Google Rich Snippets Nedir?

google rich snippets nedir
İçindekiler

Rich sonuçlar olarak da bilinen Google Rich Snippets, görüntülenen ek verilerin yer aldığı normal Google arama motoru sonuçları olarak ifade edilebilir. Bu ekstra veriler çoğunlukla bir sayfanın HTML’inde yer alan yapılandırılmış verilerden alınıp yaygın Rich Snippets türleri tariflerini, etkinliklerini ve incelemelerini içerir. Bu kavram arama yapan kişilere herhangi bir sayfanın içeriği hakkında ek bilgi sağlayan gelişmiş arama sonuçları olma özelliğine sahiptir. Google ve diğer arama motorları bu parçacıkların oluşturulması için herhangi bir web sayfasının HTML ya da JavaScript kodlamaları içinde yer alan yapılandırılmış verileri kullanır. Bunlar başlık, açıklama ya da URL’nin yanında görüntülenmekte olan ek değerli bilgiler ile görsel olarak daha çekici arama sonuçlarıdır. Belirli içerik parçaları için kullanılan yapılandırılmış verilere göre oluşturulurlar. Ayrıca kullanıcıların web sitesini tanımasını ve kullanmasını kolaylaştırmaya yönelik biçimlendirilmiş ve düzenlenmişlerdir. 

Rich Snippets SEO İçin Neden Önemlidir?

Web siteleri için arama motoru sonuçlarının üst sıralarında yer almak çok önemli olsa da insanların tıklamasını sağlayan şey Rich Snippets’ın içeriği olmaktadır. Rich Snippets web sayfalarının arama sonuçlarında çok daha cazip görünmesini sağlar. Görsel açıdan çekici Snippets’lara sahip olmak daha fazla tıklanmaya neden olabilse de Rich Snippets bir sıralama faktörü olarak değerlendirilmemelidir. Arama motorları üzerindeki başka rekabet unsurları olarak yorum sayısı, fiyatlar, derecelendirme gibi özellikler kullanılabilir. Önemli bilgilerle tıklamaya ikna etmek için daha fazla alan sağlanmakta olup örneklemek gerekirse ikinci sırada yer almasına karşın birinci sıradakinden daha ucuz olan bir ürün sonucu daha fazla kişi tarafından tıklanacaktır.

Rich Snippets yalnızca belirli bilgi türüne sahip olan sayfalar için görünebilmekle birlikte bir cihaz türüyle sınırlandırılması da mümkündür. Örneğin “nasıl yapılır” Irish snippets’ları yalnızca mobil cihazlarda gösterilebilmektedir.

Rich Snippets ziyaretçilere birçok farklı türde bilgi sunabilmesine karşın şu anda arama sonuçlarında mevcut olan belirli sınıflandırmalar için rica snippets mevcuttur. Bunlar arasında; yazarlar, fiyat, etkinlikler, müzik, değerlendirmeler, görüntüler, insanlar, şirketler, organizasyonlar, videolar, envanter, tarifler yer alır.

schema.org portalının sponsorları Google, Yahoo ve Yandex gibi büyük arama motorlarıdır. schema.org mikro biçimleri Rich Snippets’ın oluşturulmasına hizmet edebilmektedir. Web sitesi yöneticileri, web siteleri için eşleşen konuyu içeren şemaları bulabildikleri gibi bununla birlikte yan kodları da geliştirebilirler. Tüm arama motorları, yapılandırılmış verileri JSON-LD, mikro veriler ve RDF şemalarına göre okuyabilen Rich parçacıklar görüntüleyebilmektedir. Ancak şu anda, arama motoru sonuçlarında Rich Snippets’ın görüntülenebilmesi için yapılandırılmış olan verileri kullanan arama motorlarının ağırlıklı olarak Google ve Bing olduğu bilinmektedir.

rich snippets neden faydalıdır

Rich Snippets Neden Faydalıdır?

Google parametrelerine göre Rich Snippets herhangi bir web sitesinin sıralamasını etkilemediği için sıralama faktörü olarak değerlendirilmezler. Ancak ek bilgilerle zenginleştirilmiş arama sonuçları SEO açısından bazı faydalar sağlayabilirler.

Google’daki ya da diğer arama motorlarındaki ek bilgiler içeren snippet’lar arama motoru sonuçlarının kullanıcılar tarafından daha fazla ilgi görmesinde önemli role sahiptir. Bu durum web sitelerinin arama motoru sonuçlarında rakipleri arasından öne çıkmasını sağlayabilir.

SSS’lerdeki Rich Snippets’ın görüntülenmesine bağlı olarak ziyaretlerde buna karşılık olarak gelen bir artışla birlikte trafikte de önemli ölçüde yükselme sağlanır. Ayrıca daha yüksek trafiğin önemli bir olumlu kullanıcı sinyali ile önemli bir sıralama faktörü olma eğilimi taşıdığı kabul edilir.

Rich Snippets’ın ek ve ilgili bilgiler gösterdiği göz önüne alındığında tıklanma olasılığının arttığı kolayca söylenebilir. Ayrıca herhangi bir web sitesinde AMP etkinleştirildiyse yapılandırılmış veriler görünümü ve içeriği iyileştirebilmektedir.

hangi rich snippets türü tercih edilmelidir

Hangi Rich Snippets Türü Tercih Edilmelidir?

Web siteleri için SEO ayarlamaları yapılırken hangi tür rich snippets’ın en uygun olduğu tespit edilmelidir. Bunun işletme türüne göre belirlenmesi uygulanabilecek en basit yöntemdir. 

E-ticaret sitelerinde ürünlerin fiyat, stok durumu gibi ayrıntıların ve ideal olarak snippets’taki yıldızların gözden geçirilmesi gerekir. Bu nedenle uygulanması gereken şey ürün şeması’dır.

İnceleme sitesi sahipleri her bir makale için derecelendirmenin ve çoğunlukla incelemeyi yapan kişinin isminin Google’da görüntülenmesini istediklerinden eklenmesi gereken şeyin “Şemayı gözden geçir” olduğu düşünülebilir. Ancak bir ürün inceleniyorsa bölüm olarak inceleme ile ürün şemasının kullanılması da mümkün olabilir.

Genel içerik siteleri için birkaç seçenek olmakla birlikte arama sonuçlarında maksimum görünürlüğün elde edilebilmesi için HowTo ve SSS şeması önerilir. SSS şeması tüm işlemlerin bir parçası olup farklı içerik türlerine uygulanabilmektedir. Bu durumda makaleye ya da sayfaya SSS bölümü eklenmesi yeterli olmakla birlikte doğru şemaya sahip olunduğu ve her işlemin doğru yapıldığı garantilenmelidir. Bilgilendirici makalelerin çoğu bir SSS bölümü dahil edilmesi için uygun özelliğe sahip olsa da işletme hizmeti sayfalarına da SSS eklenmesi denenebilir. Adımları içeren nasıl yapılır makaleleri HowTo şemalarının eklenmesi için mükemmel bir fırsat olabilir. Ve muhtemelen en dikkat çekici rich snrippetslardan biri olma özelliğine sahiptir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

SEO Teklifi Alın
Size özel hazırlayacağımız SEO çözümleri ile sektörünüzde rakiplerinizi geride bırakın, işletmenizi başka bir seviyeye taşıyın.