Hemen Çıkma Oranı Nasıl Düşürülür?

hemen çıkma oranı bounce rate nasıl düşürülür
İçindekiler

Bounce rate olarak da bilinen hemen çıkma oranı, özellikle e-ticaret siteleri için oldukça önem taşımaktadır. Bu oran, ziyaretçilerin siteye erişim sağladıktan sonrasında yaptıkları davranışların analiz edilmesi ile ortaya çıkarılmaktadır. Bu nedenle hesaplama sonuçları, firmalar için oldukça değerli veriler olarak kabul edilmektedir.

Hemen çıkma oranı sayesinde sitelerin geliştirilmesi gereken alanlar, ön plana çıkarılması gereken noktalar, ağırlık verilmesi gereken detaylar ve izlenecek stratejiler gibi faktörleri net bir şekilde belirlemek mümkün hale gelmektedir. Aynı zamanda kullanıcıların hangi sayfalara yöneldikleri ve hangi ürünleri inceledikleri gibi verilere de bu hesaplamalar sonucunda ulaşmak mümkün olmaktadır. Bu nedenle web sitesi kullanıcı deneyimini ve davranışları analiz etmenin en güvenilir yolları arasında bounce rate de yer almaktadır.

Hemen çıkma oranı, kullanıcıların bir web sitesine erişim sağladıktan sonrasında ana sayfa dışında herhangi bir sayfayı ziyaret edip etmediklerine bağlı olarak belirlenmektedir. Ziyaretçilerin diğer sayfaları da ziyaret etmeleri ve siteden hemen ayrılmamaları, hemen çıkma oranının düşürülmesini sağlamaktadır.

Bounce Rate (Hemen Çıkma Oranı) Nedir?

E-ticaret sitelerine giriş sağlayan ziyaretçilerin, site yüklendikten sonrasında açılan sayfa dışında herhangi bir sayfaya erişim sağlamaması ya da hiçbir ürünü incelememesi gibi davranışlar, hemen çıkma (bounce rate) olarak adlandırılmaktadır. Siteye erişim sağlayan kullanıcı sayısı arasından kaç ziyaretçinin bu davranışı sergilediğini analiz etmek ise hemen çıkma oranını hesaplamayı mümkün hale getirmektedir.

Hemen çıkma oranı, web sitesi süreçlerinde kaçınılması gereken ve ne kadar düşük olursa o kadar iyi olarak kabul gören bir veriler bütünüdür. İdeal sonuçlar ise tüm ülkelerde yapılan sektörel analizlere bağlı olarak belirlenmektedir. Dünya çapında kabul gören ideal hemen çıkma oranları ise sektörlere göre şu şekilde dağılım göstermektedir:

 • %70 ila %98 oranlarında blog siteleri,
 • %40 ila %60 oranlarında hizmet sektörü ve haber siteleri,
 • %30 ila %50 oranlarında kurumsal siteler,
 • %20 ila %40 oranında e-ticaret siteleridir.

Web sitelerinde hemen çıkma oranının kabul edilir değerler üzerinde sonuçlanması, mevcut içeriklerin ilgi çekmediği anlamına gelmektedir. Bu nedenle ziyaretçiler, sitede kalmak ve içerikleri incelemek konularında ikna edilememiş olarak kabul edilmektedir. Bu nedenle web sitelerinin başarılı bir kariyer planı dahilinde ilerletilebilmesi için, %35 ila %55 oranları arasında sonuçlar almaları hedeflenmektedir. Bu değerlerin altında olan sonuçlar başarının kanıtı, üstünde olan sonuçlar ise yeni stratejiler üzerine düşünülmesi gerektiği anlamlarını taşımaktadır.

Hemen Çıkma Oranı (Bounce Rate) Hesaplamaları Nasıl Yapılır?

Günümüzde birçok kullanıcı, arama motoru optimizasyonu (SEO) işlemleri için Google uygulamalarını göz önünde bulundurmaktadır. Bu durum, tüm Dünya genelinde en çok kullanılan arama motorunun Google olması ile doğrudan alakalıdır. Google tarafından sunulan Analytics aracı ile çok sayıda farklı metrik ile analiz yapılması ise oldukça kolay bir şekilde gerçekleşmektedir. Bu nedenle birçok kullanıcı, hemen çıkma oranı hesaplamalarını yapmak için bu araçtan yardım almaktadır.

Hemen çıkma oranı hesaplaması yapılırken ilk olarak analiz edilmesi istenen tarih aralığının belirlenmesi gerekmektedir. Bu sayede belirlenen tarih aralıkları içerisinde web sitesinin kaç kullanıcı tarafından ziyaret edildiğini net bir şekilde analiz etmek mümkün olmaktadır. Ardından kullanıcıları hangi oranda diğer sayfaları ziyaret etmeden öncesinde siteden ayrıldıkları rapor halinde sunulmaktadır.

Hemen çıkma oranı hesaplamanın yaygın bir diğer yöntemi, basit ve evrensel bir formülün kullanılmasıdır. Bu formülün uygulanması için öncelikle belirlenen tarih aralıklar arasındaki toplam ziyaretçi sayısına ulaşılması gerekmektedir. Ardından siteden hemen ayrılan kişi sayısının, toplam ziyaretçi sayısına bölünmesi ve 100 ile çarpılması gerekecektir. Çıkan sonuç, web sitesinin hemen çıkma oranını net bir şekilde belirlemektedir.

bounce rate nedir

Hemen Çıkma Oranı (Bounce Rate) Neden Yüksek Olur?

Özellikle e-ticaret siteleri için hayli önemli bir değer olan bounce rate verileri, web sitesi yönetimi yaparken uygulanan birçok hatalı metot yüzünden artış gösterebilmektedir. Hemen çıkma oranının yükselmesinde en sık karşılaşılan sebepler ise kısaca şu şekilde sıralanabilmektedir:

 • Web sitesi tasarımının ilgi çekici olmaması ya da dikkat dağıtıcı unsurlar ile içeriklerin geri planda kalıyor olması,
 • Kategorilerin oluşturulması, yerleştirilmesi ve kolay ulaşılabilir bir konumda bulunmaması,
 • Web sitesinde yayınlanan içeriklerin ziyaretçiler tarafından beğenilmemiş olması,
 • SEO (arama motoru optimizasyonu) çalışmaları ile sitede yayınlanan içeriklerin birbirleri ile uyumsuz olması,
 • Sitenin açılma hızı ya da sekmelerin yüklenme hızlarının düşük olması,
 • Görsellerin yüklenmesi sırasında gecikmelerin yaşanıyor olması,
 • İçerik girişi yaparken alakalı linklerin konu altında ya da içerisinde paylaşılmaması nedeniyle geri planda kalması,
 • Site tasarımının karmaşık olması nedeniyle işlemlerin çok uzun bir sürede tamamlanması ve zaman aşımlarının yaşanması,
 • SEO çalışmaları ile ziyaretçilerin aradıkları içerik ve sayfalara doğrudan erişemiyor olmaları,
 • Sade ve açıklayıcı bir sunumun yapılmamış olmasıdır.

Hemen çıkma oranının düşürülmesi için kullanıcı deneyimin artırılması gerekmektedir. Bu nedenle siteye giriş sağlandığında otomatik olarak başlatılan videolar, kalabalık reklamlar ve pop-up reklamlar mümkün oldukça az kullanılmalıdır. Aynı zamanda sitelerin mobil uyumlu olması da oldukça önem taşımaktadır.

Hemen Çıkma Oranını Düşürmenin 6 Yolu

Hemen çıkma oranını her site sahibini bir şekilde üzer.  Hemen çıkma oranı internet sitelere gelen kullanıcıların sitede belli bir süre kalıp çıkmasına denmektedir. Kullanıcılar bir internet siteye girdikten saniyeler sonra çıkması ilgili sitenin hemen çıkma oranının %100 olacağı anlamına gelir.

Hemen çıkma oranının bu kadar yüksek olmasının nedenlerinden biride kullanıcıların sitenizde gezmek yerine rakiplere yönelmesi olarak yorumlayabiliriz. Hemen çıkma oranı Google analytics aracı tarafından site sahiplerine verilen bir veridir.  Bu veri sıralama kriteri olarak alınmasa da kullanıcıların kısa sürede sitenizden çıkması sıralamalarınıza negatif bir etki edecektir.

Genel olarak hemen çıkma oranının nedenleri kullanıcı deneyimi ve kullanıcılara fayda sağlamayan kalitesiz içeriklerdir. Her sitenin hemen çıkma oranı farklı olarak yorumlanmalıdır. Yani birkaç siteniz varsa hepsine aynı uygulamaları yaparak, aynı performansı bekleyemezsiniz. Sitelerinizden birisi yavaş sayfalara sahipken diğeri tasarım olarak kötü olabilmektedir.

Bu yüzden birkaç kriterde takılı kalmamanız en iyisi olacaktır. Hemen çıkma oranının yüksek olduğunu düşünüyorsanız, yazımızda hemen çıkma oranının neden olduğu faktörlerden bahsedeceğiz.

Hemen Çıkma Oranı Çok Önemli Mi?

Hemen çıkma oranı çoğunlukla internet siteler için önemli bir faktör olmuştur. Ancak bazı internet sitelerin sayfa yapısı, hemen çıkma oranının yüksek olmasını sağlıyorsa bunu normal olarak karşılayabilirsiniz.  Bunun dışında eğer kullanıcılar site içerisinde birçok sayfa geziyorsa, ilgili sayfaların hemen çıkma oranı düşük olabilir. Ancak bu kötü bir durum değildir, Google bu durumu pozitif olarak algılayacaktır.

Hemen çıkma oranı sitenizin başarısına direkt olarak etki edecek bir faktör değildir. Fakat sitenize gelen kullanıcıların sitenizde durmak yerine rakiplerinize yönelmesi sıralamalarınıza ve hemen çıkma oranınıza etki edebilmektedir.

bounce rate nedir

Hemen Çıkma Oranının Yükselmesinin Nedenleri?

İçerik

Kaliteli ve özgün bir şekilde yazılmış içerikler hemen çıkma oranını düşürmek için en ideal yöntemlerden birisidir. İçerik yazmak SEO konusunda çok önemli bir unsur haline gelmiştir. Bunda panda güncellemesinin aktif olmasının da parmağı vardır.

Bir konuda içerik yazarken olabildiğince içerik tasarımına önem vermelisiniz. Kullanıcılar sayfanıza geldiğinde içeriklere bakıp kalmamalıdır. Kısa paragraf ve hiyerarşik başlık kullanarak, kullanıcıları sitenizde tutmaya çalışmalısınız.

İçeriklerinizde alt başlıklar, maddeler, multimedya ve alıntılar kullanarak, ilgili içeriğin okunabilirliğini en üst seviyeye çekebilirsiniz. Oluşturduğunuz içerikler çok uzun bir şekilde yazıldıysa kullanıcıları korkutmadan göze güzel görünen bir şekilde yayımlamalısınız.

Tabi her ne kadar yazılarınızın görünümü önemli olsa da yazdığınız makalenin içeriği de çok önemlidir. Sitenize gelen kullanıcılar, istedikleri bilgiyi hızlı bir şekilde almak isterler eğer alamazlarsa sitenizden anında çıkacaklardır. Bu durumda yapmanız gereken, içeriklerinizi kullanıcılar için hazırlamanız olacaktır.

Tasarım

Hemen çıkma oranınıza direkt olarak etki edecek bir diğer etkende tasarımdır. Tasarım hem mobil hem de masaüstü kullanıcılar için çok önemlidir. Kullanıcılar sitenize geldiğinde kolay bir şekilde gezmeli istediği her şeyi bulabilmelidir. Bunun dışında görsel olarak kullanıcılara hitap etmelidir. Özellikle mobil kullanıcılar sitenizde içeriklerinizi okuyabilmelidir.          

Bir site tasarımı oluştururken veya satın alırken ilk olarak düşünmeniz gereken kullanıcılardır. Kullanıcıların sitenizde ne istediğini tam olarak anlamalı ve ona göre hareket etmelisiniz. Her cihaza hitap eden tasarımlar kullanmalı ve kullanıcı deneyimini yükseltmelisiniz.

Hız

Site hızı hemen çıkma oranın yükselmesine etki eden bir diğer faktörden birisidir. Özellikle bilgisayarların, mobil cihazların ve internetin hızlanması ile birlikte kullanıcılar yavaş sitelere girmeyi pek tercih etmemektedir.

Kullanıcıların sitenizden beklentisi hızlı bir şekilde açılarak, bilgi vermesidir. Site sayfa açılış hızınız bu olanaklarda çok düşük kalıyorsa hemen çıkma oranınız düşük olacaktır. Site hızının yavaş olması birçok etkenden kaynaklanmaktadır. Bu sebeple hız ölçümleme yapan page speed araçlarını kullanmanızı önerebilirim. Bu araçlar sayesine sitenizin hızını temel ölçüde arttırabilirsiniz.

Son olarak wordpress altyapısı kullanıyorsanız, cache ve resim sıkıştırma eklentilerini kullanarak, sitenizin hızını arttırmanız mümkündür. Cache eklentilerinin optimizasyon seçeneklerinden iyi yararlanabilirsiniz.

Anahtar Kelime Kullanımı

Anahtar kelime kullanımı SEO çalışmaları için önemli olduğu gibi hemen çıkma oranını düşürmede de çok işimize yaramaktadır. İçeriklerinizde kullandığınız anahtar kelimeler, sitenizin kategorisi ile ilgili olmalıdır. Organik trafik çekmek için çeşitli anahtar kelimeleri alakasız bir şekilde kullanmanız durumunda kullanıcılar sitenizi hızlı bir şekilde terk edecektir.

Bunların dışında içeriklerinizi anahtar kelimelerle doldurmamayı tercih etmelisiniz. İçerikleriniz oluştururken her 20-30 kelimeden birinde anahtar kelimenizi geçirmeniz kullanıcılar ve arama motoru botları tarafından kötü algılanacaktır.

Reklam Kullanımı

Bilindiği üzere internet site reklamlar herkesi sinir edecek şekilde kullanılmaktadır. İnsanlar her ne kadar reklam engelleyici kullansa da reklamlar hala gözükmektedir. İnternet sitenizde göze batan özellikle pop-up reklamlarını kullanmanız kullanıcıların sitenizi terk etmesini sağlayacaktır.

Reklamlar siteler için en net gelir kaynaklarından birisidir. Bu sebeple birçok site yanlışda olsa kullanmak zorundadır. Ancak reklam kullanımı doğru bir şekilde yapılmalıdır, çok para kazanacağım diye sadık kullanıcılarınızdan olmayı tercih etmemelisiniz.

Mobil Tasarım

Mobil cihaz kullanımı günümüzde her geçen gün ciddi oranda artışlar göstermektedir. Mobil cihazlardan gelen kullanıcılar, içerikleri okurken yakınlaştırma yapmaya pek sıcak bakmazlar. Bu neden mobil tasarımınız içeriklerin yakınlaşmadan okunmasını sağlamalıdır. Tabi bunun yanında kullanıcılar sitenizde rahat bir şekilde gezmelidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

SEO Teklifi Alın
Size özel hazırlayacağımız SEO çözümleri ile sektörünüzde rakiplerinizi geride bırakın, işletmenizi başka bir seviyeye taşıyın.