Negatif SEO

negatif seo
İçindekiler

Negatif seo, internet sitelerin sıralamalarını ve organik trafiğini düşürmek için yapılan kötü huylu çalışmalardır. Özellikle rakip sitelerin birbirlerine bu çalışmaları uygulayarak, ilgili kelimelerde üst sıralarda çıkması beklenilmektedir. Negatif SEO temelde internet sitelere yapılan saldırılara verilen isimdir.

Ülkemizde birçok marka rakiplerinin sıralamalarda düşmesi için bu tür çalışmalara önem vermektedir. Doğal yollarla üst sıralara çıkmak, negatif SEO’ya göre daha zahmetli olduğundan insanlarımız doğal çalışmaları yapmamayı tercih etmektedir.

Sitenize yapılan negatif seo çalışmalarından haberdar olmadığınız durumlarda siteniz Google tarafından spama sokularak, sıralamalardan düşmektedir. Bu gibi durumlarda negatif seo’ya karşı sitenizi nasıl koruyabilir ve haberdar olabilirsiniz, gelin hep beraber inceleyelim;

Negatif SEO’dan Korunmak Neden Önemli

İnternet sitenize yapılan bir saldırıdan haberdar olmamanız ve bu saldırıların Google tarafından görülmesi sitenizi çok kötü durumlara sokabilmektedir. Negatif SEO’dan korunmak yapılan saldırıların sitenize işlemesine engel olmak demektir.

Sitenize gelen saldırıları beklemek yerine onları engellemek sitenizin devamlılığı açısından daha iyi olacaktır. Eğer gelen saldırılara hiçbir şey yapmazsanız, bu durumdan çıkmanız çok uzun süreler alabilir. Bu nedenle sitenizi her zaman belirli sürelerle analiz etmeniz en doğru tercih olacaktır.

Negatif SEO Nasıl Engellenir?

Az öncede bahsettiğimiz gibi negatif seo’dan korunmak için sitenizi her zaman analiz etmeniz gerekiyor. Ancak bu çalışmaları engellemek için herkes tarafından kullanılan belli başlı yöntemler bulunmaktadır. Bu yöntemler sayesinde sitenizi negatif seo’ya karşı koruyabilirsiniz;

Haclink

Hacklink, internet sitelerin belli bir bölümüne gizlice konulmuş, bağlantı türleridir. Günümüzde birçok kişi bu çalışmaları aktif bir şekilde devam ettirmektedir. Ancak hacklink çalışmaları Google ve diğer arama motorları tarafından sevilmeyen bağlantılardır.

Negatif SEO çalışmalarında hacklink bağlantılar iki türde kullanılmaktadır. Birincisi sitenizin bir bölümüne gizlice eklenerek yapılan çalışmalar. İkincisi ise çoğunlukla sitenizin bağlantısını diğer sitelere hacklink olarak eklenmesidir.

backlink

 Backlink

Negatif SEO’da en çok tercih edilen çalışma türü rakip sitelere kalitesiz, yorum ve spam backlinkler yönlendirmektir. Yapılan backlink çalışmaları sitenin kalitesini ve otoritesini direkt olarak düşürmeye yaramaktadır. Özellikle programla ile yapılan bu çalışmalardan uzak durmanız çok önemlidir.

Sitenizi bu tarz çalışmalardan uzak tutmak istiyorsanız, aldığınız backlinkleri her zaman kontrol etmelisiniz.  Sizin bilginiz dışında gelen backlinkleri tespit etmeli ve disavow aracı ile engellemelisiniz. Backlinklerinizi kontrol etmek için, ahrefs ve search console araçlarını kullanabilirsiniz.

Bunların dışında sitenize aldığınız linkleride belli aralıklarla kontrol etmelisiniz. Bazı kendini bilmez insanlar aldığınız linkleri şikâyet ederek kaldırılmasını sağlamaktadır. Çok yaygın bir şekilde kullanılan bu çalışmalara dikkat etmelisiniz.

Backlink Satın Alma

Backlink satın alma günümüzde hala kullanılan bir SEO uygulamasıdır. Backlink satın almadan kastımız artık yapay zekanın gelişmesi ile birlikte alınan backlinklerin tepsit edilmesi ve link profilinin incelenmesi durummunda etkisiz olabilmektedir. Çok fazla kalitesiz link artık siteleri sıralama olarak yukarı çıkarmamaktadır. Bunların dışında bahsetmek istediğimiz konu ücretli bir şekilde footer, sidebar veya sitenin herhangi bir yerinden alınan linkleri satın almanızdır. Bu türde alınan linkler sitenize yarardan çok zarar vermektedir.

Sitenize aldığınız backlinkler hala sıralama kriteri olarak biliniyor. Ve hala birçok ajans tarafından kullanılmaktadır. Sitenizin arama motorlarında görünürlüğünü arttırmak istiyorsanız, sitenizle alakalı kaliteli yerlerden backlink almalısınız.

Kopya İçerik

Kopya içerik internet sitelerin sıralamalarına direkt olarak etki edebilecek bir diğer çalışma türüdür. Kopya içerik kullanımı site sahipleri tarafından yapılmasa da rakiplerin içeriklerinizi çalması sonucunda oluşan durumdur. Bilindiği üzere Google yayınlanan içerikleri anında taramıyor, buda rakip sitelerin içerikleri çalmasına sebebiyet veriyor.

Özellikle yeni açılan sitelerde bu durumlar çokça yaşanmaktadır. Kopya içerik sorunun önüne geçebilmek için öncelikle sitenizde kopya sorunu olup olmadığını duplichecker gibi araçlarla öğrenmelisiniz. Eğer sitenizde bu türde sorunlar varsa, şikâyet edebilir veya iletişime geçerek kaldırılmasını talep edebilirsiniz. Ayrıca içeriklerinizi search console aracılığı ile anında taratabilir ve kopya içerik sorunun önüne geçebilirsiniz.

Kalitesiz İçerik

Kalitesiz içerik, kullanıcıya fayda sağlamayan, bilgi vermeyen robotlar için oluşturulmuş içeriklerdir. Kalitesiz içeriklerin üst sıralarda yer alması artık eski zamanlarda kaldı. Artık kaliteli ve özgün içerikler üst sıralarda yerlerini almaktadır.

Kopya, anahtar kelime ile doldurulan kalitesiz içerikler bir zamanlar arama motorlarında yükselse de panda güncellemesi ile hepsi yerle bir olmuştur. Kullanıcılara fayda sağlamayan ve bilgi vermeyen içerikler üretmekten kaçının. İçeriklerinizi kullanıcılar oluşturun, onlara fayda sağlayın. Bu sayede başarı yakalamanız, eski yöntemlere göre daha fazladır.

Robotlar İçin İçerik Yazmak

İçerik  yazmak, SEO için belkide en önemli faktörlerden birisidir. Panda güncellemesinin aktif olması ile birlikte kullanıcıya fayda sağlayan içerikler çok önemli hale gelmiştir. Robotlar için içerik yazmak daha doğrusu kullanıcıya fayda sağlamayan veya doğal olmayan bir şekilde yazılan içerikleri artık google botları tespit edebilmektedir.

Google botları doğal bir şekilde yazılmayan içerikleri tespit ederek, ilgili arama sonuçlarından kısa sürede düşürmektedir. Günümüzde artık bu tür uygulamalar işe yaramamaktadır. İçeriklerinizi arama motoru botları için değil insanlar için yazmalısınız.

hemen cikma orani dusurme

Hemen Çıkma Oranı Düşürme

Hemen çıkma oranı, Google ve diğer arama motorları tarafından dikkate alınan bir faktördür. Bir içeriğin kullanıcılara fayda ve bilgi sağlaması hemen çıkma oranıyla bağdaştırılmaktadır. Günümüzde hemen çıkma oranını düşürmek için internet siteler ve programlar kullanılmaktadır. Saniye yüzlerce bot sitenize gelip 5-10 saniye kalarak terk etmektedir. Bu sayede hemen çıkma oranınız yerle bir olmaktadır.

Programların Google tarafından anlaşılması durumunda gerçek kişiler tek tek sayfalarınıza girerek hemen çıkma oranını düşürmektedirler. Sitenize her gün gelerek, aynı işlemleri tekrarlaması durumunda sitenin sıralamasını kaybetmesi olasıdır.

Eğer sitenize gelen trafiğin bot olduğunu düşünüyorsanız sitenizi yurtdışına kapatabilir ve cdn ile korumaya alabilirsiniz. İnsanlar tarafından yapılıyorsa gelen kullanıcıların IP’lerini engellemeniz durumunda bu durumdan kurtulabilirsiniz.

Sahte Tıklamalar

Sahte tıklamalar genellikle adsense reklamları olan sitelere yapılmaktadır. Google adsense bir IP üzerinden gelen birçok sahte tıklama aldığı durumlarda ilgili sitenin reklam sözleşmesini fesih etmektedir. Sahte reklam tıklamaları internet sitelerin gelirlerini kapatmak adına yapılan çalışma türüdür. Günümüzde pek kullanılmasa da bazı rakip siteler bu yollara başvurmaktadır.

Anahtar Kelime Yoğunluğu

Anahtar kelime yoğunluğu artık eskisi kadar öneme sahip bir faktör değildir. Panda güncellemesinden sonra google anahtar kelime yoğunluğundan çok içerik kalitesine ve verdiği faydaya bakmaktadır.

Öncesinde anahtar kelime yoğunluğu belli ölçüde tutularak, google’a içeriğin konusunun ne olduğunu söylemekteydi. Bu sayede ilgili internet siteler arama sonuçlarında üst sırala gelmekteydi. Ancak gelen yeni algoritmalar sayesinde artık anahtar kelime yoğunluğundan çok içeriğin fayda daha önemli hale gelmiştir.

anahtar kelime doldurma

Anahtar Kelime Doldurma

Anahtar Kelime Doldurma SEO uygulamaları arasında en eski olanlardan birisidir. İnternet site sahipleri içeriklerini anahtar kelime ve ilgili kelimelerle doldurarak, üst sıralarda yer almaktaydı (Tabi buna spam backlink almak da dahildir). Ancak artık anahtar kelime doldurma uygulaması tamamıyla bir spam haline dönüşmüştür.

Özellikle fazla bir şekilde kullanılan anahtar kelimeler artık arama motoru botları tarafından tespit edilerek, ilgili içeriğin kalitesini düşürmektedir. Anahtar kelime ile doldurmada bazı durumlarda başarı yakalansa da uzun bir süreçte üst sıralardan düşmektedir.

Yazı Çoğaltma Ve Kopyalama

Yazı çoğaltma, farklı yazılımlarla ortaya çıkan eski yöntemlerden birisidir. Yazı çoğaltma veya kopyalama farklı anahtar kelimelerin aynı içerik içerisinde değiştirilmesi ile oluşturan sayfalardır.

Bu türde oluşturulan sayfalar google tarafından kopya olarak algılanmaktadır. Artık eskisi gibi etkili bir sıralama taktiği değildir. Bilindiği üzere eskiden çok sayfası olan internet sitelerde otorite bakımından iyi durumdaydılar. Fakat Google yapay zekasının gelişmesi ile birlikte artık bu durum yerini özgün sayfalara bıraktı diyebiliriz.

Site Haritası Zamanlama

Eski site haritası kullanımında google botlarına yeni içerik eklendiğinde sinyal gönderilmektedir. Her sinyal sonrası google ilgili siteye gelerek, içerikleri tarıyor ve dizine alıyordu. Ancak 2015 yılından sonra bu türde kullanılan kodlar pasif hale getirildi. Arama motoru botları artık site haritası sinyallerine bakmamaktadır.

Site haritanızı SEO uyumlu bir şekilde oluşturmalı ve öyle kullanmalısınız. Priority gibi kodlar kullanarak, arama motoru botlarına sinyal göndermekten kaçının.

Sonuç

Negatif SEO çalışmalarına nereden bakarsanız bakın asla yapılmaması gereken çalışmalardır. Bir sitenin emeğini çalmak ve hakkına girmek kötü insanların yapacağı işidir. Negatif SEO çalışmaları sizlere başta iyi sıralamalar ve trafik kazandırsa da uzun süreçte mutlaka yeni rakipleriniz ortaya çıkacaktır. Bu sebeple negatif SEO çalışmaları yerine doğal yollardan başarı yakalamayı tercih etmelisiniz.

Sitenize negatif SEO yapıldığını anlamak için sitenizi her zaman analiz etmelisiniz. Sizin bilginiz dışında yapılan her çalışmayı engellemelisiniz. Bu sayede negatif SEO çalışmalarından korunabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

SEO Teklifi Alın
Size özel hazırlayacağımız SEO çözümleri ile sektörünüzde rakiplerinizi geride bırakın, işletmenizi başka bir seviyeye taşıyın.