Keyword (Anahtar Kelime) Nedir?

keyword anahtar kelime nedir
İçindekiler

Keyword diğer bir deyişle anahtar kelime en önemli SEO faktörlerinden biridir. Aynı zamanda internet sitelerinin ve internet sitelerinde paylaşılan içeriklerin doğru kitleye ulaşmasında önemli bir rol üstlenir. Anahtar kelimeler ana anahtar kelime ve alt anahtar kelime olarak sınıflandırılabilir. 

Anahtar kelimeler web sayfasındaki içerikleri en iyi şekilde açıklayabilen kelime ve belirli bir sayfa için arama motoru sıralamalarında bulunulmak istenilen arama terimi olarak ifade edilebilir. İnternet kullanıcıları Google’da ya da diğer arama motorlarında ilgili anahtar kelimeyi ya da ifadeyi aradıklarında web sitesindeki bu sayfayı bulmalıdırlar.

Anahtar kelime sıklıkla kullanılan bir ifade olmakla birlikte yalnızca bir kelimeden oluşan bir kavrama karşılık geldiği düşünülmemelidir. Anahtar kelimeler çoğu zaman birden fazla kelimeden oluşmaktadırlar. Anahtar kelimeler web sitelerinin sunduğu ürün ve hizmetlerle ilgili olarak büyük bir titizlikle seçilmesi gereken kelime grupları olarak ön plana çıkmaktadırlar.

Bir makale içinde geçen, yazıyı kısa ve öz şekilde temsil edebilecek olan kelime ya da kelime grubu olan anahtar kelimeler internet kullanıcılarının arama motorlarında yaptıkları sorgular baz alınarak seçilmektedir. 

Anahtar Kelimeler Neden Önemlidir?

Google web sayfalarını sıralarken birçok kriteri göz önünde bulundurmakta olup bunlardan biri sayfa içerikleridir. İçeriklerde kullanılan kelimeler Google için ipuçları barındırarak, Google’ın ve diğer arama motoru botlarının sayfanın ya da içeriğin ne ile ilgili olduğunu anlaması konusunda yardımcı olurlar. Google’ın sayfanın ya da içeriğin ne hakkında olduğunu tam olarak anlayabilmesi için ilgili anahtar kelimelerin kullanımına özen gösterilmelidir.

Diğer bir deyişle arama motorları web sayfalarını veri tabanlarına kaydederken yani indeksleme yaparken web sayfalarındaki anahtar kelimeleri tespit etmekte ve web sayfası arama sonuçlarında indeks alan anahtar kelimelerde yer edinmektedir. Böylece internet kullanıcıları arama motorlarında ilgili web sayfasında yer alan bir anahtar kelime ile ilgili sorgulama yaptığında web sayfası arama sonuçlarında sıralanmaktadır. 

Anahtar kelimelerin önemli olmasının tek nedeni elbette bu değildir. Web siteleri organik trafiklerini artırabilmek için her zaman ziyaretçilere ve potansiyel müşterilere odaklanırlar. SEO çalışmaları kapsamında belirli bir anahtar kelime kullanılırken hedeflenen bu konuyla ilgilenen internet kullanıcılarının web sitelerini ziyaret etmeleridir. Bu neden web sayfaları anahtar kelimelerin SEO çalışmalarının temel yapı taşı olduğunu ve insanların web sitesini bulmasına önemli bir rol üstlendiğini unutmamaları gerekir. 

Keyword seçimi kesinlikle gelişigüzel ve rastgele bir şekilde yapılmamalıdır. İyi bir araştırma sürecinden sonra doğru anahtar kelimeler seçilmesi web sitesinin başarısı ve ziyaretçi sayısı üzerinde doğrudan etkilidir. İçerikler doğru bir anahtar kelime araştırmasının ardından doğru başlıklarla yayınlanmalıdır. Site başlıkları, sayfa içerikleriyle alakalı anahtar kelimelerle hazırlanması ve kategorilerin doğru anahtar kelimelerden seçilmesine özen gösterilmelidir. 

Web sitesinin arama motoru sonuçları sıralamalarında üst sıralarda yer alması için hizmet alanına en uygun anahtar kelimelerin tespit edilmesine ve bunlara uygun içerikler üretilmesine dikkat edilmelidir. Web siteleri anahtar kelime araştırmaları sayesinde internet kullanıcılarının istekleri ve beklentileri hakkında da bilgi sahibi olabilmektedir. 

Yanlış anahtar kelime kullanılması durumunda web sitesinde paylaşılan içerikler potansiyel kitlenin yaptığı aramalar ile eşleşmez. Bu durumda web sitesinin istediği hedef kitleye ve ziyaretçilere ulaşması mümkün olmaz. Bu nedenle doğru anahtar kelimelerin tespit edilmesi ve kullanılması çok önemlidir.

Anahtar Kelime Nasıl Seçilmelidir?

Anahtar kelimeler başarılı bir SEO çalışması yapılması ve ziyaretçilerin web sitesine çekilmesi noktasında çok önemli bir görev üstlendiğinden anahtar kelime seçilmesi konusunda titizlikle davranılmalıdır. Anahtar kelime seçilmesi sırasında;

  • Sektörü temsil eden taslak bir keyword listesi oluşturulmalı,
  • Benzer anahtar kelimeler tespit edilmeli,
  • Anahtar kelimelerin arama hacimleri belirlenmeli,
  • Anahtar kelimelerin zorluk ve rekabet düzeyleri tespit edilmeli,
  • Keywords tıklanma oranları ile kar düzeyleri çıkartılmalı,
  • Aradan elemeler yapılarak anahtar kelimelerin en uygunları seçilmeli,
  • Semantik kelimeler ortaya çıkarılmalıdır.

Anahtar kelime seçimi sırasında birçok etkene dikkat edilmesi gerekmekle birlikte bu anahtar kelimenin rakipleri ve tıklanma oranları çok önemlidir. Bir anahtar kelimeye odaklı çalışma, rakiplerin önüne geçilmesini sağlamadığı takdirde başarılı sayılmayacaktır. Anahtar kelime seçimi sırasında birçok farklı araçtan yararlanmak mümkündür. Bunlar arasında en kolayı Google’ın arama sonuçlarının altında önerdiği anahtar kelimelerden yararlanmaktır. 

Anahtar Kelimeler Nasıl Kullanılır?

Web sayfalarına ve içeriklere çok fazla sayıda anahtar kelimeye eklenerek başarı elde edilmesi artık çok eskilerde kaldı. Google için bu konudaki en önemli kriterlerden biri paylaşılan içeriklerin kolay okunabilir olmasıdır. Anahtar kelimeler her cümlede kullanılmamalı ve anahtar kelime kullanımında kesinlikle aşırıya kaçılmamalıdır.

Anahtar kelimelerin metin içerisine iyi bir şekilde dağıtılmasına özen gösterilmelidir. Tüm anahtar kelimelerin ilk paragrafa koyulmasındansa doğal bir şekilde kullanılması tercih edilmelidir. Sayfanın ya da içeriğin uzunluğuna bağlı olarak anahtar kelimeler bir ya da birkaç alt başlıkta kullanılmalıdır. Ayrıca anahtar kelime sayfa başlığında, ilk paragrafta ve meta açıklamasında kullanılması gerekliliği göz ardı edilmemelidir.

Long Tail Anahtar Kelime Nedir?

Long tail anahtar kelimeler satılan ürünlere özel üç ve dört anahtar kelime öbekleri olarak ifade edilebilir. Müşteriler spesifik arama cümlesi kullandıklarında bu aslında tam olarak ne sarın almak istediklerini bildikleri ve buna yönelik bir arama yaptıkları şeklinde değerlendirilmelidir. Bu çok özel aramalar, tüketicilerin çoğunlukla bir satın alma kararı öncesinde yaptıkları genel jenerik aramalara oranlar daha yüksek oranda satışa dönüşmektedirler. 

YouTube Search

YouTube bir sosyal medya platformu olmasının yanı sıra aynı zamanda oldukça güçlü bir arama motoru olma özelliğine sahiptir. YouTube Search Box sayesinde kullanıcıların aradıkları anahtar kelimeye benzer kelimelerin neler olabileceği hakkında ipucu elde etmek mümkündür. Bu nedenle anahtar kelime araştırması sırasında fikir sahibi olmak için bu platformdan faydalanılması öğrenilir.

Search Console

Kelime araştırması yapılan markanın Search Console erişimine sahip olunması durumunda sitenin görüntülenme aldığı kelimeler araştırmanın ilk adımı olarak kabul edilebilir. Böylece kullanıcıların yaptığı hangi aramalardan gösterim alındığı görülmüş olur.

Google Ads Keyword Planner

Google Ads Keyword Planner kullanılabilmesi için Google Ads hesabına sahip olmak gerekmektedir. Hesaba giriş yapıldıktan sonra sayfanın üst kısmında bulunan Tools&Setting simgesine tıklanır ve açılan menüden Keyword Planner seçilir.

Google Ads Keyword Planner’ın içinde iki farklı araç vardır. Bunlar Discover New Keywords (Anahtar Kelime Bul) ve Get Search Volume and Forecast (Arama Hacmi ve Tahminleri Alın) şeklinde sıralanabilir.

Anahtar Kelime Bul üzerinden anahtar kelime fikirlerinin alınabilmesi için ilk olarak 1 ile 10 adet araştırma yapılan konuyla ilgili anahtar kelime girilebilir. Bu sayede Tool hangi konuyla ilgili kelimeler arandığını anlayacaktır. Doğru kelimelerle başlamak alınan sonucun sağlıklı olmasını sağlar. Kelimeler aratıldıktan sonra Google Ads Keyword Planner bulduğu alakalı kelimeleri hacimleriyle birlikte listelemektedir.

Arama Hacmi ve Tahminleri Alın aracı; elde başka kaynaklardan bulunan 10’dan fazla anahtar kelime bulunuyorsa ve bu anahtar kelimelerin hacimlerinin bulunması isteniyorsa kullanılabilir. Kelimeler bu durumda kopyalanıp açılan kutuya yapıştırılabilir ya da dosya olarak eklenebilir. Arama yapıldıktan sonra Historical Metrics kısmından yüklenen kelimelerin aranma hacmi görüntülenebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

SEO Teklifi Alın
Size özel hazırlayacağımız SEO çözümleri ile sektörünüzde rakiplerinizi geride bırakın, işletmenizi başka bir seviyeye taşıyın.