Google LLC Nedir?

google llc nedir
İçindekiler

Google LLC için günümüzde internet kullanımının vazgeçilmez bir parçası demek mümkün. Google LLC, dünya genelinde milyarlarca insanın günlük yaşamını kolaylaştırarak bilgi, ürün ve hizmetler erişimde önemli bir rol üstlenen teknoloji devidir.

Google LLC Ne Demektir?

Google LLC, dijital dünyanın en etkili ve yaygın şekilde kullanılan arama motorlarından biri olarak bilinen bir teknoloji şirketidir. “Google” kelimesi, İngilizcede ardından 100 sıfır gelen 1 rakamını ifade eden bir matematik terimi olan “googol” kelimesinden türetilmiştir. Bu tercih aynı zamanda, şirketin sahip olduğu geniş veri tabanını ve bilgiyi simgeler.

Stanford Üniversitesinde öğrenim gören Larry Page ve Sergey Brin’in 1998 yılında kurduğu Google’ın başlangıcı aslında bir akademik proje olsa da, hızlı bir şekilde büyümüş ve dijital dünyada benzersiz bir konuma erişmiştir. Google ilk olarak dünya genelinde en hızlı ve en doğru arama sonuçlarını sunma vizyonuyla yola çıkmış, bu hedefini gerçekleştirdikten sonra hizmet yelpazesini pek çok farklı alanı kapsayacak şekilde genişletmiştir.

Google LLC dünya genelindeki popülaritesinin temelini oluşturan arama motoru hizmetinin yanı sıra pek çok farklı ürün ve hizmeti de internet kullanıcılarına sunar. Google Mars ile yer bulma ve yol tarifi, Gmail ile e-posta iletişimi, Google Drive ile bulut depolama, YouTube ile video içerikleri gibi pek çok popüler platform Google’ın çatısı altında yer alır. Buna ek olarak Android işletim sistemi de dünya genelinde milyarlarca cihazda kullanılır.

Google LLC elbette yalnızca son derece geniş hizmet yelpazesiyle değil, teknolojik inovasyonlarıyla da göz doldurur. Yapay zeka, sürücüsü araç teknolojileri ve yapay zeka gibi alanlardaki yatırımlarıyla sektörünün lideri olan Google, mevcut ihtiyaçlara yanıt vermenin yanı sıra gelecekteki teknolojik gelişmelere de öncülük eder.

Küresel çapta milyarlarca kullanıcıya sahip platform aynı zamanda büyük bir toplumsal etkiye sahiptir. Bunun en önemli nedeni, Google LLC’nin çeşitlilik, çevresel sürdürülebilirlik ve eğitim gibi farklı konularda sorumluluk alması ve toplum üzerinde pozitif bir etki sağlamak için çaba göstermesidir.

Google LLC Ne İşe Yarar?

Google LLC, çeşitli hizmetlerden ve ürünlerden oluşan geniş yelpazesi sayesinde bilgiye ulaşma, iletişim, eğlence ve daha pek çok farklı alanda önemli bir rol üstlenir.

Google en bilinen hatta temel hizmeti olan arama motoruyla kullanıcılara milyarlarca web sayfası arasından hızlı ve etkili bir şekilde bilgi, ürün ve hizmet arama imkanı sunar. Kullanıcılar yalnızca birkaç kelimeyi arama motoruna girerek istedikleri konulara ilişkin en doğru ve en güncel bilgilere erişebilirler. Bu sayede, internet üzerindeki bilgi, ürün ve hizmetlere ulaşma süreci hızlanır ve kolaylaşır.

Gmail, yani Google’ın e-posta hizmeti dünya genelinde milyonlarca insanların etkili bir şekilde iletişim kurmasına yardımcı olur. Gerek iş amacıyla gerek özel amaçlarla hızlı bir şekilde e-posta alıp göndermek, dosyaları ve belgeleri paylaşmak için Gmail hızlı ve işlevsel bir çözüm sunar.

Google LLC’nin Sunduğu Ürünler ve Hizmetler Nelerdir?

Google LLC sunduğu geniş ürün ve hizmet yelpazesiyle kullanıcıların farklı ihtiyaçlarını en yüksek performansla karşılamayı hedefler. Bu kapsamda Google LLC ürün ve hizmetleri farklı kategoriler altında sınıflandırılır.

Google Kurumsal Reklam Programları
tGünümüzde işletmelerin dijital pazarda varlık göstermesi, potansiyel müşterilere ulaşması ve marka bilinirliğini artırması çok önemlidir. Google, kurumsal reklam programlarıyla işletmelere dijital pazarlama dünyasında etkili bir şekilde yer almalarını sağlayan işlevsel çözümler sunar.

Google Ads

Son derece etkili bir reklam platformu olan Google Ads, dijital pazarlama çalışmalarının en önemli unsurlarından biridir. İşletmelerin çevrimiçi varlıklarını güçlendirmesi, hedef kitlesine ulaşması ve rekabet avantajı sağlaması için etkili bir reklam platformu olan Google Ads sayesinde işletmeler reklamlarını hedef anahtar kelimelere, demografik özelliklere ve coğrafi konumlara uygun olarak potansiyel müşterilerine gösterebilir. Bu sayede reklamların ilgili ve potansiyel müşterilere özel olarak hedeflenmesi mümkün olabilir.

Google Ads bütçe kontrolünü tamamen kullanıcıya bırakır. Kullanıcı günlük ve aylık bütçe sınırlarını belirleyebilir, ayrıca reklamların ne kadar süreyle ve ne kadar maliyetle gerçekleşeceğini kontrol edebilir. Böylece kampanya maliyetini etkin bir şekilde yönetmek mümkün olabilir.

Google Adsense

Web siteleri, bloglar ve çevrimiçi platformlar üzerinde reklam yayınlayarak gelir elde etme imkanı sağlayan Google Adsense, dijital içerik üreticileri için önemli bir gelir kaynağıdır. Kullanıcı dostu arayüze ve kolay entegrasyon özelliklerine sahiptir. AdSense’te yayıncılar için çeşitli reklam formatları vardır. Kullanıcılar metin, görüntü, video ve bağlantılı reklamlar gibi farklı türlerdeki reklamları içeriklerine uygun olarak görüntüleyebilir.

Google AdSense kullanıcıların site içeriğine ve ziyaretçi profiline dayalı olarak reklam hedefler. Ziyaretçilere daha ilgili ve kişiselleştirilmiş reklamlar sunulması tıklanma olasılığını artırarak yayıncıların gelir potansiyelinin maksimize edilmesine yardımcı olur.

Google’ın Sağladığı SEO Araçları

Dijital dünyada faaliyet gösteren işletmeler, Google tarafından sunulan SEO araçlarından faydalanarak çevrimiçi görünürlüğünü artırabilir ve arama motorlarında üst sıralarda yer alabilir.

Google Analytics

Google Analytics web sitesindeki ziyaretçi trafiğinin detaylı bir şekilde analiz edilmesine yardımcı olur. Kullanıcı davranışlarını, sayfa görüntüleme istatistiklerini, dönüşüm oranlarını ve pek çok farklı metriği takip etmek web sitesi performansını doğru bir şekilde değerlendirme ve optimize etme imkanı sunar.

Google Analytics üzerinden web sitesi ziyaretçilerinin sayısından demografik özelliklerine kadar bir çok önemli veriye erişmek mümkün. Ayrıca hangi sayfaların ziyaretçiler tarafından daha çok görüntülendiği ve hangi içeriklerin daha fazla ilgi gördüğü bilgisi içerik stratejisinin optimizasyonuna katkı sağlar.

Google Search Console

Google Search Console, web sitesinin Google arama motorunda nasıl bir performans gösterdiğine ilişkin ayrıntılı bilgiler sunar. Tıklanma oranları, görüntülenme sayıları, organik arama sonuçlarındaki konumlar ve tıklamalar gibi metrikler sayesinde web sitesi performansını analiz etmek mümkündür. Bu sayede içerik stratejisi oluşturma ve SEO sürecinde faydalı bilgiler elde edilir.

Web sitesindeki her sayfanın Google tarafından nasıl indekslendiği Google Search Console’da görülebilir. Sayfa hataları, kapsama sorunları ve indeksleme hızı gibi faktörleri izlemek web sayfalarının Google tarafından daha etkili bir şekilde algılanmasını sağlayacak düzenlemeleri yapma imkanı verir.

Google Tag Manager

Google Tag Manager, web sitelerine entegre edilen tüm analitik etiketleri, dönüşüm piksellerini ve diğer pazarlama araçlarını tek bir merkezi platformda yönetme avantajı sağlar. Etiket eklemeyi, düzenlemeyi ve kaldırmayı kolaylaştırır. Kullanıcı dostu bir arayüze sahiptir.

Google’ın Sağladığı Diğer Ürün ve Hizmetler

Google ürün ve hizmet yelpazesinde farklı ihtiyaçları karşılamaya yönelik pek çok ürün ve hizmet vardır. Google arama motoru sayesinde kullanıcılar istedikleri ürün, bilgi ve hizmetlere internet üzerinde kolayca ulaşır. Google Maps bir harita ve navigasyon hizmetidir. Video paylaşım platformu YouTube geniş içerik yelpazesine sahiptir. Google Docs, Sheets ve Slides ile belge oluşturmak, tablo hazırlamak ve sunum yapmak mümkündür.

Mobil cihazlar için Google tarafından geliştirilen açık kaynaklı Android işletim sistemi, dünya çapında pek çok akıllı telefon ve tablette kullanılır. Google Photos, kullanıcılara yüksek kaliteli medya içeriklerini ücretsiz olarak saklama ve paylaşma imkanı tanır.

google llc nedir

Google LLC Sektörüne Yön Veriyor

Çok uluslu, halka açık bir kuruluş olan Google LLC’nin diğer kuruluşları arasında internet analizi, reklamcılık teknolojileri, bulut bilişim, web uygulaması, tarayıcı ve işletim sistemi geliştirme vardır. 

Performans reklamcılığı ve Google görüntülü reklam ağı kategorilerinde reklam satışları yoluyla gelir elde eder. Performans reklamcılığı, kullanıcıların tıkladığı ilgili reklamları oluşturup sunar. Marka reklamcılığı ise işletmelerin marka bilinirliğinin artırılması için reklam kampanyaları yürütülmesi imkanı sağlar. Google Görüntülü Reklam Ağı reklamverenlere çok çeşitli hedefleme teknolojilerinden yararlanarak özel bir site ağı oluşturma avantajı verir. 

Arama motoru kurulduğundan bu yana Google; webmail, web’de gezinme, etkileşimli haritalar, sunumlar ve sesli arama gibi pek çok çeşitli popüler hizmet sunmak için şubeleşmiştir. Ek olarak kişi, fotoğraf ve not organizasyonu da sunar.

Google donanımı arasında Pixel telefon, Google Nest, Android Auto, Chromebook dizüstü bilgisayar, Google Home Hub akıllı ekran ve OS vardır. Ayrıca şirket Google Play Store üzerinden uygulama, film ve müzik gibi dijital içerikler de satar. Bunun yanı sıra Google Cloud aracılığıyla bulut bilişim hizmetleri paketi de sağlar. 

Google LLC’nin gelirinin büyük kısmını reklamcılık oluşturur. Kalan kısım ise Google Play üzerinden satın alınan uygulama, müzik, film ve dijital içeriklerden elde edilir.

İnternet kullanıcıları reklam envanterini genellikle Google Ads, Authorized Buyers pazarının bir parçası olarak Google Ad Manager ve Google Marketing Platform aracılığıyla satın alırlar. Bazı müşteriler, değişken bele olarak muhasebeleştirilen nakit bazlı teşvikler ya da kredilerden yararlanırlar. Şirketin performans reklamcılığı, kullanıcıların tıklayacağı ilgili reklamlar oluşturup sunarak reklamverenlerle doğrudan etkileşim oluşturur. Çoğu performans reklamvereni kullanıcı reklamları ile etkileşime girince ödeme yapar. Performans reklamcılığı reklamverenlerin ölçülebilir sonuçlar elde ederken kullanıcılarla bağlantı kurmasına imkan verir. Marka reklamcılığı ise çeşitli cihazlarda yayınlanan metinler, videolar resimler ve diğer etkileşimli reklamlar aracılığıyla kullanıcıların reklamverenlerin ürün ve hizmetlerine ilişkin farkındalığının ve yakınlığının artmasına katkıda bulunur.

Google LLC tüm yeni ürün ve hizmetlerine ek olarak reklamcılık, makine öğrenimi, bulut ve arama gibi stratejik odak alanlarında ciddi düzeyde AR-GE yatırımları yapmaya devam eder. Bunun yanı sıra son yıllarda sermaye harcamaları da artmıştır. Google LLC veri merkezleri ve ofisler için arazi, bina ve sunucular ile ağ ekipmanları içeren bilgi teknolojisi altyapısına yoğun miktarda yatırım yaptığından bu eğilimin uzun vadede devam edeceği düşünülür.

Google stratejisinin en önemli parçası Google Cloud Platform entegrasyonunun derinleştirilmesi, geliştirilmesi ve daha ileriye taşınmasıdır. Diğer yandan ses ve çeviri hizmetlerinin kalitesi ile uygulanabilirliğinin sürekli iyileştirilmesine, güvenliğin güçlendirilmesine, makine öğrenimi ve doğal dil işlemenin uygulanmasına, G Suite iletişim araçlarının geliştirilmesine odaklanır. Chrome Enterprise ise bir işletmenin yürütülmesi amacıyla gereksinim duyulan araçları sağlayan entegre arka uç çözümü olarak tanımlanabilir.

Diğer yandan her geçen gün daha fazla sayıda kullanıcı internete erişme amacıyla akıllı telefonları kullandıkça Google reklamlarını gören kişi sayısı artmaktadır. Bunun sonucunda mobil reklam görüntülemeleri önemli ölçüde artmış bulunmaktadır. Bununla birlikte bu reklamlar hala daha masaüstü bilgisayarlarda görüntülenenlerden daha ucuz olduğundan Google mobil reklamlar için verilen fiyat daha düşük olmaya devam etmektedir.

Google LLC Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Dünyaca ünlü bir teknoloji şirketi olan Google LLC pek çok farklı alanda hizmetlerini sürdürmektedir. Google LLC’nin en popüler hizmeti arama motorudur. Web sitelerini indeksleyerek kullanıcılara aracıkları bilgi, ürün ve hizmetlere ulaşma imkanı verir. Google Ads aracılığıyla reklam verenlere çevrimiçi reklam imkanı sunarak şirketlerin hedef kitlelerine ulaşması, reklam kampanyalarını yönetmesi ve analiz etmesi sürecini destekler. Ayrıca e-posta, dosya depolama, takvim ve belge düzenleme gibi farklı ihtiyaçları karşılamak için kullanıcı dostu arayüzlere sahip Gmail, Google Drive, Google Calendar ve Google Docs gibi çeşitli çevrimiçi hizmetler sunar.

Google yapay zeka çalışmalarını son derece geniş bir yelpazede gerçekleştirmektedir. Yapay zeka ve makine öğrenimi, Google Arama’da daha doğru ve kişiselleştirilmiş sonuçlar sağlama amacıyla kullanılır. Ayrıca Google Asistan gibi akıllı sesli asistanlar, kullanıcıların konuşma ve taleplerini anlama ve yanıtlama sürecinde yapay zeka teknolojilerinden yararlanır. Google Fotoğraflar gibi ürünlerde, görüntü tanıma ve sınıflandırma aşamasında yapay zeka teknolojileri kullanılır. Google’ın yapay zeka çalışmaları, doğal dil işleme alanında da önemli bir role sahiptir. Google Translate gibi hizmetler, yapay zeka ve makine öğrenimini kullanarak farklı diller arasında çeviri yapar.

 

Google LLC’nin açılımı “Google Limited Liability Company” şeklindedir. “Limited Liability Company” terimi genellikle ABD’de kullanılan bir işletme türünü ifade etmekte olup sınırlı sorumluluk anlamına gelmektedir. Bu, şirketin ortaklarının kişisel varlıklarının şirket borçları ya da yükümlülükleri tarafından sınırlı olduğu anlamını taşımaktadır. Google, bu işletme yapısını benimsemekte ve faaliyetlerini bu şekilde sürdürmeye devam etmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

SEO Teklifi Alın
Size özel hazırlayacağımız SEO çözümleri ile sektörünüzde rakiplerinizi geride bırakın, işletmenizi başka bir seviyeye taşıyın.