Hangi Kelimede Kaçıncı Sıradayım?

hangi kelimede kaçıncı sıradayım
İçindekiler

Web sitelerinin geliştirilmesi ve ön plana çıkarılması noktasında kapsamlı SEO çalışmaları önemli bir yere sahiptir. Bu doğrultuda en iyi sıra bulucu araçların kullanılması ve mobil destekli hale getirme gibi yardımcıların kullanılması süreçleri çok daha kolay bir hale getirebilir.

Web siteleri için 21.yüzyılın en popüler reklam alanları demek çok da yanıltıcı olmaz. Birçok marka ve kişi açısından web siteleri en önemli platformlar haline gelmiştir. Web siteleri sayesinde uluslararası alanda tanınan markalardan küçük ölçekli işletmelere kadar pek çok kuruluş potansiyel müşterileri ile bir araya gelebilmektedir. Bu noktada SEO çalışmaları web sitelerini geliştirme noktasında önemli bir rol üstlenmektedir.

SEO çalışmalarını planlamak ve web sitelerini yükseltmek son derece kapsamlı ve yoğunlu bir süreçtir. SEO süreci çoğu uzmanlık gerektiren çalışmalardan oluşan pek çok farklı adımdan oluşur. Bu sürecin temel hedeflerinden biri web sitesinin sıralamasının yükseltilmesidir. Sıralamalanın yükseltilmesi için backlinkler, kırık linklerin düzeltilmesi ve içeriğin zenginleştirilmesi gibi unsurlara dikkat edilmelidir.

Web sitelerinin sıralamalarını yükseltmek için öncelikle web sitesinin hangi sırada olduğunu bilmek gerekir. Bu sıra bilindiği takdirde SEO çalışmaları sonrasında sıralamalanın nasıl değiştiği görülebilir. Atılan adımların ne şekilde etki yarattığı tespit edilebilir. Bu aşamada sıra bulucu araçlar kullanılması son derece faydalıdır. Web sitelerinin sıralamasını öğrenmeyi sağlayan profesyonel araçlar ile web sitelerinin arama motorlarındaki sıralamalarını görmek mümkündür.

Sıra Bulucu Ne İşe Yarar?

Sıra bulucu kullanılarak;

  • Web sitelerinde bulunan sayfaların anahtar kelime dağılımları görüntülenebilir.
  • Anahtar kelimelerin indeks durumlarında haberdar olunur.
  • Sayfaların, Google gibi arama motorlarında anahtar kelime sonuçlarındaki sıralama değerlendirilebilir.
  • Günlük, haftalık ya da aylık periyot ölçeklendirmesi ile ayrıntılı ve zamansal analiz fırsatı elde edilebilir.
  • Anahtar kelime filtrelerinde oluşan sıralamalar görülebilir.

Sıra bulucu kullanılarak anahtar kelime optimizasyonu yapmak daha kolaydır. Web sayfalarında kullanılan anahtar kelimelerin başarı düzeyinin ölçülmesi bir sonraki hamle açısından belirleyici olabilir. Kullanıcıların yalnızca kendi web sitelerini değil aynı zamanda rakip web sitelerini görüntülemeleri de son derece faydalı bir durumdur. Marka ile aynı alanda çalışma yürüten web sitelerinin anahtar kelime kullanım hareketlerinin analiz edilmesi, yapılması ve yapılmaması gereken unsurları değerlendirme noktasında önemli bir yol gösterici olabilir.

Sıra Bulucu Araçlar SEO Çalışmaları Açısından Ne İfade Eder?

SEO çalışmalarının temel amacı, arama motorlarında web sitelerinin ve sayfalarının sıralamasını yükseltmektir. Sıralamanın yükselmesi, sunulan hizmetin türü her ne olursa olsun potansiyel kitleye ulaşma imkanı verir. SEO çalışması web sitelerinin birinci sıraya taşınmasını amaçlar.

Arama motorlarındaki sıralamaların tespit edilmesi sıra bulucu araçlar ile son derece kolaydır. Sıra bulucu araçlar arasından güvenilir bilgiler verenlerin tercih edilmesi çok önemlidir.

hangi kelimede kaçıncı sıradayım

Dopinger Sıra Bulucu Aracı

Sıra bulucu araçların sağladığı hizmetler hakkında bilgi sahibi olan ve bu araçlardan yararlanmak isteyen kişiler Dopinger kullanarak SEO çalışmaları konusunda avantajlı bir duruma gelebilirler. Dopinger üyelik gerektirmeyen ve son derece basit bir şekilde kullanılabilen bir platformdur. Kullanıcı dostu bir tasarımı olan Dopinger’de sıra bulucu hizmetin sonucu kullanıcıya hızlı bir şekilde verilir. Profesyonelleşmiş ve kurumsallaşmış bir araç olma özelliği taşıyan Dopinger’in sunduğu hizmet ücretsizdir.

Dopinger’i kullanarak;

  • Konuma göre,
  • Günü ay ya da yıl şeklinde filtreleyerek,
  • Rakip analizi ile ilerleyen bir şekilde anahtar kelime analizi yapmak mümkündür.

Dopinger sıra bulucu aracı ile anahtar kelimelerin aranma hacmi incelenebilir. Bu sayede görece düşük aramalar web sitesinden temizlenebilir. Kullanılan anahtar kelimelerin rekabet zorluk derecesi analiz edildikten sonra yeni anahtar kelimelerin bu veriler üzerinden güncellenmesi web sitesi açısından fayda sağlayacak bir durumdur.

Ahrefs Keyword Rank Checker

Ahrefs Keyword Rank Checker hedef kelimelerin hangi sıralamada bulunduğunu ölçmeyi sağlayacak en profesyonel SEO araçlarından biri olma özelliğine sahiptir. Ahrefs Keyword Rank Checker aracılığıyla rakipler incelenebilir, arama sonuç sayfalarındaki sıralama takip edilebilir ve tahmini elde edilebilecek organik trafik değerlendirilerek SEO stratejisi belirlenir.

Ahrefs Keyword Rank Checker sıra bulucu aracı kullanılarak web sitesinin ilerlemesini göz önünde bulunduran bir rapor elde etmek mümkündür. Bu rapor, web sitesinin aylık ya da yıllık bazlı gelişimini, rakiplerin sıralamasındaki ilerlemeyi ve web sitesinde herhangi bir keyword cannibalization olup olmadığını gösterir. Masa üstü ve mobil uyumlu olan bu sıra bulucu aracın tüm özellikleriyle kullanılması ücretsiz değildir. Ahrefs’e üye olan kullanıcılar tüm özelliklere erişebildiği gibi web sitelerini de optimize edebilirler.

SEMrush Position Tracking

SEMrush Position Tracking web sitelerinin Google sıralamasını yakından takip etme imkanı veren bir başka sıra bulucu aracıdır. SEMrush Position Tracking sayesinde günlük olarak takip edilen anahtar kelimeler detaylı bir şekilde analiz edilebilir. Ayrıca Google arama sayfasındaki sıralamaların yükseltilmesini sağlayacak bir SEO stratejisi de planlanabilir.

SEMrush Position Tracking web sitelerinin organik aramalardaki rakiplerini listeleyerek rakiplerin hangi anahtar kelimelerde daha önde olduğunu gösterir. Bu sayede anahtar kelime planlamaları hızlı bir şekilde optimize edilebilir. SEMrush Position Tracking, web sitesinde ortaya çıkan kritik gelişmeler hakkında kullanıcıyı bilgilendirdiği gibi belirli aralıklarla web sitesinin sıralamasına ilişkin bir rapor hazırlar ve kullanıcının mail adresine gönderir. SEMrush Position Tracking’in hizmetleri ücretlidir. Kullanıcıların SEMrush Position Tracking’in sağladığı hizmetlerden yararlanmaları için kendilerine uygun bir paketi seçerek üye olmaları gerekir.

SE Ranking

SE Ranking Position Tracking organik aramalarla birlikte reklamlardaki sıralamayı da kullanıcıya sunar. Kullanıcının web sitesini 20’den fazla rakiple karşılaştırarak detaylı bir rapor hazırlar. Bu sayede web sitesinin SEO performansını analiz etme imkanı sağlar. SE Ranking sıra bulucu aracı Google arama motoru sonuç sayfalarındaki sıralamayı birçok cihazdan takip etme ve anahtar kelimeleri optimize etmeye yönelik hizmet sağlar. Bu araca da aylık plan satın alarak ulaşmak mümkündür.

Google Sıralaması Neden Takip Edilmelidir?

Web sitelerinin Google arama motoru sonuçlarında kaçıncı sayfada olduğu marka açısından çok önemlidir. Bunun nedeni Google arama motoru sonuçlarının ilk sayfasında ve üst sıralarda yer almanın organik trafiği artırmasıdır. Bu sebepten dolayı web siteleri arama motoru sonuçlarındaki sıralamalarını sıra bulucu araçlar kullanarak takip etmelidir. Çünkü SEO sürekli optimizasyon isteyen dijital bir pazarlama alanı olma özelliğine sahiptir. Tüm bu etkenlerden dolayı web sitelerinin ilk sayfada ve üst sıralarda yer alması için Google sıralama takibi ve pozisyon takibi yapması şarttır.   

Bu sayede pozisyon belirli periyotlarla takip edilir, rakiplerin aldığı aksiyonlar incelenir ve gerekli aksiyonlar alınır. Böylece web sitesi için yapılan eylemler boşa çıkmamış olur. Bununla birlikte en etkili aksiyonların alınması için sıra bulucu araçlardan yararlanılmalıdır.

Kullanıcılar web sitelerinin kaçıncı sırada olduğunu sıklıkla merak ederler. Bu aşamada internet sitesinin kaçıncı sırada olduğundan çok web sayfalarının kaçıncı sıralarda olduğu analiz edilmelidir. Bu amaca yönelik olarak sayfalara özel anahtar kelimeler belirlenir ve sıra bulucu araçları ile kaçıncı sırada olunduğu kontrol edilebilir. Web sayfalarının arama motoru sonuç sayfalarında yani SERP’lerde belirli anahtar kelimelerde kaçıncı sırada olduğunun anlaşılması noktasında sıra bulucu araçlar çok önemli bir rol üstlenir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

SEO Teklifi Alın
Size özel hazırlayacağımız SEO çözümleri ile sektörünüzde rakiplerinizi geride bırakın, işletmenizi başka bir seviyeye taşıyın.