Google Partners Nedir?

google partners nedir
İçindekiler

Google Adwords Reklam Ajansları ve Bireysel Dijital Pazarlama Uzmanları için oluşturulmuş olan Google Partners, Google ayrıcalıklarından ve bilgilendirilmelerinden faydalanmayı sağlayan bir Google hizmeti olarak tanımlanabilir. Mevcut bütçeden en etkin şekilde yararlanmak istenildiği durumlarda bir Google Partners acentesi ile çalışmak bu nedenle en doğru adımlardan biri olarak kabul edilir.

Dijital pazarlama planlarının şekillendirilmesi aşamasında işletmeler ya da web siteleri birçok farklı yöntem arasından tercih yapmaya çalışırlar. Ancak genellikle en popüler yöntem olan PPC (tıklama başına maliyet) reklamcılığı hedef kitleye ulaşmada ve reklam kampanyalarını yönetmede Google reklamlarının kullanıldığı bir yöntem olarak ön plana çıkar.

Google Partners hizmetinde, Academy for Ads aracılığıyla sertifikalar kazanılması ve Google Partners Rozeti alınarak şirket uzmanlığının belgelenmesi mümkündür. Ayrıca Google iş ortağı statüsü kazanılacağı için Google promosyonlarından da yararlanılabilmektedir.

Şirket Uzmanlığı Nasıl Kazanılır?

Şirket uzmanlığı; şirketin sertifikaları, harcamaları ve hesap performanslarına göre kazanılabilmektedir. Şirketlerin uzmanlığı ve İş Ortağı durumu https://www.google.com/partners linkinden kontrol edilebilmektedir.

Dijital pazarlama şirketleri genellikle yaptıkları işin kalitesini gösterir nitelikte sertifikalar paylaşmakta olup aranması gereken unsurların başında Google Partners rozeti gelir. Bu rozet herhangi bir şirketin sertifikalı bir Google İş Ortağı olduğunu gösterir. Google Partners şirketleri bu eğitimlere katılıp gerekli ürün sertifika sınavlarını geçtikleri durumda söz konusu şirketlere en iyi Google reklamları hizmetini sunmak için gerekli bilgiye ve yetkinliğe sahip olduklarını kanıtlar nitelikte belge sunulur. 

Bununla birlikte iki farklı tür rozet vardır. Bunlardan biri Google iş Ortağı diğeri ise Premier İş Ortağı rozetidir. Google iş ortağı şirketlerde, Google reklamlarında sertifika alabilmek için şirkete bağlı bir bilirkişi bulunmalı ve bu kişi Google reklamlarının iç işleyişini tam olarak kavrayabilmelidir. Premier İş Ortağı şirketlerde ise Google reklamları sertifikasına sahip en az iki kişi bulunur. Bu Premier iş ortağı olmanın temel şartı ve Google iş ortağı ile arasındaki en önemli fark olarak kabul edilir. 

Diğer fark harcama seviyesi olup Google İş Ortağı rozeti alabilmek için herhangi bir şirket reklamlara 90 gün boyunca en az 10.000 USD harcamalıdır. Premier iş ortağında ise harcama gereksinimi daha yüksektir. Diğer yandan bir şirket ister Partner ister Premier Partner rozetine sahip olsun müşterilerine sunduğu hizmet mükemmel seviyede olmalıdır. 

Sertifikalar

Sertifika gereksinimi için şirketin Partners profili ile en az 1 kullanıcının bağlantılı olması ve bu hesabın belirlenmiş olan kriterlere göre Adwords sınavlarından geçmiş olması şartı aranmaktadır. 

Adwords sertifikası için Adwords Temel Düzey, Görüntülü Reklamcılık, Video Reklamcılığı, Arama Ağı Reklamcılığı, Mobil Reklamcılık ve Alışveriş Reklamcılığı sınavlarına girilmelidir. Uzmanlık için bunlar arasından Adwords Temel Düzey Sertifikası ve yanında diğer sertifikalardan en az birinin kazanılmış olması şartı aranmaktadır. Bu sayede şirket uzmanlığı kazanılması için ilk adım atılmış olmaktadır.

Harcamalar

Harcama kriteri olarak şirketin 90 günlük harcamasının en az 10.000 USD ya da ülkede o tutara denk gelen yerel para miktarı ve üzerinde olması aranmaktadır.

Performans

Şirket performansında ürün uzmanlığı seviyesi belirlendiği esnada çok sayıda kriter göz önünde bulundurulmaktadır. Bunlar arasında müşterilerin devamlılığı, harcama tutarlarındaki değişiklikler, ürün çeşitliliği, kampanya performansları gibi etkenler yer almaktadır. Performans değerlendirmesi yapılırken bağlı hesapların 18 aylık döngüsü üzerinden hesaplama yapılmaktadır. Bunun yanı sıra en az 12 aylık harcama etkinliği de dikkate alınmaktadır.

Avantajları Nelerdir?

Google Partners’a kayıt olarak iş ortağı statüsü olma hakkını kazanan işletmeler Adwords hesaplarında yüksek performans gösterdikçe uzmanlıklarına göre şirket profillerinde ve Partner rozetlerinde görüntülenebilmektedirler. Böylece potansiyel müşterilere şirket becerilerini ve uzmanlıklarını Partners rozetleri ile kanıtlayabilmekte ve pazarda öne çıkarak işletmelerini büyütebilmektedirler.

Google Partners, Google Adwords konusunda uzman olup Google’ın uyguladığı sertifikasyon sınavlarını geçip Google’ın en yeni ürünleri ve araçları hakkında en güncel bilgilere sahip olma imkanını elde ederler. Bu sayede müşterilerinin kampanyalarını en iyi şekilde yöneterek pazarlama bütçelerinden en verimli şekilde yararlanmalarını sağlarlar.

Google Partners üye, Google İş Ortağı ya da Premier Google İş Ortağı olunması durumunda Google’ın eğitim materyallerine, Google Ads hesap desteğine, şirket büyüme yardımı gibi birçok farklı avantaja erişmek ve üründen daha fazla gelir elde etmek mümkün olabilmektedir. Üye olarak ürün eğitimi ve sertifikalara, satış eğitimine, Google Topluluğu üyeliğine ve ürün güncellemelerine sahip olunabilir. Tüm Google Ads hesapları için sohbet, telefon ve e-mail desteğine erişilebilir. 

Google İş Ortağı olunması durumunda potansiyel müşterilerin size erişebilmesi ve yeni iş stratejisi danışmanlıkları için Google İş Ortağı Arama’da listeleme gibi desteklere ve şirket büyümesinde birkaç ek avantaja sahip olunur. Premier Google İş Ortağı olunduğunda yönetici iş eğitiminden ve çok daha fazlasından faydalanılabilir.

Nasıl Kayıt Olunur?

Google Partners’a kayıt olunurken Bireysel Partners Hesabı ve şirketin Partners profili için kayıt oluşturulabilmektedir. Kayıt işlemlerine başlanmadan önce ise düzenli olarak kullanılan ve Google hesabı ile ilişkilendirilmiş bir e-mail adresine sahip olunması gerekmektedir.

Bireysel Partners hesabı oluşturmak için;

 • https:/google.com/partners linkinde oturum açılır.
 • Google Partners’a Katılın seçeneği tıklanır.
 • Şimdi Katıl butonuna tıklanır.
 • Google hesabında oturum açılır.
 • Hizmet Şartları incelenir ve kabul edilir.
 • Partners’dan e-mail alınmak istenilip istenilmediği belirtilir.
 • Kaydol tıklanır.
 • Arama kutusuna şirketin adı girilip arama sonuçlarında görüntülenen liste arasından şirket adı seçilir.
 • Profilin şirketin Partners profili ile baplanabilmesi için İlişkilendir tıklanır. Bu yapıldığında girilen tüm değerlendirmeler ve Academy for Ads aracılığıyla kazanılan sertifikalar, şirketin Google Partners rozeti gereksinimine dahil edilmektedir.
 • E-posta adresinin onaylanması için gönderilen e-posta onaylandıktan sonra şirketin Partners hesabını yöneten kişinin yani yöneticinin ilgili isteği onaylaması gerekmektedir.

Şirket Partners hesabı oluşturmak için;

 • Partners’da oturum açılır.
 • “Genel Bakış” bölümünde yer alan arama kutusuna şirketin adı girilerek öneri seçilir.
 • Şirketin adının arama sonuçlarında görünmemesi durumunda Şirket Ekle tıklanır. 
 • Şirketin adı, faaliyet göstermekte olduğu ülke ve şirketin web sitesi girilir. İnternet sitesini kullanmaya ilişkin yetki sahibi olduğunun gösterilmesi adına mevcut seçeneklerden biri aracılığıyla doğrulama yapılır. 
 • E-mail adresinin internet sitesi ile aynı alanda olduğu durumlarda onay için yalnızca bir e-mail gönderilir. Bu seçenek yalnızca şirket profilinin ilk kez oluşturulması sürecinde kullanılabilir.
 • Search Console’da internet sitesinin sahipliğinin doğrulanması için Partners’a kayıt olurken kullanılan Google hesabının aynısı kullanılmalıdır. Eğer internet sitesi adresinde, adresin yeniden doğrulanmasını gerektiren değişiklikler yapılırsa bu seçenek kullanılmalıdır. 
 • Kaydol tıklanır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

SEO Teklifi Alın
Size özel hazırlayacağımız SEO çözümleri ile sektörünüzde rakiplerinizi geride bırakın, işletmenizi başka bir seviyeye taşıyın.