Link Nasıl Oluşturulur?

link nasıl oluşturulur
İçindekiler

Geri bağlantılar yani backlinkler çevrimiçi görünürlüğünüzü artırmak, daha fazla web trafiği çekmek ve web sitenizi arama motoru sonuçlarının en üstünde konumlandırmak için olmazsa olmazlardandır. Kısacası, Google gibi arama motoru devlerinin gözünde web sitenizin otoritesini artırmak istediğinizde backlinkler işe yarar. Arama motorları, linkler aracılığıyla yeni içerikler keşfeder ve içerik kalitesini belirlemek için bunları bir parametre olarak kullanırlar.

Google, yüksek kalilteli backlinkleri içeriğin ne kadar değerli olduğunu gösteren bir güven oyu olarak kabul eder. Bununla birlikte, backlinklerin önemli arama motoru sıralama faktörlerinden biri olmaya devam etmesi de sürpriz değildir.

Hedefli bir stratejinin genellikle işleri kolaylaştırması backlink konusunda da geçerli bir durumdur. Bu nedenle backlinklerden en yüksek performansın elde edilmesi için bir strateji uygulanması gerekir. Aksi takdirde link oluşturma çabaları web sitesine zarar verecek bir noktaya gelebilir.

Link Oluşturma Nedir? Nasıl Oluşturulur?

Link oluşturma, bir veya daha fazla web sitesinden kendi web sitenize bağlantı alma sürecidir. Bu bağlantılar, kullanıcıların internette yaptıkları aramalarla ilgili daha fazla bilgiye erişmek için bir web sayfasından diğerine gezinmelerine yardımcı olur. Arama motorlarına gelince, bağlantılar botların web sayfalarını taramasını, dizine eklemesini ve sıralamasını sağlar.

Genel olarak, bağlantı kurma üç şekilde gerçekleşir: bağlantı talep etme, bağlantı kazanma ve bağlantı satın alma.

Bağlantı talep etme: Belirli bir web sitesinden web sitenize geri bağlantı vermek ister misiniz? Yapılacak en iyi şey, web sitesi sahibinden bir geri bağlantı istemektir. Ancak, web sitesine geri bağlantının size web trafiği ve otorite açısından fayda sağladığından emin olmanız gerekir. Web sitesi sektörünüz/nişiniz ile ilgili olmalıdır. Güvenilir olmalı ve mükemmel performans sergilemelidir.

Bağlantı kazanma: Bağlantı kazanmak, diğer web sitesi sahiplerinin, geri bağlantılarla ilgili olarak onlarla iletişim kurmadan web sitenize geri bağlantı vermesidir. Bu genellikle, web sitenizde hedef kitlenizin ve sektör uzmanlarınızın yararlı bulduğu yüksek kaliteli, kullanıcıyı ilgilendiren içeriğe sahip olduğunuzda olur. Google Web Yöneticisi Yönergeleri’ne göre, “İyi içerik oluşturmak işe yarar: Bağlantılar genellikle seçimle verilen editoryal oylardır ve ne kadar faydalı içeriğe sahipseniz, bir başkasının o içeriği okuyucuları için değerli bulma ve ona bağlantı verme şansı o kadar yüksek olur.” Web sitenize geri bağlantılar kazanmak en büyük ödül ve bağlantı kurma çabalarınızın gerçekten işe yaradığının açık bir işaretidir. 

Bağlantı satın alma: Bağlantı satın almak, en iyi performans gösteren sitelerde bağlantı yerleşimlerini güvence altına almanın başka bir yoludur. Bağlantı satın almaya gelince , daha fazlasını elde etmek için biraz para yatırırken, seçtiğiniz siteler konusunda oldukça seçici olmanız gerekir. Geri bağlantılar oluşturmak için niş alanınızdan en iyi siteleri daraltmak için metriğe özel bir yaklaşım izlediğinizden emin olun. Bunu yaptıktan sonra, ticari olarak geri bağlantı yerleşimleri kazanmak için iyi hazırlanmış bir e-posta ile web sitesi sahibiyle iletişime geçin. Süreci zaman alıcı buluyorsanız, sizin adınıza ilgili sitelerden bağlantılar satın almak için güvenilir bir SEO ajansının yardımından yararlanabilirsiniz.

Link Oluşturma SEO İçin Neden Önemlidir?

Link oluşturma, sitenize kefil olmak için yüksek otoriteye sahip, nişlere özel web siteleri elde etmenin en güçlü yollarından biridir. Oluşturduğunuz bağlantı profilinin sağlamlığına bağlı olarak, web siteniz Google’ın algoritmasına göre değer kazanabilir ve daha yüksek sıralamalar elde edebilir. Link oluşturma, web sitenizi SEO için optimize ederken göz ardı edemeyeceğiniz bir unsurdur.

Sağlıklı bir bağlantı profili oluşturmak bir gecede olmaz. Bağlantı kurma zaman alır, ancak sonuçta buna değer. Bağlantı kurmaya yönelik hedefli ve gerçek çabalar gösterdiğinizde, bunun karşılığını uzun süreli sonuçlarla alırsınız. İşin özü bu.

PageRank algoritması, Google’ın yeni sayfaları tanımlamasına ve bunları kalite sinyallerine göre sıralamasına yardımcı olur. Bu, Google’ın temel algoritmasının geri bağlantıları en üst sıradaki faktörlerden biri olarak değerlendirdiği ve göz ardı edilmesinin bir web sitesinin büyümesini durma noktasına getirebileceği anlamına gelir. 

link nasıl oluşturulur

Link Oluşturma İçin Site Kalitesi Nasıl Değerlendirilir?

Bir bağlantıyı neyin iyi veya kötü yaptığını keşfetmeden önce, aradaki farkın neden önemli olduğunu anlamak için biraz geriye bakmanız gerekir. Google’ın PageRank Algoritmasının tanıtılmasıyla birlikte, arama motoru bir web sayfasına bağlanan kişi sayısını önemli bir sıralama faktörü olarak dikkate almaya başladı. Başlangıçta, önemli olan tek şey miktardı. Bir web sayfasına ne kadar çok bağlantı verilirse, sıralama o kadar yüksek olurdu.

Ancak, tüm bağlantıların eşit kalitede olması mümkün değildir. Google, Penguen güncellemesi sayesinde bağlantı kalitesine bağlantı miktarından daha çok öncelik vermeye başladı. Bu nedenle, web sitenize oluşturduğunuz geri bağlantıların kalitesine bağlı olarak, arama motoru sıralamanız yükselebilir veya düşebilir. İşte tam da bu yüzden yüksek kaliteli geri bağlantıları ve toksik geri bağlantıları nasıl ayırt edeceğinizi bilmelisiniz . Bu şekilde, hangi bağlantıları benimsemeniz ve hangilerinden kaçınmanız gerektiğinin daha büyük bir resmini elde edersiniz.

Google PageRank Algoritmasına geri dönersek; kendisine yönlendirilen maksimum sayıda bağlantıya sahip bir web sayfası, bir web sitesindeki en yüksek sayfa yetkisini güvence altına alır. Böyle bir sayfa daha fazla değer aktarabileceğinden, SEO kapsamında daha yüksek yetkiye sahip bir web sayfasına bağlantı yerleşimleri kazanılması tercih edilir. Bir web sitesinin sahip olduğu yetki puanı ne kadar yüksek olursa, Google’da üst sıralarda yer alma şansı o kadar fazla olur. Temel anlayışa göre, web sitesi otoritesi, bir site içindeki yüksek yetkili web sayfalarının yoğunluğunu veya web sitesinin bağlantı profilinin gücünü ifade eder. Yüksek otoriteye sahip siteleri seçmek bağlantı yerleşimleri için harika olsa da, bazen kısa içeriğe katkıda bulunmak ve alan adı yetkisi düşük sitelerde bağlantı yerleşimleri kazanmak da akıllıca olabilir.

Hedef kitlenizin veya potansiyel alıcılarınızın ziyaret etmediği bir sayfaya kesinlikle geri bağlantı yerleştirmek istemezsiniz. Sonuçta, backlink oluşturmanın temel amacı, hedef kitlenizi web sitenizi ziyaret etmeye teşvik etmektir. Bununla birlikte, ziyaret etmeleri muhtemel yerlere veya okumaları muhtemel içeriklere bağlantılar yerleştirmelisiniz. Örneğin, bir e-ticaret hizmet sağlayıcısıysanız, geri bağlantılar oluşturmak için web sitelerini veya e-ticaret bloglarını incelemeyi seçmelisiniz. Aksine, bir hukuk firması web sitesi seçmek (yüksek bir yetkiye sahip olsa bile) size asla nitelikli potansiyel müşteriler kazandırmaz. Doğru kitleyi bulduğunuzdan emin olmak için, nişinizle alakalı web sitelerinde geri bağlantılar oluşturmayı seçmelisiniz.

Bağlantının konumlandırıldığı bir web sayfasındaki segment, tıklama oranını büyük ölçüde etkiler. Örneğin, bağlantınız içeriğin gövdesine yerleştirilirse, kullanıcının dikkatini çekme olasılığı daha yüksektir. İçeriğin en üstüne yerleştirilen bir bağlantı, maksimum fayda sağlayacaktır. Kullanıcılar web sitenize ulaşmak için bağlantıya tıkladığında ilgi çekici bilgiler alacaksınız.Aksine, bağlantı kenar çubuğunda veya alt bilgide bir yere yerleştirilirse, fark edilmeyecek ve sitenize yönlendirilen hiç veya çok az ziyaretçi göreceksiniz.

Bağlantı metni, web sitenize bir geri bağlantı yerleştirmek için kullanılan metindir. Bağlantı metni, kullanıcılara belirli bir sayfa için bir bağlam verirken, arama motoru, yönlendirilen sayfanın ne hakkında olduğunu ve ne için sıralanması gerektiğini anlamak için bunu kullanır. Ancak Google, bağlantı metninin aşırı kullanımını kendi yönergelerinin ihlali olarak değerlendirir ve web sitenizi cezalandırma hakkını saklı tutar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

SEO Teklifi Alın
Size özel hazırlayacağımız SEO çözümleri ile sektörünüzde rakiplerinizi geride bırakın, işletmenizi başka bir seviyeye taşıyın.