Görüntülü (GDN) Reklam Ağı Nedir?

goruntulu gdn reklam agi nedir
İçindekiler

GDN yani Google Display Network milyonlarca web sitesi, uygulama ve video ekranlarında yayımlanabilen Google Ads reklam modeli olup geniş ölçü skalasına sahip yüksek performansı ile dikkat çeker. Google’ın anlaşmalı web sayfalarında reklamların görsel içeriklere dayalı olarak yayınlanmasını sağlar.

Ödemeli reklamcılık son zamanlarda pek çok web sitesi için vazgeçilmez trafik kaynaklarından biri haline gelmiştir. Ödemeli reklamcılık ekosisteminin en büyük oyuncuları arama ağı reklamları ile sosyal medya reklamları olarak kabul edilir. Ancak ödemeli reklamcılık bu iki kanalla sınırlı olmayıp bunlar arasında görüntülü reklam ağı da bulunur. 

Google Ads’te temel olarak iki ağ üzerinden reklam vermek mümkündür. Bunların ilki, en çok bilineni ve kullanılanı arama ağı reklamlarıdır. Diğeri ise milyonlarca web sitesi üzerinde reklam yayınlamayı sağlayan görüntülü reklam ağıdır.

Görüntülü reklam ağı internet üzerinde bulunan, ürün ya da hizmet satan web sitelerinin daha fazla kişi tarafından ziyaret edilmesi ve potansiyel anlamda yeni müşterilere ulaşabilmesi için kullanılan etkili bir reklam türüdür. GDN görüntülenme ya da reklamın tıklanması mantığı temelinde çalışır. Hem görüntülenme hem tıklanma seçeneği olduğundan son derece faydalı bir reklam platformudur. Bunun nedeni reklam için ayrılan bütçenin önerilen seçenekler sayesinde istenildiği şekilde harcanabilmesidir.

Google arama motoru reklamları olan Google Ads, Google arama motorunda ve Google’ın partner arama sitelerinde arama yapan kullanıcılara ulaşmanın en etkili yoludur. Hali hazırda ürün arayışında olan, ürünü tanımak, satın almak ve alışveriş yapmak isteyen kişileri hedefleyen bir yöntemdir.

GDN yani görüntülü reklam ağı birçok internet sitesinde banner reklamlar ve ürün tanıtımı yapan kutucuklar şeklinde kullanıcıların karşısına çıkar. Web sitelerinin sayfalarının küçük bir bölümünde reklam alanı olarak ayırdıkları yerde yayınlanarak çeşitli nedenlerle internet sitelerini ziyaret eden kişilere ulaşırlar. Bu aynı zamanda alışveriş yapma planı olmayan, söz konusu üründen ya da markadan haberi olmayan kişilere dahi ulaşma imkanı verir. Bunun sonucunda hedef kitle içerisinde bulunmayan kişilere de satış yapabilme avantajını sunar. Reklamların görüntülenme ya da tıklanma başına ücretlendiriliyor olması bütçenin gereksiz yere harcanmasını sağlayan etkili bir faktördür.

Görüntülü Reklam Ağı Hedefleme Seçenekleri

Görüntülü reklam ağında Google hedef kitleye ulaşabilmek için birden fazla seçenek sunmaktadır. Hedefleme seçeneklerine genel olarak göz gezdirildiğinde odak noktasının kullanıcılar ya da içerikler olduğu kolayca görülebilir. Reklamlar için hedefleme yapılırken demografi, ziyaretçilerin web geçmişi gibi kullanıcı odaklı hedefleme ya da reklamların gösterilmesi istenilen siteler manuel seçilerek yani içerik hedefleme imkanı vardır. Bununla birlikte her iki hedefleme birlikte de kullanılabilmektedir.

  • Anahtar Kelime Hedefleme: Reklam veren görüntülü reklam ağında anahtar kelime hedefleme seçeneğini kullanarak ilgili kelimelerin geçtiği web sitelerinde reklamlarının görünmesini sağlayabilmektedirler. Bu web sitelerini ziyaret eden kullanıcılar söz konusu konuya karşı zaten ilgi sahibi olduklarından reklam ile etkileşimde bulunma olasılıkları artacaktır. Görüntülü reklam ağında anahtar kelime hedefleme süreci arama ağındaki anahtar kelime hedeflemesinden farklı olmaktadır. GDN’de anahtar kelime hedefleme yapılırken kullanıcıların davranışları ya da web sitesi içerikleri hedeflenebilir.
  • Yerleşim Hedefleme: Anahtar kelime hedeflemeleri sırasında yalnızca web siteleri değil kelimelerin geçtiği alanlar hedeflenebilmektedir. Yerleşim hedefleme opsiyonu kullanıldığında ise doğrudan web siteleri belirtilerek reklamın görüntülenmesi sağlanabilmektedir. Yerleşim reklamların gösterilmek istenildiği alan adını ya da alt sayfaları ifade etmektedir. Yerleşimler yalnızca internet sitesi ile sınırlı olmamaktadır. Video ya da uygulama hedeflemeleri de yerleşimler arasında gösterilebilmektedir. Yerleşim hedeflemeleri sayesinde reklamlar yalnızca istenilen internet sitelerinde, videolarda ya da uygulamalarda gösterilebilir. Hedef kitlenin hangi web siteleriyle ilgilendiği bilindiğinde ya da optimizasyon için çok fazla zaman olmadığından yerleşim hedef görüntülü reklam ağı kampanyaları oldukça yararlı olabilir.
  • İlgi Alanı Hedefleme: Google internet kullanıcılarını, internetteki davranışları ve eğilimleri gibi birçok farklı etkene göre kategorize etmektedir. Bunun için hedefleme için kullanılabilen ve önceden tanımlanmış ilgi alanlarından yararlanılabilir. Google’ın özel yakın ilgi alanı ve pazardaki kitleler gibi seçenekler kullanılarak genişletilebilen bu hedefleme şeklinde yeni potansiyel müşterilere ulaşılabilmektedir.
  • Bunların yanı sıra konu hedefleme seçeneği kullanılarak web sitelerinin temalarına göre reklam yerleştirmesi yapılabilmektedir. Analytics sayesinde web sitesindeki kullanıcıların davranışları kitleler olarak kaydedilmekte ve bu kullanıcılara özel olarak reklamlar hazırlanabilmektedir. Demografik hedefleme ise yaş, cinsiyet ve ebeveynlik gibi seçenekler kullanılarak daraltılabilen bir hedefleme biçimi olarak ön plana çıkmaktadır.

Görüntülü Reklam Kampanyası Nasıl Oluşturulur?

Gerçekleştirilmesi gereken ilk adım reklam verme amacının seçilmesidir. Bunun için Google Ads hesabının Kampanyalar sekmesine gidilir, Yeni Kampanya Oluştur seçeneği ile görüntülü reklam kampanyası oluşturulur. Google ilk olarak kullanıcının reklam verme amacını sorgular. Daha sonra reklam verme amacına uygun olarak kullanılabilecek reklam modelleri reklam verene sunulur. Görüntülü reklam ağı seçilerek devam edilebilir.

Kampanyaya isim verildikten sonra reklamların hangi konumda yer alan kullanıcılara gösterilmek istenildiği seçilir. Yer seçenekleri ayarıyla reklamlar belirli bir bölgedeki kullanıcılara mı yoksa belirli bölgelerle ilgilenen kullanıcılara mı gösterileceği seçilebilir. 

Daha sonra dil hedeflemesi ayarlanır ve teklif stratejisi belirlenir. Hesapta bir dönüşüm verisi bulunmuyorsa başlangıç olarak teklifler manuel belirlenebilir. Google reklamlarında bütçeler kampanya özelinde belirlendiğinden dolayı bu aşamada oluşturulan görüntülü reklam ağı kampanyasında ne kadar harcanmak istenildiği günlük maksimum bütçe bazında belirlenir.

Birden fazla sayıda aynı boyutta reklamı olan reklam verenler reklam rotasyonu ayarlarını kullanarak reklamlarının hangi sıklıkla gösterileceğini belirlerler. Reklamlar performansa göre optimize edilebileceği gibi eşit sıklıklarla gösterim alması sağlanabilmektedir.

Bunun yanı sıra reklamların hangi günlerde ve hangi saatlerde yayınlanmak istendiği seçilebilir. Cihaz ayarları kullanılarak spesifik hedefleme yapılması mümkündür. Tüm cihazlarda gösterim alınmak istenildiğinde default olarak tüm cihazlarda seçeneği aktif hale gelmektedir. Sıklık sınırı yapılandırması ile bir kullanıcıya belirli bir süre içinde kaç kez reklam gösterilebileceği seçilebilir. Oyun sitelerinde ya da şiddet içeren sayfalarda reklam göstermek istenilmediğinde içerik hariç tutma ayarları kullanılarak reklam gösteriminin engellenmek istenildiği içerik türleri seçilebilir.

Hedefleme seçeneklerinden biri ya da birden fazlası kullanılarak hedef kitle tanımlaması yapılabilir. Otomatik hedefleme seçeneği kullanılarak hedef kitle genişletilebilir. Google belirlenen hedef kitleye göre kendi önerilerini de ekler ve erişilebilecek kullanıcı sayısını artırır. Oluşturulan reklam grubuna yönelik tıklamalar için Maksimum TBM teklifinin ardından reklamlar yüklenebilir. Reklamlar yüklendikten sonra kampanya kaydedilir. Politika ihlalinin olmadığı durumlarda reklamlar incelemeleri tamamlandıktan sonra yayınlanmaya başlanır. 

Görüntülü Reklam Ağının Avantajları

Görüntülü reklam ağı, reklam verenlerin doğru hedef kitleyi bulmasını kolaylaştıran bir yöntemdir. İlgi alanları hedeflenmiş olan kullanıcılar, ilgi duydukları ürünlerin ya da hizmetlerin görsel uyaranlarıyla karşılaştığında tıklanma oranları artar. Ve doğru hedef kitleye ulaşma olasılığı artar.

Web sitesini daha önce ziyaret eden kullanıcılara yeniden pazarlama kampanyası oluşturulduğu durumlarda, ürün ya da hizmeti daha önce görmüş olan kullanıcıların yeniden pazarlama reklamlarıyla etkileşime girme olasılığı artmaktadır. Bu sayede web sitesi hatırlatılmış, görsel uyaranlarla cazibe noktası yaratılmış, satın alıma teşvik edilmiş ve marka bilinirliğine yatırım yapılmış olur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

SEO Teklifi Alın
Size özel hazırlayacağımız SEO çözümleri ile sektörünüzde rakiplerinizi geride bırakın, işletmenizi başka bir seviyeye taşıyın.