir. Form taraması başlatabilmek için Configuration-Authentication-Forms Based adımları izlenmelidir. 

Bulk Export menüsü altındaki özellik kullanılarak web sitesinin tüm bağlantı metni bir CSV dosyasında alınabilir. Ayrıca metnin konumlarını ve bağlantılarını da gösterir. 

Tarama analizi özelliği kullanılarak bağlantı puanları hesaplanabilir. Web sitesi tarandıktan sonra diğer filtreler için de hesaplama yapılması gerekebilir.

Derinlemesine SEO Denetimleri İle Arama Sıralamaları İyileştirilebilir

SEO denetimleri sayesinde web sitesinin çeşitli öğelerinde olası değişiklikler belirlenebilir. Bu sayede arama merdiveninin zirvesine tırmanılarak rakipler geride bırakılabilir. Ayrıca web sitesinin kullanıcı deneyiminin ve diğer teknik öğelerin iyileştirilebilmesi için denetimlerden elde edilen sonuçlar kullanılabilir. Screaming Frog rakip web sitelerini taramaya, sayfaları taramaya, bağlantıları dakikalar içinde doğrulamaya, web sitesindeki herhangi bir hata ya da uyarı hakkında bilgi vermeye yarar. Web sitesi tarayıcısı ihtiyaçlara göre özelleştirilebilir. Aynı zamanda web sitesinin Google gibi arama motorlarında çok daha iyi bir sıralamaya sahip olması için optimizasyona ihtiyaç duyan sayfalarla ilgili bilgiler verir. Yinelenen içeriğin bulunması, robots.txt dosyalarının kontrol edilmesi XML sitemaplerinden verileri dışa aktarılması içn kullanılabilir. 

Screaming Frog Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Screaming Frog kullanımından optimum fayda sağlamak için menü ile ilgili bilgi sahibi olunmalıdır. Screaming Frog menü sekmeleri; File (Dosya), Configuration (Yapılandırma), Bulk Export (Toplu Dışa Aktarma), Reports (Raporlar) ve Sitemaps (Site Haritaları) şeklindedir. File menüsünde tarama raporlarını kaydetme izni veren ayarlar bulunur. En önemli menü sekmesi olan Configuration (Yapılandırma), tarama ayarlarını yapma seçeneği sunar. Taranan verileri hızlı bir şekilde dışa aktarmak için Bulk Export (Toplu Dışa Aktarma) menü sekmesi kullanılabilir. Sitemaps (Site Haritaları) ile web sitesi haritası oluşturulabilir.  

Screaming Frog ile site taramak için taramak istenen web sitesinin URL’si “Enter URL to Spider” bölümüne girilir. Soldaki menüden “Configuration” sekmesine gidilip tarama ayarları yapılandırılır. Daha sonra ana ekranın üst tarafındaki “Start” düğmesine tıklanır ve tarama başlatılır. Tarama sonuçları URL’ler, başlık etiketleri, meta açıklamalar, h1 etiketleri, durum kodları ve daha fazlasını içeren bir dizi bilgiye erişme imkanı sunar. Bu raporları dışa aktararak tarama sonuçlarını daha ayrıntılı bir şekilde inceleyebilirsiniz.

 

Screaming Frog web sitesi haritası oluşturmak, anahtar kelime analizi yapmak, web sitesindeki hatalı bağlantıları tespit ederek kullanıcı deneyimini iyileştirmek, meta etiket analizi yapmak, sayfa hızını optimize etmek ve web sitesinden dışarıya açılan tüm bağlantıları görüntülemek için kullanılabilir. Streaming Frog ücretsiz olarak 500’e kadar bağlantı incelemesi yapma imkanı sunar. Daha fazla bağlantı taranmak ve Screaming Frog’un daha fazla özelliğinden faydalanmak istenmesi hâlinde Screaming Frog’un resmi web sitesi üzerinden lisans satın alınması, daha sonra ilgili kodun uygulama içerisinden girilmesi gerekir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

SEO Teklifi Alın
Size özel hazırlayacağımız SEO çözümleri ile sektörünüzde rakiplerinizi geride bırakın, işletmenizi başka bir seviyeye taşıyın.