Kırık Link Nedir?

kirik-link
İçindekiler

İngilizcede “Dead Link” ya da “Broken Link” olarak bilinen kırık link, web sayfalarında herhangi bir hata nedeniyle açılamayan sayfaları ifade etmek için kullanılan bir terimdir. Söz konusu durum, herhangi bir bağlantı ya da var olmayan bir dış sayfadan kaynaklanabilir. Kullanıcı bozuk bir linke tıkladığında karşısına gelen hata mesajı, kırık bir linkle karşı karşıya olduğunu gösterir. Kırık bir linkle karşılaşan kullanıcıların sayfayla alakalı olumsuz bir hisse kapılması riski son derece yüksektir. Bu nedenle, söz konusu hata hızlı bir şekilde düzeltilmelidir.

 

Kırık Link Nasıl Oluşur?

 

Ölü olarak da belirtilen web sayfası bağlantıları genellikle “kırık link” şeklinde anılır. Kırık link oluşumunun pek çok farklı nedeni bulunmakla birlikte en sık karşılaşılan nedenler aşağıda sıralanmıştır:

 

 • Web sayfası sahibinin bağlantıyı yanlış yönlendirmesi
 • Web sitesi tarafından ilgili bağlantının kaldırılmış olması
 • Web sitesinin farklı bir bağlantıya taşınmış ya da kalıcı bir şekilde kaldırılmış olması
 • Kullanıcıların sahip olduğu güvenlik yazılımları ya da web sayfasına erişimi engelleyen özel bir güvenlik duvarının kullanılıyor olması
 • Web sitesinin, web sitesi sahibi tarafından dışarıdan erişime kapatılmış olması

Son derece sıradan görünmekle birlikte birçok neden, web sitesindeki bazı sayfaların link hatası vermesine neden olabilir. Kullanıcı kırık link hatasının ortaya çıkması hâlinde monitöründe  “404-File or directory not found” uyarısını görür. Bu uyarıyla karşılaşan çoğu kullanıcı web sayfasını terk eder. Bu nedenle, kırık link kaynaklı 404 hatalı sayfaların web sitesinin SEO açısından zarar görmesine ve web sitesinde ziyaretçi kaybı yaşanmasına neden olduğu ifade edilebilir.

 

Kırık Linkleri Nasıl Tespit Ederiz?

 

Kırık link sorununu gidermenin ilk adımı, hatalı linkleri tespit etmektir. Bunun için manuel yöntemi kullanmak ve sayfa uzantılarını tek tek kontrol edip hatalı linkleri belirlemek pek olası değildir. Bu amaca yönelik olarak kullanılabilecek pek çok siteye internet ortamında ücretsiz olarak erişmek mümkündür. 

 

Broken Link Check

 

Kırık link tespit sitesi olan Broken Link Check, internet üzerinde aktif bir şekilde çalışır. Broken Link Check web sayfasını açtıktan sonra kullandığınız web sitesinin linkini ana sayfaya kopyalayabilir, daha sonra “Find Broken Linke Not” ikonuna basabilirsiniz. Kırık linkler kısa bir süre içerisinde listelenir ve çözüm yollarına ilişkin öneriler sunulur.

 

Dr. Link Check

 

Dr. Link Check de yine internet üzerinde aktif olarak çalışan bir kırık link sitesidir. Dr. Link Check üzerinden web sayfanızı ücretsiz bir şekilde kontrol edebilirsiniz. Ancak bu web sitesinin özelliği, kontrolleri 2500 link ile sınırlandırmasıdır. Daha fazla linke sahip olmanız halinde paketinizi yükseltmeniz gerekir. Dr. Link Check kullanımı sırasında ana sayfaya link uzantısını eklemeniz ve “Start Check” ikonuna basmanız gerekir. Bu işlemin ardından program kontrol sürecini başlatır.

 

W3C Link Checker

 

W3C Link Checker, kırık link hatalarıyla ilgili en kapsamlı taramaları gerçekleştirmesi nedeniyle sıklıkla kullanılır. Belirtilen web sayfasını açtıktan sonra sağdaki arama çubuğuna web sitenizin adresini eklemeniz gerekir. “Check” ikonuna bastıktan kısa bir süre sonra web sitenizle ilgili kod hatalarını ve kırık linkleri tespit edebilirsiniz.

 

Kırık Linkler Nasıl Düzeltilir?

 

Web sayfanıza küçük bir eklenti kurarak tespit ettiğiniz tüm kırık linkleri 301 yönlendirmesi yardımıyla kolayca onarabilirsiniz. Bunun için “Redirection” eklentisini web sayfanıza kurabilir, daha sonra eklenti ayarları bölümünden kırık linkleri yazabilir ve yönlendirmek istediğiniz yeni bağlantıları belirleyip uygulayabilirsiniz. Bu işlem sayesinde tespit ettiğiniz tüm kırık linklere 301 yönlendirmesi yapılarak sorun giderilir.

 

Hazır bir eklenti yardımıyla sorunu basit bir şekilde çözmek mümkün olsa da, sahip olduğunuz web sitesinin alt yapısı eklentileri kurmak için uygun olmadığında Robots.txt ile botlara sayfanızı iletmeyi ya da Google Console’dan faydalanmayı tercih edebilirsiniz.

Kırık Linkler SEO’yu Etkiler mi?

 

Web sitelerinin SEO uyumluluğu ve başarısı açısından en önemli faktörlerden biri, kullanıcı deneyimidir. Kullanıcılar web sayfalarınızda 404 hatasıyla karşılaşırsa zaman kaybetmeden sayfayı terk eder. Bu durum bir yandan web sayfanızın çıkma oranını yükseltir diğer yandan Google botlarının sayfaları sağlıklı bir şekilde indekslemesini engeller. Sonuç itibarıyla, web sayfalarınızdaki kırık linkler, SEO performansınızı olumsuz yönde etkileyerek web sitenizin arama motoru sonuçlarında sıra kaybetmesine neden olur.

 

Kaliteli ve web sitesi özelinde planlanan bir SEO çalışması kapsamında web sayfalarınızı optimize etmeye çalışıyorsanız, yapmanız gerken kırık linkler için ayrı bir sayfa açmaktır. SEO uyumlu web sayfaları kullanıcı deneyimiyle ölçülendirilmekte olup kullanıcı deneyimi web sayfalarının değerini ve kalitesini artırır.

 

Kırık Linkler Nasıl Tespit Edilir?

 

Web sayfanızda yer alan ölü linkleri düzeltmek için öncelikle bu linkleri tespit etmeniz gerekir. Bunun için kullanabileceğiniz pek çok analiz aracı bulunmakla birlikte Dead Link Checker en çok tercih edilenlerden biridir.

 

Dead Link Checker ile kırık link tespit etmek için öncelikle bu sayfaya giriş yapmalısınız. Daha sonra kendi web sayfanızın URL yapısını arama kısmına kopyalayabilirsiniz.

 

Aynı şekilde W3C üzerinden de tarama yapabilirsiniz. W3C sitesi yalnızca HTML hatalarını analiz etmekte olup kod doğrulama amacıyla kullanılabilir. Aynı zamanda web sitenizde bulunan bağlantı çıkışlarını analiz eder ve ulaşılamayan bağlantılar olup olmadığını tespit etmeye yardımcı olur.

 

Web sitenizde WordPress kullanıyorsanız, https://wordpress.org/plugins/broken-link-checker/ eklentisi aracılığıyla kırık link kontrolü yapabilirsiniz. Web sitenizde yer alan kırık linkleri düzelterek kullanıcı deneyimini optimize edebilirsiniz.

 

Tüm bunlara ek olarak kırık linkleri düzeltmek için izlemeniz gereken adımlar şu şekildedir:

 

 • Önceliğiniz kırık linkleri belirlemektir. Bunun için ücretli ya da ücretsiz kırık link kontrol araçlarını kullanabilirsiniz. Ücretli ya da ücretsiz web hizmetleri web sitenizi tarayarak mevcut kırık linkleri tespit edebilir. Ayrıca Google Search Console gibi araçlar sayesinde web sitenizdeki kırık bağlantıları izleyebilirsiniz. Hatta web sitenizi düzenli olarak gözden geçirebilir ve kırık linkleri manuel olarak tespit edebilirsiniz.
 • Tespit edilen kırık linkleri düzeltmek için eksik ya da yanlış yazılmış bağlantıları düzeltmelisiniz.
 • Silinmiş sayfaların yerine yeni sayfalar oluşturmalı ve bağlantıları güncellemelisiniz.
 • Eksik ya da değişen kaynakları yeniden yükleyebilirsiniz.
 • İlgili sayfayı taşıdıysanız, 301 yönlendirmesiyle eski bağlantıları yeni konumlarına yönlendirebilirsiniz.

Ayrıca gelecekte kırık link oluşmasını önlemek için alabileceğiniz çeşitli önlemler de vardır:

 

 • Yeni içerikleri web sitenize eklerken dikkatli bir şekilde kontrol etmeyi ve güncel tutmayı unutmayın.
 • Web sitenizi düzenli olarak tarayın ve kırık linkleri erken tespit edin.
 • Web sitenizi güncellediğiniz sırada bağlantılarınızı dikkatli bir şekilde güncellediğinizden ve taşıdığınız sayfalar için uygun yönlendirmeler oluşturduğunuzdan emin olun.

Web sitenizde kırık link olup olmadığını kontrol etmek, web sitenizin SEO başarısı açısından da son derece önemlidir. Web sitenizi güncelledikçe ya da buraya yeni içerikler ekledikçe kırık linklerin ortaya çıkması olasılığı yüksektir. Kullanıcılar kırık linke tıkladığında onlara yardımcı olabilecek özel bir 404 hata sayfası oluşturmanız fayda sağlayabilir. Bu sayfada, ana sayfaya dönme bağlantıları ya da ilgili içerik önerileri gibi bilgilere yer vererek kullanıcı deneyimini optimize edebilirsiniz. Sonuç itibarıyla, kırık linkleri düzelterek ve doğru bir şekilde yöneterek web sitenizin kullanıcı deneyimini de arama motoru sonuçlarındaki sıralamalarını da yükseltebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

SEO Teklifi Alın
Size özel hazırlayacağımız SEO çözümleri ile sektörünüzde rakiplerinizi geride bırakın, işletmenizi başka bir seviyeye taşıyın.