Mobil SEO

mobil seo
İçindekiler

Teknoloji çağının gelişmesi ile birlikte, mobil cihaz kullanımı her geçen gün giderek artmaktadır. Özellikle akıllı telefonların ve tabletlerin çıkması ile artık her insanda bir akıllı cihaz bulunmaktadır. Mobil SEO kavramı, mobil cihaz kullanımın artması ile birlikte ortaya çıkmıştır. İnsanların artık bilgisayarlar yerine mobil cihazlar üzerinden internette arama yapması, mobil SEO’nun önemini arttırmıştır.

Eğer sitenizin mobil sürümü yoksa, mobil arama sonuçlarında siteniz görünmeyecektir. Ne yaparsanız yapın sıralamalarda maalesef gözükmeyecektir. Bunun dışında internet sitenizin bir mobil sürümü var ise hedef kitlenizi sitenize çekmek için, aradığınız bilgileri içeriğimizde bulabilirsiniz.

Mobil SEO Neden Önemli

Mobil SEO’yu iki temelde incelemek daha doğru olacaktır. Bunlardan birincisi arama motoru tarafına bakmak olacaktır. Bilindiği üzere google 2015 yılında getirdiği mobilegeddon algoritması ile mobil uyumlu olmayan siteleri arama sonuçlarından birer birer kaldırmıştı. Gelen güncelleme ile birlikte mobil kullanıcı dostu olmayan siteler organik trafik bakımından ciddi hasarlar aldılar.

Diğer ikinci temel ise kullanıcılar tarafına bakmak olacaktır.  Google’ın mobil güncellemesini getirmesinin en büyük sebebi, mobil trafiğin giderek ciddi oranlarda artmasıdır. Artık neredeyse her iki insandan birinde akıllı telefon bulunuyor. Bu sebeple mobil trafiği önemsememek, bir sitenin yapacağı en büyük yanlış olur. Kullanıcılar mobil uyumlu olmayan sitelere girdiğinde yazıyı okuyamaz, görselleri göremez ve gezinemezse direkt rakip sitelere yönelecektir. Bu durum sitenizin sıralamalarına etki edecektir. Mobil SEO’ya nereden bakarsanız bakın, internet sitelerin devamlılığı için çok önemlidir.

Sitenizi Nasıl Mobil SEO Uyumlu Yapabilirsiniz?

Sitenizi Mobil SEO uyumlu hale getirebilmek için, birçok kriter vardır. Hedef kitlenize daha iyi bir mobil deneyim yaşatmak istiyorsanız, sitenizi mutlaka mobil SEO uyumlu hale getirmelisiniz. Yazımızda dikkat etmeniz gereken, Mobil SEO faktörlerinden bahsettik, bu adımlara dikkat ederek sitenizi Mobil SEO uyumlu yapabilirsiniz.

responsive design

Responsive Design

Responsive Design, günümüzde en çok tercih edilen tasarımlardan birisidir. Responsive Design, sitenizi kullanıcılar nereden girerse girsin ona göre göstermektedir. Bu durum kullanıcı deneyimi açısından çok önemlidir. Ayrıca Responsive Design kullanan siteler, hem masaüstü hemde mobil sürüm için tek URL kullanmaktadır. Bu sayede site içi kopya sorununun önüne geçilmektedir.

 • Bütün kullanıcılara tek URL sunmaktadır.
 • Google botları siteyi tek URL tarafından tarayabilmektedir.
 • Herhangi bir yönlendirmeye gerek olmaması
 • Kullanıcı deneyimi açısından iyi işler çıkarmaktadır.

Dynamic Serving

Dynamic Serving, responsive tasarıma göre daha özgür  bir yapıya sahiptir. Dynamic Serving tasarımı google botlarına aynı URL’i göstersede farklı HTML kodlarını göstermektedir. Dynamic Serving tasarımı günümüzde pek tercih edilmese de bazı kurumsal internet siteler tarafından hala kullanılmaktadır. Tasarımın amacı, kullanıcılara daha fazla özellik sunmaktır. Bu sebeple aynı URL farklı kod ile işleyişi devam etmektedir.

 • Çok iyi kullanıcı deneyimi sunar.
 • Responsive tasarıma göre daha fazla özelliği mevcut.
 • Aynı URL üzerinden yayın yapabilmesi.

Paralel Site (m.siteadi.com)

Siteyi farklı URL ve tasarımda yayınlamak, çok tercih edilmektedir. Kullanıcılara ve google botlarına farklı URl ve farklı tasarım sunulmaktadır. Kullanıcı deneyimi açısından çok iyi işler yapsa da bu durum sorunları da beraberinde getirmektedir. Paralel site kurulurken URL yapıları farklı olduğu için, yönlendirmeler çok titiz bir şekilde yapılmalıdır. Google botları sitenizi ziyaret ederken, hangi platformu ziyaret ettiğini bilmelidir. Paraler Site kullanımında kurgu çok iyi bir şekilde yapılmalıdır. canonical etiketleri ve yönlendirmeler ayrıntılı bir şekilde yapılmalıdır. 

Paralel Site tasarımının birçok dezavantajı vardır. Bunlardan en önemlisi sitenizin otorite puanın ikiye bölünmesidir. Sitenizde iki adet domain ve URL olacağından, URL değeri ikiye  bölünecektir.

 • Mobil içerik için farklı özellikler sunabilme fırsatı.
 • Diğer tasarımlara nazaran yüksek kullanıcı deneyimi.
mobil sayfa hizi

Mobil Sayfa Hızı

Site hızı, hem masaüstü hemde mobil sürüm için bir sıralama kriteri haline gelmese de kullanıcı deneyimi açısından önemli bir faktördür. Günümüzde sorgu yapan kullanıcılar 3 saniye üzerinde açılan sitelerden anında çıkış yapmaktadır. Bu yavaş açılan sitenin sayfada kalma süresini ve arama sonuçlarında bulunan sıralamalarını direkt olarak düşürecektir. Bu sebeple sitenizi tasarlarken mutlaka sayfa hızınızı en yüksek değerlere çekmeye çalışın.

Engellenen Sayfalar

Sitenizde bulunan bütün Css,Html ve multimedyaların arama motoru botları tarafından göründüğünden emin olun. Bu tarz engellemeler yapmak siteler nezdinde kötü sonuçlar doğuracaktır.

Pop-Up

Pop-up kullanımı mobil kullanıcıları ciddi anlamda rahatsız etmektedir. Mobil cihazların ekranını kapsaması ve özellikle kapanmamak için direnmesi sitenize kötü etkileri olacaktır. Pop-up kullanımı kullanıcı deneyimi açısından hem masaüstü hemde mobil kullanıcıları üzerinde kötü bir deneyim yaşatacaktır.

Mobil SEO’da Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Mobil tasarımınıza masaüstünden daha çok değer vermelisiniz. 
 • Sitenizde Responsive tasarım kullanmaya çalışın, google Responsive tasarıma daha çok önem vermektedir.
 • JSs, CCS, HTML ve görselleri mobil sürümünüzde engellemeyiniz.
 • Mobil tasarım kurarken yönlendirmeleri çok iyi yapmalısınız. Yapacağınız bir hata sonucunda kopya sorunu yaşayabilirsiniz.
 • Sitenizde pop-up tarzı kullanıcıyı rahatsız eden reklamlar kullanmayın.
 • Mobil site hızını en yüksek değerlere çekin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

SEO Teklifi Alın
Size özel hazırlayacağımız SEO çözümleri ile sektörünüzde rakiplerinizi geride bırakın, işletmenizi başka bir seviyeye taşıyın.