Google Keşfet Nedir? Nasıl Oluşturulur?

google keşfet nedir nasıl oluşturulur
İçindekiler

Google Keşfet ya da diğer adıyla Google Discover, kullanıcılar için arama deneyimini geliştirme amacına yönelik olarak Google tarafından yayınlanan özelliklerden biridir. IOS ve Android işletim sistemlerinde Google uygulamasının ana sayfasında ve mobil cihazlarda google.com anasayfasında kullanıcıların ilgilendikleri konuları kapsayacak şekilde özelleştirebilecekleri bir akıştır. Google Keşfet’te kullanıcı belirli bir sorgu girmese dahi ilgi alanlarına ve takip ettikleri konulara göre içerik gösterilir. Google kullanıcıların hesap ayarlarına bağlı olmak kaydıyla genellikle AMP özellikli feed içeriğinin kişiselleştirilmesi için web ve uygulama etkinliklerini, konum geçmişini, cihaz bilgilerini ve mevcut konumu kullanır.

Google Keşfet web sitelerinin organik ve reklamlı bir şekilde trafiklerini artırmalarının en etkili yöntemlerinden biridir. Google Keşfet akışı YouTube ve Gmail ana sayfa akışında yayınlanabildiği için reklamın alabileceği birkaç farklı düzen bulunur.

Google keşfet kullanıcıların çevrim içi etkinlikleri referans alınarak oluşturulan mobil bir besleme olup kişiye özel oluşturulması nedeniyle web siteleri Google keşfet üzerinden oldukça büyük bir trafik elde ederler. Sosyal ağ mantığıyla çalışan Google keşfet yapılan aramalarla ilgili yeni kaynaklar keşfedilmesi konusunda çok önemli bir kaynaktır. 

Google Keşfet Özet Akışı Nasıl Oluşturulur?

Google keşfet üzerinden organik trafik alınması için yeterli düzeyde SEO bilgisinin bulunması çok önemlidir. Yeterli SEO bilgisine sahip olmanın temelinde arama motorunun nasıl çalıştığını anlamak yatar. Google Keşfet üzerinden trafik alabilmek için sistemin nasıl çalıştığı detaylı bir şekilde bilinmelidir.

Google Keşfet beslemesi kullanıcı bazında birtakım veriler kullanılarak oluşturulmakta olup bunlardan ilki kullanıcının Google üzerindeki arama geçmişi, izlenen videolar gibi etkinliğinin referans alınmasıdır. Bunun yanı sıra kullanıcının konum geçmişi, takip ettiği konular, yapılan konum ayarları, son zamanlarda ağırlıklı olarak yaptığı aramalar da  dikkate alınır. Son derece gelişmiş bir sistem olan Google Keşfet kullanıcının arama geçmişini değerlendirerek ilgi alanlarını belirler ve bu doğrultuda bir feed sunar.

Özellikle haber içerikli web sitelerinin Google Keşfet sistemini referans alarak optimizasyon yaptığı durumlarda yüksek trafik elde etmeleri mümkündür. Google keşfet sisteminde yer alabilmek için kullanıcıların ilgisini çekiyor olmak ilk kriterdir. Web siteleri kullanıcı odaklı içerikler oluşturdukları zaman bir süre sonra Google keşfet üzerinden trafik almaya başlarlar. Ve Google Keşfet’i rakiplerine kıyasla çok daha fazla organik trafik çekebilmek için avantaj olarak kullanabilirler. 

Google Keşfet Trafiği Nasıl Artırılır?

Web sitelerinin yalnızca Google Keşfet üzerinden gelen organik trafiğe odaklanmaları doğru bir strateji değildir. Etkili bir SEO stratejisi izlenmesi Google Keşfet’te yer almak yolunda çoğu zaman yeterli bir adımdır. Ancak haber içerikli web sitelerinin ilk hedefi normal aramalar üzerinden organik trafik elde etmek olduğundan Google Keşfet beslemesinde yer almak için daha fazla çaba göstermeleri önemlidir.

Google Keşfet’in analizi zor olup web siteleri, rakiplerinin Google Keşfet’te yer alıp almadığını öğrenemezler. Yalnızca kendi web sitelerinin kayıtlı bulunduğu Google Search Console üzerinden  hangi içeriklerinin Google Keşfet’e düştüğünü görebilirler. 

Bununla birlikte web sitesine yönelik SEO çalışmaları kusursuz olsa dahi içerikler Google Keşfet’e düşmeyebilir. Yapılacak bazı düzenlemeler ile içeriklerin Google Keşfet beslemesinde yer alma olasılığını artırmak mümkündür.

Mobil Uyumlu Web Sitesi: 

Google Keşfet yalnızca mobil cihazlarda yer alan bir özet akışı olduğundan yalnızca mobil uyumlu web siteleri Google Keşfet’te kendilerine yer bulabilirler. Google Keşfet’te yer almak için içeriklerde az reklam olması eğer reklam varsa da geniş reklamlar olmamasına ve pop up reklam bulunmamasına dikkat edilmelidir. Google kullanıcı deneyimi açısından sayfa yükleme hızı yüksek olan web sitelerini tercih ettiğinden sayfa hızının yükleme olması Google Keşfet’te yer alma konusunda bir avantaj olarak değerlendirilebilir. 

Özgün ve Yüksek Kalitede Resimler: Google Keşfet özellikle görsellerle ön plana çıkan bir alan olduğundan içeriklerde kullanılan resimlerin benzersiz ve yüksek kaliteye sahip olması beklenir. Tavsiye edilen görsel boyutu 1200 piksel olup resim etiketi “the max-image-preview:large” düzenlenmelidir. Bu Yoast SEO eklentisi ile otomatik olarak yapılabilmektedir. Resimlerdeki ilgi düzeyinin artırılması, resim açıklamalarını girilmesi ve resimlere shame eklemesi yapılması Google Keşfet akışında yer alma konusunda avantaj sağlayabilir.

Açıklayıcı Başlık ve Meta Açıklama: İçeriğin başlığının ve meta açıklamasının okuru uzağa düşürecek özellikte olmaması çok önemlidir. Bunun için tıklama tuzağı oluşturmamaya, içerikle örtüşen açıklayıcı başlıklar ve meta açıklamaları kullanmaya özen gösterilmelidir. Okuyucu başlığa ve meta açıklamaya baktığı zaman içeriğin özetini görmeli ve neyle karşılaşacağı hakkında doğru bir şekilde fikir sahibi olabilmelidir. İmla hataları okunabilirlik düzeyini etkileyerek Google Keşfet’te yer almaya engel bir durum teşkil edebileceğinden dolayı başlık ve meta açıklama kısmında imla hatası yapmamaya özen gösterilmelidir.

Popüler Konular Hakkında İçerik Oluşturma: Google Keşfet genel olarak güncel diğer bir deyişle popüler konuları ön plana çıkarma eğilimindedir. Bu nedenle haber siteleri Google Keşfet içerisinde kendilerine daha fazla yer bulurlar. Bununla birlikte yalnızca popüler konulardaki içeriklerle de Google Keşfet’te yer almak mümkün değildir. Bu nedenle içerik oluşturulurken güncel, popüler ve eskimeyen türden olmasına özen gösterilmelidir. Böylece ilgili içeriklerin çok daha uzun süre boyunca Google Keşfet akışında yer alması mümkün olabilir. Bu tarz konuların tespit edilmesinde anahtar kelime araştırması yapılması faydalıdır. Yıl boyunca aranan ve belirli bir aranma hacmine sahip olan konuların hedeflenmesi doğru bir strateji olabilir. Haber içerikli web siteleri Google Trende servisini kullanarak en güncel ve en popüler içerikler hakkında bilgi edinebilirler. Bulunan içeriklerin kaliteli bir şekilde oluşturulmasıyla Google Keşfet üzerinden kayda değer ölçüde organik trafik sağlanabilir.

EAT Puanını Yükseltme: Google’ın önem verdiği konulardan biri EAT yani uzmanlık puanıdır. İçerikler Google tarafından uzmanlık, güvenilirlik ve yetki kriterleri özelinde değerlendirilir. Web sitelerinin EAT puanının yükseltilmesi için uygulanabilecek yöntemlerden biri içeriklerde net tarihler kullanılmasıdır. Yazarlar ve biyografilerinin yanı sıra yayın, şirket, yayıncı ve arkasındaki ağ hakkında bilgiler verilmelidir. İnternet kullanıcılarının iletişime geçmelerini sağlayacak iletişim bilgileri web sitelerinde bulunmalıdır. Web sitelerinde bloga benzer şekilde karma içerikler yerine belirli bir nişe hitap eden içeriklerin bulundurulması da önemlidir. Tek bir alana hitap eden içeriklerin bulunması o alanda uzman olunduğuna dair olumlu etki yaratıp EAT puanını artırabilecek faktörler arasında yer alır. İçeriklerin ilgi düzeyinin artması güvenilirliğinin de artmasını sağlar. İçeriğin izin verdiği ölçüde schame kullanılması rakiplere oranla daha güçlü EAT sinyallerine sahip olma imkanı sunabilir.

Tutarlı Kategori Girişi: Web sitelerinin nişini girilen kategoriler belirlemekte olup bu EAT puanı ile ilgili olarak dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan biridir. Tutarlı kategori girişinin yapılmaması sitenin alanında uzman olmadığı olarak değerlendirilir. Google bu tarz sinyaller veren sitelere Keşfet akışında yer vermez.

Web Site Bilgi Grafiği: Google Keşfet’te yalnızca bilgi grafiğine sahip olan web siteleri takip edilebileceğinden ilk olarak web sitesinin ana sayfası arama yaparak bilgi grafiğine sahip olup olmadığı kontrol edilmelidir. Bilgi grafiği yalnızca güçlü web sitelerine verilmekte olup web sitesinin bilgi grafiğe sahip olması için çeşitli schemalar kullanılabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

SEO Teklifi Alın
Size özel hazırlayacağımız SEO çözümleri ile sektörünüzde rakiplerinizi geride bırakın, işletmenizi başka bir seviyeye taşıyın.