Holistik SEO Nedir

holistik seo nedir
İçindekiler

SEO yıllar boyunca çok ciddi mesafe katetmiş ve hala gelişmeye devam etmiştir. Sıralamalar ve site trafiği için büyük başarı sağlayan basit tekniklerle başlayan süreç zaman içinde aynı sonuçlara ulaşmayı amaçlayan çok yönlü bir yaklaşıma dönüşmüştür. Kısa vadede etkili sonuçlar almayı sağlayan hızlı düzeltmeler artık işe yaramamakta üstelik uzun vadede web sitesinin itibarına zarar verebilmektedir.

Google, kalıcı olarak iyi bir sıralama elde etmek için web sitelerinin her yönü kapsayan kapsamlı bir SEO stratejisine sahip olmasını istiyor. Bu nedenle web sitelerinin; teknik performans, ayrıntılı içerik, genel kullanıcı deneyimi, güvenlik özellikleri ve daha pek çok açıdan mükemmel bir şekilde çalışması gerekiyor.

SEO Nedir?

SEO (arama motoru optimizasyonu), web sitenizin Google ve diğer arama motorlarında iyi sıralanabilmesi için web üzerindeki genel varlığını iyileştirme sürecidir. Çoğu kullanıcının arama sonuçlarının ilk sayfasını geçmemesi (istatistiklere bağlantı) veya çoğunlukla ilk 5 sonucun ötesine geçmemesi nedeniyle, web sitelerinin arama motoru sonuçlarında mümkün olduğunca üstte görünmesi çok önemli hale geldi.

Holistic SEO, SEO’nun normal yönleri üzerine kuruludur ve web sitenizin tüm önemli kısımlarını iyileştirmeye kadar uzanır. Kullanıcılar yalnızca alakalı içerik istemekle kalmaz, aynı zamanda bu bilgileri hızlı, kullanıcı dostu ve güvenli bir şekilde tüketmek isterler. Google’ın hedefi, yalnızca arama hizmetlerinde iyi bir deneyime sahip olmayı sağlayan mümkün olan en iyi arama motoru olmaktır. Bu nedenle Google’ın arama algoritmaları sürekli olarak değiştirilir ve web siteleri, daha iyi kullanıcı deneyimi sağlamak için bu değişikliklere ayak uydurmaya odaklanırlar. Günümüzde en başarılı web siteleri, diğer web sitelerinden daha fazla bağlantı alma ya da çeşitli sosyal medya kanallarında paylaşılma eğilimi sergilerler. 

İlgili İçerik

Web kullanıcılarının arama motorlarını kullanmasının ana nedeni belirli bir içerik aramalarıdır. Bu nedenle web siteleri genel bilgilerden en spesifik soruların yanıtlarına kadar kullanıcılara yardımcı olabilecek yüksek kaliteli ve ilgili içeriğe sahip olmalıdırlar. 

Kullanıcıların doğru içeriğe bağlanması için web sitesi ilgili anahtar kelime kümesi etrafında planlanmalıdır. Bunların başlıklar, gövde içeriği, meta veriler ve daha fazlasıyla web sitesine dahil edilmesi, içeriğe doğru hedef kitleyi yönlendirmeye yardımcı olur. 

Ancak anahtar kelime kullanımında aşırıya kaçılması halinde bu durum, “anahtar kelime doldurma” olarak değerlendirilerek cezai yaptırımla karşı karşıya kalınabilir.

Yüksek kaliteli ve alakalı içerik, kullanıcıların ilgisini çekmeye ve dönüş oranlarını artırmaya yardımcı olabilir. Sunulan ürünlerin, hizmetlerin ve uzmanlığın sergilenmesi için düzenli ve kaliteli içerik zorunlu olsa da bu zor bir denge olabilir. Daha fazla sayfaya sahip olmak web sitesini genişleterek arama motorlarına hedef kitleye daha iyi hizmet sunmak için sürekli olarak geliştiği mesajını verse de söz konusu içeriklerin iyi yazılmış ve kolay tüketilebilir bilgiler olmasına özen gösterilmelidir.

Teknik SEO

Teknik SEO, web sitenizi Google ve diğer arama motorları için erişilebilir kılmanın tüm yönlerini aynı zamanda da bazı kullanıcı deneyimi noktalarını kapsar.

Arama motorları, web sitenizin içeriğini taramak ve ne tür bilgilerin mevcut olduğunu değerlendirmek için yazılım robotları gönderirler. Doğru web yapısını kurmak ve web sitesi içeriğine bağlantılar yerleştirmek yoluyla Google’ın neyin önemli olduğunu keşfetmesine yardımcı olunabilir. Ayrıca arama motorları önemli olmayan içeriklerden engellenmek istenebilir. Bu sayede temel bilgilere odaklanmaları sağlanabilir. 

Web kullanıcılarının yarısından fazlası, 3 saniye içinde yüklenmezse bir web sitesinden ayrılmaktadırlar. Bu, web’deki en sinir bozucu deneyimlerden biri ve arama motoru kullanıcıları aracılığıyla bulunabilecek pek çok başka alternatif site varken neden beklesinler?

Google, yavaş web deneyimlerinin ideal olmadığını bildiğinden, bu tür siteleri arama sonuçlarında tanıtmaz. Google’ın Pagespeed Insights’ı, belirli bir sayfanın mobil ve masaüstü hız performansını puanlar ve bunların nasıl hızlandırılacağına ilişkin genel bilgileri paylaşır. Google Search Console ise web sitesini izler ve hangi sayfalarla ilgilenilmesi gerektiğini vurgular.

holistik seo nedir

Kullanıcı Deneyimi

Kullanıcılar web sitesine ilk geldiğinde yalnızca iyi bir izlenim bırakmaya değil doğru içeriği bulma konusunda yardımcı olmaya da odaklanmak gerekir. Bu nedenle web siteleri kullanıcıların kolayca gezinebileceği ve aradıkları içeriklerle bağlantı kurabileceği şekilde yapılandırılmış olmalıdır. Her bir sayfa iyi düzenlenmiş ve kullanıcı dostu olmalı, kullanıcıların yapmasını istediği işlemler son derece net olmalıdır.

Sosyal Medya Varlığı

Sosyal medyanın çok ilgisini çeken web siteleri, Google’a bu web sitelerinin arama motorlarında tanıtılmaya değer olduğunu gösterir. Harika bir sosyal medya varlığı, içeriğin tamamen yeni bir hedef kitleyle paylaşılmasını ve web sitesini tanıtmak için birlikte çalışılabilecek ortakları keşfetmeye yardımcı olabilir.

Mobil Optimizasyon

Tüm dünyada milyarlarca akıllı telefon kullanıcısı vardır ve çoğu kişi akıllı telefonlarından  internete erişmeyi tercih ederler. Bu büyük kitleye hitap etmeyen web siteleri çok büyük bir pazarı kaçırıyor demektir. Bununla birlikte bir web sitesinin mobil cihazlarda görüntülenmesi iyi çalıştığı anlamına gelmez. Mobil cihazlar daha küçük boyutlara sahip olduğundan dolayı bazı deneyimlerin daha iyi görüntülenmesi ya da çalışması için optimizasyona ihtiyaç duyulabilir.

Güvenlik

İnternette her zevke ve ilgi alanına hitap eden içerikler olsa da tüm web sitelerinin ziyaret edilmesi güvenli değildir. Bilgisayar korsanları web sitelerine zarar vermeye ya da kullanıcıların kişisel bilgilerini çalmaya odaklanabilirler. Bu nedenle web siteleri kullanıcıların güvenliğini üst düzeyde sağlamaya odaklanmalıdır.

Erişilebilirlik

İnternet ortamında herkesin içeriklere kolayca erişebilmesi çok önemli bir nokta olsa da birçok web sitesi bu duruma gereken özeni göstermez. Bu bağlamda, web siteleri ve teknolojiler, engelli kullanıcıların da kullanabileceği şekilde tasarlanabilir ve geliştirilebilir. Ekran okuyucular, konuşma tanıma yazılımı, alternatif klavyeler, engelli kişilerin web içeriğini görüntülemek için kullanabileceği araçlara harika örneklerdir. Ancak bu araçlar kullanılırken  kullanıcı deneyimlerinin geliştirilmesi için web sitesinin optimize ediliyor olması çok önemlidir.

Holistic SEO Neden Önemlidir?

Holistic dijital pazarlama gibi, holistic SEO da SEO’ya yönelik her şeyi kapsayan bir stratejidir. Yalnızca anahtar kelime optimizasyonu, hız optimizasyonu, sosyal medya gibi geleneksel tekniklere odaklanmak yerine holistic SEO, marka deneyimi, kullanıcı deneyimi, mesajların kalitesi, güvenlik gibi normalde SEO olarak kabul edilmeyen şeyler artık bütünsel SEO’nun bir parçası haline gelmiştir. 

Arama motorlarında iyi bir sıralama için, bir kullanıcının web sitenizi nasıl deneyimlediğini etkileyecek daha geniş bir faktör yelpazesine odaklanmanız gerekir. Holistic SEO web sitelerinin tüm önemli alanlarının, arama motorunda daha yüksek bir konuma gelmek ve iş hedeflerini yerine getirmek için iyileştirilmesini kapsar. Bunun gerçekleşmesi için;

  • Web sitesine kaliteli, ilgili ve karmaşık olmayan içerikler eklenmeli,
  • Daha iyi kullanıcı deneyimi için web sitesinin yapısı iyileştirilmeli,
  • Teknik SEO çalışmaları yapılmalı,
  • Güvenli ve güvenilir bir site sağlanmalı,
  • Web sayfalarında resim, video, gif gibi öğeler doğru bir şekilde kullanılmalıdır. 

Holistic SEO stratejisinin kullanılması; anahtar kelimelerin ve sıralama özelliklerinin yanı sıra kullanıcıların arama motorlarında ne aradığına ve beklentilerinin nasıl karşılanacağına odaklanmak anlamına gelir. Sıralamanın korunması ya da iyileştirilmesi için anahtar kelimelerin ve içeriklerin sağlanması yerine, holistic SEO yaklaşımı bünyesinde, kullanıcılara ihtiyaç duyduklarının sunulması mümkündür. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

SEO Teklifi Alın
Size özel hazırlayacağımız SEO çözümleri ile sektörünüzde rakiplerinizi geride bırakın, işletmenizi başka bir seviyeye taşıyın.