Hosting Nasıl Alınır?

hosting nasıl alınır
İçindekiler

Web sitesi kurulumu kararı verildikten sonrası yapılması gereken ilk adımların başında, domain ve hosting satın alımları gelmektedir. Domain kavramı alan adını, hosting kavramı ise bağlı olunan sunucuları tanımlamaktadır. Hosting sözcüğünün dilimizdeki karşılığı, barındırma olarak belirlenmiştir. Web hostingi kavramı ise, verilerin barındırıldığı sunucuları ve bu amaçla hazırlanan yazılımların tümünü kapsamaktadır.

Hosting satın almadan öncesinde sitenin hangi kitleye hitap edeceği, konseptinin ne olacağı, hangi alanlarda içerik barındıracağı ve sitenin türü gibi detayların belirlenmesi gerekmektedir. Bu sayede uygun içerik yönetim sisteminin seçilmesi de mümkün olacaktır. Ardından kurumsal hosting satışı yapan firmaların hazırladıkları paketlerin incelenmesi ve web sitesi için en uygun olan paketin ödeme işlemlerinin yapılması gerekmektedir.

Web hostingi satışları, günümüzde birçok firma tarafından online olarak yapılmaktadır. Ancak hizmet kalitesinin korunabilmesi için sertifikalı ve profesyonel firmalardan alışveriş yapılması gerekmektedir. Aksi halde ihtiyaç duyulan teknik desteklerin alınamaması ya da sitede istenmeyen kopuklukların yaşanması kaçınılmaz olacaktır.

Hosting Çeşitleri Nelerdir?

Hosting satın almadan öncesinde mutlaka hangi çeşidin tercih edileceği belirlenmiş olmalıdır. Günümüzde satışı gerçekleştirilen hosting çeşitleri ise kısaca şu şekilde açıklanabilmektedir:

 • WordPress İçin Hosting: WordPress veri tabanına sahip olan sitelere özel olarak hazırlanan ve optimize edilen hostinglerdir. WordPressle uyumlu sunucu donanımlarına sahip oldukları için bu içerik yönetim sistemlerinde en etkili sonuçları ortaya çıkarmaktadır.
 • Windows İçin Hosting: SQL Server, ASP ve ASP.NET veri tabanına sahip olan web siteleri için en etkili performansa sahip olan hosting planlamalarını kapsamaktadır. İşlevsel olan ve kapsamlı yapılandırma gerektirmeyen sistem özellikleri sayesinde ön plana çıkmaktadır. Özellikle kurumsal ihtiyaçların giderilmesi, kurumsal mesajlaşmaların sağlanması ve kurumsal ağ iletişimin yürütülebilmesi için tercih edilmektedir. Ayrıca veritabanları ve internet barındırma ihtiyaçlarını da karşılamaktadır.
 • Linux İçin Hosting: %100 SSD hosting alt yapısını barındıran ve kullanılacak web sitesi sayısında kısıtlama uygulamayan hosting türüdür. Özellikle PHP ile yazılan web sitelerinde verimli çalışma imkanı sağlamaktadır. Açık kaynaklı, güvenilir, hızlı, ekonomik ve kararlı bir hosting hizmetinin sunulduğu bu hizmetler; WordPress ile de uyumludur. Aynı zamanda kapsamlı web uygulamalarından kişisel web sitelerine kadar birçok projeye uygunluk göstermektedir.
 • Reseller (Bayi) İçin Hosting: Mevcut hosting hizmetlerinin geniş bir hedef kitleye pazarlanması ve bu sayede kazanç sağlamanın hedeflendiği durumlar için özel olarak tasarlanmış hizmetlerdir. Ağ altyapısı, sunucu bakımı, güvenlik önlemleri ve donanım gibi birçok teknik detayla doğrudan ilgilenme zorunluluğunun bulunmaması ile avantaj sağlamaktadır. Bu nedenle web tasarımcılar ve girişimciler, kendi hosting işlemlerini yapmak yerine bayi hosting hizmetlerinden yararlanmayı tercih etmektedir.
 • Kurumlar İçin Hosting: Sahip olduğu sunucu donanımları ile kurumsal sitelerin web ihtiyaçlarına özel olarak tasarlanmış hizmetlerdir. Güvenliğin güçlü olması, yüksek kota imkanının tanınması ve e-mail hizmetinin sunulması ile ön plana çıkmaktadır. Aynı zamanda kurumsal hostingler, üst seviye hizmet paketlerini kapsamaktadır.

hosting nasıl alınır

Hosting Ne İşe Yarar?

Web hostingi, web siteleri ya da diğer dijital uygulamaların internet üzerinden erişime açık olması için gereken online hizmetlerdir. Web sitelerinin hatasız şekilde çalışmayı sürdürebilmesi adına ihtiyaç duyulan veri ve dosyaların depolanması amacıyla sunuculara ihtiyaç duyulmaktadır. Bu sunucular üzerinden kiralanan alanlara ise web hostingi adı verilmektedir.

Web hostingi, sağlayıcı üzerinden sunucunun çalışır ve açık halde kalmasını sağlamaktadır. Bu sayede web sitelerinde yer alan içerikler, kullanıcıların tarayıcılarına transfer edilebilmektedir. Aynı zamanda web sitelerinin zararlı saldırılardan korunması da mümkün hale gelmektedir. Bu nedenle web sitesi kurulumu kararı alındıktan sonrasında, alanında uzman ve sertifikalı olan kurumsal firmalardan hosting hizmetleri satın alınmalıdır.

Web hosting sağlayıcıları; tüm veri, içerik, veritabanı ve dosyaların sunucu üzerinde güvenli bir şekilde depolanmasını sağlamaktadır. İnternet kullanıcıları alan adı üzerinden erişim sağladıklarında ise web sitesine ait ilgili dosyalar, ziyaretçilerin tarayıcılarına aktarılmaktadır. Bu sayede web siteleri, erişilebilir hale gelmektedir. Hosting bağlantılarının yapılmaması durumunda ise sitelerin yayına açılması mümkün olmamaktadır. 

Hosting firmaları, yalnızca barındırma alanı imkanları sunmamaktadır. Aynı zamanda şu hizmetler de eş zamanlı olarak sağlanabilmektedir:

 • Güvenli site çalışmalarının sağlanabilmesi için SSL sertifikalarının sunulması,
 • Sayfa kurucu hizmetlerin sunulması,
 • Canlı sohbet sekmeleri üzerinden müşteri destek hizmetlerinin sunulması,
 • Geliştirici araçlarına yer verilmesi,
 • e-mail hosting hizmetlerinin sağlanması,
 • Web sitelerine ait tüm veri, içerik, veritabanları ve dosyaların otomatik şekilde yedeklenmesi,
 • Tek tık ile seçilen yazılımların kurulması imkanının bulunmasıdır.

Hosting satın alırken web sitesinin ölçeği göz önünde bulundurulmalıdır. Çünkü dosya boyutlarının büyük olması, ihtiyaç duyulan sunucu alanının artış göstermesine neden olmaktadır. Ancak başlangıç aşamalarında mümkün oldukça küçük kapsamlı paketlerin tercih edilmesi önerilmektedir. Sitenin gelişmesi ve büyümesi durumlarında ise daha gelişmiş paketlere geçiş sağlanması mümkün olmaktadır.

Alanında uzman olan ve profesyonel bir hizmet anlayışını benimsemiş olan hosting firmaları, web sitesi sahiplerinin tüm ihtiyaçlarına yanıt sunabilmektedir. Bu sayede kullanıcı deneyimini artırmak ve web sitesinin kısa süre içerisinde yükselmesini sağlamak mümkün hale gelmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

SEO Teklifi Alın
Size özel hazırlayacağımız SEO çözümleri ile sektörünüzde rakiplerinizi geride bırakın, işletmenizi başka bir seviyeye taşıyın.