Off Page SEO Nedir?

off page seo nedir
İçindekiler

Off page SEO yani site dışı SEO, günümüzde kullanımı giderek yaygınlaşan SEO çalışmalarının önemli bir parçasıdır. Site dışı arama motoru optimizasyonu web sitelerinin internette popüler hale getirilmesinde ve web sitesinin arama motorlarındaki görünürlüğünün artırılmasında önemli bir role sahiptir. 

Site dışı SEO çalışmaları genel olarak çalışmaları yürütülen web siteleri için farklı kaynaklardan alınan tıklanabilir referans bağlantılar olarak tanımlanmaktadır. Alınan referans bağlantıların kaynakları ve alınma şekilleri projeye göre özelleştirilmekte olup doğal yollarla farklı kaynaklardan bu tür bağlantılar gelmesi için de ortam hazırlanması mümkündür. Backlink kaynakları yerel haber sitelerinden, aktif kullanıcıların olduğu forum sitelerinden, firma rehberlerinden, edu ya da gov linklerinden, bilinen haber sitelerinden, sözlük ya da dizin sitelerinden, aktif kullanılan blog sitelerinden, PDF linklemelerden ya da sektörel içeriğe sahip sitelerden alınabildiği gibi bu sürecin doğal yollarla gerçekleştirilmesi çok önemlidir.

Web sitelerinin dış kaynaklardan almış olduğu her tür referans bağlantısı ve önerisi site dışı SEO çalışmaları kapsamında yer alır. Link oluşturulması, site tanıtımları, sosyal medya tanırımları gibi web sitesi ile ilgili çalışmalar ve backlink çalışmaları off page yani site dışı arama motoru optimizasyonu kapsamında bulunmaktadır. 

Off page SEO çalışmaları yapılırken web sitesindeki içeriklerle ve link çıkışlarıyla doğru orantılı olarak backlink alınması sağlanmaktadır. Bu sayede web sitesi ile site dışındaki paylaşımlar birbiri ile uyumlu olmakta ve web sitesinin arama motorlarında güvenli site sınıflandırmasında yer alması mümkün olmaktadır. Güvenli site olarak değerlendirilen web siteleri arama motoru sıralamalarında üst sıralarda yer aldığından trafik akışlarında da artma görülmesi olağan bir durum olarak kabul edilmektedir.

Off page SEO çalışmaları web sitesinin imajı ve popülaritesi açısından oldukça önemlidir. Bu nedenle off page SEO tekniklerinin bilinçsiz kullanılması faydadan çok zarara yol açıp, site imajını zedeleyebileceğinden dolayı manipülatif tekniklerden uzak durulmalıdır. 

İnternet sitelerinde yer alan dış kaynaklardan elde edilen her türlü referanslı bağlantıya Off Page SEO denilmektedir. Site dışı SEO olarak da adlandırılan “Off page SEO nedir?” sorusunun en net cevabı olan dış bağlantı referansları, site tanıtımlarından sosyal medya reklamlarına, link oluşturmadan backlink çalışmalarına kadar geniş bir alanı kapsamaktadır.

Sitelerin daha güvenli olmasını sağlamak adına içerik ve link çıkışlarında backlink alınması gerekmektedir. Arama motorları tarafından güvenlik önlemlerine takılmama açısından büyük önem taşıyan backlink, internet sitelerinin daha fazla trafiğe sahip olmasını ve kullanıcı aramalarında daha üste çıkmasını sağlamaktadır.

Off Page SEO, Seo Stratejilerinin En Önemli Kısmını Oluşturur

Site dışında gerçekleşen etkileşimleri ve paylaşımları kapsayan dış SEO çalışması ile internet projelerinin bilinirliğinin ve popülerliğinin artırılması amaçlanır. SEO çalışmasının önemli bir parçası olan ve  sitelerin Google’dan silinmesine kadar giden çok ciddi hataların söz konusu olduğu off page SEO çalışmaları kapsamında en büyük sorun Google’ı kandırmaya yönelik site dışı paylaşımlar olarak kabul edilmektedir. Backlink de denilen site dışı paylaşımlar bu nedenle çok önemli olup bu konuda titizlikle çalışılmalıdır.

Backlink Nedir?

Herhangi bir web sitesinin bir başka web sitesine referans olarak link vermesine backlink adı verilir. Google’ın güvenli ve popüler olarak değerlendirdiği bir web sitesinin kendi sitesinde kullanıcılarına önerdiği web sitesi Google tarafından da güvenli olarak kabul edilir. Siteye bu şekilde doğal yollarla bilinirlik ve trafik sağlanması mümkün olup doğal olmayan ve ödemeli alınan backlinkler Google tarafından tespit edildiği takdirde arama kelimelerinde filtreye düşme riski söz konusu olmaktadır.

İyi bir içerik sunulduğu takdirde ziyaretçiler edindikleri bilgileri doğal olarak referans vermek istemekte ve web sitesi doğal bir link kazanmaktadır. Bu yüzden kaliteli ve güncel içeriklerle doğal yollardan link kazanmaya odaklanmak her zaman için en doğru ve etkili yöntem olarak kabul edilmektedir.

Tüm bunların yanı sıra kaliteli bir SEO çalışması yapılması için; kullanıcılara odaklanmanın ve mobil uyumluluğun ne kadar önemli olduğu göz önünde bulundurulmalıdır. Mutlaka ölçümleme yapılmalı, ziyaretçilere istedikleri bilgilere kolayca ulaşabilme imkanı sağlanmalı ve sayfa hızının ziyaretçilerin memnun kalacağı bir performansta olması için gereken hassasiyet sergilenmelidir.

Site Dışı SEO Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Off page SEO çalışmaları kapsamında kullanılan içeriklerin özgün ve doğal olmasına özen gösterilmeli, kopya içeriklere asla yer verilmemelidir. İçerikler web sitesi dışında kaliteli domainlerde ve mecralarda paylaşılsa bile kullanıcıların yararına ve ilgisini çekecek içerikler paylaşılmadığı takdirde fayda sağlanması mümkün değildir. Arama motorlarının hedefi ziyaretçilerine doğru bilgiler sunmak olup popülerliğe değil kalıcılığa önem verir. Bu nedenle SEO çalışmalarının sektörle birebir ilgili, özgün ve yararlı olmasına özen gösterilmelidir.

Google sürdürülebilir manipüle durumlarını azaltabilmek için oldukça ciddi ve etkili algoritmalar kullanmaktadır. Özgün ve ciddi içeriğe dikkat edilmesi bu nedenle büyük bir zorunluluktur. Organik olunmadığı durumlarda ciddi zararlarla karşılaşılması olasıdır. Aşırı link paylaşımı başlangıçta hızlı etki etmekle birlikte uzun vadeli sonuç alınması mümkün değildir. Bu nedenle yapılan paylaşımlar aylara hatta yıllara yayılmalıdır. Özellikle sosyal medyadan backlink almak için zamanlama ve kalıcılık son derece önemli noktalar olarak kabul edilmektedir.

Off page SEO çalışmaları web sitelerinin daha kullanışlı bir hale gelmesini sağladığı gibi arama motorlarında oluşan güven ile web sitesinin sıralamalarda daha yukarı çıkmasını ve bilinirliğinin artmasını da mümkün kılmaktadır.

Site dışı SEO çalışmalarının web sitesinin arama motoru sonuç sayfalarındaki sıralamalarının iyileştirilmesi için web sitesinin dışında gerçekleştirilen her türlü faaliyeti kapsadığı bilinmektedir. Arama motoruna, hedef kitlenin bir siteyi, işletmeyi ya da ürünü ne kadar iyi algıladığının bir göstergesini sunmakta olan iyi yapılandırılmış bir off page SEO stratejisi web sitesinin sayfa yetkisini artırmasına ve arama sonuçlarında daha iyi sıralanmasında etkili olmaktadır. Bu nedenle bazı site dışı SEO unsurlarına dikkat edilmeli ve off page SEO süreci titizlikle gerçekleştirilmelidir. 

Link building, diğer web sitelerinden bağlantı edinilmesi sürecini tanımlayan bir kavramdır. Google algoritması çoğunlukla bağlantılara dayandığından alınan her bağlantı site için bir güven oyu olarak kabul edilmekte ve güvenilir sitelerden kaliteli bağlantılar almaya özen gösterilmesi önerilmektedir.

Sosyal medyada güçlü bir varlığa sahip olmak işletmeler için  en önemli konuların başında gelmektedir. Sosyal medya platformlarında yayımlanan ilgi çekici içerikler daha geniş bir kitleye ulaşmayı sağlamaktadır. 

Etkili markalar ve kişilerle ilişki kurulması marka bilinirliğinin sağlanmasında önemli rol oynamaktadır. Etkileyici pazarlama hem markayı desteklemekte hem web sitesine daha fazla trafik ve tanınırlık kazandırmaktadır.

Reddit, Quora ve Stack Overflow gibi forum sayfalarında web siteleri için mükemmel bir tanıtım yapılması mümkündür. Sorular yanıtlanıp kullanıcılar arasındaki gerçek sohbetlere katılındığı takdirde uzmanlık ve güvenilirlik gözler önüne serilebilmektedir. Sitedeki sayfalara bağlantı eklenip organik arama trafiğinin artırılması da olasıdır.

Off page SEO optimizasyonu kapsamında Do Follow ve No Follow linklerine dikkat edilmeli, kod hataları tespit edilip düzeltilmeli ve meta tag analizi dikkatlice yapılmalıdır. Google Tools ayarları yapılmalı, içerik analizleri doğru bir şekilde gerçekleştirilmeli ve kırık linkler temizlenmelidir.

Bununla birlikte site içi SEO çalışmaları tamamlanmadan backlink çalışmalarının yapılmaması gerektiği unutulmamalıdır. Kalıcı geri dönüşler alınabilmesi için web sitesinin arama motorları gözü önünde iyileştirildikten sonra kullanıcılara sunulması gerekmektedir. 

Site Dışı SEO (Off Page SEO) Nasıl Yapılır?

Off page SEO çalışmaları yapıldığı sırada kopya içeriklere yer verilmemesine oldukça önem gösterilmesi gerekmektedir. İçerikler özgün ve mutlaka doğal olmalıdır. Bu internet sayfalarındaki paylaşım kalitesini ve ziyaretçilerin aramaları sırasında daha farklı detaylara dikkat etmesinin yolunu açmaktadır. Yararlı bilgilerle düzenlenen SEO uyumlu makaleler, arama motorlarında araştırma yapan kullanıcılara her zaman doğru bilgi vermeyi hedeflemektedir. Bu durumla doğru orantılı olarak site dışı yani off page SEO çalışmaları da özgün ve doğal olmalıdır.

Off page SEO, sitelerin harici metriklerde gösterdiği performansı belirlemektedir. Bu harici metrikler, backlink denilen site dışı referans bağlantılarıyla ortaya çıkmaktadır. Bir internet sitesini ziyaret eden kullanıcı, sayfalardaki belirli yönlendirmeler ile web sitesi trafiğini arttırmaktadır.

Off page SEO oluşturmada büyük bir destek sağlayan backlink’e yakından bakılması gerekirse; Backlink, bir internet sitesinin başka bir sayfaya vermiş olduğu herhangi bir banner ya da bağlantı linkini içermektedir. Bu bağlantı linkini içeren backlink, internet sitesinin arama motorları üzerinde görünürlüğünü arttırmakta ve değer yükseltmektedir.

Peki site dışı SEO nasıl yapılmalıdır. Belirli bağlamlar çerçevesinde oluşturulan off page SEO oluştururken dikkat edilmesi gereken detaylar şunlardır:

  •       Doğal bağlantılar: Sayfa sahibi ya da yöneticisi herhangi bir işlem yapmadan önce belirli bağlantıları yazarla paylaşmaktadır. Sayfa içerisinde yer alacak makaleyle alakalı dış bağlantılar, o sayfada kaleme alınan SEO içeriğiyle bağlantılı olmakta ve makalenin daha zengin bir çerçeveye erişmesini sağlamaktadır.
  •       Satın alınarak oluşturulan bağlantılar: İnternet sayfasına daha fazla kullanıcı çekebilmek adına diğer web siteleri üzerinde çeşitli bağlantı linkleri oluşturulmaktadır. Sayfa sahipleri arasında yapılan anlaşmalar sonucu oluşturulan bu yöntem, off page SEO yönetimiyle oluşturulmaktadır.
  •       Kendiliğinden oluşturulan bağlantılar: internet ortamında bir konu hakkında bilgi sahibi olmak isteyen kullanıcılar çeşitli sitelerdeki yazarların ya da tıpkı kendileri gibi olan kişilerin yazılarından etkilenerek araştırmalar yapmaktadır. Bu yazarlar ya da kişiler, internet siteleri üzerinde daha önce oluşturulmuş makalelere atıfta bulunarak, okuyucuları o sayfalara yönlendirmektedir.

Off page SEO geliştirilmesi sırasında, arama motorunun ve bir sitedeki kullanıcı algoritmasının mutlaka göz önünde tutulması gerekmektedir. Bu hususlara dikkat eden sitelerde oluşturulan off page SEO’lar, site markasının popülerliğini arttırırken, sayfa içesinde yayımlanan bilgilerin güvenirliliğinin de yükselmesine olanak sunmaktadır.

İnternet sitelerinde yer alan dış kaynaklardan elde edilen her türlü referanslı bağlantıya Off Page SEO denilmektedir. Site dışı SEO olarak a adlandırılan “Off page SEO nedir?” sorusunun en net cevabı olan dış bağlantı referansları, site tanıtımlarından sosyal medya reklamlarına, link oluşturmadan backlink çalışmalarına kadar geniş bir alanı kapsamaktadır.

Sitelerin daha güvenli olmasını sağlamak adına içerik ve link çıkışlarında backlink alınması gerekmektedir. Arama motorları tarafından güvenlik önlemlerine takılmama açısından büyük önem taşıyan backlink, internet sitelerinin daha fazla trafiğe sahip olmasını ve kullanıcı aramalarında daha üste çıkmasını sağlamaktadır.

Site Dışı SEO (Off Page SEO) Nasıl Yapılır?

Off page SEO çalışmaları yapıldığı sırada kopya içeriklere yer verilmemesine oldukça önem gösterilmesi gerekmektedir. İçerikler özgün ve mutlaka doğal olmalıdır. Bu internet sayfalarındaki paylaşım kalitesini ve ziyaretçilerin aramaları sırasında daha farklı detaylara dikkat etmesinin yolunu açmaktadır. Yararlı bilgilerle düzenlenen SEO uyumlu makaleler, arama motorlarında araştırma yapan kullanıcılara her zaman doğru bilgi vermeyi hedeflemektedir. Bu durumla doğru orantılı olarak site dışı yani off page SEO çalışmaları da özgün ve doğal olmalıdır.

Off page SEO, sitelerin harici metriklerde gösterdiği performansı belirlemektedir. Bu harici metrikler, backlink denilen site dışı referans bağlantılarıyla ortaya çıkmaktadır. Bir internet sitesini ziyaret eden kullanıcı, sayfalardaki belirli yönlendirmeler ile web sitesi trafiğini arttırmaktadır.

Off page SEO oluşturmada büyük bir destek sağlayan backlink’e yakından bakılması gerekirse; Backlink, bir internet sitesinin başka bir sayfaya vermiş olduğu herhangi bir banner ya da bağlantı linkini içermektedir. Bu bağlantı linkini içeren backlink, internet sitesinin arama motorları üzerinde görünürlüğünü arttırmakta ve değer yükseltmektedir.

Peki site dışı SEO nasıl yapılmalıdır. Belirli bağlamlar çerçevesinde oluşturulan off page SEO oluştururken dikkat edilmesi gereken detaylar şunlardır:

  •       Doğal bağlantılar: Sayfa sahibi ya da yöneticisi herhangi bir işlem yapmadan önce belirli bağlantıları yazarla paylaşmaktadır. Sayfa içerisinde yer alacak makaleyle alakalı dış bağlantılar, o sayfada kaleme alınan SEO içeriğiyle bağlantılı olmakta ve makalenin daha zengin bir çerçeveye erişmesini sağlamaktadır.
  •       Satın alınarak oluşturulan bağlantılar: İnternet sayfasına daha fazla kullanıcı çekebilmek adına diğer web siteleri üzerinde çeşitli bağlantı linkleri oluşturulmaktadır. Sayfa sahipleri arasında yapılan anlaşmalar sonucu oluşturulan bu yöntem, off page SEO yönetimiyle oluşturulmaktadır.
  •       Kendiliğinden oluşturulan bağlantılar: internet ortamında bir konu hakkında bilgi sahibi olmak isteyen kullanıcılar çeşitli sitelerdeki yazarların ya da tıpkı kendileri gibi olan kişilerin yazılarından etkilenerek araştırmalar yapmaktadır. Bu yazarlar ya da kişiler, internet siteleri üzerinde daha önce oluşturulmuş makalelere atıfta bulunarak, okuyucuları o sayfalara yönlendirmektedir.

Off page SEO geliştirilmesi sırasında, arama motorunun ve bir sitedeki kullanıcı algoritmasının mutlaka göz önünde tutulması gerekmektedir. Bu hususlara dikkat eden sitelerde oluşturulan off page SEO’lar, site markasının popülerliğini arttırırken, sayfa içesinde yayımlanan bilgilerin güvenirliliğinin de yükselmesine olanak sunmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

SEO Teklifi Alın
Size özel hazırlayacağımız SEO çözümleri ile sektörünüzde rakiplerinizi geride bırakın, işletmenizi başka bir seviyeye taşıyın.