Landing Page Nedir?

landing page nedir
İçindekiler

Landing page yani açılış sayfası özellikle bir pazarlama ya da reklam kampanuası için oluşturulmuş bağımsız bir web sayfasıdır. Ziyaretçilerin bir e-postadaki bağlantıya ya da Google, YouTube, Bing, Facebook, Twitter, Instagram ya da web’deki benzer yerlerden gelen reklamlara tıklayarak geldikleri yerdir.

Genellikle birçok hedefi olan ve keşfedilmeyi teşvik eden web sayfalarından farklı olarak, açılış sayfaları, harekete geçirici mesaj (yani CTA) olarak bilinen tek bir odak veya hedefle tasarlanır. Pazarlama kampanyalarının dönüşüm oranlarının artırılması, olası satış ya da satış elde etme maliyetlerinin düşürülmesi için açılış sayfalarını en iyi seçenek haline getiren bu odak noktasıdır.

Karşılama ya da açılış sayfası olarak da bilinen landing page, esas web sitesine yönlendiren ve belirli bir amaca yönelik olarak tasarlanan özle sayfalardır. Diğer bir deyişle landing page için web sitesinin sunmak istediği ürünü ya da hizmeti gelen ziyaretçiye önceden tanıtan ve siteye çekme görevini üstlenen karşılama sayfası denilebilir. Landing page, dijital pazarlama alanında çok önemli bir yere sahiptir. Çoğunlukla bülten içeriği, ürün tanıtımı ya da verilen hizmet gibi tek bir konu hakkında oluşturulur. Bu sayfalar kaliteli içeriğin yanı sıra SEO yazılarına hatta yeni bir domain name’e de gereksinim duyabilirler. Oluşturulan landing page ana siteden tamamen bağımsız olmadığından ilgisiz bir yapıda olmamalıdır.

Landing Page’e Neden İhtiyaç Duyulur?

Başarılı bir landing page sayesinde arama yapan kullanıcıların web sitesine çekilmesi sağlanabilir ve dönüşüm oranları artar. Bu sayfalar gelen ziyaretçilerin aradıkları şeye çok daha kolay yoldan ulaşmasını sağlar. İstedikleri bilgiyi detaylı bir şekilde sunarak başka bilgilerle kafalarının karışmasını önler. 

Creative landing page denilen başarılı ve kaliteli bir sayfaya sahip olunduğu durumlarda büyük bir oranda başarıya ulaşılması mümkündür. Kaliteli bir açılış sayfası aynı zamanda markanın karşılama yüzü olması nedeniyle web sitesine gelen ziyaretçilerde iyi bir izlenim yaratılmasını sağlar.

Etkili Bir Landing Page Nasıl Yapılır?

Başarılı dönüşüm oranlarına sahip olmayı sağlayacak bir creative landing page yapılması için bazı noktalara dikkat edilmelidir. Bu noktalara uyulması durumunda landing page üzerinden gelen ziyaretçiler kolayca esas siteye çekilebilir ve arama sonuçlarında yükselme sağlanabilir. 

Landing page hazırlama noktasında teknik detaylardan önce bir ürün satışı, blog sitesine ziyaretçi çekilmesi gibi hedefler belirlenmelidir. Landing page’in web sitesine hangi alanda fayda sağlayacağı ve bu sayfayla amacın ne olacağı gibi soruların yanıtları bulunmalıdır.

Daha sonra hedeflenen konu çarpıcı ve ilgi çekici bir şekilde tasarlanmalıdır. Ziyaretçiye kısa ve öz olarak istediği şeyin bu sayfada bulunduğu gösterilmelidir. Sayfa esas siteden bağımsız olmadığından farklı temalar kullanılmamalı ve ilgisiz içerikler oluşturulmamalıdır.

Sayfada amacı anlatan çarpıcı ana başlıklara, açıklamalara ve görsellere yer verilmelidir. Bunun yanı sıra karşılama sayfası üzerinden gelen kullanıcılara, marka olarak neyin vadedildiği net bir şekilde açıklanmalıdır. Bu sayfada bulunan mesajın esas sitede de bulunmasına özen gösterilmelidir. Aksi takdirde, ziyaretçinin aradıklarına ulaşması mümkün değildir.

Teknik açıdan web sitesinin açılış hızı çok önemli bir unsurdur. Creative landing page’in, normal web sitelerinin sahip olduğu tüm teknik özelliklere sahip olması mümkündür. SEO yazıları ve site içi kalite dönüşüm oranlarının artırılması için kullanılabilir.

Landing page’e mutlaka ziyaretçiyi harekete geçirecek temel unsurlar olan CTA butonları koyulmalıdır. Gelen kullanıcıya güven vermek için bazı detaylardan yararlanılabilir. Bu aşamada ziyaretçilerin ulaşabileceği iletişim kısmı ya da sosyal medya hesap bilgileri koyulabilir. Sayfanın içine müşteri yorumlarıyla beraber hakkımızda yazısı ve referanslar da eklenebilir.

Etkili Bir Landing Page İçin Bu Noktaları Gözden Kaçırmayın

Creative landing page belirli özelliklere sahip olduğu sürece başarılı ve yüksek dönüşümler sağlayabilir. Tasarım açısından güçlü ve güven veren bir sayfa dijital pazarlama süreçlerinde markanın işinin kolaylaşmasında etkili olabilir. Sayfanın başarılı olup olmadığının öğrenilmesi için Google Analytics’ten yararlanılabilir. Bunun için;

  • Google Analytics web sitesine kurulmalıdır.
  • Dönüşüm oranları için Analytics sayfasına gidilir. “Gerçek Zamanlı” yazan alana tıklanır, “Dönüşümler” seçeneği açılır. Dönüşümler kısmında, landing page içindeki hareketler görülebilir.
  • Dönüşümlerin kaynağının görüntülenmesi için “Dönüşümler” kısmından “Genel Bakış”a tıklanır. Bu işlemler sayesinde sayfanın başarısı kontrol edilebilir.

Landing Page’lerin Amacı Nedir?

Landing page’ler birkaç farklı amaca yönelik olarak kullanılabilir. Bunlar arasında arama motoru optimizasyonu ile tıklama başına ödeme/pazarlama kampanyaları sayılabilir.

Pazarlama ve tıklama başına ödeme kampanyaları için landing page kullanılması, kampanyanın etkinliğini belirlemeye yardımcı olan bir durumdur. Pazarlama amacıyla kullanımlarda, site analizine bakmayı ve sayfanın ne kadar iyi olduğunu görmeyi kolaylaştıracak URL eklenebilir. URL eklenerek internet dışındaki materyallerde reklam yayınlandığında, ziyaretçileri ve etkinliği kolayca ölçmeyi sağlayacak bu reklama özel tasarlanmış bir sayfaya yönlendirme yapılır.

Arama motoru için optimize edilen web siteleri genelde birçok açılış sayfası barındırır. Web sitesinin içeriği ne kadar çoksa arama motorunda görünme şansı o kadar artar. Daha fazla açılış sayfası, web sitesi altında daha çok anahtar kelime bulunması demektir. Bu nedenle açılış sayfaları site ziyaretçi sayısının ve arama motoru sıralamasının yükseltilmesi için en etkili yöntemler arasında yer alır.

SEO açılış sayfaları organik arama motoru sonuçlarında görüntülenmek amacıyla tasarlanır. Açılış sayfaları, tüm trafiği ana sayfaya yönlendirmenin yanı sıra daha iyi dönüşüm oranlarına ulaşılmasını sağlar. Çünkü web sitesi ana sayfasına getirildiğinde ziyaretçiler istedikleri bilgileri sitede aramak durumunda kalırken landing page’in insanları doğrudan istediği içeriğe ulaştırmasıdır. Açılış sayfaları amaçlarından bağımsız olarak ziyaretçilere tam olarak aradıklarını vermek ve site sahibinin istatistikleri daha iyi izlemesine yardımcı olmak için kullanılır.

Açılış Sayfası İle Web Sayfası Arasındaki Fark Nedir?

Açılış sayfaları web sayfalarının genellikle kaydolmak, bilgi toplamak ya da ürün satmak gibi özel amaçlarla tasarlanan bir türüdür. Landing page dikkat dağıtıcı değildir ve basitleştirilmiştir. Standart web sayfaları daha büyük web sitelerinin parçalarıdırlar. Buna bağlı olarak ortak tasarım ve gezinme gibi öğelere sahip bulunurlar.

Web siteleri genellikle öğeler için sayfanın yan tarafından standart bağlantılar bulundurur. Web sitesinin diğer sayfalarına yönlendiren başka resimler ve çağrılar olabilir. Landing page ise sitelerin web sayfalarından farklı araçlardır. Genel kullanım amaçlı olmamalarının yanı sıra belirli bir pazarlama kampanyası hedefi için trafik çekme amacıyla oluşturulurlar. Ziyaretçiyi yalnızca kayıt işlemi gibi sayfa amacına odaklar.

İnternet üzerinden çalışan birçok farklı sektörün kullandığı landing page, kullanıcıya daha verimli bir şekilde hizmet sağlamaya olanak sunmaktadır. Özellikle e-ticaret firmaları ve siteleri tarafından sıklıkla kullanılan landing page kısacası, siteyi kullanan müşteriye ürünü yada hizmeti daha yararlı bir şekilde anlatmak ve sunmak amacı işlevi görmektedir. Türkçeye açılış sayfası ya da varış sayfası olarak geçen landing page terimi, kullanıcıların siteye ulaşmak için tıkladığı kısa bağlantıdır. Genellikle Google reklamlarında kullanılan landing page, sitelerin tanıtımında ve daha büyük bir kitle tarafından fark edilmesine olanak sağlamaktadır.

Landing Page Ne İşe Yarar?

İnternet üzerindeki sayısız site arasından müşteriye ulaşmak ve ürünlerini daha kapsamlı bir alanda satmak isteyen web siteleri tarafından kullanılan landing page, bir bağlantı linkidir. Özellikle Google reklamları yoluyla kullanılan bu link, müşteriye ulaşma açısından en kolay yol olarak görülmektedir. Örnek olarak; internet üzerinden bir ceket arayan kişi, tarama yaparken çeşitli sitelere ait linkler görmektedir. Kriterleri tarama olarak da geçen bu arama yönteminde araştırma yapan kişinin karşısına çıkan reklamlar ya da öneriler landing page yöntemiyle oluşturulmaktadır. Bu sayede siteler kendi platformlarına daha fazla müşteri çekebilmektedir.

Landing Page Nasıl Hazırlanır?

Landing page hazırlamak isteyen ve bu yolla daha fazla müşteriye ulaşmayı amaçlayan web sitelerinin dikkat etmesi gereken belli başlı faktörler bulunmaktadır. Bu faktörler sayesinde başarılı bir landing page oluşturulmaktadır. Peki bir landing page nasıl hazırlanmaktadır?

  •       Landing page ile sonuca odaklı olunmalıdır. Bir web sitesi içerisinde tarama yapan potansiyel müşterinin daha hızlı karar vermesi sağlanmalıdır. Bu da kullanıcıya verilen destek yöntemiyle sağlanmalıdır. Yani, site içerisindeki gezinti sınırlandırılmalı ve ürünlerin odak noktasında bulunacağı bir tasarım yapılmalıdır.
  •       Call to action eklenmelidir. Landing page sitenin yüzü olarak görülmektedir. İlgi çekici ve mutlaka ürün odaklı olmalıdır. Bu sebeple landing page üzerinde müşterinin odağını üründen çekebilecek her şeyden uzak olunması gerekmektedir. Bu da call to action denilen ve ürüne dikkat çeken çeşitli bilgiler yardımıyla yapılmalıdır.
  •       Bilgilendirici içerikler kısa tutulmalı ve ikna edici bir dil kullanılmalıdır.
  •       Tasarım ve görseller dikkat çekmelidir. Web siteleri üzerinden alışveriş yapanların dikkat ettiği en önemli şeylerden biri göze güzel hitap eden ürünlerdir. Bu maksatla mutlaka ilgi çekici resimler, videolar ve tasarımlar kullanılmalıdır.

Landing Page Design Nedir?

Landing page desing, açılış sayfasında oluşturulan tasarımların tümüdür. Müşterinin dikkatini ürünlere çekmek amacıyla oluşturulan landing page daha ilgi çekici olabilmesi açısından çeşitli tasarımlarla süslenmektedir. Oluşturulurken firmanın renk tonlarına ve karakteristiğine bağlantılı bir şekilde yapılan landing page desing, potansiyel müşteriyi sitede tutmak için oldukça önemlidir. Tıpkı bir otelin lobisi gibi önem taşıyan landing page, bu tasarım yöntemleri sayesinde albenisini artırmakta ve sitedeki kullanıcı trafiğini yükseltmeye fayda sağlamaktadır.

Landing Page Neden Kullanılır?

Landing page kullanımında dikkat edilmesi gereken ilk şey amaçtır. Başarılı bir landing page için öncelikle siteye ne kapsamda ziyaretçi çekilebileceğinin saptanması gerekmektedir. Daha detaylı açıklamak gerekirse: hizmetlerini ya da ürünlerinin kapsamını arttırmak isteyen bir web sitesi, sağladığı içeriklere göre landing page oluşturmalıdır.

Landing page için önemli faktörlerden biri de rekabet sektöründeki varlığı korumaktadır. Google üzerinden her gün sayısız reklam oluşturulmaktadır. Bu reklamlar, bir önceki gün yayımlananların güncel versiyonu olduğu için daima daha önde çıkacaktır. Bu sebeple, landing page güncel olmalı ve daima yenilikleri içerisinde barındırmalıdır. Bu aşamada tarama da çok önemlidir. Çalıştığı sektör içerisindeki açıkları yakalayabilen kullanıcılar daha fazla ziyaretçi çekebilmek için farklı ve ilgi çekici yöntemlere landing page içerisinde yer vermekte ve böylelikle kapsama alanlarını genişletmektedir.

Sıkça Sorulan Sorular

[faq-schema id=”6084″]

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

SEO Teklifi Alın
Size özel hazırlayacağımız SEO çözümleri ile sektörünüzde rakiplerinizi geride bırakın, işletmenizi başka bir seviyeye taşıyın.