Organik Hit Nedir?

organik hit nedir
İçindekiler

İnternet kullanıcılarının herhangi bir yönlendirme olmadan web sitesini ziyaret etmesi organik hit olarak adlandırılır. Web sitelerinin yöneticileri organik hit alabilmek için site içi ve site dışı SEO çalışmalarına odaklanarak organik trafiklerini artırmaya odaklanırlar. SEO çalışması sonucunda web sitesinin arama sonuçlarında ilk sayfalarda yer alması organik hiti ve trafiği artıran en önemli etkendir.

Organik Trafik Nasıl Arttırılır?

Firmalar, web sitesi kurulumu ve içeriklerin yayına açılması için oldukça fazla emek harcamaktadır. Sitenin kurulum amacı ise dijital dünyada hedef müşteri kitlesine erişim sağlayabilmektir. Bunun için site trafiğinin doğru şekilde analiz edilmesi ve artırılması için gerekli çalışmaların yürütülmesi büyük bir önem taşımaktadır.

Web sitelerinin daha fazla kişiye ulaşması ve doğru hedef kitleye erişim sağlanması, başarı ve kazancı da beraberinde getiren adımlardır. Bu nedenle site sahiplerinin doğru stratejileri uygulayarak site trafiğini artırmaları gerekmektedir. Bunun için online performansların iyileştirilmesi, doğru erişim kanallarının belirlenmesi ve SEO çalışmalarının etkili şekilde uygulanması gibi çok sayıda adım bulunmaktadır. 

SEO Uyumlu Kaliteli İçerikler Hazırlanmalı

Web sitelerine organik trafik sağlanması için web sitesinde yer alan içeriklerin kaliteli olması ve SEO uyumlu olacak şekilde yazılması gerekir. SEO uyumlu makaleler herhangi bir konu hakkında arama yapan internet kullanıcılarının arama sırasında kullandığı anahtar kelimeyi barındırarak web sitesinin arama sonuçlarında yer almasını sağlar. Bununla birlikte kaliteli içerikler üretilirken dikkat edilmesi gereken noktalar şu şekilde sıralanabilir:

 • Anahtar kelimeler kullanılmalı,
 • Uzun kuyruklu anahtar kelimelere yer verilmeli,
 • Bilgilendirici içerikler hazırlanmalı,
 • İçerikler akıcı bir anlatıma sahip olmalı,
 • Başlıklar Headings hiyerarşisine uygun bir şekilde kullanılmalı,
 • Meta Description’da gereğinden fazla anahtar kelime bulunmamalı,
 • İlgili çekici başlıklar kullanılmalı,
 • İçeriklerde görsellere yer verilmeli,
 • URL içinde anahtar kelime kullanılmalı,
 • Özgün içerikler yazılmalı,
 • Sorulara yanıt verecek içerikler üretilmeli.

Doğru Anahtar Kelimeler Kullanılmalı

İçeriklerde kullanılacak anahtar kelimeler, kullanıcıların içerikleri daha kolay bulmasını sağlayacak özellikte olmalıdır. İçeriklerde kullanılan anahtar kelimeler seçilirken aranma hacmi ve rekabet oranı göz önünde bulundurulmalıdır. Seçilen anahtar kelimenin aranma hacminin ve rekabet oranının “orta düzey” olması rakiplerle arama sonuçlarında mücadele etme imkanı sunar.

Anahtar kelimeler seçilirken farklı anahtar kelime araçları kullanılabilir. Ahrefs, Semrush, Keyword Tool gibi araçlar kullanılarak en iyi anahtar kelimeler belirlenebilir ve içerikler bunun üzerinden kurgulanabilir. İçeriklerin çok fazla anahtar kelimeyle doldurulmamasına dikkat edilmelidir.

Backlink Çalışmasının Önemi Göz Ardı Edilmemeli

Backlinkler web sitelerinin birbirlerine bağlantı verilmesiyle elde edilir. Kaliteli backlinkleri olan sitelerin arama sonuçlarında yükselmesi olasılığı daha fazladır. Bunun nedeni backlinkin bir sitenin bağlantı verme yoluyla hedef siteyi önermesidir. Web siteleri kaliteli backlinkler elde etmeleri durumunda arama sonuçlarında yükselerek organik trafik yakalayabilirler. Kaliteli backlink çalışmaları yapılması için organik yöntemlere başvurulmalıdır.

404 Sayfaları Optimize Edilmeli

Web sitesinde 404 sayfalarının olması, web sitesini ziyaret eden kullanıcılar ve arama motoru botları açısından olumsuz bir durum olarak değerlendirilir. Eğer web sitesinde 404 sayfalar varsa web sitesini ziyaret eden kullanıcılar bu sayfalarla karşılaştıklarında web sitesini hemen terk ederler. Çünkü bu durum sayfalarda aradıkları sonucu bulamamaları anlamına gelir. Ziyaretçilerin bu nedenle web sitesinden çıkması Google’a hemen çıkma oranını yükseltme sinyalini verir. Arama motoru botları da 404 sayfaları olan siteleri taradıklarında bu içeriklerin faydasız olduğunu işaretleyip siteden çıkabilecekleri için 404 sayfalar en önemli iç SEO konularından biridir.

Mobil Uyumluluk

Teknolojideki gelişmeler sonucu internet artık cep telefonlarında da rahatlıkla kullanılmaya başlanmıştır. Google güncellemelerinden sonra mobil cihazların önemi artmış olup mobil sayfaların varlığı arama sonuçlarını etkileyen en önemli kriterlerden biri haline gelmiştir. Arama sonuçlarında üst sıralarda yer almak için web sitelerinin ziyaretçileri için mobil uyumlu sayfalar hazırlaması gerekir. Mobil uyumlu olmayan sayfalar kullanıcının sitede dolaşmasını zorlaştırdığından arama motoru botları bu durumu tespit etmeleri durumunda sitenin arama sonuçlarındaki sıralaması düşebilir hatta arama sonuçlarından kaldırılması söz konusu olabilir.

Site Hızı

Web sitesinin açılma hızının düşük olması web sitesini ziyaret eden kullanıcıların sitenin yüklenmesini beklemeden siteyi terk etmesine neden olabilir. Bu yalnızca ziyaretçiler tarafından değil arama motoru botları tarafından da olumsuz bir durum olarak değerlendirilir. Arama motoru botları web sitelerini tararken sayfaların yüklenmesi için çok fazla beklemediklerinden web sitelerinin hızlı olması çok önemli bir durumdur. Hızlı web siteleri kolay taranabildiği ve yüklenebildiği için kullanıcıların web sitesinden çıkma oranı artmaz. Ve web sitesi Google’ın gözünde değerli hale gelir.

Dış Link Stratejisi

İçeriklere diğer sayfaların linklerinin verilmesi kaynak gösterme ya da detaylı bilgi aşamasında doğru olmakla birlikte bu sürecin içeriğe zarar vermemesi konusunda hassas olunmalıdır. Böyle bir durum yaşanmaması için link verilen site değerli olmalı, link verilen kelime çok fazla üstlerde olmamalı ve kaynak kısmı diye alt kısma başlık olarak eklenmelidir.

Google Analytic Analizi

Google Analytic web sitelerinin hit oranının ölçülmesinde etkili bir araçtır. Bu aracın kullanılmasıyla web sitesini ziyaret eden kullanıcılar hakkında bilgi sahibi olmak mümkündür. Site içinde gezinme oranının artırılması için organik trafiği en çok getiren sayfa üzerinden link inşası yapılmalıdır.

Organik Trafik Neden Önemlidir?

Organik trafik ölçütü, sitelerin başarısını en etkili şekilde ortaya koyan araçların başında gelmektedir. Özellikle e-ticaret sitelerinde kazancın artması açısından büyük bir önem taşımaktadır. Çünkü bu oranın yüksek olması, arama motoru sonuç sayfaları (SERP) üzerinde daha kalıcı sonuçların alınmasını sağlamaktadır.

Organik trafik, ücretli trafikten farklı olarak reklam çalışmalarından bağımsız şekilde değerlendirilmektedir. Bu nedenle daha kalıcı sonuçlar elde edilmesi adına önem taşımaktadır. Çünkü reklam trafikleri, yapılan çalışmalara bağlı olarak düşüş gösterebilmektedir. Reklam çalışmalarının durdurulması, ziyaretçi sayısının düşmesinde etkili olmaktadır.

Özgün içeriklerin üretilmesi ve yayınlanması, organik trafiğin artmasına yardımcı olmaktadır. Böylece marka tanınırlığı ve müşteri kitlesinin zenginleşmesi de mümkün hale gelmektedir. Ancak organik trafik tek başına yeterli değildir. Aynı zamanda organik tıklama oranlarının da yüksek olması gerekmektedir.

organik hit nedir

Organik Hit Hakkında Merak Edilenler

Web sitesine organik arama sonuçlarından yani organik yollarla gelen ziyaretçi sayısına organik hit denilir. Google algoritması, arama yapılan kelimeyle içeriği en ilgili ve mantıklı web sitesi sıralamanın üstüne çıkarma temeline dayanır. Böylece web siteleri organik trafik elde ederler. Arama motoru algoritması gelen kişinin gerçek kişi mi bot mu olduğunu algılaması çok kolaydır. Bu sonuçlar doğrultusunda yapılan organik hit artırma çalışmalarından etkili sonuçlar alınabilir.

Organik trafik tespitinin yapılabilmesini etkileyen bazı unsurlar vardır. Bu sayede arama motoru algoritması ve yapay zekayla doğru bir şekilde organik trafik tespiti yapılabilir. 

Ziyaretçinin geliş yolu yani siteye doğrudan kendisinin mi girdiği, bir başka siteden yönlendirmeyle mi ya da arama motorunda yaptığı arama sonucunda mı geldiği sorularının yanıtı ziyaretçinin kaynağını verir. Organik trafiğin tespiti konusunda önemli olan diğer bir etken ziyaretçinin web sitesinde ne kadar süre geçirdiğidir. Ziyaretçi hareketine bağlı olmayan web sitesi verileri de sayfa çeşitliliği, sayısı ve site bilgilerinin doğruluğunu kapsar. 

Organik hitin artırılması sürdürülebilir bir ticari başarıyı, marka bilinirliğini ve web sitesinin trafik artışını sağlayan en doğru çalışmaların başında gelir. Kalıcı ve sürdürülebilir olması başarının katlanarak süreceği anlamındadır. Doğal yollardan sürekli ziyaretçi trafiğinin olması web sitesi açısından kaliteli ve güvenilir içeriklerle hizmet veren marka izleniminin oluşturulmasını sağlar. Böylece Google hedef kitleye kaliteli içeriklerle hizmet sunan güvenilir bir marka olarak web sitesini ön plana çıkarır.

Günümüzde web sitesi trafiğinin artırılması için ücretli yöntemler de uygulanabilir. Organik trafiğin arttığı web sitelerinin trafiği her zaman için ücretli yapılan çalışmalara tercih edilir. Aramayla içeriğin uyumunu en doğru şekilde sağlayan web sitesi doğal olarak sıralamada yer alır ve bu başarı hem daha kıymetli olarak kabul edilir hem de daha kalıcı olur. 

Ücretli yöntemlerle artırılan trafik genellikle ödemenin sona ermesiyle durur ve sitenin trafiği düşmeye başlar. Bu durumda sıralama başarısının sürekli olarak ödeme yapılmasıyla elde edildiği kolaylıkla söylenebilir. Kalıcı başarı elde edilebilmesi için organik trafiği artırmaya yönelik bir strateji izlenmelidir. Bu durumda müşteri web sitesini kolayca bulur. Ancak bu durum markanın spesifik amaçlarına ve beklentilerine göre değişiklik gösterebilir.

Organik Trafiğin Düşmesinin 11 Nedeni

Site trafiğinizin ciddi anlamda düşmesi yüzünden sorun arıyor olabilirsiniz. Site trafiğinin düşmesinin birçok sebebi olabilir. Google güncellemesi, saldırı, hatalı yönlendirme gibi birçok sorun sitenizin trafiğine etki edebilir.

Sitenizin neden trafik kaybettiğini anlamanız için, sizlere bir rehber hazırladık. Bu rehber sayesinde site trafiğinizin neden düştüğünü anlayabilir ve buna göre aksiyon alabilirsiniz.

Alan Adı Değişikliği

Doğru bir alan adı değişikliği yapıldığında mutlaka google’a veya diğer arama motorlarına bildirilmesi gerekiyor. Bunun dışında yanlış yapılan alan adı yönlendirmeleri ve alt sayfaların  yönlendirilmemesi gibi sorunlar organik trafiğinizi etkileyebilmektedir.

Alan adı değişikliği yaptığınızda mutlaka Search console aracı ile yapılan değişikliği Google’a bildirin. Bunu yaparak yönlendirme sürecinizi google’a daha hızlı gösterebilirsiniz.

Alt Sayfalara 301 Yönlendirmesi Yapmamak

Bir siteyi, başka alan adına taşıdığınızda mutlaka alt sayfalarında yönlendirilmesi gerekmektedir. Kullanıcılar sitenize geldiğinde, eğer yönlendirme yapılmamışsa 404 hata sayfaları ile karşılaşabilirler. Bu konuda hata yapmak veya 301 yönlendirme yapmamak, sitenizin trafiğini etkileyebilmektedir.

Kalitesiz İçerik Kullanımı

Bilindiği üzere google panda güncellemesinden sonra, kalitesiz içerik ücreticileri cezalandırılmıştı. Bu sebeple sitenizde bulunan bütün içerikeri kontrol ederek, kalitesiz tamamen spam içerikleri kaldırılmalı veya düzenlemelisiniz. Bu tarz içerikler, sadece ilgili sayfaya değil, tüm siteye sorun yaratmaktadır.

Anahtar kelime ile doldurulmuş, bilgi vermeyen ve en önemlisi kalitesiz içerikler google ve kullanıcılar tarafından pek sevilmezler. Özellikle insanlar, istedikleri bilgiyi almazlarsa siteden kısa sürede çıkmaktadır. Bu sebeple sitenizde bulunan içerikleri kontrol etmeli, güncel olmayan içerikleri güncellemeli, kalitesiz olan içerikleri düzenlemelisiniz.

Backlink Kaybı

Baclink kaybından kastımız, aldığınız linklerin kısa sürede site sahipleri tarafından silinmesi, sitenin kapanması veya ceza almasıdır. Aldığınız linklerin bir anda kaldırılması, tahmin edeceğiniz gibi sitenize etki edecektir. Bu gibi durumlarda yapabileceğiniz şeylerden birisi kaliteli yerlerden link alımı olacaktır. Veya site sahibi ile konuşarak, linkin tekrar yayına (ne kadar zorda olsa) alınmasını sağlayabilirisniz.

Robots.TXT Engellemesi

Organik trafiğinizin düşmesini etkileyecebilecek bir diğer sorun, robots txt dosyanızda bazı değişiklikler yapmanızdır. Robot.txt dosyası site yöneticileri tarafından kullanılmakta olan, bazı robotları engellemeye yarayan araçlardan birisidir.

Robots.txt dosyanızda yaptığınız çeşitli düzenlemeler, az önce de bahsettiğimiz gibi trafiğinize etki edebilir. Engellediğiniz sayfalar, robotlar ve benzeri durumlarda sorun yaşayabilirsiniz.

1- CSS veya Multimedya Dosyalarının Engellenmesi

Google kullanıcı deneyimi açısından kendini her zaman geliştirmektedir. Bu geliştirme, google’ın CSS ve JS kodlarını okumasını sağlamıştır. Sitenizde bulunan multimedyaların, disavow komutu ile engellenmesi organik trafiğinize etki edebilir. Kullanıcılara daha iyi deneyim sunmak için, bu komutu css vd js kodlarında kullanmayınız.

2- Komutların Yanlış Kullanılması

Robotx.txt dosyasında birçok komut vardır. Bu komutlar sitenize gelen botları yönlendirme ve engelleme açısından çok önemlidir. Kullandığınız komutların, yanlış biçimde kullanılması sitenize sıralama kaybı yaşatabilir. 

Yavaş Açılan Sayfalar

Yavaş açılan sayfalar, her zaman trafiğin düşük olmasına sebebiyet vermektedir. Site hızı her ne kadar sıralama kriteri olarak bilinmese de kullanıcı deneyimi açısından çok önemlidir. Günümüzde insanlar arama motorları üzerinden bilgiyi hızlı ve doğru bir şekilde almak istiyorlar. 

Sitenizin 3 saniye ve üzerinde açılması, insanların istedikleri bilgiyi hemen almasını engellemektedir. Bu durum insanların sitenize gelmek yerine, rakip sitelere yönelmesine olanak sağlamaktadır. Sitenizdeki genel hız problemi organik trafiğinizde düşüş yaşamanızı sağlayacaktır, bu sorunu çözerek durumu düzeltebilirsiniz. 

Hatalı Sayfaları ve Linkleri Görmezden Gelmek

Sitenizde yer alan hatalı sayfalar ve linkleri görmezden gelmek, kullanıcı deneyimi ve arama motoru tarafından sizlere problem yaşatacaktır. Sitede bulunan hatalı sayfalar hemen çıkma oranına yüksek bir etki eder. Bu durum sitenizin organik trafiğinin düşmesini sağlayacaktır.

Bozuk linkler için de aynı durumları söyleyebiliriz. hatalı linkler, hatalı sayfa kadar etki etmese de çoğaldıkça sitenize zarar verecektir. Sitenizdeki bozuk linkleri düzeltmek için yapmanız gereken ilgili sayfalara 301 yönlendirmesi yapmak olacaktır.

Spam Backlink Alımı

Çoğunlukla doğal yollarla yapılmayan backlink çalışmalarıdır. Program yardımı ile birçok backlink alabilirsiniz. Bu size kısa sürede avantaj sağlayacaktır ancak google ve diğer arama motorlar bu durumu anladığında siteniz kısa sürede spama düşecektir.

Bu sadece programla yapılan çalışmalar değildir. Kalitesiz yerlerden alınan yorum, footer vb linkler ve hacklink türündeki spam bağlantılarda buna dahildir. Sitenize alacağınız bu tarz backlinkler ile organik trafiğiniz belli bir süre sonra düşüşe geçecektir. Bu durumda yapmanız gereken, bu tarz linkler engellemek ve sitenizle alakalı yerlerden backlink alımı yapmak olacaktır.

Google Algoritma Güncellemeleri

Google kendisini her zaman güncelleyen bir yapıya sahiptir. Google neredeyse 3 ayda bir algoritma güncellemesi ile karşımıza gelmektedir. Bu güncellemelerden bazıları kapsamlı olabilirken bazılarıda küçük güncellemeler olmaktadır. 

Güncellemeler sonrasında yaşadığınız ciddi trafik kayıpları, güncellemelere ayak uyduramadığınızı gösterir. Örnek vermek gerekirse, panda güncellemesi sonrasında bir site trafik kaybı yaşadıysa sorun tamamıyla içerikleriyle alakalıdır. İçeriklerin kalitesini ve özgünlüğünü yükselterek bu sorunu aşabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

SEO Teklifi Alın
Size özel hazırlayacağımız SEO çözümleri ile sektörünüzde rakiplerinizi geride bırakın, işletmenizi başka bir seviyeye taşıyın.