Google Üst Sıralara Çıkma

googleda ust siralara cikma
İçindekiler

Web siteleri için organik trafiği artırmak öncelikli konulardan biridir. Bunun için ilgili anahtar kelimelerde yapılan arama motoru sonuçlarında üst sıralarda yer almalıdırlar. Ancak Google arama sonuçlarında üst sıralarda yer almanın ciddi ve düzenli çalıştırma gerektireceği göz önünde bulundurulmalıdır.

Google’da üst sıralara çıkma yöntemleri arasında; site hızının yüksek olması, kaliteli içerik üretilmesi ve kaliteli backlinklere sahip olunması sayılabilir. Bunlara ek olarak birçok farklı etken Google sıralamalarını etkilemektedir. 

Google, arama yapan kullanıcılara yaptıkları aramaya en yakın sonuçları listeler. Bu sayede kullanıcılar yaptıkları aramalara en uygun sitelere ulaşabilirler. Ancak bazı durumlarda ilgisiz içerikler daha kaliteli içerikleri geçerek üst sıralara yerleşebilmektedir. Google’da üst sıralara çıkmak tüm web siteleri için önemli bir durumdur. Çünkü web siteleri arama motoru sıralamalarında ne kadar üst sıralarda yer alırsa o kadar fazla sayıda ziyaretçi edinir. Kullanıcılar arama motorlarında yaptıkları aramalarda genellikle ilk sayfada listelenen sonuçları ziyaret ederler. Bu nedenle sıralama yükseldikçe web sitesini ziyaret eden kullanıcı sayısı da artacaktır.

Google tamamen adil bir arama sistemi sunabilmek için farklı arama robotlarını kullanır. Söz konusu robotlar web sitelerini ziyaret eder ve içerik hakkında bilgi toplarlar. Bunun sonucunda her web sayfası için analiz raporu çıkarılır. İçeriklerin ne anlatmak istediği, hangi ziyaretçi kitlesinin ilgisini çektiği, hangi sorulara cevap verme özelliği taşıdığı gibi soruların yanıtları yer alır. 

Yapay zeka söz konusu olduğundan bir yazıyı okuyup anlayamaz. Bu nedenle SEO sistemi kullanılarak anahtar kelimeler, bold kullanılarak yazılan cümleler ve başlıklar referans alınır. Tüm bunlar değerlendirilerek sayfaların ne anlatmak istediği doğru bir şekilde anlaşılır. Aynı zamanda Google için en önemli kriterlerin başında kalite gelir. Bu nedenle yüksek kalitedeki siteler Google’da daha üst sıralara çıkmaktadır.

Doğru Yöntemlerle Sıralamanızı Yükseltebilirsiniz

Web sitelerinin Google’daki durumları hakkında bilgi almanın en iyi yolu farklı analizlerdir. Bu konuda destek alınabilecek birçok farklı analiz sitesi vardır. İçerikler paylaşılmadan önce SEO analizinden geçirildiğinde kullanılan programlar; içeriğin potansiyeli, iyileştirilmesi gereken yanlar, eksik yanlar ve Google kriterleri açısından önem taşıyan noktalar hakkında bilgi alınabilir. Söz konusu analiz programları içeriğin üst sıralarda yer alması açısından önemli bir katkı sağlar. Çünkü analiz programları Google robotları ile aynı yapay zeka düşüncesinde olduğundan Google’ın içeriğe karşı olan bakış açısının görülmesi adına oldukça faydalıdır.

Hazırlanan içeriklerin Google’da üst sıralara yükselmesi için anahtar kelime seçimlerinin etkili ve doğru bir şekilde yapılması temel unsurdur. Anahtar kelimeler Google’da yapılacak sorgulara göre seçilmelidir. Kullanıcıların yaptıkları aramalarda hangi kelimeleri kullandıkları, hangi cümlelerle arama yaptıkları öğrenilmeli ve anahtar kelime seçimi bunlara göre yapılmalıdır. Aynı şekilde anahtar kelime kullanım oranı da en önemli konular arasında yer almaktadır. Google gereğinden fazla anahtar kelime kullanımına sıcak bakmamaktadır. Bu nedenle anahtar kelimeler belirli bir sıklıkta kullanılmalı, okuyucuyu sıkmamalı, anahtar kelimeler içerik arasına okuyucu tarafından fark edilmeyecek şekilde yerleştirilmelidir. Anahtar kelime araştırması yapmak için Google Ads, Ahrefs ve SEMrush gibi kaynaklar kullanılabilir.

Yüzde Yüz SEO Odaklı İçerikler Üretmeye Odaklanın

Google’ın web sitelerini analizi sırasında SEO çok önemlidir. SEO temelde içeriklerin Google  ve diğer arama motorları tarafından analizi sırasında doğru bir şekilde anlaşılmasını sağlayan koşulları kapsar. Bu kapsamda anahtar kelime seçimi, başlık kullanımı gibi birçok farklı parametre yer alır. Google her zaman için %100 SEO uyumlu içerikleri üst sıralara taşımaktadır. Bu içeriklerin hazırlanması için faydalanabilecek birçok farklı analiz programı vardır. 

Google’da üst sıralarda yer almanın temel kriterlerinden biri Google’ın web sitesini doğru şekilde tanımasıdır. Web sitesindeki içeriğin okunabilir olması, görsel, reklam ya da site tasarımının okuyucu için bir engel teşkil etmemesi çok önemlidir. Google ziyaretçilerin web sitesinde ne kadar kaldığını analiz etmekle ve ziyaretçilerin uzun süre kaldığı web sitelerini üst sıralara çıkarmaktadır. Hemen çıkma olarak adlandırılan kısa süreli ziyaretler Google tarafından clickbait olarak değerlendirilmektedir. Google için ziyaretçilerin kısa sürede terk ettiği web sitelerindeki içerikler kalitesizdir. Bu nedenle bu durum Google tarafından sıralamaya yansıtılarak ziyaretçilerin hemen terk ettiği siteler Google tarafından alt sıralara itilir. Bu durumun engellenebilmesi için eğlenceli ve akıcı bir anlatım tarzı benimsenmesine özen gösterilmelidir.

Doğru Başlık ve Alt Başlık Kullanımına Özen Gösterin

Doğru başlık düzeni içeriklerin okunabilirliğini artıran etkenlerden biridir. Bu nedenle başlıklar uygun koşullarda alt başlıklara bölünmelidir. Böylece web sitesine gelen ziyaretçiler içerikleri çok daha kolay bir şekilde okuyup anlayabilirler. Diğer yandan Google robotları başlıkları analiz ederken de uyumluluk düzeylerini analiz edebilirler. Başlık seçimi SEO açısından son derece önemli bir durumdur. Bu nedenle web sitesindeki başlıkların konuyla ilgili olmasına ve birkaç başlığın anahtar kelimelerden oluşmasına özen gösterilmelidir. Bu özelliğe sahip içerikler Google tarafından daha kolay anlaşılmakta ve üst sıralarda yer edinebilmektedir.

Web sitelerinin güvenliği, açıkları ve ne kadar güçlü olduğu Google tarafından önem verilen noktalar arasında yer alır. Web sitesinde güvenlik açıklarının olması, ziyaretçinin rahatsız olacağı reklamlar ve görsel düzeni içermesi Google açısından önemlidir. Google ziyaretçilerine güvenli bir kullanıcı deneyimi yaşatmak istediği için güvenli içerikler sunmaya özen gösterir. Bu nedenle güvenlik açığı bulunan web sitelerinin bu durumu hemen düzeltmesi çok önemlidir.

Web siteleri üretilen ve paylaşılan içeriklerinde yalnızca metne değil görsele de dikkat etmelidirler. İlgi çekici görseli olan ve paylaştığı görsel konuyla ilgili fikir vermeyi başaran içerikler kullanıcıları web sitelerine çeker. Google içeriğin içindeki ana görseli toplar ve görseli diğerlerine göre daha yüksek sıralamaya sahip olan web sitelerini daha üst sıralara alır. Web sitesine yüklenen görsellerin boyutu da çok önemlidir. Kullanılan görsellerin 100 Kb altında olmasına özen gösterilmelidir. Pexels ve Unsplash gibi web sitelerinden ücretsiz stok görsel indirilebileceği gibi Tinyjpeg ve Wpsmuch WordPress eklentisi kullanılabilir. 

Google’dan web sitelerine gelecek ziyaretçilerin büyük bir kısmı web sitelerini daha önceden ziyaret etmemiş kişiler olur. Kaliteli içerikler kullanıcıların aklında kaldığında daha sonraki dönemlerde arama yapan kullanıcılar web sitesinin adını gördüklerinde farklı bir web sitesindense ilgili web sitesini ziyaret ederler. 

Kaliteli içerikler üretilmesi kullanıcı deneyimi ve Google sıralaması açısından çok önemlidir. Kalite göz ardı edilerek hazırlanan içerikler Google’ın en alt sayfalarında kalır. Web sitelerindeki hizmet sayfaları belirli bir uzunlukta ve web sitesi ziyaretçilerinin aradıkları soruların tamamına cevap verecek düzeyde olmalıdır. Hizmet sayfalarından her biri için en önemli anahtar kelimeler belirlenmeli, odak anahtar kelime ile ilgili olan anahtar kelimelerin tümü de hizmet detayları içerisinde kullanılmalıdır. Siteyi Google’da üst sıralara çıkarma konusunda avantaj sağlayan anahtar kelimeler Ahrefs, Keywordtool ya da Kwfinder gibi web sitelerinden öğrenilebilir. Ya da Google’da yapılan aramaların en altında yer alan 10 adet sorgu kullanılabilir.

Google Sıralamanızı Yükseltecek 7 Denetim İşlemi

Google arama sonuçlarında üst sıralarda yer almak her site sahibinin isteyeceği bir durumdur. Ancak Google veya diğer arama motorlarında üst sıralarda yer almak, sanıldığı kadar kolay değildir. SEO ile daha önce ilgilendiyseniz, SEO’nun 200 üzeri kriteri olduğunu bilirsiniz.

 Sitenizin ilgili arama sonuçlarında üst sıralarda yer alamsını sağlamak için, iyi bir SEO denetimi gerçekleştirebilirsiniz. SEO denetimi sayesinde sitenizde her zaman yaptığınız veya yapmakta olduğunuz hataları görme şansı yakalayabilirsiniz.  Yazımızda sizlere sitenizin performansını yükseltebilecek birkaç adım göstereceğiz. Bu adımlar sizlere yanlış veya doğru yaptığınız çalışmaları gösterebilir, bu sebeple yazımızı sonuna kadar okumanızı öneririm.

site taramasi yapin

Site Taraması yapın

Siteniz genelinde yaptığınız hataları bulmak için, screaming frog ile taramanız gerekmektedir. Screaming Frog aracı; meta açıklama, H etiketleri, URL ve resimler hakkında sizlere ayrıntılı bilgi vermektedir. Genel olarak her bölüm için sitenizdeki hataları ve doğru bir şekilde yapılmış işlemleri göstermektedir.

Screaming frog ücretsiz olarak sitenizde bulunan 500 bağlantıyı tarayabilirsiniz. Eğer siteniz büyük boyutlarda değilse ücretsiz sürümünden yararlanabilirsiniz. Büyük boyutlarda binlerce bağlantıya sahipseniz, ücretli sürümünü satın almanızı tavsiye edebilirim.

Sitenizin Kaç Versiyonu Var?

İnternet sitenizin birden fazla sürümü bulunuyorsa, SEO anlamında ciddi sorunlar yaşayabilirsiniz. Öncelikle sitenizin kaç versiyonu olduğunu tespit etmelisiniz. Aşağıda verdiğimiz bağlantılara dayanarak, sitenizin kaç versiyonu olduğunu bulabilirsiniz.

 • http://alanadi.com
 • http//www. alanadi.com
 • https:// alanadi.com
 • https://www. alanadi.com

Eğer birden fazla bağlantı ile sitenize girilmekteyse mutlaka birini seçmeli ve yönlendirme yapmalısınız. Yönlendirme yapmak istemiyorsanız, canonical etiketini kullanarak, Google botlarına diğer sayfanın kopya olduğunu kullandığınız sayfanın, ana sayfa olduğunu söyleyebilirsiniz.

Anasayfa ve Kategori Kontrolleri

Anasayfa ve kategori site sahipleri tarafından her zaman geri plana atılmaktadır. Anasayfa ve kategori sayfaları Google tarafından her zaman taranan sayfalar olarak bilinir. Bu sayfalarda SEO’ya dair bir şey bulmaması durumunda sitenize bakış açısı negatif olacaktır. Bu sayfaları kontrol etmek için sayfa kaynağına gelmeniz yeterlidir, bunun için ctrl+u yapabilirsiniz.

 • Ana sayfa ve kategori sayfalarınızda H1 etiketi bulunması gerekiyor. Yani her sayfanızda mutlaka bir adet H1 olması gerektiğini unutmayın.
 • Bu sayfalarda alt başlık kullanmaya dikkat edin, H2 ve H3alt başlıklarını bir kez de olsa sayfalarınızda bulundurun.
 • Anasayfa ve kategori sayfalarınız her cihazdan rahat bir şekilde kullanılmalıdır.

Tarama Hataları

Google search console aracı sitenizle alakalı Google botlarının gördüğü bütün verileri içerisinde barındırmaktadır. Bu araç direkt olarak Google tarafından geliştirilmiştir. Bu sebeple burada oluşan hatalarınızı hızlı bir şekilde çözmelisiniz.

 • Tarama hatalarını çözebilmek için, kapsam bölümüne bakmanız gerekiyor.
 • Google burada taradığı ve hataları olan verileri sizlere göstermektedir.
 • Bunun dışında schema vb hataları da araç içerisinde görüntüleyebilirsiniz.

Meta Açıklama ve Başlık

Meta açıklama ve başlık sitenizin organik performansını yükseltebilecek işlemlerden birisidir.  Öncelikle sitenizde ki bütün meta açıklama ve başlıkları kendiniz girdiyseniz, kendinize şunu sormalısınız. Girdiğim açıklamalar içeriğimin bir bölümünü kapsıyor Mu? Her içerikte aynı açıklamayı kullanıyor muyum? Bu sorulara cevap vererek, yaptığınız hataları bulabilirsiniz. Ayrıca screaming frog aracı ile kopya başlık ve meta açıklamalarınızı bulabilirsiniz.

 • Sitenizde kopya açıklama ve başlık kullanıyorsanız, hepsini özgün bir şekilde tekrardan yazmalısınız.
 • İçeriklerinizin bir bölümünü meta açıklamalarınızda kullandığınızı screaming frog tarzı araçlarda göremezsiniz. Bu sebeple teker teker kontrol etmeniz gerekmektedir.

Kopya İçerik Kontrolü Yapın

Google ve diğer arama motorları kopya içerikleri pek sevmezler. Kopya içerikleri olan siteler Google arama sonuçlarında asla üst sıralarda yer alamaz. Panda algoritmasının hayatımıza girmesi ile birlikte artık kopya içerikler Google tarafından cezalandırılmaktadır. Bu durumda yapmamız gerekenler sitemizde bulunan bütün içerikleri kopya kontrolünden geçirmeliyiz.

Sitenizde kullandığını her içerik benzersiz olmalıdır, kullanıcılar bir içeriği 2 kez okumazlar buna dikkat ederek, sitenizde kopya içerik kullanmamaya dikkat edin.

 • https://www.duplichecker.com/ aracı içeriklerde bulunan kopya sorunlarını tespit etmektedir.
 • Duplichecker aracına girerek ilgili içeriklerinizi aracın ilgili bölümüne atarak, check plagiarism butonuna basın. Ortalama olarak 2-3 dk arasında  içeriğinizde bulunan bütün hataları görebilirsiniz.

Backlink

Backlink site sıralamalarına direkt olarak etki edebilen sıralama faktörlerinden birisidir. Siteniz için aldığınız backlinkler için hızlı bir şekilde kontrol gerçekleştirmelisiniz. Aldığınız bağlantıların kalitesini ve aldığı trafiği SEO araçları ile kontrol etmelisiniz. Herhangi bir trafiği olmayan, düşük kaliteli bağlantıları Google disavow ile reddetmenizi öneririm. Siteniz için aldığını bütün bağlantıları zaman zaman takip etmelisiniz. Google search console ve ahrefs gibi araçlara siteniz gelen bağlantıları bulabilir ve buna göre aksiyon alabilirsiniz.

 • Sitenize bilginiz dışında gelen backlinkleri disavow aracı ile reddetmelisiniz.
 • Kaliteli ve sektörünüzle alakalı yerlerden bağlantı almaya çalışmalısınız.
 • Backlinklerinizi sıklıkla kontrol etmeli, silinen backlinklerinizi tekrar aktif etmeye çalışmalısınız.

Bilgi Verici İçerik

Neredeyse her yerde her uzmanın dile getirdiği içerik konusunu illa ki duymuşsunuzdur. İçerik konusunun bu kadar abartılmasının sebebi, google kaynaklıdır. Google 2014 yılında sıralama faktörü olarak panda algoritmasını geliştirmiş ve yayınlamıştı. Panda güncellemesi tamamıyla içerikle alakalı bir algoritma güncellemesidir. uzmanların bu kadar önem vermesinin sebebi buradan gelmektedir. 

Sitenizdeki içerikleri kontrol etmeden önce rakiplerinizin neler yazdığını ve nasıl yazdığına bakın. Kendi içeriklerinizle rakip içerikleri karşılaştırın eksik yönlerinizi tespit edin. Bu adımlardan sonra içeriklerinize gelerek yapılması gerekenleri yapın. Burada amaç rakiplerimizin içeriklerinden daha iyi işler ortaya koymaktır. Bu sayede ortalama sıralamalarımız artış gösterecektir. Rakiplerinizin içerikleri iyi değilse bunu bir avantaj olarak görebilir ve daha iyi içerikler üretebilirsiniz.

Anahtar Kelime Seçimi

Anahtar kelime seçimi veya kullanımı ilgili internet sitelerin devamlılığı bakımından çok önemlidir. Anahtar kelime seçimi yapmak için kullanabileceğiniz birçok araç vardır. Bu (keywordtool.io, adwords anahtar kelime planlayıcısı) araçlar arasından size uygun olanı seçerek doğru anahtar kelimeleri bulabilirsiniz.  

Anahtar kelime seçiminde ilk olarak dikkat edilmesi gereken, sektör ile alakalı anahtar kelimelerdir. Sektörünüzle alakalı anahtar kelimeleri bulmaya çalışmalısınız. Sitenizde kullandığınız anahtar kelimelerin aranma hacminin olduğuna dikkat etmelisiniz. Yanlış bir anahtar kelime seçiminde sitenize hiç trafik gelmeyebilir.

Hiyerarşik H etiketi Kullanımı

Sitenizde bulunan bütün sayfalarda ve içeriklerde mutlaka H etiketi kullanılmalıdır. Google botları sitenizin içeriğini bu başlık etiketleri sayesinde anlamaktadır. Siz bu tür etiketleri kullanmadığınız takdirde içeriğinizin arama motoru botları tarafından anlamsız hale gelecektir.

Bu durum kullanıcılar içinde geçerlidir, uzun içerikler yazdığınız zaman, başlık etiketleri kullanmazsanız içerik karmakarışık olacaktır. Sitenizde ana sayfada dahil bütün sayfalarınızda en az bir tane H etiketi kullanmalısınız. Bunun dışında her sayfa en fazla 1 adet h1 olmalıdır.

Anahtar Kelime Yoğunluğu

Sitenizde kullandığınız içeriklerde çok fazla anahtar kelime kullanmanız durumunda arama sonuçlarından düşebilirsiniz. Panda güncellemesi sonrasında bu tarz kullanım yapan bütün siteler organik sonuçlardan birer birer kaldırılmıştır. Anahtar kelime yoğunluğunu iyi bir şekilde ayarlmanız gerekmemektedir. Fazla kullanımı sitenizi spama sokabilirken, az kullanımda da anlamsız olacaktır. Anahtar kelime kullanım yoğunlu tamamen içeriğizin uzunluğuna göre olmalıdır.

Görsel Optimizasyonu

Görsel optimizasyonu birçok açıdan çok önem arz eden bir sıralama faktörüdür. Her site sahibinin doğru bir şekilde yapması gerekmektedir.

 • Sitenize resim yüklemeden önce boyutunu optimize edin. Yüksek boyutlarda resim yüklemek sitenizi yavaşlatacaktır. Resimleri sıkıştırarak hem hızdan hemde depolama alanından yararlanabilirsiniz.
 • Resimleri siteye yüklemeden önce ingilizce karakterlerle isimlendirin. Resimlerinizi isimlendirirken içeriklerinizde kullandığınız anahtar kelimeleri kullanabilirsiniz. Örnek vermek gerekirse “google-arama-sonuclarini-gelistirmek” gibi isimlendirme yapabilirsiniz.
 • Sitenize yüklediğiniz resimlerin alt bilgilerini mutlaka ilgili anahtar kelimeleriniz ile doldurmalısınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

SEO Teklifi Alın
Size özel hazırlayacağımız SEO çözümleri ile sektörünüzde rakiplerinizi geride bırakın, işletmenizi başka bir seviyeye taşıyın.