Görsel Optimizasyonu

gorsel optimizasyonu
İçindekiler

Web görüntülerinin optimize edilmesi ve mümkün olan en küçük boyut korunmakla birlikte, yüksek kaliteli görüntülerin boru boyutta, biçimde ve çözünürlükte sunulması işlemi olan görsel optimizasyonu görsellerin yeniden boyutlandırılıp ön belleğe alınması ya da boyutun sıkıştırılması gibi farklı şekillerde yapılabilir. 

Görsellerin doğru kullanılması web sayfasının daha dikkat çekici ve zengin bir hale gelmesini sağlar. Doğru optimize edilen görseller arama motoru sorgularında üst sırada yer aldığında web sayfasının trafiği de artırılmış olur. Optimize edilmemiş görseller web sayfaları için sorun oluşturabilir. Özellikle yüksek boyuta sahip ve optimize edilmeyen görseller web sayfalarının yüklenme süresini uzatıp birçok kullanıcının sayfayı görüntülemeden terk etmesine neden olabilir. Bu nedenle belirli noktalar göz önünde bulundurularak görsel optimizasyonu yapılmalıdır.

Doğru ve İlgili Görsellerin Kullanılması

Web sayfalarında yer alan görseller çok önemli öğeler olduğundan özensiz seçimler yapılması web sayfası için olumsuz bir durum olabilir. Bu nedenle kullanıcıların dikkatini çekecek, sayfa içeriğiyle alakalı ve kullanıcılara bir şeyler aktaracak görselle olmalıdır. Doğru görsellerin seçimi kullanıcıların web sayfasında daha fazla vakit geçirmesini ve iyi bir deneyim yaşamalarını sağlar.

Özgün ve Kaliteli Görseller Seçilmesi

Kaliteli ve özgün içerikler ilgili görselin arama motoru sonuçlarındaki performansını ve kullanıcı deneyimini olumlu yönde etkiler. Hatta web sayfasındaki görsel kullanıcının ilgili marka ya da kurum hakkındaki düşüncesini de etkileyebilir. Kaliteli ve özgün görseller kullanılması kullanıcıların dikkatinin çekilmesinde, kullanıcı nazarında ilgili web sitesi için olumlu bir etki yaratılmasında da önemli role sahiptir. Bu nedenle özenle seçilen görseller kullanıcılara en kaliteli şekilde sunulmalıdır.

gorsellerin telif haklari

Görsellerin Telif Hakları

Telif hakkına dikkat edilmeksizin herhangi bir rakipten ya da bir web sitesinden alınan görsellerin kullanılması yasal sorunlara neden olabilir. Telif sorunları ile karşılaşılmaması için web yöneticileri sayfada kullanacakları görselleri kendileri tasarlamalı, stok görselleri ya da telif hakkı olmadığından emin olunan görselleri kullanmalıdır. 

Dosya Formatının Seçilmesi

Görsellerin türüne ve kullanım amacına göre farklı dosya formatları vardır. JPEG ve PNG en bilinen görsel dosya formatlarıdır. Çoğunlukla JPEG büyük görseller için, PNG saydam arka planlı görseller için, GIF hareketli görseller oluşturmak için, SVG ise logo ve ikonlar için kullanılır. Bunların dışında JPEG ve PNG formatlarına gren kaliteden taviz vermeden sıkıştırma yapabilen WebP formatı da Google tarafından desteklenmektedir. Ancak bu görselin formatını bazı tarayıcılar desteklemez. 

Görsel Dosyalarının Doğru Bir Şekilde Adandırılması

Görsellerin edinildikleri kaynaklara ya da kullanılan programlara göre farklı ve anlam taşımayan isimlere sahip olması mümkündür. Karmaşık harflerden ve sayılardan oluşan isimleri olabilir. Ancak görsel dosyalarının doğru bir şekilde isimlendirilmesi web sayfasını taramak için gelen arama motoru botlarının web sayfasındaki görsel hakkında daha doğru bilgi sahibi olması açısından çok önemlidir. Bu nedenle edinilen görseller optimize edilmeli ve doğru şekilde isimlendirilmelidir.

Görsellerin Kaliteleri ve Boyutları Arasındaki Denge

Web yöneticileri kullanıcılarına sayfalarında kaliteli görseller sunmayı çok istese de kaliteli diğer bir deyişle yüksek boyuta sahip görseller kullanılması web sayfalarının açılış hızını fazlasıyla etkiler. Bu nedenle web sayfalarına yüklenecek olan görsellerin optimize edilmeli ve kaliteden ödün verilmeksizin küçültülmesi gerekir. squoosh.app ve kraken.io gibi ücretli ya da ücretsiz birçok araç görsel optimizasyonunda kullanılabilmektedir.

dogru boyuta sahip gorseller kullanilmasi

Doğru Boyuta Sahip Görseller Kullanılması

Kaliteli görseller genellikle yüksek çözünürlüğe sahip olmakla birlikte yüksek çözünürlüğe sahip olan görsellerin ilgili web sayfasında nasıl bir alanda sergilendiği de oldukça önemlidir. En verimli sonucun alınabilmesi için web sayfasında görsellerin sergilendiği alanın kontrol edilmesi ve gerekli optimizasyon işlemlerinin yapılması gerekir. Aksi takdirde web sayfasının yüklenme hızı olumsuz yönde etkilenebilir. Buna ek olarak görselin sergilendiği alanla kendi boyutunun kolayca görülebileceği tarayıcı eklentileri de kullanılabilir.

Alt Text Etiketinin Kullanılması

Görsellerde alt text etiketinin kullanılması arama motoru botlarının ilgili görselleri anlamlandırmasında önemli bir role sahiptir. Bu nedenle son derece önemli olan alt text etiketi mutlaka kullanılmalıdır. Ancak kullanım esnasında görsel hakkında bilgi de verilmelidir. 

Görsellere Özel Site Haritaları

Yalnızca görsel içerikleri bulunduğu URL’lerin arama motoru botlarına sunulduğu site haritalarına image sitemap denilir. Görsel site haritaları web sayfalarında bulunan görsellerin arama motoru botları tarafından özel olara taranmasını sağladığı gibi görseller hakkında bilgi verilmesine de katkıda bulunur. Site haritalarında yer alan görseller arama motorlarında yapılan görsel aramalarda da performansı daha iyidir. Bu yüzden görsellerin özel olarak ayrı bir site haritası ile arama motoru botlarına sunulması doğru bir adım olarak kabul edilir.

Ertelemeli Yüklenen Görseller

Web sayfasının yüklenme hızını en çok etkileyen unsurlardan biri görsellerdir. Çok sayıda görselin yer aldığı web sayfaları genellikle yavaş açılır. Bu tür web sayfalarındaki görselle optimize edilmesine karşın kullanıcılar sayfaya ilk girdikleri anda, tüm görseller ve öğeler aynı anda yüklenmeye çalıştığından sayfa yüklenme hızı daha düşük olabilir. Bu gibi durumlarda “Lazy Load” da denilen görsellerin ertelemeli olarak yükletilmesi yönteminin kullanılması önerilebilir. Bu yöntemi kullanıcı ilgili sayfaya giriş yaptığından sayfayı aşağı kaydırmadan gördüm ilk alanın dışındaki görseller ertelemeli olarak yükletilmektedir. Bu sayede sayfanın alt kısımlarındaki görseller kullanıcı sayfayı aşağı doğru kaydırdıkça yüklenmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

SEO Teklifi Alın
Size özel hazırlayacağımız SEO çözümleri ile sektörünüzde rakiplerinizi geride bırakın, işletmenizi başka bir seviyeye taşıyın.