H (Heading) Etiketi Kullanımı

heading etiket kullanımı
İçindekiler

Heading etiketleri ve H1 etiketlerinin kullanımı web siteleri açısından son derece önemli konulardır. Heading etiketleri sayfa içerikleri için uygulanmakta olan HTML başlık etiketleri olarak da bilinmekte olup 1 ile 6 arasındaki H etiketleri, H1-H2 şeklinde devam eden alt başlık kodlamalarına sahip bulunmaktadır. Heading etiketleri, SEO çalışmalarında içeriklerin ön plana çıkabilmesi için doğru bir şekilde kullanılmalıdır.

Web sayfalarının HTML yapılarında, başlıkların belirginleştirilmesinde farklı etiket tiplerinin kullanılması tercih edilmektedir. Kullanılan bu etiketlere ise H (Heading) etiketi adı verilmektedir. Heading etiketleri başlıklarda kullanılan HTML etiketleri olup Google botlarının web sayfasındaki içerikler hakkında bilgi alabilmesini sağlar. Bu nedenle oluşturulan etiketler SEO çalışmaları kapsamında oldukça büyük bir etkiye sahiptir. 

Heading Etiketleri Nedir?

Özellikle içeriklerin başlıklarında ve içeriğin anlatım bölümlerinde, arayıcının kullanması olası kelimelere yer verilmesi gereken kısım heading etiketleridir. Bu kelimeler sayesinde anahtar kelime olarak alıcının aradığı kelimeler Google dizini üzerinden web sitesine yönlendirilir. Web siteleri bu kelimelerin ve heading etiketlerinin doğru bir şekilde kullanılması sonucunda Google arama motoru sonuçlarında ilk sıralarda yer almayı başarırlar.

Heading etiketlerinin kullanımı, başlıklar farklı kalınlıklara ve boyutlara sahip olduğundan dolayı ziyaretçileri etkiler, içeriklerin çok daga rahat ve akıcı bir şekilde okunmasını sağlar. Bununla birlikte H1 etiketiyle diğer etiketlerin düzenli ve uygun bir hiyerarşiyle kullanılması gerekir. Çünkü bu sayede metin içinde yer verilen konular ve nelere dikkat çekildiği ön plana çıkarılabilir.

İçeriklerde en önemli başlık etiketi H1 iken en önemsiz başlık etiketi H6’dır. Bu başlık etiketleri HTML kodlamasında yukarıdan aşağıya bir hiyerarşiye sahiptir. Bu nedenle etiket numaralarından herhangi birinin atlanması etiket hiyerarşisinin bozulması anlamına gelir. SEO çalışmaları kapsamında HTML başlık etiketlemelerinin kullanılması sayfanın okunabilirlik için yapılandırılması ve anahtar kelimelerle ilgi düzeyi açısından önemli ve gereklidir.

H1 Etiketi Nedir? H1 Etiketi Nasıl Kullanılır?

Sayfaların en başında yer alan H1 etiketi, “ilk başlık” olarak da bilinir. H1 etiketi diğer etiketlerin ilk sırasında olup sayfada en önemli olan ve ziyaretçilerin öncelikli olarak fark etmesini istediği başlığa uygulanır. Bu nedenle H1 etiketi diğer heading etiketlerinden daha önemlidir. Ancak doğru yerde ve düzende kullanıldığı durumlarda tüm etiketlerden etkili sonuçlar alınması mümkündür. Bunun sağlanabilmesi için H1’den H6’ya kadar tüm etiketler mantıklı bir hiyerarşide kullanılmasına ve farklı etiketlerin düzensiz bir şekilde kullanılmamasına özen gösterilmelidir.

Web sitelerinde, oluşturulan her sayfa H1 etiketine sahip olmalı ve bu etiket paylaşılan içeriği tanımlayan, dikkate alınması istenilen başlık ile oluşturulmalıdır. Bu etiketin aynı zamanda paylaşılan içerikte kullanılacak SEO odak kelimesini de içerisinde barındırmalıdır.

H1 etiketi özelliği gereği ana başlıkta kullanıldığından, web sitesindeki her sayfada yalnızca birer kez kullanılabilir. Eğer birden fazla kez H1 etiketinin kullanımı söz konusu olursa arama motorları tarafından kabul edilmez. Yalın halde SEO odak kelimesi etiket içinde mutlaka bulundurulmalıdır. Etiket kullanımında bir kelime ya da karakter sınırlaması olmamakla birlikte ana başlık olması dolayısıyla kısa ve öz olmasına özen gösterilmelidir. Web sayfasının ziyaretçilere ulaşması ve yapılan SEO çalışmalarının başarılı olması için bu etiketin mutlaka kullanılması gerekir. Aksi takdirde diğer alt başlıklar ana başlık olarak görüleceğinden arama motorları içerik hakkında doğru bilgiye sahip olamayacaktır.

Heading Etiketi Neye Yarar?

Heading etiketleri doğru kullanıldıkları takdirde internet kullanıcılarının yalnızca birkaç anahtar kelimeyle ilgili web sayfasını bulmasını ve çok daha iyi bilgi almalarını sağlar. Başlıklar ve alt başlıklar sayesinde art arda dizilmiş anlamsız kelime yığınının oluşturduğu bir sayfa olmanın çok ötesine geçilir ve kullanıcı istediği detaylı bilgiye kolayca erişebilir.

H1 etiketi ve takip eden alt başlık etiketleriyle pekiştirilince ortaya SEO uyumlu bir makale çıkar. Özgün, akıcı ve doğal içerikler web sayfalarının daha çok trafik almasını ve doğru etiketleri kullanılması durumunda Google arama motoru sonuçlarında üst sıraları garantilemesini sağlar. Ayrıca başlık etiketleri internet kullanıcılarının aradıkları içerikleri bulmasında, anlamlı ve düzenli bir yazı dizisi oluşturulmasında da önemli bir yere sahiptir.

Heading Etiketleri Google İçin Neden Önemlidir?

Google kullanıcıların yaptıkları aramaların sonuçlarını anahtar kelimeler aracılığıyla listelemektedir. Bu nedenle web sitelerinde konuya uygun ve arama hacmi yüksek anahtar kelimelerin kullanıldığı SEO uyumlu makalelerin paylaşılması gerekir. Bu anahtar kelimelerin yanı sıra Heading etiketleri de SEO çalışmaları açısından önemlidir. Google son güncellemelerden sonra web sitelerinde paylaşılan içerikleri analiz etmekte ve etiket kullanılmasına gerek kalmaksızın web sitesini kullanıcıların yaptıkları aramalarla ilgili içeriklerde dizine sokmaktadır. Bu aşamada H ile etiketlenen başlıklar önemli bir rol oynamaktadır. Diğer bir deyişle H1-H2-H3-H4 ve benzeri etiketler Google botlarının web sayfalarında paylaşılan içeriklerde ne anlatıldığını net bir şekilde anlamasını sağlar. 

Heading Etiketi Kullanılırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

H1, H2, H3, H4 etiketlerinin kullanımında başlıkların anlamsız olmamasına özen gösterilmelidir. Aynı şekilde anlamsız yazı dizininin içinde de yer almamalıdırlar. Google okuyucuya anlamsız ve yalnızca anahtar kelimeler yan yana sıralanarak oluşturulan içerikler sunan web sitelerini arama motoru sonuçlarında üst sıralara taşımaz. Özgünlüğün ve anlam bütünlüğünün olduğu heading etiketleri başarılı SEO çalışmaları yapılmasına önemli role sahiptir. H1 etiketi ana başlıkla doğrudan bağlantılı olmalıdır. Ancak alt başlıkların meta başlığıyla uyumu da sağlanmalıdır. Bu sayede kullanılan etiketin yararlı olması mümkündür. 

H1, H2, H3, H4 kullanımlarının doğru olması metindeki alt başlık sıralaması ile doğrudan ilişkilidir. H1 başlığının ardından doğrudan H3 başlığına geçilmemesi gerekir. H1, H2, H3, H4 kullanımlarının hatalı olmaması adına H1 ana başlık belirlendikten sonrasının aynı bağlamda oluşturulmasına özen gösterilmelidir. 

SEO Uyumlu Makale İçin Başlıkların Önemi

Web sitelerinde paylaşılan yazıların başlıkları, yazının içeriği ile ilgili olarak okuyucuya özet geçilmesini ve tek bir cümleyle yazıda anlatılmak istenileni vermesi gereken yüksek öneme sahip SEO araçlarıdır. Bir yazıdaki başlıklar ne kadar başarılıysa aslında yazının okunma olasılığı da o kadar artar. Doğru kullanılmayan, web sitesi ziyaretçilerinin ilgisini çekmeyen ve konuyla ilgisi olmayan başlıklar yazıların okunmamasının ve SEO çalışmalarının başarısız olmasının nedenlerinden biridir. SEO uyumlu olarak yazılan yazılar ne kadar başarılı olursa olsun genel başarının yakalanabilmesi için SEO uyumlu başlık üretilmesi zorunludur.

Arama motorları çok akıllı algoritmalara sahip yazılımlar kullansalar da içerik üreticilerden hazır ve algoritmaya uygun içerikler üretip paylaşmalarını beklerler. Uzun bir yazının içinde düzensiz başlıklar kullanılması durumunda arama motoru botları bunu HTML etiket olduğundan son derece kolay bir şekilde anlar ve yazıyı düşük bir şekilde puanlandırır. 

SEO çalışmalarından istenilen başarının elde edilebilmesi için SEO uyumlu makale yazılması, başlık hiyerarşisinin doğru bir şekilde anlaşılması ve başlık dizininin bu doğrultuda yapılması gerekmektedir. Yazılar içerisinde kullanılan başlık dizileri bölümlerden oluşmalı ve mutlaka birbirini desteklemelidir. Böylece arama motoru botları performansından, ziyaretçilerin web sitesinde geçirdiği süreye kadar bir SEO değerinde olumlu bir artış yakalanacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

SEO Teklifi Alın
Size özel hazırlayacağımız SEO çözümleri ile sektörünüzde rakiplerinizi geride bırakın, işletmenizi başka bir seviyeye taşıyın.