Mobil Uyumlu Ne Demek?

mobil uyumlu ne demek
İçindekiler

Mobil cihazlarda sorunsuz bir şekilde açılacak şekilde tasarlanmış ve kodlanmış web sitelerine mobil uyumlu site ya da mobil uyumlu web site denilir. Mobil uyumlu web siteleri akıllı telefonların ve tabletlerin ekran boyutlarına duyarlı özelliktedir. Kullanıcı ekran üzerinde herhangi bir yakınlaştırma yapması ya da cihaz ayarlarını manuel bir şekilde değiştirmesi gerekmeden site içerisinde kolayca gezinmesine imkan veren özelliklere sahip sitelere mobil uyumlu site ya da responsive site denilir.

Mobil uyumlu tasarıma sahip olan web sitelerinin genelinde kullanılan metinler ve görsel içerikler kullanılan mobil cihazların ekran boyutlarına göre optimize edilir. Web sitesinin görüntülendiği cihazın masaüstü bilgisayar, notebook, tablet ya da akıllı telefon olması fark etmeksizin kullanıcı her tür cihazda istediği web sitesine ulaşarak kaliteli bir site içi deneyim yaşar. 

Mobil uyumlu sitelerin tasarımının odağında kullanıcılara daha kaliteli bir navigasyon deneyimi yaşatmak yer alır. Responsive tasarım anlayışı çerçevesinde oluşturulan web siteleri, kullanıcı deneyimini ön planda tutan arama motorları tarafından da önerilir ve sonuç sayfalarında üst sıraları garantiler.

Web Sitesi Nasıl Mobil Uyumlu Olur?

Akıllı telefonların kullanılmaya başlanmasıyla birlikte pek çok kişi mobil cihazları üzerinden internete erişmeye başlamıştır. Mobil uyumlu web sitelerine sahip olunması tüm bloglar ve web siteleri için önemlidir. Bu sayede web sitesi trafiği artar ve rakipler karşısında avantajlı bir konum elde edilir. 

Mobil uyumlu web sitesi daha geniş kitlelere ulaşmayı sağladığından web sitelerinin mobil uyumluluğa sahip olması en az işletmelerin genişletilmesi amacıyla alınan diğer aksiyonlar kadar önemlidir.

Mobil uyumlu web sitesi sahibi olma gerekliliğini doğuran diğer bir faktör Google’ın web sitelerine ilişkin sıralama sisteminde mobil uyumlu web sitelerine öncelik verdiğidir. Bunun nedeni mobil kullanıcılara daha iyi deneyim sağlamak için sıralamaların güncellenmesidir. 

Diğer bir deyişle eğer web sitesi mobil optimizasyonlu değilse Google arama motoru sonuçlarının dışında kalması ya da SERP’te daha düşük sıralarda listelenmesi söz konusu olabilir. 

Mobil Cihazlara Öncelik Verin

web sitesi hazırlama aşamasında pek çok kişi PC ya da laptop gibi büyük ekranlı cihazları göz önünde bulundurur. Bu yanlış değilse de mobil kullanıcılar için web sitesinin optimize edilmesi sürecinde sorunlara neden olabilir.

Bu nedenle en iyi yöntem mobil tasarımdan başlamak, mobil kullanıcılar için güzel ve fonksiyonel bir web sitesi yapmaktır. Bu aşamadan sonra daha büyük ekranlı cihazlara yönelik tasarımlara başlanabilir.

Akıllı telefon ya da tablet gibi küçük ekranların optimize edilmesi büyük ekranların optimize edilmesinden daha zor olduğu için küçük ekranların optimizasyonundan başlamak daha doğru bir adım olarak kabul edilir.

Masaüstü Web Sitesinizi Mobile Çevirin

Hali hazırda mobil kullanım için optimize edilmemiş tam fonksiyonlu masaüstü web sitelerine sahip olanlar ilk olarak mobile çevirme sürecini tamamlamalıdırlar. Bunun için web sitesini online hizmetlerden yararlanarak çevirme ya da CMS eklentilerini kullanma gibi iki farklı yöntem tercih edilebilir.

Masaüstü sitenizi online site çevirici ile çevirme: bMobilized ve Duda Mobile gibi online site çeviriciler kullanılarak masaüstü site çevirisi yapılabilir. bMobilized otomatik görsel ve içerik boyutlama ile doğrudan çeviri imkanı sağlar. Masaüstü siteyi çevirmeye ek olarak bMobilized geliştiriciler için profesyonel destek de vermektedir.  Duda Mobile da web tam fonksiyonlu ve mobil dostu siteler oluşturmak için tercih edilebilir. 

CMS eklentisi kullanarak web sitenizi çevirme: Masaüstü siteleri mobil uyumlu hale getirmek için ikinci yol olan eklenti kullanma yöntemi Joomla, WordPress ya da Drupal sitesine sahip olanlar için çok daha etkili bir alternatiftir.

WordPress kullanıcıları için WPtouch ve JetPack, Joomla kullanıcıları için Responsivizer ve JoomlaShine, Drupal kullanıcıları için ise ThemeKey ve MobileTheme doğru seçimler olabilir.

mobil uyumlu ne demek

Kaliteli İçerik Üretin

Mobil dostu bir internet site yaratmak istiyorsanız, öncelikle kullanıclara fayda sağlamanız gerekmektedir. Ürettiğiniz içerikler spam, kullanıcıya bilgi sağlamayan tarzda olursa, ne kadar backlink alırsanız alın, ne yaparsanız yapın üst sıralarda yer almanız mümkün değildir.

Mobil sıralamalarda üst sırada yer alabilmek için google’ın bizzat verdiği kaliteli içerik üretin faktörünü doğru kullanmalısınız. Kaliteli içerik, sadece google’ın istediği bir bilgi değildir, bu tür içerikleri sitenize gelecek olan insanlar okuyacaktır. Bu sebeple doğru ve kaliteli içerikler üretmelisiniz. Sitenize gelen her kullanıcı içeriğinizi okuduktan sonra rakip sitelere yönelmemelidir. Yöneliyorsa, içerik bakımından kullanıcılara fayda sağlayamıyorsunuz demektir.

Multimedya Kullanın

Ürettiğiniz içeriklerde mutlaka içerikle alakalı resimler veya videolar kullanmalısınız. Sitenize gelen kullanıcıların, sitenizde daha fazla vakit geçirmesi için mutlaka kullanmanız gerekmektedir. 

Sitenize yüklediğiniz her resimi optimize etmelisiniz, bilindiği üzere büyük boyutlarda olan resimler, sitenin hızına direkt olarak etki etmektedir. Bu sebeple görsel olarak kaliteli ancak düşük boyutlarda resim olmalıdır. Site sayfa yapınıza göre resimleri kırpmalısınız, eğer kırpmazsanız kullanıcılar resmin bir bölümünü göremez. Bunun dışında sitenize resim yüklemeden isimlendirme yapın.

Verileri İnceleyin

Google mobil uyumluluk tesi her ne kadar sitenizin mobil uyumlu olduğunu söylemesi sitenizin mobil kullanıcı dostu olduğu anlamına gelmez. Örnek vermek gerekirse, mobil uyumlu sitenize gelen kullanıcılar, sitenizde gezemeden çıkıyorsa, bu sitenin mobil dostu olmadığı anlamına gelir.

Bu sebeple sitenizi ve kullanıcıları belli aralıklarla analiz etmelisiniz. Kullanıcılar mobil cihazlar üzerinden sitenize girdiğinizde ne kadar, vakit geçiriyor, nereleri geziyor gibi verilere bakarak, mobil dostu site olduğunuzu anlayabilirsiniz. Bunun için google analytics aracını rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Responsive Tasarım Kullanın

Responsive tasarım, dünya genelinde bulunan bütün cihazlarda otomatik olarak çalışmaktadır. Yani hangi cihazdan girilirse girilsin, tasarım o cihazın şeklini almaktadır. Responsive tasarım, diğer tasarımlara göre daha çok tercih edilmetkedir. Bunun en büyük nedeni google’ın responsive tasarımı desteklemesidir.

Sitenizin mobil uyumlu bir şekilde çalışmadığını düşünüyorsanız responsive özellikli temalara geçiş yapabilirsiniz. Özellikle kod bilginiz vb. yoksa mutlaka tasarım olarak değişim yapmanız gerekmektedir.

Açılır Yan Menü 

Açılır yan menü mobil kullanıcılarının sitenizde daha iyi gezebilmesi için geliştirilmiş bir özelliktir. Günümüzde andorid uygulamalarından internet sitelere bütün markalar bu türde menüler kullanmaktadır.

Açılır yan menü veya bilinen adıyla hamburger menü tamamıyla kullanıcıların istediğini bulması için geliştirilmiştir. Mobil cihazların ekranı masaüstüne göre daha küçüktür, bu sebeple ekrandan biraz tasarruf yapılması gerekmektedir. Bu menüyü kullanarak, kullanıcılarınıza daha iyi bir deneyim yaşatabilirsiniz.

Test Edin

Bütün işlemlerinizi hallettikten sonra son olarak mobil dostu sitenizi analiz ve test etmelisiniz. Mobil uyumlu tasarıma geçiş yapıyorsanız, google gibi getir yapmalısınız, Google botlarının sitenizi tarayabildiğinden emin olmalısınız.

google analytics aracı ile sitenize gelen mobil kullanıcıları çok ayrıntılı bir şekilde analiz etmelisiniz. Sitenizde kalmak yerine rakiplere yöneliyorlarsa, bu durumu tespit etmeli ve ona göre aksiyon almalısınız.

Mobil Duyarlı Bir Tema Seçin

Mobil dostu bir web sitesine sahip olmak için mobil duyarlı tasarım tercih edilmelidir. Bu sayede masaüstü sürümle benzer ve tutarlı içerik sergileyen bir web sitesine sahip olmak mümkündür. WordPress kullanıcılarına pek çok mobil duyarlı tema sunar. 

En hızlı ve en mobil duyarlı temaların başında Avada gelir. Avada teması web sitesine çok kısa bir sürede yüklenebildiği gibi web sitesinin mobil uyumlu hale getirilmesi için en etkili çözümlerden biridir. 

Temanın mobil duyarlı olduğundan ve hızlı yüklendiğinden emin olunması için Pingdom kullanımı önerilir. Pingdom web sitesinin hızı ile ilgili kapsamlı veriler alınmasını sağlayan bir araçtır. Yapılması gereken web sitesinin bağlantı adresini kopyalamak ve URL sütununa yapıştırmaktır. Web sitesi testine nerede başlanmak istenildiği seçilerek Start Test tuşuna basılır. Pingdom genel performansa bağlı olarak web sitesinin genel skorunu, yüklenme süresini ve diğer önemli unsurları gösterir.

Flash Kullanmayın

Günümüzde web geliştiricilerinin büyük çoğunluğu Flash kullanmaz. Çünkü Flash çok fazla donanım kaynağı harcamaz. Bunun sonucunda daha yavaş sayfa yanıtı ve yüklenme süresi ile karşı karşıya kalınabilir. Ayrıca Flash SEO kalitesine de zarar verebilen bir etken haline gelebilir. Flash’ın iOS ve Android tarafından desteklenmemesi bu yazılımın mobil dostu web siteleri açısından doğru bir seçim olmamasının nedenleri arasında yer alır.

Site Hızına Özen Gösterin

Kullanılan sunucunun ve alınan hosting hizmetinin kalitesi web sitelerinin hızı üzerinde doğrudan etkilidir. Bu nedenle mobil dostu web sitesi yapılacağı durumlarda hızlı ve güvenilir hosting hizmetlerini tercih etmek atılması gereken en önemli adımdır.

Site hızının optimize edilmesi için yapılması gereken diğer adım çalışmak için eklentiye gereksinim duyan içeriğin sınırlandırılmasıdır. Web sitesinin hızlandırılması için web sitesinin ana sayfası optimize edilmelidir. Ana sayfadaki yazı içeriği sayısını azaltmak, gereksiz bileşenleri silmek, gereksiz, pasif ve alakasız eklentileri silmek bu noktada önemlidir. 

mobil uyumlu ne demek

Sitenizin Nasıl Göründüğüne Özen Gösterin

Kullanıcıların web sitesinde geçirdiği ilk 15 saniye, bu sitede kalıp kalmayacaklarına ilişkin verdikleri kararda kilit rol oynar. Bu nedenle pozitif bir izlenim yaratmak için gereken adımlar atılmalıdır.  Her ne kadar daha fazla ziyaretçiyi çeken web sitesinin içeriği olsa da sitenin nasıl göründüğünün de etkili olduğu unutulmamalıdır.

Bu kapsamda giriş sayfasında otomatik doğrulama formu devre dışı bırakılmalı, büyük butonlar ve yazı tipleri kullanılmalı eğer varsa pop-up’lar mobil uyumluluk için yeniden tasarlanmalıdır. Web sitesinin mobil cihazlar için gerekli şekilde optimize edildiğinden emin olmak için mobil uyumluluk test arasından faydalanılmalıdır.

Hızlandırılmış Mobil Sayfaları Etkinleştirin

Accelerated Mobil Pages (AMP) yani hızlandırılmış mobil sayfalar, web sitelerinin yüklenmesini normal mobil sayfalara oranla sekiz kat daha küçük olan sıkıştırılmış veriler kullanılarak hızlandırmayı hedefleyen Google projeleri arasında yer alır. Bu yöntem, web sitelerinin mobil uyumlu hale getirilmesi için en etkili yöntemlerin başında gelir. 

AMP hızlı yüklenme konusunda çok avantajlıdır. Site hızını artırdığı gibi organik trafiğin kaybı riskini ortadan kaldırır. Google, mobil aramalarda AMP web sitelerini yıldırım işaretiyle görüntüleyerek kullanıcıların AMP’li ve AMP’siz web sitelerini görmesine imkan verir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

SEO Teklifi Alın
Size özel hazırlayacağımız SEO çözümleri ile sektörünüzde rakiplerinizi geride bırakın, işletmenizi başka bir seviyeye taşıyın.